The Commercial-News, Danville, IL

October 6, 2012

Saturday's local scores and glances


Commercial-News

DANVILLE — PREP FOOTBALL

Big 12 Conference Glance


    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

Urbana    5    1    6    1

Bloomington    5    1    5    2

Normal West    5    2    5    2

Danville    4    2    4    3

Normal Community    4    2    4    3

Decatur MacArthur    3    3    3    4

Champaign Centennial    1    5    1    6

Decatur Eisenhower    1    6    1    6

Champaign Central    0    6    0    7

Friday, Oct. 5 scores

Springfield High 35, Champaign Centennial 7

Danville 44, Champaign Central 17

Normal Community 31, Decatur MacArthur 0

Bloomington 33, Normal West 14

Urbana 42, Decatur Eisenhower 8

Friday, Oct. 12 games

Champaign Centennial at Champaign Central, 7 p.m.

Decatur Eisenhower at Bloomington, 7 p.m.

Normal Community at Danville, 7 p.m.

Normal West at Mishiwaka (Ind.) Marian Catholic, 7 p.m.

Urbana at Decatur MacArthur, 7 p.m.

———

At Tommy Stewart Field, Champaign

Friday’s late box score

Danville 44, Champaign Central 17


Danville    20    12    6    6    —    44

Central    0    10    0    7    —    17


First quarter

Danville — Trent Sherfield 17-yard run (pass failed), 11:05.

Danville — Sherfield 22-yard run (Denzel Smith pass from Sherfield), 7:56.

Danville — William Morris 14-yard run (run failed), 2:29.

Second quarter

Danville — Morris 1-yard run (run failed), 8:15.

Central — Rylin Newman 6-yard run (Cam Miller kick), 6:12.

Danville — Morris 22-yard run (run failed), 5:13.

Central — Miller 25-yard field goal, 1:26.

Third quarter

Danville — Chris Collier 8-yard run (run failed), 3:08.

Fourth quarter

Central — Jamal Stovall 1-yard run (Miller kick), 5:02.

Danville — Collier 40-yard run (run failed), 3:39.

    Danville    Central

First downs    15    12

Rushes-yards    32-250    38-63

Passing yards    158    217

Total offense    408    290

Comp-Att-Int    8-21-1    17-28-2

Kickoff returns    4-103    7-119

Punt returns    1-0    0-0

Interception returns    2-3    1-12

Fumble returns    2-0    1-0

Punts-Avg.    2-29.0    3-34.0

Fumbles-lost    3-1    4-2

Penalties-yards    4-27    8-45

Time of possession    19:38    28:22

Individual statistics

Rushing — Danville: Chris Collier 12-74, William Morris 9-81, Trent Sherfield 8-85, Anthony Thomas 1-4, Tavion Boyd 1-3, Marcus Brown 1-3; Central: Tim Turner 15-35, Jamal Stovall 9-(-5), Toby Rivera 4-18, Tion Posey 3-11, Rylin Newman 3-5, Cash Bissit 2-3, TEAM 2-(-4).

Passing — Danville: Sherfield 6-16-1 115 yards; Collier 2-5-0 43 yards; Central: Stovall 15-26-2 163 yards, Trevor Moores 1-1-0 41 yards, Turner 1-1-0 13 yards.

Receiving — Danville: Collier 3-40, Denzel Smith 2-78, Steven Williams 2-14, Martez Davis 1-26; Central: Moores 4-46, Spencer Devriese 3-58, Jake Henss 3-24, Turner 3-9, Blissit 1-43, Newman 1-25, Kendrell Thompson 1-9

Kickoff returns — Danville: Collier 2-89, James Brown 1-14, Deonta Turner 1-0; Central: Posey 4-64, Turner 2-52, Adrian Gomez 1-3.

Punt returns — Danville: Collier 1-0.

Interception returns — Danville: James Brown 1-3, Aaron Hardimon 1-0; Central: Jeremy Bray 1-12.

Fumble returns — Danville: Collier 1-0, Hoey Watson 1-0; Central: Rivera 1-0.

Punting — Danville: Sherfield 1 punt, 28 yards, 28.0 average, Collier 1 punt, 30 yards, 30.0 average; Central: Miller 3 punts, 102 yards, 34.0 average.

———

Vermilion Valley Conference Glance

    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

Bismarck-Henning    4    0    7    0

Salt Fork    3    1    5    1

Geo-RF/Chrisman    3    1    5    2

Milford/Cissna Park    2    3    4    3

Westville    2    3    2    5

Oakwood/A-P    1    3    3    4

Schlarman Academy    0    4    0    7

Friday, Oct. 5 scores

Bismarck-Henning 16, Attica 0

Milford/Cissna Park 1, Schlarman Academy 0 (forfeit)

Westville 29, Oakwood/Armstrong-Potomac 7

Salt Fork 33, Georgetown-Ridge Farm/Chrsiman 7

Friday, Oct. 12 games

East Central at Salt Fork (Catlin), 7 p.m.

Georgetown-Ridge Farm/Chrisman at Bismarck-Henning, 7 p.m.

Oakwood/Armstrong-Potomac at Milford/Cissna Park, 7 p.m.

———

Illinois Prep Football

Saturday’s Scores


Bloom Township 28, Kankakee 6

Cary-Grove 41, Huntley 14

Cerro Gordo ÃCerro Gordo-Bement CoopÄ 61, Bunker Hill 6

Chicago (Clark) 21, Bowen 6

Chicago (Noble Street Charter) 24, Chicago (Noble Street Charter/Golder) 0

Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 24, Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 0

Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 49, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 14

Chicago (Solorio Academy) 53, Tilden 20

Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 46, Chicago (UCCS/Woodlawn) 6

Chicago Mt. Carmel 52, St. Laurence 0

Chicago Perspectives Charter 38, South Shore 6

Chicago Phoenix Academy 14, Chicago (Marine Military Academy) 2

Clemente 45, Douglass 0

Concord (Triopia) 52, Jacksonville Routt 0

Corliss 25, Lindblom 0

Crane 24, Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 20

Downers South 34, Proviso East 7

DuQuoin 21, Pinckneyville 6

Glenbard West 4, Addison Trail 0

Glenbrook South 45, Waukegan 7

Harvey Thornton 33, Thornwood 0

Hyde Park 24, Chicago Washington 19

Kenwood 30, DuSable 12

Lake Park 35, South Elgin 26

Lake View 34, Chicago Academy 6

Leo 14, Gordon Tech 6

Loyola 42, Fenwick 28

Luther North 32, Rockford Christian Life 22

Lyons 49, York 21

Maine South 31, Evanston Township 21

Morgan Park 23, Orr 6

North Greene 13, Calhoun 0

Plainfield Central 21, Plainfield South 6

Priory, Mo. 56, Breese Mater Dei 21

Raby 26, Phillips 6

Rich South 48, Rich East 20

Schurz 13, Mather 6

Sterling Newman 49, Hall 14

Vandalia 36, Piasa Southwestern 14

Vienna 43, Christopher-Ziegler-Royalton 14

Wauconda 31, Round Lake 21

Westinghouse 52, Chicago Little Village 0

Wheaton Academy 12, St. Edward 7

———

Wabash River Conference Glance

All times Eastern


    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

North Vermillion    6    0    8    0

Fountain Central     5    1    7    1

Attica    4    2    5    3

Seeger    4    2    4    4

Rockville    3    3    4    4

Turkey Run    2    4    3    5    

Covington    0    6    1    7

Riverton Parke    0    6    0    8

Friday, Oct. 5 scores

Bismarck-Henning 16, Attica 0

Turkey Run 26, Covington 6

North Vermillion 25, Fountain Central 21

Rockville 32, Riverton Parke 0

West Lafayette 35, Seeger 20

Friday, Oct. 12 games

Attica at Turkey Run, 7 p.m.

North Vermillion at Seeger, 7 p.m.

Riverton Parke at Covington, 7 p.m.

Rockville at Fountain Central, 7 p.m.

———

Indiana Prep Football

Saturday’s Scores


Ev. Central 77, Hammond Clark 0

LaPorte LaLumiere 46, Indpls Arlington 6

N. Knox 22, N. Daviess 14

———

PREP SOCCER

IHSA Class 1A Tournament

All times Central

Schlarman Academy Regional


Saturday, Oct. 6 match

Match 1 — Georgetown-Ridge Farm 2, Schlarman Academy 1

Tuesday, Oct. 9 match

Match 2 — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. No. 4 Georgetown-Ridge Farm, 5 p.m.

Wednesday, Oct. 10 match

Match 3 — No. 2 Salt Fork vs. No. 3 Oakwood, 5 p.m.

Saturday, Oct. 13 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 1 p.m.

———

At Ridge Farm

IHSA Class 1 A Regional

Georgetown-Ridge Farm 2, Schlarman 1

Schlarman    0    1    —    1

Georgetown-RF    2    0    —    2


First half

GRF — Wyatt Lenhart (assist Chance Potter), 6th minute.

GRF — Potter 19th minute.

Second half

S — Kurt Son, 43rd minute.

Game statistics

Keeper saves — GRF: Devan McGowen 11 saves.

Records — Georgetown-Ridge Farm 3-13.

———

IHSA Class 2A Tournament

All times Central

Champaign Central Regional


Saturday, Oct. 13 match

Match 1 — No. 5 Hoopeston Area/Bismarck-Henning at No. 4 Danville, 11 a.m.

Tuesday, Oct. 16 matches

Match 2 — No. 1 Urbana vs. Match 1 winner, 5 p.m.

Match 3 — No. 2 Champaign Central vs. No. 3 Champaign Centennial, 7 p.m.

Saturday, Oct. 20 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 3 p.m.

———

At Hoopeston

Danville 4, Hoopeston Area/Bismarck-Henning 3

Danville    1    3    —    4

HABH    1    2    —    3


First half

Danville — Luis Rubio (unassisted), 12th minute.

HABH — Elijah Yates (assist Andrew Samet, Mason Jett), 36th minute.   

Second half

HABH — Brennan Crose (assist Yates), 47th minute.

HABH — Yates (PK), 62nd minute.

DANVILLE — Gracson Torres (unassisted), 65th minute.

DANVILLE — Jordan Allen (assist DeMarion Hatfield), 66th minute.

DANVILLE — Chase Thurston (unassisted), 74th minute.

Game statistics

Shots on goal — Danville 21, Hoopeston Area/Bismarck-Henning 5. Shots off goal — Danville 20, Hoopeston Area/Bismarck-Henning 3. Keeper saves — Danville: Cameron Griffin 2; Hoopeston Area/Bismarck-Henning: Trey Anderson 12, Drake Swinford 5. Red cards — none. Yellow cards — Hoopeston Area/Bismarck-Henning: Skyler Bernard. Fouls — Danville 8, Hoopeston Area/Bismarck-Henning 6. Corner kicks — Danville 4, Hoopeston Area/Bismarck-Henning 1. Offsides — Danville 0, Hoopeston Area/Bismarck-Henning 1

Records — Danville 4-8-5 overall; Hoopeston Area/Bismarck-Henning 12-7-1.

———

IHSAA Class A Tournament

All times Eastern

West Vigo Sectional


Wednesday, Oct. 3 scores

Match 1 — West Vigo 2, South Vermillion 0

Match 2 — Covington 2, North Putnam 0

Saturday, Oct. 6 match

Championship — Covington 2, West Vigo 1, OT

———

Greencastle Regional

Thursday, Oct. 11 matches

Match 1 — Covington vs. Washington, 5 p.m.

Match 2 — Tri-West Hendricks vs. Covenant Christian, 7 p.m.

Saturday, Oct. 13 match

Championship — Match 1 winner vs. Match 2 winner, 7 p.m.

———

At West Terre Haute, Ind.

IHSAA Sectional Championship

Covington 2, West Vigo 1


Covington                   0    1       0 1    —    2

West Vigo                    0    1       0   0    —    1

Second half

WV — Cody Romanelly.

C — Justin Long (assist James Foley).

Extra Time

C — David Messick.

Game statistics

Shots on goal — Covington 14, West Vigo 4.

Records — Covington 9-4-1.

———

PREP VOLLEYBALL

IHSA Class 4A Tournament

All times Central

Joliet West Regional


Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Bradley-Bourbonnais vs. No. 5 Joliet West, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Minooka vs. No. 6 Danville, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Normal Community vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Joliet Central vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All times Central

Bismarck-Henning Regional


Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Oakwood vs. No. 5 Hoopeston Area, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Westville vs. No. 6 Georgetown-Ridge Farm, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Bismarck-Henning vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Salt Fork vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

All times Central

Milford Regional


Monday, Oct. 22 match

Match 1 — No. 4 Milford vs. No. 5 Buckley Christ Lutheran, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 2 — No. 1 Cissna Park vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 3 — No. 2 Schlarman Academy vs. No. 3 Armstrong-Potomac, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 6 p.m.

———

Hutsonville Regional


Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Shiloh vs. No. 5 Oblong, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Martinsville vs. No. 6 Hutsonville, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Tri-County vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Chrisman vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

COLLEGE VOLLEYBALL

At Kankakee

Kankakee 3, Danville Area Community College 0

DACC        14     19     14    

Kankakee        25     25     25    

Rend Lake College 3, Danville Area Community College 2

Rend Lake        20     21     25    25    15

DACC        25     25     16    13    13

Danville Area Community College 3, Grace College 2

DACC        23     21     25    25    15

Grace College        25     25     21    16    13

Illinois Valley Community College 3, Danville Area Community College 1

Lakeland College 3, Danville Area Community College 0

Lakeland        25     25     25

DACC        13     15     21

DACC Statistical leaders


Kills — Serena Calhoun 56, Emily Hufford 45, Megan McCord 16. Blocks — Calhoun 11, Hufford 7. Assists — Chelsea Jones-Wyss 118. Service aces — Calhoun 9, Sally Brainard 6, Jones-Wyss 5. Digs — Taylor Poggendorf 56, Brainard 43, McCord 41, Jones-Wyss 32, Calhoun 16.

Records — DACC 5-19 overall.

———

YOUTH SOCCER

Danville Soccer Association

U8 Coed

Saturday’s Results


Comets 5, Patriots 0

Wild Things I 5, Broncos 0

Jerkers I 0, Wild Things II 0

Tigers I 1, Jerkers II 0

Storm 5, Strikers 0

Lions 1, Thunder 1

Jets 4, Tigers II 1

———

U8 Girls

Saturday’s results


Comets 2, Wild Things

Jerkers 1, Strikers 0

Storm 2, Jewels 0

Legends 4, Waves 1

———

U10 Coed

Saturday’s Results


Storm 2, Bears 1

Bengals 3, Dragons 0

Strikers 2, Wild Things I 0

Hawks 4, Jerkers I 0

Wild Things II 5, Jerkers II 0

Comets-BYE

———

U11 Girls

Saturday’s Results

Comets 6, Strikers 2

Blaze 3, Tigers 2

Wild Things 5, Jerkers 0

Heat 5, Nitro 0

Flash 1, Suns 0

Storm 1, Fire 1

Storm II-BYE

———

U12 Coed

Saturday’s Results

Wild Things II 6, Storm 3

Jerkers I 5, Comets 0

Wild Things I 5, Bombers 1

Eagles 5, Jerkers II 3

Aviators 7, Tigers 2

———

U14 Girls

Saturday’s results


Rowdies 8, Blizzards 3

Storm 2, Comets 2

Wild Things 2, Tornados 1

Bandits 6, Jerkers 1

Tigers 4, Strikers 1

———

U14 Coed

Saturday’s Results


Comets 2, Warriors 1

Storm I 5, Rangers 2

Miners 3, Storm II 2

Jerkers 8, Strikers 3

Wild Things - BYE