Michael Silver scored 24 points and Anthony Hornbeck added 21 as the Cornjerkers downed the Manteno Panthers 70-55 in the Watseka tournament on Saturday.

Brock Baker added 11 points for Hoopeston Area.

The Cornjerkers and the Panthers were tied at 13 all at the end of the first quarter and from there the Cornjerkers took control and lead at the end of each quarter.

Geo-RF 58

Martinsville 53

SHILOH — The Buffaloes stepped up their defense when they needed to and defeated Martinsville in the Shiloh Shootout.

John Fermon scored a team high 21 points for the Buffaloes.

Trenton Reed added 14 points.

Matt Higginbotham scored a game high 26 points for Martinsville.

“We moved the ball extremely well tonight,” Georgetown-Ridge Farm coach Brad Russell said.

“We played our best game of the year by far tonight.”

“Our defense was able to get stops when we needed to.”

Georgetown-Ridge Farm (2-7 overall) will next play in the Hayden’s tournament at the end of the month.

Monticello 53

Westville 38

ST. JOSEPH — Brandon Glascott led the Westville Tigers with 13 points, but it wasn’t enough as they fell to Monticello 53-38 at the Leader Classic.

Jordan Barney had nine points and Eli Williams added eight.

Corbin Sevens and Ryan Koncel led the Sages’ with 14 points each.

Tolono Unity 46

A-P 25

ST. JOSEPH — The Rockets snapped a two-game losing streak as they defeated the Trojans 46-25 in the Leader Classic.

Zebe Zebo led the Rockets with 14 points.

Colby Schaffer added 13 points.

Brent Markwalder led the Trojans with 10 points. Tyler Farver added nine.

N. Montgomery 78

Covington 48

COVINGTON, Ind. — The North Montgomery Chargers shot the lights out against the Covington Trojans in a non conference prep game on Saturday.

The Chargers hit 12 shots from behind the three point line; while Covington only hit three from three point land.

Logan Stultz led the Trojans with 12 points.

Chris White added 11 and Josh Crain had eight.

D.J. Byrd led the Chargers with 19 points.

Lucas Galloway added 14 including four 3-pointers.

Kyle Calder put up 12and Jake German and Lincoln Morris each had 11 points.

The Trojans (3-4 overall, 2-1 Wabash River Conference) will face Fountain Central on Friday.

Seeger 65

T. H. Holy Cross 27

WILLIAMSPORT, Ind. — Josh Hensley and Logan Finney each scored 16 points to lead the Seeger Patriots to victory over Terre Haute Holy Cross 65-27 in a non conference game.

The Patriots led by as many as 24 points in the game.

Southmont 59

North Vermillion 47

CAYUGA, Ind. — The Southmont Mounties picked up their first victory of the season as they defeated the Falcons 59-47.

Tyler Price scored a game high 24 points for the Mounties.

Ryan Buchhaas led the Falcons with 15 points.

The Falcons are now 1-5 overall.

PREP GIRLS

BASKETBALL

Eisenhower 68

Danville 62

DECATUR — The Danville Lady Vikings couldn’t tame the Decatur Eisenhower Lady Panthers as they fell in Big 12 Conference play.

Bradley recruit Raisa Taylor led the Lady Panthers with a game high 42 points.

Shadonna Beard scored a team-high 16 points for the Lady Vikings.

Chelsey Miller added 12 points and Tamarriea Liggins put in 11.

Danville trailed by one point at halftime, but couldn’t rally for the win.

Lady Cardinals win Judah Christian title

CHAMPAIGN — The Chrisman Lady Cardinals were undefeated in the Judah Christian Tournament and claimed the title.

Chrisman defeated Bement on Friday night 41-29.

Chrisman defeated Schlarman 40-23 and Judah Christian 47-26 to complete the tournament and win the championship.

Skylar Buckley was named the tournament’s Most Valuable Player.

Buckley scored 26 points, had 19 rebounds and eight steals in her two games.

Jocelyn Kindred was named to the all-tournament team. Kindred scored 10 points and had eight assists on Saturday.

Sarah Dixon was also named to the all tournament team. She had 26 points and six rebounds on Saturday.

Schlarman’s Brittani Brandon was also named to the all tournament team.

prep wrestling

Howe and Moody win championships at Unity Invite

TOLONO — The Westville Tigers placed seventh overall at the 35th annual Unity Invitational.

The Tigers were only able to fill 10 of the 14 weight classes.

Jake Howe (152) and Seth Moody (215) each took home the championship in their weight classes.

Howe’s won his third consecutive title while Moody’s win was his second in a row.

Corey Dicken (135), Brad Smith (145) and Dustin Zaayer (171) all took third place in their matches.

Bis-Henn second, Hoopeston Area 11th at Invite

CLINTON — The Bismarck-Henning Blue Devils and the Hoopeston Area Cornjerkers participated in the Clinton Invitational on Saturday.

Bismarck-Henning took home second place out of 24 schools; while Hoopeston Area came home with 11th place.

Hoopeston Area’s Cody Leeman (119 pounds) won first place in his weight class.

Nick Hamilton (152), Bismarck-Henning, took first place in his weight class.

Bismarck-Henning’s Andy Jones (112) and Jake Wright (125) and Damon Duitsman (140) and Hoopeston Area’s T.J. Warner (145) each finished in second place.

Damen Hillery (189), Joe Aquino (275) and Logan Patton (160) each finished in fourth place for the Blue Devils, as did the Cornjerkers’ Patrick Sheppard (140).

Seeger wins own

Invitational

WEST LEBANON, Ind. — The Patriots had eight individual winners as they won the Seeger Invitational with a 5-0 record.

Winston Craft (103 pounds), Jacob Cook (125), Scott Millburg (130), Jeramey Hicks (135), Scott Moore (140), Mark Cravatt (152), Nate Douglas (160) and Brad Barnett (171) were each 5-0 for Seeger while Cody Collins (145), Bill Taylor (189), Andrew Bryant (215) and Luke Cope (285) were each 4-1.

“Our kids really wanted to go out and get some pins,” Seeger coach Tom Cook said. “We always tell them to be aggressive, but they are taking it to another level.”

North Vermillion was the only other local team at the invite and was third place with a 3-2 record. Cory Nooher (145), Eric Houmes (189) and Caleb Miller (285) each had 5-0 records for first-place finishes.

The Patriots will move on to the Eastern Holiday Tournament in Greentown, Ind. on Dec. 28 and 29.

“It is a good tournament for us. … It is a tough two days,” Cook said. “But it is good for us and it gets our kids pretty tough for the rest of the season.”

prep boys

swimming

Danville finishes 11th overall

BLOOMINGTON — Senior swimmer Cody Showers placed second in the 100-yard freestyle with a time of 51.06 seconds and recorded a personal best time in the 200 individual medley of 2:07.64.

Matt Wright recorded a personal best time in the 200 freestyle of 2:13.61.

Braydon Spicer swam a personal best time of 2:20.46 in the 200 IM.

Michael Howard recorded two personal best times in the 50 freestyle (27.93) and the 100 backstroke (1:30.87).

Brian Holst also recorded a personal best of 1:20.65 in the 100 breaststroke.

The Vikings next meet will be at the Centennial Invitational on Jan. 6.

Recommended for you