The Commercial-News, Danville, IL

October 29, 2013

Fall State Tournament Glance


The Commercial-News

---- — PREP SOCCER

IHSA Class 1A State Tournament Series

All Times Central

Hoopeston Area Regional

Friday, Oct. 11 match

Match 1 — Iroquois West 2, St. Anne 0

Tuesday, Oct. 15 match

Match 2 — Hoopeston Area 7, Iroquois West 0

Wednesday, Oct. 16 match

Match 3 — Watseka 4, Clifton Central 0

Saturday, Oct. 19 match

Championship — Hoopeston Area 4, Watseka 0

Iroquois West Sectional

Tuesday, Oct. 22 matches

Game 1 — Hoopeston Area 9, St. Thomas More 1

Game 2 — Herscher 3, Salt Fork/Westville 0

Saturday, Oct. 26 match

Game 3 — Herscher 2, Hoopeston Area 1

———

PREP VOLLEYBALL

HSA Class 4A State Tournament Series

All Times Central

Danville Regional

Tuesday, Oct. 29 matches

Match 1 — No. 4 Bradley-Bourbonnais vs. No. 5 Danville, 5 p.m.

Match 2 — No. 1 Normal West vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 3 — No. 2 Normal Community vs. No. 3 Bloomington, 7 p.m.

Thursday, Oct. 31 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 2A State Tournament Series

All Times Central

Bismarck-Henning Regional

Monday, Oct. 28 matches

Match 1 — Oakwood 2, Hoopeston Area 0

Match 2 — Westville 2, Georgetown-Ridge Farm 0

Tuesday, Oct. 29 matches

Match 3 — No. 1 Salt Fork vs. No. 4 Oakwood, 5:30 p.m.

Match 4 — No. 2 Bismarck-Henning vs. No. 3 Westville, 6:30 p.m.

Thursday, Oct. 31 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 1A State Tournament Series

All Times Central

Cissna Park Regional

Monday, Oct. 28 match

Match 1 — Milford 2, Buckley Christ Lutheran 0

Tuesday, Oct. 29 matches

Match 2 — No. 1 Schlarman Academy vs. No. 4 Milford, 6 p.m.

Match 3 — No. 2 Armstrong-Potomac vs. No. 3 Cissna Park, 7 p.m.

Thursday, Oct. 31 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 6 p.m.

———

Shiloh Regional

Monday, Oct. 28 matches

Match 1 — Shiloh 2, Oblong 0

Match 2 — Chrisman 2, Hutsonville 0

Tuesday, Oct. 29 matches

Match 3 — No. 1 Tri-County vs. No. 4 Shiloh, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Martinsville vs. No. 3 Christman, 7 p.m.

Thursday, Oct. 31 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSAA Class 2A State Tournament

Sectional 38

At Crawfordsville, Ind.

Thursday, Oct. 24 matches

Match 1 — Southmont 3, Seeger 0

Match 2 — Clinton Central 3, Riverton Parke 0

Saturday, Oct. 26 matches

Match 3 — Clinton Central 3, Southmont 0

Match 4 — South Vermillion 3, Fountain Central 2

Championship — Clinton Central 3, South Vermillion 0

———

IHSAA Class 1A State Tournament

Sectional 53

At Covington, Ind.

Thursday, Oct. 24 matches

Match 1 — Rockville 3, Attica 1

Match 2 — Lafayette Central Catholic 3, North Vermillion 0

Saturday, Oct. 26 matches

Match 3 — Lafayette Central Catholic 3, Rockville 0

Match 4 — Covington 3, Turkey Run 0

Championship — Lafayette Central Catholic 3, Covington 0