TODAY

Prep Boys Basketball

South Newton at Fountain Central, 11 a.m.

Covington at Indianapolis Covenant Christian, noon

Bismarck-Henning/Rossville-Alvin at Hoopeston Area, 6 p.m.

Prep Girls Basketball

Danville at Peoria High, 1 p.m.

IHSAA Class 2A Sheridan Sectional Championship: Lafayette Central Catholic or Rossville vs. Fountain Central or Seeger, 6:30 p.m.

IHSAA Class 1A Attica Sectional Championship: Attica or Clinton Central vs. Covington or North Vermillion, 6:30 p.m.

Prep Girls Bowling

IHSA State Series; Danville and Hoopeston Area at Decatur Eisenhower Regional, 9 a.m.

Prep Boys Swimming

Big 12 Conference Meet: Danville at Peoria Richwoods, 11 a.m.

Prep Girls Swimming

IHSAA State Series: Fountain Central, North Vermillion and Seeger at Sectional Finals, 8 a.m.

Prep Wrestling

IHSAA State Series: Covington, Fountain Central and North Vermillion at North Montgomery Regional, 8 a.m.

IHSAA State Series: Seeger at Logansport Regional, 8 a.m.

IHSA Class 2A State Series: Danville at Mahomet-Seymour Regional, 9 a.m.

IHSA Class 1A State Series: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin/Armstrong-Potomac, Hoopeston Area, Oakwood/Salt Fork and Westville/Georgetown-Ridge Farm at St. Joseph-Ogden Regional, 10 a.m.

Women's College Basketball

Lewis & Clark Community College at Danville Area Community College, 1 p.m.

Federal Prospects Hockey League

Elmira Enforcers at Danville Dashers, 7:05 p.m.

SUNDAY

Men's College Basketball

Danville Area Community College at Illinois Wesleyan, 2 p.m.

Women's College Basketball

Illinois at Penn State, 1 p.m.

ON THE AIR

TODAY

Prep Girls Basketball

IHSAA Class 1A Attica Sectional Championship, WSKS-FM 103.1, 6:30 p.m.

Auto Racing

ARCA: Lucas Oil 200, FS1, 3:30 p.m.

Men's College Basketball

Michigan State at Michigan, FOX, 11 a.m.

DePaul at Georgetown, FSN Midwest, 11 a.m.

Purdue at Indiana, ESPN, 1 p.m.

Minnesota at Penn State, Big Ten Network, 3 p.m.

Nebraska at Iowa, Big Ten Network, 5 p.m.

Indiana State at Illinois State, NBC Sports Chicago PLUS, 7 p.m.

Golf

PGA Tour: AT&T Pebble Beach Pro-Am, third round, GOLF, noon

PGA Tour: AT&T Pebble Beach Pro-Am, third round, CBS, 2 p.m.

LPGA Tour: ISPS Handa Vic Open, third round, GOLF, 7:30 p.m.

National Hockey League

Dallas Stars at St. Louis Blues, FSN Midwest,  7 p.m.

Track and Field

Millrose Games, NBC, 3 p.m.

XFL Football

Seattle Dragons at DC Defenders, ABC, 1 p.m.

L.A. Wildcats at Houston Roughriders, FOX, 4 p.m.

SUNDAY

Auto Racing

NASCAR Monster Energy Series: Daytona 500 pole qualifying, FOX, 11 a.m.

NASCAR Monster Energy Series: Busch Clash, FS1, 2 p.m.

Men's College Basketball

Butler at Marquette, FS1, 11 a.m.

Ohio State at Wisconsin, CBS, noon

Evansville at Bradley, CBS Sports Network, 1 p.m.

Valparaiso at Loyola (Chicag0), ESPNU, 2p.m.

Notre Dame at Clemson, ACC Network, 5 p.m.

Northwestern at Rutgers, Big Ten Network, 5:30 p.m.

Women's College Basketball

Rutgers at Maryland, Big Ten Network, 11 a.m.

Villanova at Butler, FS2, 2 p.m.

Pittsburgh at Notre Dame, ACC Network, 3 p.m.

Golf

PGA Tour: AT&T Pebble Beach Pro-Am, final round, GOLF, noon

PGA Tour: AT&T Pebble Beach Pro-Am, final round, CBS, 2 p.m.

LPGA Tour: ISPS Handa Vic Open, third round, GOLF, 7:30 p.m.

National Basketball Association

Chicago Bulls at Philadelphia 76ers, NBC Sports Chicago, 5 p.m.

National Hockey League

Chicago Blackhawks at Winnipeg Jets, FSN Midwest, 6 p.m.

XFL Football

Tampa Bay Vipers at New York Guardians, FOX, 1 p.m.

St. Louis Battlehawks at Dallas Renegades, ESPN, 4 p.m.

CONTACT US

Editor: Chad Dare (217) 477-5151

Reporter: Marvin Holman:(217) 477-5210

E-mail: sports@dancomnews.com

Note — The Commercial-News sports desk is staff Monday through Saturday from 5 p.m. until 10 p.m. All results and information should be reported during those times.

Recommended for you