PREP BOYS BASKETBALL

Vermilion Valley Conference Glance

    Conf.    Overall

Team     W     L     W     L

Georgetown-Ridge Farm    4    0    14    1

Bismarck-Henning    4    0    13    2

Salt Fork    3    1    10    6

Westville    3    1    10    6

Schlarman    3    1    7    11

Armstrong-Potomac    2    2    6    9

Oakwood    1    3    8    8

Milford    1    4    5    10

Hoopeston Area    0    4    2    13

Chrisman    0    5    0    15

Friday, Jan. 6 scores

Armstrong-Potomac 56, Hoopeston Area 47

Schlarman 46, Milford 36

Georgetown-Ridge Farm 68, Chrisman 41

Salt Fork 43, Westville 23

Bismarck-Henning 57, Oakwood 33

Saturday, Jan. 7 scores

Cissna Park 53, Schlarman 19

Tuesday, Jan. 10 games

Armstrong-Potomac at Bismarck-Henning

Georgetown-Ridge Farm at Westville

Milford at Hoopeston Area

Salt Fork at Oakwood

Schlarman at Chrisman

Thursday, Jan. 12 game

Iroquois West at Armstrong-Potomac

———

 At Danville

Cissna Park 55, Schlarman 19

Cissna Park (55) — Young 3 4-5 13, Anderson 2 1-2 6, Winger 0 0-0 0, Baker 1 0-0 3, Rabe 3 1-3 7, Rogers 0 0-0 0, Marquez 1 0-0 2, Overbey 2 0-0 4, Hasselbring 3 1-2 7, Reetz 0 0-0 0, Trask 4 0-0 8, Jennings 1 0-0 3, Davis 0 0-0 0, Clubb 1 0-0 2. Totals: 21 7-12 55.

Schlarman (19) — Alec Neal 1 2-2 4, Patrick Bateman 0 0-0 0, Austin Kelley 1 4-6 6, Andrew Kelley 0 1-2 1, Lucas Spezia 1 1-3 3, Ben Watson 0 0-0 0, Blake Watson 1 0-0 2, Ronnie Soderstrom 0 0-0 0, Maher Samawi 0 1-5 1, Chris Kuchefski 1 0-0 2. Totals: 5 9-18 19.

Cissna Park    15    15    16    9    —    55

Schlarman    5    2    6    6    —    19

3-point field goals — Cissna Park 6 (Young 3, Jennings, Baker, Anderson). Total fouls — Cissna Park 12, Schlarman 14. Fouled out — none. Technical fouls — Blake Watson.

———

Illinois Prep Boys Basketball

Saturday’s scores

Aquin 53, Forreston 40

Byron 69, Winnebago 49

Cary-Grove 43, Prairie Ridge 40

Coal City 55, Momence 53

Curie 70, Muskegon Heights, Mich. 58

Deerfield 67, Wheeling 52

Detroit Country Day, Mich. 67, Chicago Vocational 45

Dundee-Crown 49, Jacobs 38

Elk Grove 62, Conant 57

Francis Parker 63, Holy Trinity 46

Genoa (Genoa-Kingston) 57, North Boone 43

Glenbrook North 59, Loyola 41

Grayslake North 53, Woodstock North 43

Hampshire 52, Crystal Lake Central 47

Huntley 55, McHenry 36

Kaneland 65, Burlington Central 46

Lake Park 61, Metea Valley 45

Lakes Community 63, Grant 37

Latin 65, St. Benedict 59

Lebanon 53, Freeburg 38

Lexington 76, Woodland 52

Lyons 66, Waukegan 39

Madison 76, Springfield Calvary 34

McCluer North, Mo. 74, Champaign Central 51

Midland 52, El Paso-Gridley 41

Milledgeville 58, Kirkland Hiawatha 41

Moline 80, Sterling 56

Naperville Central 62, Wheaton North 50

Naperville Neuqua Valley 60, Streamwood 52

Normal West 52, Richwoods 51

Orangeville 55, Durand 53

Oswego 67, Yorkville 51

Ottawa 78, Sandwich 66

Pearl City 49, Lena-Winslow 46

Pekin 42, East Moline United 35

Polo 71, Stark County 55

Red Bud 56, Sparta 32

Rock Falls 68, St. Bede 58

Rockford Lutheran 77, Oregon 42

South Elgin 56, East Aurora 30

Springfield Lanphier 80, Jacksonville 51

St. Edward 59, Chicago Christian 48

St. Francis 72, Woodstock Marian 45

St. Joseph-Ogden 52, Monticello 51

Stillman Valley 60, Mendota 59

Vernon Hills 45, Antioch 41

Walther Lutheran 64, Montini 53

West Carroll 52, Lanark Eastland 50

Hancock County Tournament

Illini West (Carthage) 61, Mendon Unity 48

Keokuk, Iowa 69, Hamilton (West Hancock) Coop 62, OT

Highland Optimist Shootout

East St. Louis 66, Cahokia 50

McCluer North, Mo. 74, Champaign Central 51

Vianney, Mo. 66, Breese Central 59

Thornton Fractional North Tournament

LaPorte LaLumiere, Ind. 65, Farragut 51

Leo 66, Harlan 52

Orr 72, E. Chicago, Ind. 40

Winchester Tournament

Carrollton 52, Greenfield 42

Griggsville-Perry 59, Barry (Western) 31

Jacksonville Routt 45, Triopia-Meredosia-Chambersburg 37

———

Wabash River Conference Glance

    Conf.    Overall

Team     W     L     W     L

Covington    3    1    5    5

Attica    2    1    6    3

Riverton Parke    2    1    5    6

Fountain Central    2    2    4    6

Rockville    0    0    7    3

Seeger    0    1    6    5

North Vermillion    0    1    2    8

Turkey Run    0    2    1    9

Friday, Jan. 6 scores

Attica 53, North Vermillion 52 (OT)

Covington 51, South Newton 21

Fountain Central 66, Seeger 63

North Putnam 51, Turkey Run 37

West Vigo 71, Riverton Parke 53

Satuday, Jan. 7 scores

Riverton Parke 48, Covington 39

Eminence 71, Turkey Run 61

North Putnam 51, North Vermillion 50

Edinburgh 60, Rockville 36

Fountain Central 64, Sheridan 62

Seeger 66, South Vermillion 59

Attica 49, Tri-County 35

Friday, Jan. 13 games

Covington at Rockville

North Vermillion at Turkey Run

Riverton Parke at Attica

South Vermillion at Fountain Central

Southmont at Seeger

Saturday, Jan. 14 games

Attica at Faith Christian

Fountain Central at North Putnam

Riverton Parke at Southmont

Rockville vs. Crawfordsville

Seeger at West Lafayette

Turkey Run at South Newton

———

At Williamsport, Ind.

Seeger 66, South Vermillion 59

South Vermillion (59) — Weyrauch 2 0-0 5, Sanders 1 0-0 3, Spivey 3 0-0 8, Branz 1 3-5 5, Morgan 1 0-0 2, Hire 0 0-0 0, Luft 0 0-0 0, Waldrop 0 0-0 0, Hines 1 0-0 2, Vaughan 3 2-2 8, Harpenau 9 5-10 26. Totals: 21 10-17 59.

Seeger (66) — Taylor Rademacher 2 1-2 6, Cody Kuiper 9 10-11 30, Ricky MCGowen 0 4-5 4, Caleb Orahood 3 2-2 9, Khole Stephen 2 4-6 8, Jordan Stover 0 1-5 1, Jacob Fell 0 0-0 0, Nathan DeVillez 4 0-0 8. Totals: 20 22-31 66.

South Vermillion    17    10    15    17    —    59

Seeger    15    23    18    10    —    66

3-point field goals — South Vermillion 7 (Harpenau 3, Spivey 2, Sanders, Weyrauch); Seeger 4 (Kuiper 2, Rademacher, Orahood). Total fouls — South Vermillion 20, Seeger 14. Fouled out — none. Technical fouls — none.

———

PREP GIRLS BASKETBALL

At Danville

Champaign Centennial 54, Danville 31

Centennial (54) — Martinez 2 0-0 4, Bilger 1 0-0 2, Meacham 4 0-0 11, Brummett 3 0-0 6, Cloyd 1 0-0 2, Kyler 5 1-2 11, Schweighart 1 0-0 2, Caston 0 0-0 0, Crois 3 2-2 8 Totals: 25 3-4 54.

Danville (31) — Alexus Jimson-Miller 1 2-2 5, Temera Reed 1 1-2 3, Michalea Jones 0 0-0 0, Breanna Keys 2 0-1 5, Lynette Buggs 2 0-0 4, J’Lynn Ayers 6 2-4 12. Totals: 12 5-9 31.

Centennial    14    18    12    12    —    54

Danville    2    8    6    15    —    31

3-point field goals — Centennial 3 (Meacham 3); Danville 2 (Jimson-Miller, Keys). Total fouls — Centennial 6, Danville 5. Fouled out — none. Technical fouls — none.

———

 Vermilion Valley Conference Glance

    Conf.    Overall

Team     W     L     W     L

Bismarck-Henning    7    0    13    5

Georgetown-Ridge Farm    6    1    11    5

Armstrong-Potomac    5    1    11    5

Salt Fork    5    1    5    11

Schlarman    3    3    7    8

Milford    3    4    8    8

Oakwood    2    5    7    13

Hoopeston Area    1    6    2    15

Westville    1    6    2    16

Chrisman    0    6    0    18

Thursday, Jan. 5 scores

Salt Fork 54, Hoopeston Area 47

Bismarck-Henning 44, Westville 23

Milford 54, Oakwood 41

Georgetown-Ridge Farm 53, Schlarman 51

Armstrong-Potomac at Chrisman, NO SCORE REPORTED

Saturday, Jan. 7 scores

Watseka 55, Milford 42

Fountain Central 60, Schlarman 50

Monday, Jan. 9 games

Oakwood at Hoopeston Area

Georgetown-Ridge Farm at Bismarck-Henning

Salt Fork at Schlarman

Westville at Armstrong-Potomac

Milford at Iroquois West

Tuesday, Jan. 10 game

Hoopeston Area at Cissna Park

Thursday, Jan. 12 games

Hoopeston Area at Chrisman

Bismarck-Henning at Schlarman

Oakwood at Salt Fork

Armstrong-Potomac at Milford

Westville at Georgetown-Ridge Farm

———

At Milford

Watseka 55, Milford 42

Watseka (55) — Carroll 6 0-0 15, Castonguay 1 0-0 2, Lumbert 1 0-0 2, Martin 3 2-5 8, Bauer 1 0-0 2, Newkirk 2 0-2 4, Curry 7 4-5 20, Kirer 1 0-0 2. Totals: 22 6-12 55.

Milford (42) — Kinsey Kanuth 2 7-8 12, Erin McNally 1 1-2 3, Kelcey Thrush 0 0-0 0, Golene Thrush 0 0-0 0, Dina Woodworth 4 0-0 12, Kylie Scherf 2 0-0 4, Samantha Wilken 1 0-4 2, Ashlen Portwood 3 3-6 9. Totals: 13 11-20 42.

Watseka    15    14    15    11    —    55

Milford    7    7    19    9    —    42

3-point field goals — Watseka 5 (Carroll 3, Curry 2); Milford 5 (Woodworth 4, Kanuth). Total fouls — Watseka 13, Milford 13. Fouled out — Scherf. Technical fouls — none.

———

Illinois Prep Girls Basketball

Saturday’s scores

Amboy 40, Erie 36

Antioch 48, Mundelein 44

Aurora West 68, Naperville North 61, OT

Barrington 30, Hoffman Estates 27

Bloomington Central Catholic 61, Champaign St. Thomas More 55

Breese Central 46, Teutopolis 42

Breese Mater Dei 59, Effingham St. Anthony 27

Burlington Central 49, Kaneland 47, OT

Cahokia 47, Marion 26

Clinton 62, Lexington 57

Clinton, Wis. 61, North Boone 34

Downers North 43, Glenbard West 28

El Paso-Gridley 40, Eureka 39

Elmhurst Timothy Christian 52, Illiana Christian 33

Fenton 47, Westmont 36

Fremd 61, Conant 28

Galesburg 72, Queen of Peace 57

Geneva 64, St. Charles North 38

Gilman Iroquois West 35, Gibson City-Melvin-Sibley 30

Grant Park 46, Wilmington 41

Gurnee Warren 68, Lakes Community 45

Hersey 42, Elk Grove 20

Hinckley-Big Rock 39, Lena-Winslow 21

Holy Trinity 29, Francis Parker 28

Lake Park 52, St. Francis 44

Lebanon 40, Bunker Hill 32

Marian Catholic 58, Carmel 44

Marshall 57, Flora 44

Montini 53, Loyola 38

Naperville Central 53, Wheaton North 48

Nashville 59, Farmington, Mo. 35

Newark 42, Seneca 30

Normal West 49, Mattoon 29

North Greene 37, Concord Triopia 28

Oak Park River Forest 63, Lyons 62

Ottawa Marquette 59, Morris 35

Polo 47, Milledgeville 30

Prince of Peace Clinton, Iowa 47, Fulton 37

Prospect 55, Buffalo Grove 45

Proviso West 47, Hinsdale Central 32

River Forest Trinity 66, Hillcrest 57

Rockford Lutheran 58, Oregon 30

Rolling Meadows 42, Wheeling 32, OT

Schaumburg 37, Palatine 36

South Elgin 59, St. Edward 47

St. Ignatius 53, Mt. Assisi 21

Sterling Newman 45, Morrison 22

Stevenson 60, Grant 17

Taylorville 54, Jacksonville 49

Thornwood 72, Blue Island Eisenhower 30

Wauconda 44, Lake Forest 37

West Chicago 60, Glenbard East 35

Wheaton Warrenville South 67, Glenbard North 43

Willows 39, Lake Forest Academy 37

Yorkville 44, Oswego 40

Black Hawk Shootout

Davenport Assumption, Iowa 64, East Moline United 60

Moline 56, Bettendorf, Iowa 55, 2OT

Orion 55, Davenport Central, Iowa 29

Rock Island Alleman 53, Eldridge North Scott, Iowa 38

Rockridge 56, Davenport North, Iowa 46

Sherrard 37, Davenport West, Iowa 31

Camp Pointe Central Tournament

Camp Point Central-Southeastern 49, Brown County 30

Havana 80, Brown County 23

Highland Tournament

Highland 57, O’Fallon 55

Midland Trail Conference

Bluford Webber 37, Clay City - West Richland (Coop) 29

Wayne City 46, Woodlawn 41

———

 Wabash River Conference Glance

    Conf.    Overall

Team     W     L     W     L

Seeger    4    0    11    4

Attica    2    0    7    4

Riverton Parke    4    1    13    4

North Vermillion    3    2    11    5

Rockville    1    3    3    9

Covington    1    3    1    11

Fountain Central    0    1    7    5

Turkey Run    0    5    2    12

Tuesday, Jan. 3 scores

Terre Haute South 41, North Vermillion 37

Thursday, Jan. 5 scores

Attica 47, Covington 40

Fountain Central 45, North Putnam 34

Riverton Parke 57, North Vermillion 55 (OT)

Rockville 56, Turkey Run 35

Saturday, Jan. 7 scores

Fountain Central 60, Schlarman 50

Turkey Run 56, North Central 32

Tuesday, Jan. 10 games

Attica at North Vermillion

Fountain Central at Covington

Riverton Parke at South Putnam

Rockville at South Vermillion

Tri-County at Seeger

Thursday, Jan. 12 games

Attica at Southmont

Covington at Rockville

Turkey Run at South Vermillion

West Vigo at North Vermillion

———

At Veedersburg, Ind.

Fountain Central 60, Schlarman 50

Schlarman (50) — Maria Rangel 0 0-0 0, Sydne Bryant 1 0-0 2, Sarah Daily 0 0-0 0, Ella Black 3 2- 2 8, Tanna Petersak 6 1-1 16, Laura Gross 2 4-4 8, Hadeel Samawi 1 0-0 2, Janelle Marion 6 2-3 14, Holly Huckstadt 0 0-0 0. Totals: 19 9-10 50.

Fountain Central (60) — Chelsea Carver 3 2-3 8, Colleen Yager 3 8-11 14, Courtney Austin 1 0-0 2, Katie Shoaf 7 1-3 15, Madison Stockdale 5 0-0 11, Linley Smith 1 1-4 3, Katy Nicholson 3 1-2 7. Totals: 23 13-23 60.

Schlarman    2    16    18    16    —    50

Fountain Central    21    12    8    19    —    60

3-point field goals — Schlarman 3 (Petersak 3); Fountain Central 1 (Stockdale). Total fouls — Schlarman 18, Fountain Central 14. Fouled out — none. Technical fouls — none.

———

PREP BOYS SWIMMING

At West Lebanon, Ind.

Team scores — 1. Seeger 98.5, 2, Clinton Central 86.5.

Individual results

Diving — 1. Adison Martin (S) 148.60

200-yard medley relay — 1. Clinton Central 1:49, 2. Seeger (Michael Anderson, Trevor Hensley, Wyatt Tarter, Jayson Smith), 1:58

200-yard freestyle relay — 1. Clinton Central 1:38; 2. Seeger 1:46

400-yard medley relay — 1. Seeger (Tarter, Corey Osborne, Smith, Spencer Hitchcock), 3:49

200 freestyle — 1. Camden (CC) 2:08, 2. Cole Osborne (S) 2:13

200 individual medley — 1. Corey Osborne 2:27

50 freestyle — 1. Arthur (CC) 24.33, 2. Hitchcock 24.61

100 butterfly — 1. Corey Osborne, 1:05.23

100 freestyle — 1. Vester (CC) 50.15, 2. Tarter 55.43

500 freestyle — 1. Camden 5:57, 2. Cole Osborne 6:06

100 backstroke — 1. Anderson 1:07

100 breaststroke — 1. Vester 1:07, 2. Hitchcock 1:16

———

PREP GIRLS SWIMMING

Team scores — 1. Clinton Central 111, 2. Seeger 71

Individual results

Diving — 1. Smith (CC) 63.15, 3. Emily Baroff (S) 109.10

200-yard medley relay — 1. Clinton Central 2:07, 2. Seeger (Tylan Leonard, Madeline Boyer, Becca Haussin, Jordan Haddock), 2:12

200-yard freestyle relay — 1. Clinton Central 1:51; 2. Seeger (Haddock, Alexa Martin, Boyer, Haussin), 2:01.94

400-yard medley relay — 1. Clinton Central 4:20, 2. Seeger (Haddock, Martin, Katie Kirby, Leonard) 4:37

200 freestyle — 1. Davis (CC) 2:17, 2. Haussin 2:30

200 individual medley — 1. Crenshaw (CC) 2:34, 3. Martin 2:56

50 freestyle — 1. Crenshaw 27.90, 3. Leonard 28.74

100 butterfly — 1. Haussin 1:04

100 freestyle — 1. Crenshaw 1:01, 3. Haddock, 1:03

500 freestyle — 1. Davis (CC) 6:13, 2. Martin 6:36

100 backstroke — 1. Humburg (CC) 1:11, 2. Leonard 1:12

100 breaststroke — 1. Stewart 1:23, 3. Alex Inman (S) 1:32

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

Federal Hockey League Glance

All times Central

        GP    W    OW    L    OL    Pts

New Jersey        28    24    1    3    0    74

Thousand Islands        28    20    2    5    1    65    

Danbury        32    14    2    15    1    47

Brooklyn        30    11    1    11    4    39

Akwesasne        23    9    2    11    1    32

Cape Cod        29    8    2    16    3    31

Delaware        13    2    1    10    1    9

Danville        22    1    1    19    1    6    

NOTE: Three points for a win. Two points for overtime win. One point for overtime loss.

Tuesday, Jan. 3 score

Cape Cod 6, Danbury 4

Friday, Jan. 7 scores

Thousand Islands 4, Brooklyn 1.

Cape Cod 12, Delaware 1

Danbury 6, Akwesasne 2

New Jersey 8, Danville 5

Saturday, Jan. 8 scores

Thousand Islands 6, Brooklyn 4

Cape Cod 6, Akwesasne 3

Danbury 7, Delaware 1

New Jersey 6, Danville 1

Wednesday, Jan. 11 games

Danville at Akwesasne, 6:05 p.m.

Brooklyn at Cape Cody, 6:05 p.m.

Thursday, Jan. 12 games

Danville at Thousand Islands, 6:05 p.m.

Friday, Jan. 13 games

Cape Cod at Akwesasne, 6:35 p.m.

New Jersey at Brooklyn, 6:35 p.m.

Thousand Islands at Danbury, 6:35 p.m.

———

LOCAL BOWLING

Results from Jan. 5

At Lincoln Lanes

Senior Citizen League

Men

Class A

Series: Jack Taylor 487

Game: Raymond Berlin, 169

Class B

Series: Stan Harvey 542

Game: Bob Maxwell 191

Class C

Series: Bill  McDaniel 515

Game: Bob Beck 191

Class D

Series: Joe Blagg 575

Game: Joe Blagg 264

Women

Class A

Series: Shirley Lamm 445

Game: Shirley Lamm 180

Class B

Series: Laura Baird 436

Game: Barbara Smith 167

Class C

Series: Jan Frank 488

Game: Jan Frank 191

Class D

Series: Judy Arnett 494

Game: Judy Arnett 196

Team

Actual Series: Joe’s Home Repair, 2,325

Actual Game: Joe’s Home Repair 873

Handicap Series: Joe’s Home Repair 2,490

Handicap Game: Joe’s Home Repair 928

Recommended for you