The Commercial-News, Danville, IL

October 29, 2013

Indiana State Playoff Pairings


The Commercial-News

---- — Indiana Prep Football

Sectional Pairings

CLASS 6A

SECTIONAL 1

Merrillville (9-1) at Lake Central (8-2)

SECTIONAL 2

Chesterton (4-6) at Penn (10-0)

SECTIONAL 3

Warsaw (7-3) at Fort Wayne Carroll (8-2)

SECTIONAL 4

Fishers (9-1) at Carmel (7-3)

SECTIONAL 5

Pike (6-4) at Ben Davis (8-2)

SECTIONAL 6

Warren Central (7-3) at Indianapolis North Central (3-7)

SECTIONAL 7

Indianapolis Tech (5-5) at Southport (10-0)

SECTIONAL 8

Center Grove (9-1) at Jeffersonville (6-4)

CLASS 5A

SECTIONAL 9

South Bend Adams (4-5) at Mishawaka (7-3)

Munster (6-3) at Michigan City (2-7)

SECTIONAL 10

Elkhart Central (3-6) at Goshen (0-9)

Elkhart Memorial (2-7) at Concord (7-2)

SECTIONAL 11

McCutcheon (3-6) at Kokomo (5-4)

Westfield (8-1) at West Lafayette Harrison (0-9)

SECTIONAL 12

Fort Wayne Wayne (6-3) at Fort Wayne Snider (7-2)

Huntington North (5-4) at Fort Wayne North (6-3)

SECTIONAL 13

Zionsville (4-5) at Indianapolis Cathedral (5-5)

Richmond (7-2) at Anderson (3-6)

SECTIONAL 14

Jennings County (3-6) at Floyd Central (7-2)

Franklin (5-4) at Whiteland (7-2)

SECTIONAL 15

Bloomington North (5-4) at Bedford North Lawrence (1-8)

Martinsville (7-2) at Bloomington South (3-6)

SECTIONAL 16

Terre Haute North (7-2) at Castle (6-3)

Terre Haute South (2-7) at Evansville North (2-7)

CLASS 4A

SECTIONAL 17

Griffith (3-7) at East Chicago Central (8-2)

Gary West (6-4) at Highland (5-5)

SECTIONAL 18

South Bend St. Joseph (7-3) at South Bend Washington (1-9)

New Prairie (10-0) at Plymouth (8-2)

SECTIONAL 19

East Noble (8-2) at Leo (10-0)

Angola (6-4) at Fort Wayne Dwenger (7-3)

SECTIONAL 20

Norwell (5-5) at Jay County (7-3)

Frankfort (5-5) at New Haven (9-1)

SECTIONAL 21

New Palestine (10-0) at Muncie South (2-8)

Mount Vernon (Fortville) (8-2) at Greenfield-Central (2-8)

SECTIONAL 22

Lebanon (8-2) at Indianapolis Roncalli (7-3)

Danville (3-7) at Indianapolis Chatard (7-3)

SECTIONAL 23

Shelbyville (5-5) at East Central (4-6)

Greenwood (5-5) at Columbus East (10-0)

SECTIONAL 24

Evansville Reitz (7-3) at Silver Creek (4-6)

Evansville Central (7-3) at Jasper (9-1)

CLASS 3A

SECTIONAL 25

Andrean (10-0) at Calumet (3-7)

John Glenn (5-5) at Hammond (4-6)

SECTIONAL 26

Twin Lakes (6-4) at Fairfield (9-1)

Jimtown (8-2) at Rochester (8-2)

SECTIONAL 27

Fort Wayne Concordia (7-3) at Bellmont (5-5)

Fort Wayne Luers (1-9) at Heritage (7-3)

SECTIONAL 28

Western (9-1) at West Lafayette (9-1)

Yorktown (9-1) at Northwestern (7-3)

SECTIONAL 29

Edgewood (5-5) at Tri-West (8-2)

Western Boone (7-3) at Brebeuf Jesuit (7-3)

SECTIONAL 30

Guerin Catholic (3-7) at Indianapolis Marshall (6-3)

Hamilton Heights (8-2) at Indian Creek (8-2)

SECTIONAL 31

Brownstown Central (10-0) at North Harrison (5-5)

Charlestown (7-3) at Brown County (6-4)

SECTIONAL 32

Princeton (7-3) at Evansville Bosse (6-4)

Gibson Southern (10-0) at Evansville Memorial (3-7)

CLASS 2A

SECTIONAL 33

Rensselaer Central (8-2) at North Judson (3-7)

Boone Grove (8-2) at Bowman Academy (5-5)

SECTIONAL 34

Churubusco (8-2) at Bremen (7-3)

Prairie Heights (5-5) at Woodlan (7-3)

SECTIONAL 35

Southmont (4-6) at Delphi (5-5)

Lafayette Central Catholic (9-1) at Tipton (7-3)

SECTIONAL 36

Alexandria (7-3) at Elwood (7-3)

Oak Hill (7-3) at Bluffton (5-5)

SECTIONAL 37

Speedway (7-3) at Cascade (6-4)

Indianapolis Ritter (8-2) at Monrovia (5-5)

SECTIONAL 38

Winchester (7-3) at Indianapolis Scecina (8-2)

Knightstown (6-4) at Shenandoah (8-2)

SECTIONAL 39

Clarksville (1-9) at Paoli (8-2)

Providence (7-3) at Triton Central (8-2)

SECTIONAL 40

Evansville Mater Dei (10-0) at Sullivan (7-3)

North Posey (4-6) at Southridge (8-2)

CLASS 1A

SECTIONAL 41

West Central (7-3) at Culver (4-6)

Whiting (9-1) at Winamac (10-0)

SECTIONAL 42

Pioneer (8-2) at Carroll (Flora) (6-4)

Frontier (2-8) at Caston (3-7)

SECTIONAL 43

Adams Central (6-4) at South Adams (3-7)

Southern Wells (4-6) at Southwood (7-3)

SECTIONAL 44

Indianapolis Shortridge (7-3) at Clinton Prairie (4-6)

Tri-Central (9-1) at Sheridan (5-5)

SECTIONAL 45

Monroe Central (6-4) at Northeastern (8-2)

Cambridge City Lincoln (1-9) at Eastern Hancock (10-0)

SECTIONAL 46

South Putnam (9-1) at West Washington (5-5)

Edinburgh (5-5) at Indianapolis Lutheran (6-4)

SECTIONAL 47

Attica (7-3) at North Vermillion (10-0)

Fountain Central (9-1) at North Central (8-2)

SECTIONAL 48

Tecumseh (9-1) at Linton-Stockton (10-0)

North Daviess (8-2) at Perry Central (8-2)