TODAY

Prep Boys Basketball

Covington at Seeger, 5 p.m.

Parke Heritage at Fountain Central, 5 p.m.

Riverton Parke at North Vermillion, 5 p.m.

Chrisman at Salt Fork, 6 p.m.

Georgetown-Ridge Farm at Armstrong-Potomac, 6 p.m.

Hoopeston Area at Schlarman Academy, 6 p.m.

Milford at Bismarck-Henning/Rossville-Alvin, 6 p.m.

Oakwood at Westville, 6 p.m.

Prep Girls Basketball

IHSA Class 1A Iropquois West Regional Championship: Salt Fork vs. Colfax Ridgeview, 7 p.m.

IHSA Class 2A Maroa-Forsyth Regional Championship: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Unity, 7 p.m.

Prep Wrestling

IHSA Class 2A State Series: Danville at Mascoutah Sectional

IHSA Class 1A State Series: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin/Armstrong-Potomac, Hoopeston Area, Oakwood/Salt Fork and Westville/Georgetown-Ridge Farm at Stanford Olympia Sectional

Federal Prospects Hockey League

Carolina Thunderbirds at Danville Dashers, 7:05 p.m.

SATURDAY

Prep Boys Basketball

Watchfire Signs Shootout at Danville High: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Rantoul, 11 a.m.

Clinton Central at Seeger, 5 p.m.

Clinton Prairie at Covington, 5 p.m.

Watseka at Hoopeston Area, 6 p.m.

Watchfire Signs Shootout: Danville vs. South Elgin, 6:30 p.m.

Prep Girls Basketball

IHSAA Class 1A Tri-Central Regional: North Vermillion vs. Blue River Valley, 9 a.m.

IHSAA Class 1A Tri-Central Regional Championship: teams TBD, 6:30 p.m.

Prep Wrestling

IHSA Class 2A State Series: Danville at Mascoutah Sectional

IHSA Class 1A State Series: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin/Armstrong-Potomac, Hoopeston Area, Oakwood/Salt Fork and Westville/Georgetown-Ridge Farm at Stanford Olympia Sectional

Men's College Basketball

Danville Area Community College at Illinois Central College, 3 p.m.

Illinois at Rutgers, 3:30 p.m.

Women's College Basketball

Danville Area Community College at Illinois Central College, 1 p.m.

Federal Prospects Hockey League

Carolina Thunderbirds at Danville Dashers, 7:05 p.m.

ON THE AIR

TODAY

Prep Boys Basketball

Covington at Seeger, WKZS-FM 103.1, 6:30 p.m.

Auto Racing

NASCAR Gander RV and Outdoor Truck Series: NextEra Energy 250 qualifying, FS1, 2 p.m.

NASCAR Gander RV and Outdoor Truck Series: NextEra Energy 250, FS1, 6:30 p.m.

Men's College Basketball

Illinois-Chicago at Wright State, ESPN2, 8 p.m.

Golf

Champions Tour: Chubb Classic, first round, GOLF, 11 a.m.

PGA Tour: Genesis Invitational, second round, GOLF, 1 p.m.

LPGA Tour: ISPS Handa Women's Australian Open, third round, GOLF, 9 p.m.

National Basketball Association

Rising Stars Challenge, TNT, 8 p.m.

Track and Field

U.S. Indoor Championships, NBC Sports Network, 8:30 p.m.

CONTACT US

Editor: Chad Dare (217) 477-5151

Reporter: Marvin Holman:(217) 477-5210

E-mail: sports@dancomnews.com

Note — The Commercial-News sports desk is staff Monday through Saturday from 5 p.m. until 10 p.m. All results and information should be reported during those times.

Recommended for you