PREP GIRLS BASKETBALL

IHSA Class 2A State Series

All times Central

Maroa-Forsyth Regional

Monday, Feb. 10

Game 1 — No. 8 Monticello vs. No. 10 Maroa-Forsyth, 6 p.m.

Game 2 — No. 5 Oakwood vs. No. 11 Westville, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 12

Game 3 — No. 1 Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 4 Unity vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 14

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

St. Joseph-Ogden Regional

Monday, Feb. 10

Game 1 — No. 7 Tuscola vs. No. 9 Clinton, 6 p.m.

Game 2 — No. 6 Schlarman Academy vs. No. 12 Georgetown-Ridge Farm, 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 11

Game 3 — No. 2 St. Joseph-Ogden vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 3 Villa Grove-Heritage vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 13

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Hoopeston Area Regional

Monday, Feb. 10

Game 1 — No. 7 Herscher vs. No. 9 Clifton Central, 6 p.m.

Game 2 — No. 6 Hoopeston Area vs. No. 11 Kankakee Bishop McNamara, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 12

Game 3 — No. 1 Prairie Central vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 4 Watseka vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 14

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

IHSA Class 1A State Series

All times Central

Iroquois West Regional

Monday, Feb. 10

Game 1 — No. 8 Urbana University High vs. No. 9 Iroquois West, 6 p.m.

Game 2 — No. 5 Fisher vs. No. 11 Donovan, 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 11

Game 3 — No. 1 Ridgeview vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 4 Salt Fork vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 13

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Lexington Regional

Monday, Feb. 10

Game 1 — No. 7 Champaign St. Thomas More vs. No. 10 Armstrong-Potomac, 6 p.m.

Game 2 — No. 6 Champaign Judah Christian vs. No. 12 Cissna Park, 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 11

Game 3 — No. 2 Milford vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 3 Lexington vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 13

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

IHSAA Class 2A State Series

All Times Eastern

Sheridan Sectional

Tuesday, Feb. 4

Game 1 — Lafayette Central Catholic 47, Clinton Prairie 35

Game 2 — Seeger 45, Sheridan 34

Friday, Feb. 7

Game 3 — Lafayette Central Catholic 53, Rossville 34

Game 4 — Seeger 52, Fountain Central 24

Saturday, Feb. 8

Championship — Lafayette Central Catholic 42, Seeger 31

IHSAA Class 1A State Series

All Times Eastern

Tuesday, Feb. 4

Game 1 — Covington 42, Faith Christian 31

Friday, Feb. 7

Game 2 — Clinton Central 55, Attica 32

Game 3 — North Vermillion 41, Covington 39

Saturday, Feb. 8

Championship — North Vermillion 49, Clinton Central 43

Recommended for you