The Commercial-News, Danville, IL

October 13, 2012

Friday's local scores and glances


Commercial-News

DANVILLE — PREP FOOTBALL

Big 12 Conference Glance


    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

Urbana    6    1    7    1

Bloomington    6    1    6    2

Normal West    5    2    5    3

Normal Community    5    2    5    3

Danville    4    3    4    4

Decatur MacArthur    3    4    3    5

Champaign Centennial    2    5    2    6

Decatur Eisenhower    1    7    1    7

Champaign Central    0    7    0    8

Friday, Oct. 12 games

Champaign Centennial 40, Champaign Central 20

Bloomington 33, Decatur Eisenhower 7

Normal Community 48, Danville 24

Mishiwaka (Ind.) Marian Catholic 49, Normal West 21

Urbana 33, Decatur MacArthur 20

Friday, Oct. 19 games

Bloomington at Decatur MacArthur, 7 p.m.

Bloomington Central Catholic at Decatur Eisenhower, 7 p.m.

Champaign Central at Normal Community, 7 p.m.

Danville at Urbana, 7 p.m.

Normal West at Champaign Centennial, 7 p.m.

———

At Ned Whitesell Field

Normal Community 48, Danville 24


Normal Community    3    21    10    14    —    48

Danville    8    0    8    8    —    24

First quarter

Normal — Grant Donath 35-yard field goal, 8:20.

Danville — Trent Sherfield 20-yard run (Sherfield run), 5:41.

Second quarter

Normal — D.J. Frank 1-yard run (Donath kick), 9:03.

Normal — Alec Bozarth 1-yard run (Donath kick), 4:55.

Normal — Bozarth 9-yard run (Donath kick), :30.

Third quarter

Normal — Donath 32-yard field goal, 9:54.

Normal — Alex Broad 96-yard interception return (Donath kick), 6:52.

Danville — Steven Williams 16-yard pass from Sherfield (Martez Davis pass from Sherfield), :10.

Fourth quarter

Normal — Austin Jones 45-yard run (Donath kick), 11:50.

Normal — Bozarth 3-yard run (Donath kick), 5:11.

Danville — Sherfield 24-yard run (Denzel Smith pass from Sherfield), 3:25.

    Normal    Danville

First downs    16    18

Rushes-yards    46-219    27-73

Passing yards    17    251

Total offense    236    324

Comp-Att-Int    2-5-1    15-34-2

Kickoff returns    4-99    5-67

Punt returns    0-0    0-0

Interception returns    2-96    1-2

Fumble returns    0-0    0-0

Punts-Avg.    1-33.0    3-20.3

Fumbles-lost    0-0    0-0

Penalties-yards    2-30    1-15

Time of possession    25:53    22:07

Individual statistics

Rushing — Normal: Alec Bozarth 16-97, D.J. Frank 10-45, Austin Jones 8-51, Jerry Patton 8-18, Malik Berry 2-5, Terrance Nicholas 1-3, Spencer Chikahisa 1-0; Danville: Trent Sherfield 22-75, William Morris 5-(-2).

Passing — Normal: Jones 2-5-1 17 yards; Danville: Sherfield 15-33-2 251 yards, Daniel Carter 0-1-0.

Receiving — Normal: Nick Rohde 1-13, Nicholas 1-4; Danville: Steven Williams 7-115; Martez Davis 5-48, Denzel Smith 2-48.

Kickoff returns — Normal: Rohde 2-52, Easton Schaber 1-47, TEAM 1-0; Danville: Chris Collier 3-44, Davis 2-7, Morris 1-16.

Punt returns — none

Interception returns — Normal: Broad 1-96, Schaber 1-0; Danville: Williams 1-2.

Fumble returns — none

Punting — Normal: Andrew Shoop 1 punt 33 yards 33.0 average; Danville: Daniel Carter 3 punts, 61 yards, 20.3 average.

———

Vermilion Valley Conference Glance

    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

Bismarck-Henning    5    0    8    0

Salt Fork    4    1    7    1

Geo-RF/Chrisman    3    2    5    3

Milford/Cissna Park    3    3    5    3

Westville    2    3    2    5

Oakwood/A-P    1    4    3    5

Schlarman Academy    0    4    0    7

Friday, Oct. 12 games

Salt Fork 58, East Central 0

Bismarck-Henning  42, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 0

Milford/Cissna Park 48, Oakwood/Armstrong-Potomac 0

Friday, Oct. 19 games

Salt Fork at Oakwood/Armstrong-Potomac, 7 p.m.

Westville at Georgetown-Ridge Farm/Chrisman, 7 p.m.

———

At Bismarck

Bismarck-Henning 42, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 0


Georgetown-RF/C    0    0    0    0    —    0

Bismarck-Henning    6    28    8    0    —    42

First quarter

Bismarck-Henning — Patrick Ganley 5-yard run (pass incomplete), 2:07.

Second quarter

Bismarck-Henning — Ganley 20-yard run (pass incomplete), 9:25.

Bismarck-Henning — Ganley 42-yard run (Dustyn Ingram run), 5:40.

Bismarck-Henning — Ingram 33-yard pass from Caleb Bergman (Morgan Supergan run), 2:05.

Bismarck-Henning — Ingram 21-yard pass from Bergman (pass incomplete), :04.

Third quarter

Bismarck-Henning — Luke Horton 3-yard run (Ganley run), 1:10.

    GRFC    BH

First downs    2    25

Rushes-yards    29-37    57-454

Passing yards    10    90

Comp-Att-Int    2-9-1    5-11-1

Fumbles-lost    1-1    4-3

Penalties-yards    3-20    10-85

Time of possession     19:25    28:35

Individual statistics

Rushing — Georgetown-Ridge Farm/Chrisman: Drew Pratt 9-21, Dylan Bina 9-17, Matt Willaman 1-4, Andy Nicholson 4-3, Tyson Digby 1-0, Rylee Goodwin 5-(-8); Bismarck-Henning: Ganley 20-216, Kevin Allen 17-146, Luke Horton 5-35, Ty Hufford 3-36, Devin Pratt 1-10, Dalton Pratt 1-8, Mo Abbed 2-5, Supergan 1-3, Ingram 1-3, Reid Schendel 2-2, Dylan Allen 2-1, Jesse Bergman 2-(-10).

Passing — Georgetown-Ridge Farm/Chrisman: Goodwin 2-9-1 10 yards; Bismarck-Henning: Bergman 6-11-1 90 yards.

Receiving — Georgetown-Ridge Farm/Chrisman: Kyle Coburn 1-8, Bina 1-2; Bismarck-Henning: Ingram 3-63, Braedon Lappin-Pratt 2-27.

Records — Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 5-3 overall, 3-2 in the Vermilion Valley Conference; Bismarck-Henning 8-0, 5-0.

———

At Catlin

Salt Fork 58, East Central 0


East Central    0    0    0    0    —    0

Salt Fork    21    23    7    7    —    58

First quarter

SF — Alec Dutton 15-yard pass from Taylor Kirby (Austin Ringis kick).

SF — Seth McLain 3-yard run (Ringis kick).

SF — Nick Hedges 42-yard interception return (Ringis kick).

Second quarter

SF — Clayton Fauver 50-yard run (Ringis kick).

SF — Cole Taylor 30-yard interception return (Ringis kick).

SF — Safety – Drew Collom

SF — Colton Osbourne 19-yard run (Ringis kick).

Third quarter

SF — Colton Fauver 95-yard interception return (Ringis kick).

Fourth quarter

SF — Andrew Gentrup 5-yard run.

Individual statistics

Rushing — SF: Kirby 8-131, Clayton Fauver 5-67, Osbourne 3-38.

Passing — SF: Kirby 4-5-1 43 yards.

Receiving — SF: McLaine 3-31.

———

At Milford

Milford/Cissna Park 48, Oakwood/Armstrong-Potomac 0


Oakwood/A-P    0    0    0    0    —    0

Milford/CP    14    27    7    0    —    48

First quarter

MCP — Jake Rogers 14-yard run (Jacob Marquez kick), 4:38.

MCP — Devon Laubscher 3-yard run (Marquez kick), :18.2.

Second quarter

MCP — Beau Anderson 20-yard pass from Marquez (Marquez kick), 8:37.

MCP — Anderson 3-yard run (Marquez kick) 7:17.

MCP — Josh Rattazzi 20-yard fumble recovery (Marquez kick), 6:57.

MCP — Alex Rabe 38-yard pass from Marquez (kick failed), 3:24.

Third quarter

MCP — Josh Linder 9-yard run (Marquez kick), 7:36.

Individual statistics

Rushing — MCP: Rogers 10-11, Anderson 1-3, Josh Marquez 5-28, Laubscher 12-58, Jacob Marquez 2-25, Linder 3-10, Corwin Allen 2- (-2).

Passing — MCP: Anderson 8-8-0 190 yards.

Receiving — MCP: Anderson 4-115, Rabe 4-75.

———

Illinois Prep Football

Friday’s Scores


Althoff Catholic 7, Cahokia 6

Alton 49, Granite City 19

Amboy-LaMoille 48, Bureau Valley 13

Annawan/Wethersfield 42, Princeville 0

Argenta-Oreana 55, Warrensburg-Latham 21

Arthur-Lovington 28, Arcola 21

Auburn 42, Pawnee 12

Aurora West 35, West Chicago 9

Bartlett 27, South Elgin 7

Batavia 19, St. Charles East 6

Beardstown 49, Bushnell-Prairie City Avon 0

Belleville East 42, Collinsville 7

Bismarck-Henning 42, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 0

Bloomington 33, Eisenhower 7

Bloomington Central Catholic 40, Stanford Olympia 22

Bogan 36, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 6

Bolingbrook 40, Lincoln Way Central 7

Bradley-Bourbonnais 38, Stagg 14

Breese Central 34, Trenton Wesclin 6

Brown County 25, Greenfield-Northwestern 20

Camp Point Central-Southeastern 42, North Greene 0

Carlyle 28, East Alton-Wood River 27

Carmi White County 30, Christopher-Ziegler-Royalton 24

Carterville 43, Anna-Jonesboro 8

Cary-Grove 46, Dundee-Crown 13

Casey-Westfield 28, Robinson 6

Centralia 43, Mount Vernon 26

Cerro Gordo ÃCerro Gordo-Bement CoopÄ 46, Martinsville 6

Champaign St. Thomas More 44, Iroquois West-Crescent-Iroquois 12

Charleston 42, Salem 6

Chester 42, Fairfield 14

Chicago (Lane Tech) 16, Curie 13

Chicago (Solorio Academy) 51, CICS Hawkins 26

Chicago (Urban Prep Charter/West) 44, Dyett 0

Chicago Uplift 32, Senn 8

Clifton Central 47, Watseka 14

Columbia 49, Red Bud 0

Crete-Monee 56, Rich South 0

Crystal Lake Central 28, Johnsburg 0

Cumberland 14, Flora 6

De La Salle 10, St. Laurence 0

Deer Creek-Mackinaw 56, Fisher 16

DeKalb 47, Yorkville 0

Downers North 21, Hinsdale Central 20

Downs Tri-Valley 27, Colfax Ridgeview 8

Dunbar 42, Chicago Vocational 0

Dupo 18, Freeburg 12

DuQuoin 55, Nashville 16

Durand 34, Orangeville 28

Edwardsville 44, O’Fallon 34

El Paso-Gridley 14, Gibson City-Melvin-Sibley 7

Elk Grove 42, Buffalo Grove 7

Elmwood Park 24, Fenton 20

Elmwood-Brimfield 78, Cuba North Fulton 16

Fairbury Prairie Central 46, Rantoul 0

Farmington 49, Lewistown 28

Foreman 17, Mather 12

Fremd 48, Conant 7

Galena 50, West Carroll 7

Galesburg 28, Quincy 27

Geneseo 41, Streator 8

Geneva 61, Metea Valley 48

Glenbard North 17, Wheaton North 15

Glenbard South 56, Ridgewood 14

Glenbrook South 35, Niles West 25

Grant 17, Round Lake 14

Greenville 49, Gillespie 21

Harrisburg 20, Benton 7

Harvard 36, Genoa (Genoa-Kingston) 7

Havana 14, Abingdon 7

Heyworth 16, Blue Ridge 0

Highland Park 48, Glenbrook North 28

Hillcrest 32, Thornton Fractional North 27

Hononegah 50, Freeport 12

Huntley 49, Woodstock 21

Jacksonville 41, Breese Mater Dei 14

Kaneland 30, Sycamore 7

Knoxville 52, Peoria Heights 15

Lake Zurich 21, Stevenson 14

Lakes Community 56, Vernon Hills 12

Lanark (Eastland)-Pearl City 45, Dakota 7

Lemont 47, Bremen 7

Lexington 24, South Fork 14

Leyden 18, Proviso East 7

Lincoln Way West 42, Thornwood 0

Litchfield 20, Hillsboro 14

Lyons 20, Proviso West 7

Maine East 13, Maine West 7

Manteno 44, Dwight 6

Maroa-Forsyth 39, Moweaqua Central A&M 36

Mattoon 35, Paris 6

Mercer County 55, River Valley 0

Metamora 40, Washington 0

Milford High School 48, Oakwood 0

Mishawaka Marian, Ind. 49, Normal West 21

Momence 52, Paxton-Buckley-Loda 29

Monmouth United 43, Oneida (ROWVA) 14

Monticello 42, Shelbyville 8

Montini 31, Aurora Christian 27

Morris 28, Rochelle 21

Morrison 18, Fulton 6

Mount Olive 49, Metro-East Lutheran 6

Mt. Carmel 28, Boonville, Ind. 21

Mt. Zion 26, Effingham 6

Murphysboro 27, West Frankfort 14

Naperville Neuqua Valley 53, Lake Park 23

Naperville North 26, Naperville Central 23

New Berlin-Franklin 41, Sangamon Valley 24

New Trier 15, Evanston Township 9

Niles Notre Dame 42, Joliet Catholic 33

Nokomis 48, Decatur Lutheran (LSA) 0

Normal Community 48, Danville 24

Normal University 16, Mahomet-Seymour 0

North Lawndale 36, Chicago Academy 0

North-Mac 48, Petersburg PORTA 21

Oak Forest 43, Tinley Park 0

Oak Lawn Richards 51, Reavis 0

Oblong 22, Marshall 21

Oregon 41, Mendota 14

Oswego 52, Plainfield South 7

Oswego East 37, Romeoville 12

Ottawa Marquette 40, Luther North 6

Palatine 38, Barrington 6

Peoria Notre Dame 63, Peoria Manual 14

Peotone 35, Lisle 12

Pinckneyville 28, Sparta 0

Plainfield North 28, Minooka 20

Pleasant Plains 35, Athens 19

Polo 29, South Beloit 26

Rich Central 27, Kankakee 14

Richmond-Burton 35, North Boone 14

Richwoods 49, Quincy Notre Dame 0

River Ridge 36, Milledgeville 6

Rochester 47, Lincoln 8

Rock Falls 29, Burlington Central 21

Rockford Auburn 49, Rockford East 12

Rockford Boylan 57, Belvidere 0

Rockford Christian 23, Marengo 6

Rockford Lutheran 43, Stillman Valley 24

Rockridge 20, Macomb 6

Rolling Meadows 28, Hersey 21

Rushville-Industry 28, South Fulton 22

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 40, Chatham Glenwood 35

Sandburg 34, Lockport 14

Sandwich 68, Reed-Custer 14

Schaumburg 48, Hoffman Estates 7

Sesser-Valier-Waltonville-Woodlawn 46, Elverado 0

Shepard 62, Evergreen Park 24

Sidell (Jamaica)-Salt Fork def. Danville Schlarman, forfeit

Simeon 46, Whitney Young 2

St. Bede 47, Riverdale 12

St. Charles North 33, Larkin 24

Stark County 48, Biggsville West Central 18

Staunton 45, Roxana 21

Sterling Newman 35, Erie-Prophetstown 20

Sullivan -(S.-Okaw Valley) 21, Decatur St. Teresa 10

Taylorville 47, Springfield Lanphier 6

Thornton Fractional South 39, Argo 6

Tolono Unity 47, Clinton 28

Tremont 55, Fieldcrest 14

Tuscola 59, Macon Meridian 12

Urbana 33, Decatur MacArthur 20

Vandalia 33, Pana 13

Vienna 22, Eldorado 12

Villa Grove 52, Tri-County 13

Waubonsie Valley 49, East Aurora 0

Wheaton Academy 48, Chicago Christian 20

Wheaton Warrenville South 48, Glenbard East 21

Williamsville 45, Riverton 8

Wilmington 13, Plano 10

Winnebago 40, Byron 21

Woodstock Marian 52, St. Edward 6

Woodstock North 46, Hampshire 14

———

Wabash River Conference Glance

All times Eastern


    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

North Vermillion    7    0    9    0

Fountain Central     6    1    8    1

Attica    5    2    6    3

Seeger    4    3    4    5

Rockville    3    4    4    5

Turkey Run    2    3    3    6    

Covington    1    6    2    7

Riverton Parke    0    7    0    9

Friday, Oct. 12 games

Attica 55, Turkey Run 0

North Vermillion 49, Seeger 17

Covington 54, Riverton Parke 24

Fountain Central 55, Rockville 27

Friday, Oct. 19 games

IHSAA Class 2A Sectional 28: Benton Central at Fountain Central, 7 p.m.

IHSAA Class 2A Sectional 28: Seeger at Tipton, 7 p.m.

IHSAA Class 1A Sectional 38: Cloverdale at Riverton Parke, 7 p.m.

IHSAA Class 1A Sectional 38: North Vermillion at Covington, 7 p.m.

IHSAA Class 1A Sectional 38: Rockville at Attica, 7 p.m.

IHSAA Class 1A Sectional 38: Turkey Run at North Central, 7 p.m.

———

At Veedersburg, Ind.

Fountain Central 55, Rockville 27


Rockville     0    13    7    7    —    27

Fountain Central    21    14    6    14    —    55

First quarter

FC — Jack Bolin 7-yard run (Cristian Viveros kick), 10:11.

FC — Bolin 9-yard run (Viveros kick), 7:58.

FC — Jared Fishero 10-yard run (Viveros kick), 2:02.

Second quarter

FC — Michael Duane 57-yard run (Viveros kick), 9:21.

R — Ryan Lewis 33-yard pass from Rayden Wilkey (kick food), 6:41.

FC — Duane 1-yard run (Viveros kick), 4:12.

R — Wilkey 44-yard run (kick failed), 2:50

Third quarter

FC — Duane 62-yard run (Viveros kick), 9:44.

R — Kyle Paddock 44-yard pass from Wilkey (kick good), 2:25.

Fourth quarter

FC — Duane 41-yard run (Viveros kick), 6:59.

R — Ben Cunningham 24-yard run (kick good), 4:31.

FC — Fishero 5-yard run (Viveros kick) 1:34.

    R    FC

First downs    15    25

Rushes-yards    41-230    39-375

Passing yards    113    134

Comp-Att-Int    5-12-1    10-14-1

Fumbles-lost    2-2    2-2

Penalties-yards    2-20    3-35

Individual statistics

Rushing — R: Cunningham 24-109, Wilkey 9-59,Tyler Knoblet 5-45, Ryan Lewis 2-16, Alex Hill 1-1; FC: Duane 20-267, Bolin 5-39, Fishero 6-54, Trevor Loveall 4-8, Pierce 2-7.

Passing — R: Wilkey 5-12-1 113 yards,; FC: Koby Pierce 10-14-1 134 yards.

Receiving — R: Lewis 4-69, Paddock 1-44; FC: Ethan Woodrow 4-71, Jaren Oakly 3-26, Fishero 1-12, Loeveall 1-14, Tyler DePugh 1-8, Duane 1-3.

———

At West Lebanon, Ind.

North Vermillion 49, Seeger 14


North Vermillion    35    7    7    0    —    49

Seeger    0    0    7    7    —    14

First quarter

NV — Jacob Earl 26-yard pass from Brayden Woodard (Adam Scott kick), 12:00.

NV — Woodard 5-yard run (Scott kick), 11:09.

NV — Woodard 5-yard run (Scott Kick), 7:38.

NV — Woodard 31-yard run (Scott kick), 3:02.

NV — Wade Harrison 1-yard (Scott kick), 1:39.

Second quarter

NV — Harrison 31-yard pass from Woodard, (Scott kick) 2:39.

Third quarter

NV — Kody Zumwalt 2-yard run (Scott kick), 2:40.

S — Tyler Munson 78-yard kickoff return (run failed).

Fourth quarter

S — Cole Blessing 21-yard fumble recovery (Sheets pass from Blessing), 9:00.

Individual statistics

Rushing — NV: Zumwalt 15-180, Woodard 8-64, Ethan Lee 2-31, Earl 6-27, Harrison 2-8, Cody Wright 4-6; S: Munston 15-39, Trevor Bowlus 8-45, Jordan Horath 1-11, Josh Orahood 1-10, Blessing 7-4, Avery Acton 2-1.

Passing — S: Blessing 0-5-0, Acton 0-1-0, Orahood 0-1-1; NV: Woodard 13-15-0 170 yards.

Receiving — NV: Harrison 5-83, Earl 3-41, Lee 2-27, Wright 2-9, Zumwalt 1-10

———

At Marshall, Ind.

Attica 55, Turkey Run 0


Attica    13    21    14    7    —    55

Turkey Run    0    0    0    0    —    0

First quarter

A — Carson Davis 56-yard interception return (Davis kick), 11:11.

A — Davis 33-yard fumble recovery (kick failed) 4:04.

Second quarter

A — Michael Green 40-yard pass from Sheridan, (kick failed) 5:52.

A — JR Dunwell 59-yard pass from Sheridan (Sheridan run), 4:15.

A — Davis 61-yard pass from Sheridan, :031.

Third quarter

A — Cody Parker 19-yard run (David kick), 8:06.

A — Lance Whorrall 63-yard run (Wade Keller kick), 4:19.

Fourth quarter

A — Parker 7-yard run (Keller kick), 11:40.

Individual statistics

Rushing — A: Whorrall 11-119, Davis 14-68, Parker 6-29, Tyler Campbell 1-19, Sheridan 4-5, Green 1-2, Hunter eads 1 (-2), Taylor Johnson 2(-3), Nick Blondeel 1 (-5).

Passing — A: Sheridan 4-7-0 163 yards.

Receiving — A: Michael Green 2-43, Davis 1-61, JR Dunwell 1-59.



————

Indiana Prep Football

Friday’s Scores

Anderson 41, Kokomo 34

Anderson Prep Academy 40, Wes-Del 0

Andrean 20, Lowell 19

Angola 58, Central Noble 12

Attica 55, Turkey Run 0

Beech Grove 15, Lapel 13

Bremen 34, Glenn 24

Brown Co. 22, Northview 21

Brownsburg 31, Fishers 0

Brownstown 20, Corydon 0

Carroll (Allen) 63, DeKalb 11

Carroll (Flora) 56, N. White 28

Cass 21, Western 20

Castle 56, Ev. Memorial 17

Caston 35, Tri-County 21

Center Grove 8, Warren Central 5

Charlestown 62, Eastern (Pekin) 7

Chesterton 40, Merrillville 35

Churubusco 38, Lakeland 16

Cin. Moeller, Ohio 48, Indpls Cathedral 13

Clarksville 24, Providence 20

Columbia City 26, Norwell 6

Columbus East 35, Bedford N. Lawrence 31

Columbus North 42, Southport 14

Concord 34, Warsaw 9

Connersville 34, Batesville 21

Covington 54, Riverton Parke 24

Crown Point 13, Michigan City 3

Culver 21, LaVille 7

Culver Academy 40, Fairfield 24

Danville 40, Tri-West 35

Decatur Central 40, Franklin 14

Delta 42, Shelbyville 25

E. Chicago 35, Griffith 0

E. Noble 51, Bellmont 10

Eastbrook 48, Frankton 14

Eastern Hancock 35, Edinburgh 12

Eastside 38, Prairie Hts. 13

Edgewood 40, S. Vermillion 14

Elkhart Central 31, S. Bend Clay 21

Elkhart Memorial 14, Northridge 12

Elwood 53, Alexandria 28

Ev. Harrison 44, Ev. Bosse 13

Ev. North 23, Ev. Central 8

Ev. Reitz 42, Ev. Mater Dei 35

Fountain Central 55, Rockville 27

Fremont 27, W. Noble 26

Ft. Wayne Luers 58, Ft. Wayne Dwenger 21

Ft. Wayne North 48, Ft. Wayne Northrop 27

Ft. Wayne Snider 34, Ft. Wayne Wayne 3

Gary West 51, Gary Roosevelt 0

Greencastle 36, Owen Valley 0

Greensburg 26, N. Decatur 7

Guerin Catholic 42, Jay Co. 8

Hagerstown 54, Cambridge City 7

Hamilton Hts. 75, Peru 13

Hamilton Southeastern 56, McCutcheon 13

Hammond 40, Hammond Clark 7

Hammond Morton 44, Hammond Gavit 0

Hammond Noll 38, N. Newton 21

Heritage 56, Garrett 20

Heritage Christian 52, Indpls Northwest 26

Heritage Hills 45, S. Spencer 8

Hobart 50, Highland 7

Homestead 24, New Haven 13

Huntington North 28, New Castle 14

Indian Creek 60, S. Decatur 6

Indpls Ben Davis 13, Carmel 7

Indpls Brebeuf 46, Ft. Wayne Concordia 22

Indpls Chatard 34, Indpls Tech 7

Indpls Perry Meridian 47, Bloomington South 25

Indpls Pike 21, Franklin Central 6

Indpls Ritter 55, Indpls Park Tudor 0

Indpls Roncalli 20, E. Central 13, OT

Jasper 36, Mt. Vernon (Posey) 0

Jeffersonville 67, Jennings Co. 47

Jimtown 49, Triton 14

Kankakee Valley 31, Munster 21

Knightstown 47, Monroe Central 0

Lafayette Catholic 24, W. Lafayette 14

Lake Central 35, Valparaiso 21

Lawrence Central 31, Bloomington North 7

Lawrenceburg 51, Clinton Prairie 6

Maconaquah 35, Taylor 7

Madison-Grant 51, Blackford 0

Manchester 24, Northfield 14

Martinsville 42, Plainfield 0

Milan 43, Shenandoah 37

Mishawaka 44, S. Bend Washington 30

Mishawaka Marian 49, Normal West, Ill. 21

Monrovia 38, Clinton Central 20

Mooresville 31, Franklin Co. 12

Mt. Carmel, Ill. 28, Boonville 21

Mt. Vernon (Fortville) 48, New Palestine 13

Muncie Central 51, Marion 40

Muncie South 48, S. Dearborn 14

N. Judson 21, Twin Lakes 18

N. Montgomery 21, Frankfort 7

N. Posey 55, Pike Central 6

N. Putnam 53, Cloverdale 0

N. Vermillion 49, Seeger 14

New Albany 28, Floyd Central 27, OT

New Prairie 53, Knox 13

Noblesville 36, Lafayette Harrison 0

Northeastern 30, Union City 20

Northwestern 35, Eastern (Greentown) 6

Oak Hill 41, Mississinewa 0

Paoli 40, N. Harrison 14

Pendleton Hts. 45, Greenfield 0

Penn 30, S. Bend Adams 13

Perry Central 42, Mitchell 6

Pioneer 21, W. Central 6

Plymouth 38, NorthWood 21

Portage 24, LaPorte 17

Rensselaer 31, Benton Central 6

Richmond 28, Logansport 14

Rochester 31, N. Miami 21

S. Adams 17, Southern Wells 14

S. Bend St. Joseph’s 38, S. Bend Riley 9

S. Central (LaPorte) 38, River Forest 14

S. Newton 34, Boone Grove 28

S. Putnam 30, Cascade 20

Seymour 35, Madison 12

Silver Creek 69, Crawford Co. 30

Southmont 54, Crawfordsville 21

Southridge 35, Gibson Southern 21

Southwood 44, Wabash 15

Springs Valley 54, N. Daviess 22

Tecumseh 47, Eastern (Greene) 31

Tell City 26, Forest Park 0

Terre Haute North 16, Indpls N. Central 7

Terre Haute South 45, Lawrence North 7

Tippecanoe Valley 55, Whitko 14

Tipton 62, Delphi 12

Triton Central 62, Speedway 41

Union Co. 42, Tri 14

Vincennes 57, Princeton 28

W. Vigo 8, Sullivan 7

W. Washington 42, Salem 0

Washington 48, N. Knox 21

Wawasee 28, Goshen 14

Western Boone 32, Lebanon 21

Westfield 35, Lafayette Jeff 28

Wheeler 62, Calumet 14

Whiteland 56, Greenwood 35

Whiting 33, Lake Station 8

Winamac 44, Frontier 0

Winchester 49, Centerville 26

Wood Memorial 42, Union (Dugger) 34

Woodlan 48, Adams Central 34

Yorktown 21, Rushville 7

Zionsville 31, Avon 23

PREP SOCCER

IHSA Class 2A Tournament

All times Central

Champaign Central Regional


Saturday, Oct. 13 match

Match 1 — No. 5 Hoopeston Area/Bismarck-Henning at No. 4 Danville, 11 a.m.

Tuesday, Oct. 16 matches

Match 2 — No. 1 Urbana vs. Match 1 winner, 5 p.m.

Match 3 — No. 2 Champaign Central vs. No. 3 Champaign Centennial, 7 p.m.

Saturday, Oct. 20 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 3 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

All times Central

Schlarman Academy Regional

Saturday, Oct. 6 score

Match 1 — Georgetown-Ridge Farm 2, Schlarman Academy 1

Tuesday, Oct. 9 score

Match 2 — St. Joseph-Ogden 7, Georgetown-Ridge Farm 0

Wednesday, Oct. 10 score

Match 3 — Salt Fork/Westville 4, Oakwood 2

Saturday, Oct. 13 match

Championship — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. No. 2 Salt Fork/Westville, 1 p.m.

———

IHSAA Class A Tournament

All times Eastern

West Vigo Sectional


Wednesday, Oct. 3 scores

Match 1 — West Vigo 2, South Vermillion 0

Match 2 — Covington 2, North Putnam 0

Saturday, Oct. 6 score

Championship — Covington 2, West Vigo 1, OT

———

Greencastle Regional

Thursday, Oct. 11 matches

Match 1 — Indianapolis Washington, 4, Covington 1

Match 2 —. Covenant Christian 2, Tri-West Hendricks 1

Saturday, Oct. 13 match

Championship — . Indianapolis Washington vs. Covenant Christian, 7 p.m.

———

PREP VOLLEYBALL

IHSA Class 4A Tournament

All times Central

Joliet West Regional

Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Bradley-Bourbonnais vs. No. 5 Joliet West, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Minooka vs. No. 6 Danville, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Normal Community vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Joliet Central vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All times Central

Bismarck-Henning Regional


Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Oakwood vs. No. 5 Hoopeston Area, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Westville vs. No. 6 Georgetown-Ridge Farm, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Bismarck-Henning vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Salt Fork vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

All times Central

Milford Regional


Monday, Oct. 22 match

Match 1 — No. 4 Milford vs. No. 5 Buckley Christ Lutheran, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 2 — No. 1 Cissna Park vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 3 — No. 2 Schlarman Academy vs. No. 3 Armstrong-Potomac, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 6 p.m.

———

Hutsonville Regional


Monday, Oct. 22 matches

Match 1 — No. 4 Shiloh vs. No. 5 Oblong, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Martinsville vs. No. 6 Hutsonville, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23 matches

Match 3 — No. 1 Tri-County vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Chrisman vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSAA Class 2A Tournament

All times Eastern

Clinton Central Sectional 38


Thursday, Oct. 18 matches

Match 1 — Carroll (Flora) vs. Clinton Central, 6 p.m.

Match 2 — Sheridan vs. Delphi, 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 20 matches

Match 3 — Match 1 winner vs. Match 2 winner, 11 a.m.

Match 4 — Fountain Central vs. Seeger, 12:30 p.m.

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 7 p.m.

———

IHSAA Class A Tournament

All times Eastern

Covington Sectional 53


Thursday, Oct. 18 matches

Match 1 — Covington vs. Rockville, 6 p.m.

Match 2 — Attica vs. Turkey Run, 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 20 matches

Match 3 — Match 1 winner vs. Match 2 winner, 11 a.m.

Match 4 — Riverton Parke vs. North Vermillion, 12:30 p.m.

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 7 p.m.

———

PREP BOYS GOLF

At Prairie Vista G.C. (Par 72)

IHSA State Tournament


First round results

Team results — 1. Winnetka North Shore County Day 313, 2. El Paso-Gridley 324, 3. Byron 326, 4. Alton Marquette 327, 5. Freeport Aquin 329, 6. Bismarck-Henning 334, 6. Nashville 334.

Individual leader — Nick McCall (W) 70.

Bismarck-Henning (334) — Andy Bott 75, David Warren 84, Austin Toler 86, Logan Reifsteck 89, Dustin Simpson 93, Noah Campbell 95

———

PREP VOLLEYBALL

At Danville

First Baptist 2, Marquette Manor 0


Marquette Manor        20     20     

First Baptist        25     25     

First Baptist Statistical leaders

Kills — Rachel Wells 8, Leanna Young 7, Charity Fester 2, Hannah Wells 2. Blocks — Rachel Wells. Assists — Hannah Wells 13, Ashley Kotcher 4. Service aces — Fester 2, Young, Kotcher, Sydni Neal, Rachel Wells, Hannah Wells. Digs — Fester 16, Hannah Wells 12, Kotcher 10, Young 10, Neal 5, Rachel Wells 5.

Records — First Baptist 13-13 overall.

———

MEN’S COLLEGE CROSS COUNTRY

At Peoria

Bradley University Cross Country Classic


Team scores — 1. Marquette 43, 2. Illinois XC Club 46, 3. Harper College 97, 4. Danville Area Community College 103, 5. Northwestern XC 106, 6. Lincoln 122, 7. Illinois State XC Club 183, 8. Eureka 215, 9. Bradley Braves RC 254.

Individuals (3 miles) — 1. Chris DeSilva (ILXC) 25:45, 2. Troy Cunningham (H) 26:03, 3. Andres Tineo Paz (M) 26:09, 4. Albert Murray (L) 26:10, 5. Spencer Agnew (M) 26:14.

DACC (103) — 7. Colton Shaw 26:32, 11. Erich Vilaar 26:51, 15. Austin Dart 27:06, 37. Matt Newton 28:36, 47. Mitchell Parker 29:48, 48. Andy Thompson 29:50.

———

WOMEN’S COLLEGE CROSS COUNTRY

At Peoria

Bradley University Cross Country Classic


Team scores — 1. Bradley 26, 2. Illinois XC Club 50, 3. Danville Area Community College 92, 4. Illinois State XC Club 95, 5. Kaskaskia 107.

Individuals (3 miles) — 1. Ann Powers (Unattached) 21:40, 2. Kristen Schnieder (ISUXC) 22:11, 3. Emily Gustafson (B) 22:46, 4. Taylor Jones (Purdue) 22:58, 5. Danielle DeVito (B) 23:08.

DACC (92) — 11. Lisa Pnder 23:35, 28. Alicia Pizzo 24:38, 43. Irma Baustista 26:22, 44. Jennifer Luna 26:32, 47. Autumn Shippy 27:44.