The Commercial-News, Danville, IL

Sports

October 9, 2012

Monday's local scores and glances

DANVILLE — PREP FOOTBALL

Big 12 Conference Glance


    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

Urbana    5    1    6    1

Bloomington    5    1    5    2

Normal West    5    2    5    2

Danville    4    2    4    3

Normal Community    4    2    4    3

Decatur MacArthur    3    3    3    4

Champaign Centennial    1    5    1    6

Decatur Eisenhower    1    6    1    6

Champaign Central    0    6    0    7

Friday, Oct. 5 scores

Springfield High 35, Champaign Centennial 7

Danville 44, Champaign Central 17

Normal Community 31, Decatur MacArthur 0

Bloomington 33, Normal West 14

Urbana 42, Decatur Eisenhower 8

Friday, Oct. 12 games

Champaign Centennial at Champaign Central, 7 p.m.

Decatur Eisenhower at Bloomington, 7 p.m.

Normal Community at Danville, 7 p.m.

Normal West at Mishiwaka (Ind.) Marian Catholic, 7 p.m.

Urbana at Decatur MacArthur, 7 p.m.

———

Vermilion Valley Conference Glance


    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

Bismarck-Henning    4    0    7    0

Salt Fork    3    1    5    1

Geo-RF/Chrisman    3    1    5    2

Milford/Cissna Park    2    3    4    3

Westville    2    3    2    5

Oakwood/A-P    1    3    3    4

Schlarman Academy    0    4    0    7

Friday, Oct. 5 scores

Bismarck-Henning 16, Attica 0

Milford/Cissna Park 1, Schlarman Academy 0 (forfeit)

Westville 29, Oakwood/Armstrong-Potomac 7

Salt Fork 33, Georgetown-Ridge Farm/Chrsiman 7

Friday, Oct. 12 games

East Central at Salt Fork (Catlin), 7 p.m.

Georgetown-Ridge Farm/Chrisman at Bismarck-Henning, 7 p.m.

Oakwood/Armstrong-Potomac at Milford/Cissna Park, 7 p.m.

———

Illinois High School Football Top 10 Fared

Class 8A


1.  Maine  South  (7-0)  beat  Evanston  Township  31-21.

2.  Marist  (7-0)  beat  Niles  Notre  Dame  21-14.

3.  Loyola  (6-1)  beat  Fenwick  49-28.

4.  Chicago  Mt.  Carmel  (6-1)  beat  St.  Laurence  52-0.

5.  Bolingbrook  (5-2)  lost  to  Sandburg  13-6,  OT.

6.  Naperville  Neuqua  Valley  (7-0)  beat  Waubonsie  Valley  35-34,  2OT.

7.  Waubonsie  Valley  (6-1)  lost  to  Naperville  Neuqua  Valley  35-34,  2OT.

8.  Palatine  (6-1)  beat  Conant  42-27.

9.  O’Fallon  (6-1)  beat  Collinsville  31-7.

10.  Edwardsville  (6-1)  beat  Belleville  East  24-0.

Class 7A

1.  Glenbard  West  (7-0)  beat  Addison  Trail  43-0.

2.  Lincoln-Way  East  (7-0)  beat  Lincoln  Way  Central  36-7.

3.  Rockford  Boylan  (-)  beat  Belvidere  North  45-14.

4.  Wheaton  North  (7-0)  beat  Naperville  Central  45-0.

5.  Batavia  (7-0)  beat  St.  Charles  North  35-20.

6.  Cary-Grove  (7-0)  beat  Huntley  41-14.

7.  East  St.  Louis  (5-2)  beat  Granite  City  43-6.

8.  Providence  (6-1)  beat  Lake  Forest  Academy  38-10.

9.  Lake  Zurich  (5-2)  lost  to  Libertyville  3-0.

10.  Harvey  Thornton  (6-1)  beat  Thornwood  33-0.

Class 6A

1.  Crete-Monee  (7-0)  beat  Rich  Central  44-14.

2.  Kaneland  (7-0)  beat  Yorkville  55-0.

3.  Sacred  Heart-Griffin  (Springfield)    (6-1)  beat  Lincoln  62-14.

4.  Rock  Island  (6-1)  beat  Galesburg  28-16.

5.  Chatham  Glenwood  (6-1)  beat  Springfield  Lanphier  45-7.

6.  Lemont  (6-1)  beat  Hillcrest  42-0.

8.  Ottawa  (7-0)  beat  Dixon  51-14.

9.  Lake  Forest  (5-2)  lost  to  Stevenson  22-16,  OT.

10.  Normal  West  (5-2)  lost  to  Bloomington  33-14.

Class 5A

1.  Montini  (5-2)  lost  to  Woodstock  Marian  49-24.

2.  Morris  (7-0)  beat  DeKalb  56-27.

3.  Woodstock  Marian  (7-0)  beat  Montini  49-24.

4.  Joliet  Catholic  (5-2)  beat  Carmel  31-24.

5.  Normal  University  (7-0)  beat  Rantoul  56-0.

6.  Charleston  (6-1)  beat  Paris  44-0.

7.  Washington  (6-1)  beat  Limestone  37-6.

8.  Centralia  (7-0)  beat  Marion  46-32.

9.  Jerseyville  Jersey  (7-0)  beat  Mascoutah  33-0.

10.  Urbana  (6-1)  beat  Eisenhower  42-8.

Class 4A

1.  Rock  Island  Alleman  (7-0)  beat  Moline  20-0.

2.  Rochester  (6-1)  beat  Springfield  Southeast  55-12.

3.  Bishop  McNamara  (4-3)  lost  to  St.  Rita  35-7.

4.  Macomb  (7-0)  beat  Princeton  20-0.

5.  Breese  Mater  Dei  (5-2)  lost  to  Priory,  Mo.,  56-21.

6.  Coal  City  (6-1)  beat  Peotone  28-7.

7.  Mt.  Carmel  (5-2)  lost  to  Vincennes  Lincoln,  Ind.,  20-0.

8.  Sandwich  (5-2)  lost  to  Herscher  35-31.

9.  North  Chicago  (6-1)  beat  Vernon  Hills  9-6.

10.  Elmhurst  Immaculate  Conception  (4-3)  lost  to  Aurora  Christian  47-20.

Class 3A

1.  Aurora  Christian  (7-0)  beat  Elmhurst  Immaculate  Conception  47-20.

2.  Sterling  Newman  (7-0)  beat  Hall  49-14.

3.  Williamsville  (7-0)  beat  Athens  27-6.

4.  St.  Joseph-Ogden  (7-0)  beat  Watseka  27-19.

5.  Elmwood-Brimfield  (7-0)  beat  Havana  44-20.

6.  Wilmington  (6-1)  beat  Reed-Custer  48-6.

7.  Tolono  Unity  (6-1)  beat  Monticello  18-14.

8.  Winnebago  (6-1)  beat  Oregon  28-13.

9.  North  Boone  (7-0)  beat  Genoa  (Genoa-Kingston)  21-14.

10.  Byron  (6-1)  beat  Rockford  Lutheran  35-34.

Class 2A

1.  Mercer  County  (7-0)  beat  West  Prairie  80-0.

2.  Casey-Westfield  (7-0)  beat  Red  Hill  29-6.

3.  Maroa-Forsyth  (6-1)  beat  Tuscola  45-0.

4.  Downs  Tri-Valley  (7-0)  beat  Heyworth  46-0.

5.  Camp  Point  Central  (7-0)  beat  Jacksonville  ISD  59-6.

6.  Bismarck-Henning  (7-0)  beat  Attica,  Ind.,    16-0.

7.  Illini  West  (Carthage)  (6-1)  beat  Trenton,  Mo.,  48-0.

8.  Rockford  Lutheran  (6-1)  lost  to  Byron  35-34.

(tie)  Eastland-Pearl  City  (7-0)  beat  South  Beloit  49-0.

10.  Annawan/Wethersfield  (7-0)  beat  River  Valley  41-30.

Class 1A

1.  Stockton  (7-0)  beat  Milledgeville  65-12.

2.  Moweaqua  Central  A&M  (7-0)  beat  Warrensburg-Latham  41-6.

3.  Aquin  (7-0)  beat  Durand  49-6.

4.  Lena-Winslow  (6-1)  beat  Polo  63-0.

5.  LeRoy  (7-0)  beat  Colfax  Ridgeview  37-24.

6.  Concord  (Triopia)  (6-1)  beat  Jacksonville  Routt  52-0.

7.  Forreston  (6-1)  beat  West  Carroll  47-0.

8.  Sidell  (Jamaica)-Salt  Fork  (5-1)  beat  Georgetown-Ridge  Farm/Chrisman  33-7.

9.  Colfax  Ridgeview  (6-1)  lost  to  LeRoy  37-24.

10.  Stark  County  (5-2)  beat  Cambridge-AlWood  35-21.

———

Wabash River Conference Glance

All times Eastern


    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

North Vermillion    6    0    8    0

Fountain Central     5    1    7    1

Attica    4    2    5    3

Seeger    4    2    4    4

Rockville    3    3    4    4

Turkey Run    2    4    3    5    

Covington    0    6    1    7

Riverton Parke    0    6    0    8

Friday, Oct. 5 scores

Bismarck-Henning 16, Attica 0

Turkey Run 26, Covington 6

North Vermillion 25, Fountain Central 21

Rockville 32, Riverton Parke 0

West Lafayette 35, Seeger 20

Friday, Oct. 12 games

Attica at Turkey Run, 7 p.m.

North Vermillion at Seeger, 7 p.m.

Riverton Parke at Covington, 7 p.m.

Rockville at Fountain Central, 7 p.m.

———

AP Indiana High School Football Top 10 Teams

The Associated Press Top 10 Indiana high school football teams, with first-place votes in parentheses, records through games of Oct. 6, rating points and previous rankings:

Class 5A


    W-L    Pts    Prv

1.  Carmel  (10)     8-0     236    1

2.  Lawrence  Central  (2)     8-0     208    2

3.  Castle     8-0     152    5

4.  Ft.  Wayne  Snider     8-0     148    3

5.  Center  Grove     7-1     146    4

6.  Indpls  Ben  Davis     7-1     114    6

tie  Brownsburg     8-0     114    7

8.  Penn     7-1     80    8

9.  Homestead     8-0     56    9

10.  Merrillville     7-1     30    NR

Others receiving votes: Ft. Wayne North 16, Warren Central 12, Terre Haute North 4, Chesterton 4.

—-

Class 4A

    W-L    Pts    Prv

1.  Columbus  East  (10)     8-0     234    1

2.  Jasper  (1)     8-0     194    3

3.  Greenwood     8-0     168    T4

4.  E.  Central     7-1     152    6

5.  Indpls  Cathedral  (1)     4-4     132    T4

6.  Indpls  Roncalli     6-2     106    8

7.  Mt.  Vernon  Hancock     7-1     86    9

8.  Leo     6-1     84    2

9.  New  Prairie     7-1     46    10

10.  New  Haven     7-1     32    7

Others receiving votes: Ev. Central 20, E. Noble 18, Franklin Co. 16, E. Chicago 14, Kankakee Valley 14, Concord 4.

—-

Class 3A

    W-L    Pts    Prv

1.  Jimtown  (11)     8-0     238    1

2.  Charlestown  (1)     8-0     196    2

3.  Indpls  Chatard     6-2     166    3

4.  Hamilton  Hts.     7-1     158    4

5.  Greencastle     8-0     142    5

6.  Tri-West     7-1     122    6

7.  Western  Boone     7-1     94    7

8.  Lakeland     8-0     62    8

9.  Indpls  Brebeuf     6-2     52    9

10.  Heritage     6-2     26    NR

Others receiving votes: Corydon 24, Brownstown 12, Culver Academy 10, Garrett 10, Greensburg 4, S. Bend St. Joseph’s 4.

—-

Class 2A

    W-L    Pts    Prv

1.  Indpls  Ritter  (12)     8-0     240    1

2.  Ev.  Mater  Dei     7-1     196    2

3.  N.  Posey     8-0     182    4

4.  Tipton     7-1     132    6

5.  Churubusco     7-1     120    7

6.  Ft.  Wayne  Luers     5-3     118    3

7.  Cass     7-1     82    8

8.  Heritage  Christian     6-2     76    9

9.  Fountain  Central     7-1     60    5

10.  Andrean     6-2     56    T10

Others receiving votes: Lawrenceburg 46, Speedway 10, Wheeler 2.

—-

Class 1A

    W-L    Pts    Prv

1.  Lafayette  Catholic  (9)     7-1     228    1

2.  Linton  (2)     8-0     218    2

3.  Whiting  (1)     8-0     186    3

4.  Pioneer     7-1     142    5

5.  Hagerstown     8-0     132    6

6.  N.  Vermillion     8-0     118    7

7.  Indpls  Scecina     5-3     108    4

8.  W.  Central     8-0     84    8

9.  N.  Central  Farmersburg     7-1     52    9

10.  Tri-Central     8-0     46    10

Others receiving votes: Sheridan 4, S. Central LaPorte 2.

———

PREP BOYS GOLF

At Shewami Country Club, Sheldon

IHSA Class 1A Sectional


Team results — 1. El Paso-Gridley 303; 2. Bloomington Cornerstone 341; 3. Bismarck-Henning 343; 4. Champaign St. Thomas More 351; 5. Decatur St. Teresa 352; 6. Champaign Judah Christian 354; 7. Casey-Westfield 358; 8. Dwight 359; 9. Eureka 374; 10. Donovan 377; 11. Tuscola 380; 12. Shelbyville 400. Note — top three teams advance to state.

Medalist — Michael Mounce (EPG) 34-35 — 69.

El Paso-Gridley (303) — M.Mounce 34-35 — 69; Kyle Comone 38-37 — 75; Brandon Mounce 40-36 — 76; Tyler Ramsey 39-44 — 83; Ian Hall 43-43 — 86; Carter Tria 46-41 — 87.

Cornerstone (341) — Jordan Hall 40-38 — 78; Austin Drake 39-40 — 79; Michael McLean 45-45 — 90; Jared Wilcox 49-45 — 94; Phil Woodrum 49-45 — 94; Drew Schwartz 46-53 — 99.

Bismarck-Henning (343) — Andy Bott 39-39 — 78; David Warren 41-40 — 81; Austin Toler 42-46 — 88; Noah Campbell 46-50 — 96; Dustin Simpson 44-54 — 98; Logan Reifsteck 48-52 — 100.

Individual state qualifiers — Nick Berger (Judah Christian) 75; Christopher Tate 77; Hunter York (Decatur Lutheran) 77; Trevor Gold (Eureka) 78; Kiefer Kious (Dwight) 79; Chris Lee (Casey-Westfield) 80, Ryan Erhard (Judah Christian) 81, Cameron Westjohn (Tuscola) 82, Jordan Laukatis (St. Teresa) 82, Archie Britt (St. Teresa) 82.

Non-qualifiers — Austin Merritt (Chrisman) 49-42 — 91; Mascon Combs (Schlarman Academy) 52-42 — 94; Andrew Kelley (Schlarman Academy) 44-51 — 95; Harrison Lescek (Schlarman Academy) 47-50 — 97; Ned O’Brien (Schlarman Academy) 48-53 — 101; Tristyn Trosper (Hoopeston Area) 52-51 — 103.

———

PREP SOCCER

IHSA Class 1A Tournament

All times Central

Schlarman Academy Regional


Saturday, Oct. 6 match

Match 1 — Georgetown-Ridge Farm 2, Schlarman Academy 1

Tuesday, Oct. 9 match

Match 2 — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. No. 4 Georgetown-Ridge Farm, 5 p.m.

Wednesday, Oct. 10 match

Match 3 — No. 2 Salt Fork vs. No. 3 Oakwood, 5 p.m.

Saturday, Oct. 13 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 1 p.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All times Central

Champaign Central Regional

Saturday, Oct. 13 match

Match 1 — No. 5 Hoopeston Area/Bismarck-Henning at No. 4 Danville, 11 a.m.

Tuesday, Oct. 16 matches

Match 2 — No. 1 Urbana vs. Match 1 winner, 5 p.m.

Match 3 — No. 2 Champaign Central vs. No. 3 Champaign Centennial, 7 p.m.

Saturday, Oct. 20 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 3 p.m.

———

PREP SOCCER

At Danville

Danville 2, Champaign Central 2


Central    1    1    —    2

Danville    1    1    —    2

Danville Scoring

First half

D — Jon Huff.

Second half

D — Gracson Torres.

Game statistics

Keeper saves — D: Cameron Griffin 7.

Records — Danville 5-8-6 overall, 2-3-2 in Big 12 Conference.

———

IHSAA Class A Tournament

All times Eastern

West Vigo Sectional


Wednesday, Oct. 3 scores

Match 1 — West Vigo 2, South Vermillion 0

Match 2 — Covington 2, North Putnam 0

Saturday, Oct. 6 match

Championship — Covington 2, West Vigo 1, OT

———

Greencastle Regional

Thursday, Oct. 11 matches


Match 1 — Covington vs. Washington, 5 p.m.

Match 2 — Tri-West Hendricks vs. Covenant Christian, 7 p.m.

Saturday, Oct. 13 match

Championship — Match 1 winner vs. Match 2 winner, 7 p.m.

———

PREP VOLLEYBALL

IHSA Class 4A Tournament

All times Central

Joliet West Regional


Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Bradley-Bourbonnais vs. No. 5 Joliet West, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Minooka vs. No. 6 Danville, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Normal Community vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Joliet Central vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All times Central

Bismarck-Henning Regional


Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Oakwood vs. No. 5 Hoopeston Area, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Westville vs. No. 6 Georgetown-Ridge Farm, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Bismarck-Henning vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Salt Fork vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

All times Central

Milford Regional


Monday, Oct. 22 match

Match 1 — No. 4 Milford vs. No. 5 Buckley Christ Lutheran, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 2 — No. 1 Cissna Park vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 3 — No. 2 Schlarman Academy vs. No. 3 Armstrong-Potomac, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 6 p.m.

———

Hutsonville Regional


Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Shiloh vs. No. 5 Oblong, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Martinsville vs. No. 6 Hutsonville, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Tri-County vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Chrisman vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

PREP VOLLEYBALL

At Danville

Paxton-Buckley-Loda 2, Schlarman 1


PBL        18     25     25

Schlarman        25     12     9    

Schlarman Statistical leaders

Kills — Laura Groos 7, Jordan Marganski 6. Blocks — Gross 4, Marganski 3. Assists — Marganski 10, Gross 9. Digs — Ella Black 8, Sierra Bell 7.

Records — Schlarman 14-2.

———

At Chrisman

Chrisman 2, Hutsonville 0


Hutsonville        16     14

Chrisman        25     25

Chrisman Statistical leaders

Kills — Shelby Warner 4, Brett Bishop 3, Abby Bush 2, Kelsey Potter. Blocks — Bishop 3. Assists — Dana Mitchell 6, Bridget Mattingly 4. Service aces — Mattingly, Maddi Romoser, Warner. Digs — Potter 5, Mattingly 5, Katelynn Kindred 4, Bush 2, Lindsey Schupp 2.

Records — Chrisman 13-9 overall.

JV score — Chrisman 25-21, 25-12.

———

At Covington, Ind.

Covington 3, South Newton 1


South Newton        25     14     13    26    

Covington        21     25     25    28

Covington Statistical leaders

Kills — Brooke Ahrens 17, Olivia Kagels 8, Aliah Larsen 5, Rachel Hannah 4, Regan Foster 3, Madison Booe 3. Blocks — Foster 4, Kagels 2, Booe 2, Ahrens, Larsen, Hannah. Assists — Larsen 21, Ahrens 17, Adison Smith. Service aces — Ahrens 7, Larsen 2, Kendra Wallace 2, Hannah, Booe. Digs — Rachel Kiger 13, Wallace 10, Larsen 8, Amber Stull 7, Hannah 6, Ahrens 5, Logan Rainey 5, Booe 4, Kagels 2

Records — Covington 14-5 overall.

JV score — Covington won.

 

1
Text Only
Sports
  • SPT - CN0415 - DACC baseball jump photo DACC splits with Parkland DANVILLE -- To quote Bull Durham, "this is a very simple game. You throw the ball, you catch the ball, you hit the ball. Sometimes you win, sometimes you lose, sometimes it rains." Despite eminent threats in the forecast, it didn't rain on Sunday at

    April 15, 2014 2 Photos

  • SPT - CN0415 - Local roundup photo Danville standout Smith signs with Wabash Valley DANVILLE -- A year ago, Mike Carpenter left Danville Area Community College to take the head coaching position at Wabash Valley College. On Monday afternoon, Carpenter returned to Vermilion County and this time, he secured the services of Danville Hi

    April 15, 2014 1 Photo

  • No Headline Provided Local COLLEGE BASEBALL At Danville Stadium, Danville Game 1 Parkland College 5, Danville Area Community College 3 Parkland 100 310 0 -- 5 9 0 Danville Area 000 300 0 -- 3 7 1 WP -- Bryce Pennington. LP -- Zach Anderson. Two or more hits -- Parkland:

    April 15, 2014

  • Local Sports Calendar TODAY Prep Baseball Covington at Attica, 3:30 p.m. Seeger at North Vermillion, 3:30 p.m. Danville at Schlarman Academy, 4:30 p.m. Salt Fork at Tri-Valley, 4:30 p.m. Prep Softball Seeger at North Vermillion, 3:30 p.m. Covington at Attica, 3:30 p.m. Un

    April 15, 2014

  • SPT - CN0413 - CN Boys POY photo Rising to new HEIGHTS DANVILLE -- Before last season, the name Denzel Smith probably didn't mean a whole lot in the prep boys basketball world. But with a breakout season during his junior year, Smith all of the sudden started popping up on the radars of a lot of basketba

    April 13, 2014 1 Photo

  • SPT- CN0413 - Danville girls soccer photo 1 Vikings show skill in 7-0 victory DANVILLE -- One of the most promising aspects of this year's Danville High girls soccer team is its depth. Head coach Katie Gremar has believed since the beginning of the season that her squad has tremendous potential, and much of that confidence has

    April 13, 2014 2 Photos

  • SPT- CN0413 - Illinois football photo Beckman still looking for answers after game CHAMPAIGN -- Hopefully, the third time is the charm. University of Illinois Fighting Illini head coach Tim Beckman began his third year on Saturday with the annual Spring game at Memorial Stadium in Champaign, and there are still a lot of questions t

    April 13, 2014 1 Photo

  • SPT- CN0413 - Local roundup photo DACC baseball splits two with Parkland CHAMPAIGN -- With a run in the top of the seventh inning of the second game of a doubleheader, the Danville Area Community College team salvaged a split Saturday with a 3-2 win. Austin Hayes had two RBIs for the Jaguars, while Nick Barrientos had one

    April 13, 2014 1 Photo

  • Saturday's Local Scores PREP BASEBALL At St. Joseph Game 1 St. Joseph-Ogden 2, Danville 0 Danville 000 000 0 -- 0 3 5 SJO 110 000 x -- 2 3 2 WP -- Hart. LP -- Mike Vascura Two or more hits -- D: Austin West. 2B -- SJO: Godou. RBIs -- SJO: Goud

    April 13, 2014

  • SPT- CN0412 - Danville baseball photo Vikings pick up first win of the season against Trojans COVINGTON, Ind. - The Danville baseball team had a breakout game when they traveled to Covington to face the Trojans. The Vikings came out on top 14-1 in five innings thanks to good hitting and great pitching. Danville had nine hits, drew seven walks

    April 12, 2014 1 Photo

E-edition
NCAA basketball
NJCAA Tourney Photos 2014


Check out the action at the NJCAA Division II National Men's Basketball Tournament March 18-22 at DACC. Buy photos from the Commercial-News here: http://smu.gs/1iCWKnP

Must Read
AP Video
NDN Video