The Commercial-News, Danville, IL

October 15, 2013

No Headline Provided


The Commercial-News

---- — Illinois High School Football Top 10 Fared

Class 8A

1. Loyola (7-0) beat De La Salle 48-0.

2. Bolingbrook (7-0) beat Homewood-Flossmoor 31-24, OT.

3. Homewood-Flossmoor (6-1) lost to Bolingbrook 31-24, OT.

4. Naperville Neuqua Valley (6-1) beat Waubonsie Valley 40-25.

5. Naperville Central (5-2) lost to Glenbard North 40-34.

6. Waubonsie Valley (5-2) lost to Naperville Neuqua Valley 40-25.

7. Marist (4-3) lost to Niles Notre Dame 45-35.

8. Oak Park River Forest (6-1) beat Lyons 31-26.

9. O’Fallon (4-3) lost to Edwardsville 42-14.

10. Stevenson (5-2) beat Mundelein 35-14

Class 7A

1. Lake Zurich (7-0) beat Zion Benton 48-14.

2. Chicago Mt. Carmel (6-1) beat St. Laurence 55-0.

3. Edwardsville (7-0) beat O’Fallon 42-14.

4. Glenbard West (6-1) beat Proviso West 34-6.

5. Benet (6-1) lost to Nazareth 28-18.

6. Lincoln-Way East (6-1) beat Sandburg 31-13.

7. Wheaton North (6-1) beat Aurora West 48-7.

8. Wheaton Warrenville South (6-1) beat Lake Park 28-0.

9. St. Rita (6-1) beat St. Ignatius 51-13.

10. Glenbard North (6-1) beat Naperville Central 40-34.

Class 6A

1. Rockford Boylan (7-0) beat Rockford Jefferson, forfeit.

2. Rock Island (7-0) beat Galesburg 56-20.

3. Crete-Monee (6-1) beat Bloom Township 12-7.

4. Normal Community (6-1) beat Decatur MacArthur 59-32.

5. Oak Lawn Richards (6-1) beat Argo 27-0.

6. Lake Forest (6-1) beat Libertyville 38-7.

7. Marmion (6-1) beat St. Francis 26-20.

8. Lincoln Way North (6-1) lost to Lincoln Way West 43-38.

9. De La Salle (5-2) lost to Loyola 48-0.

10. Crystal Lake Central (6-1) beat Woodstock North 46-33.

Class 5A

1. Montini (7-0) beat Woodstock Marian 40-35.

2. Kaneland (7-0) beat Yorkville 41-0.

3. Sycamore (7-0) beat Rochelle 42-33.

4. Sacred Heart-Griffin (Springfield) (6-1) beat Lincoln 69-0.

5. Joliet Catholic (6-1) beat Carmel 37-14.

6. Washington (7-0) beat Limestone 31-14.

7. Normal University (7-0) beat Rantoul 62-19.

8. Highland (7-0) beat Waterloo 48-17.

9. Woodstock Marian (5-2) lost to Montini 40-35.

10. Chatham Glenwood (6-1) beat Springfield Lanphier 42-0.

Class 4A

1. Rochester (7-0) beat Springfield Southeast 49-22.

2. Columbia (7-0) beat Breese Central 24-6.

3. Evergreen Park (7-0) beat Blue Island Eisenhower 21-13.

4. Mahomet-Seymour (7-0) beat Bloomington Central Catholic 59-35.

5. Rock Island Alleman (5-2) beat Peoria Manual 41-0.

6. Geneseo (6-1) beat Sterling 38-19.

7. Rochelle (5-2) lost to Sycamore 42-33.

8. Rockford Lutheran (6-1) beat Byron 35-7.

9. Quincy Notre Dame (6-1) beat Pittsfield-Griggsville-Perry 49-7.

10. Bishop McNamara (4-3) lost to Brother Rice 38-28.

Class 3A

1. Wilmington (7-0) beat Reed-Custer 34-20.

2. Carterville (7-0) beat Sparta 52-16.

3. Williamsville (7-0) beat Athens 42-14.

4. Mt. Carmel (7-0) beat Vincennes, Ind., 27-14.

5. Aurora Christian (5-2) lost to IC Catholic 48-8.

6. Winnebago (7-0) beat Oregon 28-7.

7. Stillman Valley (7-0) beat Marengo 49-7.

8. Monticello (6-1) lost to Tolono Unity 7-0.

9. Greenville (7-0) beat Staunton 63-28.

10. Erie-Prophetstown (5-2) lost to Sterling Newman 54-38.

Class 2A

1. Maroa-Forsyth (7-0) beat Tuscola 48-7.

2. Mercer County (7-0) beat West Prairie 46-0.

3. Eastland-Pearl City (7-0) beat Durand 61-7.

4. Rockridge (7-0) beat Morrison 47-7.

5. Clifton Central (7-0) beat Iroquois West-Crescent-Iroquois 42-0.

6. Sterling Newman (6-1) beat Erie-Prophetstown 54-38.

7. Chester (7-0) beat Elverado 55-0.

8. Cerro Gordo (Cerro Gordo-Bement Coop) (7-0) beat Bunker Hill 63-14.

9. Downs Tri-Valley (7-0) beat Heyworth 28-8.

10. Bismarck-Henning (7-0) beat Hoopeston 55-13.

Class 1A

1. Stockton (7-0) beat Warren 14-6.

2. Casey-Westfield (7-0) beat Red Hill 47-12.

3. Camp Point Central (7-0) beat Concord (Triopia) 54-12.

4. Carrollton (7-0) beat Greenfield-Northwestern 30-14.

5. Leo (7-0) beat Gordon Tech 12-6.

6. Stark County (6-1) beat Cambridge-AlWood 57-14.

7. Forreston (6-1) beat Dakota 36-20.

8. Aquin (5-2) lost to Milledgeville 30-26.

9. Salt Fork (6-1) beat Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 34-6.

10. Lena-Winslow (4-3) lost to Galena 15-14.