TODAY

Prep Girls Basketball

Covington at Parke Heritage, 5 p.m.

North Vermillion at Shakamak, 5 p.m.

Armstrong-Potomac at Milford, 6 p.m.

Bismarck-Henning/Rossville-Alvin at Schlarman Academy, 6 p.m.

Champaign Central at Danville, 6 p.m.

Hoopeston Area at Chrisman, 6 p.m.

Oakwood at Salt Fork, 6 p.m.

Westville at Georgetown-Ridge Farm, 6 p.m.

Prep Boys Swimming

Attica and North Vermillion at Seeger, 5 p.m.

Lafayette Jefferson at Fountain Central, 5 p.m.

Prep Girls Swimming

Attica and North Vermillion at Seeger, 5 p.m.

Lafayette Jefferson at Fountain Central, 5 p.m.

Prep Wrestling

Champaign Judah Christian at Hoopeston Area, 6 p.m.

Westville/Georgetown-Ridge Farm at Bismarck-Henning/Rossville-Alvin/Armstrong-Potomac, 6 p.m.

Women's College Basketball

Illinois at Purdue, 6 p.m.

Friday

Prep Boys Basketball

Covington at Parke Heritage, 5 p.m.

North Vermillion at Eminence, 5 p.m.

Peoria Notre Dame at Danville, 6 p.m.

Robinson at Hoopeston Area, 6 p.m.

Southmont at Seeger, 6:30 p.m.

North Newton at Fountain Central, 7 p.m.

Prep Girls Basketball

Southmont at Seeger, 5 p.m.

North Newton at Fountain Central, 5:30 p.m.

Schlarman Academy at Tri-County, 6 p.m.

Prep Boys Bowling

Danville at Hoopeston Area, 4 p.m.

Prep Girls Bowling

Danville at Hoopeston Area, 4 p.m.

Women's College Basketball

Danville Area Community College at Greenville University, 5:30 p.m.

Federal Prospects Hockey League

Danville Dashers at Mentor Ice Breakers, 6:35 p.m.

ON THE AIR

TODAY

Men's College Basketball

Southern Illinois at Loyola of Chicago, Fox Sports Net Midwest, 7 p.m.

Women's College Basketball

Ohio State at Michigan State, Big Ten Network, 5 p.m.

Nebraska at Maryland, Big Ten Network, 7 p.m.

Notre Dame at Duke, ACC Network, 7 p.m.

Golf

LPGA Tour: Diamond Resorts Tournament of Champions, first round, GOLF, 11 a.m.

PGA Tour: The American Express, first round, GOLF, 2 p.m.

PGA Champions Tour: Mitsubishi Electric Championship, first round, GOLF, 6 p.m.

FRIDAY

Prep Boys Basketball

Covington at Parke Heritage, WKZS-FM 103.1, 6:30 p.m.

Peoria Notre Dame at Danville, WDAN-AM 1490, 7:20 p.m.

Men's College Basketball

Wisconsin at Michigan State, FS1, 6 p.m.

Michigan at Iowa, FS1, 8 p.m.

Women's College Basketball

Marquette at Butler, FS2, 5:30 p.m.

Golf

LPGA Tour: Diamond Resorts Tournament of Champions, second round, GOLF, 11 a.m.

PGA Tour: The American Express, second round, GOLF, 2 p.m.

PGA Champions Tour: Mitsubishi Electric Championship, second round, GOLF, 6 p.m.

National Basketball Association

Chicago Bulls at Philadelphia 76ers, ESPN, NBC Sports Chicago, 6 p.m.

Minnesota Timberwolves at Indiana Pacers, FSN Midwest, 6 p.m.

CONTACT US

Editor: Chad Dare (217) 477-5151

Reporter: Marvin Holman:(217) 477-5210

E-mail: sports@dancomnews.com

Note — The Commercial-News sports desk is staff Monday through Saturday from 5 p.m. until 10 p.m. All results and information should be reported during those times.

Friday, Jan. 17

Prep Boys Basketball

Covington at Parke Heritage, 5 p.m.

North Vermillion at Eminence, 5 p.m.

Peoria Notre Dame at Danville, 6 p.m.

Robinson at Hoopeston Area, 6 p.m.

Southmont at Seeger, 6:30 p.m.

North Newton at Fountain Central, 7 p.m.

Prep Girls Basketball

Southmont at Seeger, 5 p.m.

North Newton at Fountain Central, 5:30 p.m.

Schlarman Academy at Tri-County, 6 p.m.

Prep Boys Bowling

Danville at Hoopeston Area, 4 p.m.

Prep Girls Bowling

Danville at Hoopeston Area, 4 p.m.

Women's College Basketball

Danville Area Community College at Greenville University, 5:30 p.m.

Federal Prospects Hockey League

Danville Dashers at Mentor Ice Breakers, 6:35 p.m.

 

Saturday, Jan. 18

Prep Boys Basketball

North Vermillion at Schlarman Academy, 2 p.m.

Vermilion County Tournament at Palmer Arena: Hoopeston Area vs. Westville, 3:45 p.m.

Seeger at Frontier, 5 p.m.

Vermilion County Tournament at Palmer Arena: Georgetown-Ridge Farm vs. Salt Fork, 5:15 p.m.

Vermilion County Tournament at Palmer Arena: Armstrong-Potomac vs. Oakwood, 6:45 p.m.

Danville at Galesburg

Prep Girls Basketball

Vermilion County Tournament at Palmer Arena: Armstrong-Potomac vs. Hoopeston Area, 10:30 a.m.

Vermilion County Tournament at Palmer Arena: Salt Fork vs. Westville, noon

Danville at Peoria Richwoods, 1 p.m.

Vermilion County Tournament at Palmer Arena: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Georgetown-Ridge Farm, 1:30 p.m.

Prep Boys Bowling

IHSA State Series: Danville and Hoopeston Area at Jerseyville Jersey Regional, 9 a.m.

Prep Boys Swimming

Bi-County Meet: Attica and Fountain Central at Seeger, 8 a.m.

Normal West and Springfield High at Danville, 11 a.m.

Prep Girls Swimming

Bi-County Meet: Attica and Fountain Central at Seeger, 8 a.m.

Prep Wrestling

Wabash River Conference Tournament: Attica, Fountain Central, North Vermillion, Parke Heritage, Riverton Parke, Seeger and South Vermillion at Covington, 8 a.m.

Bismarck-Henning/Rossville-Alvin/Armstrong-Potomac at Cumberland, 9 a.m.

Hoopeston Area at Reed-Custer, 9 a.m.

Danville and Westville/Georgetown-Ridge Farm at Urbana Invitational, 9:30 a.m.

Men's College Basketball

Northwestern at Illinois, 4 p.m.

Federal Prospects Hockey League

Danville Dashers at Mentor Ice Breakers, 5:30 p.m.

Recommended for you