The Commercial-News, Danville, IL

January 17, 2014

Thursday's Local Scores


The Commercial-News

---- — PREP BOYS BASKETBALL

At Armstrong

Iroquois West 56, Armstrong-Potomac 54

Iroquois West (56) — Small 3 3-4 12, Frank 0 0-0 0, Lopez 0 0-0 0, Foulkes 1 2-2 4, Zirkle 8 2-5 18, Grant 3 0-0 6, Conrad 2 5-9 10, Moore 2 1-2 6, Lucas 0 0-0 0, Nixon 0 0-0 0. Totals: 19 13-23 56.

Armstrong-Potomac (54) — Brandon Snyder 1 0-0 2, Anthony Brooks 0 0-0 0, Corey Buhr 5 0-2 12, Dentler Loschen 5 0-0 12, Austin Rademacher 3 7-11 13, Jason Sollars 0 2-2 2, Shawn Johnson 4 10-13 18. Totals: 18 19-28 54.

Iroquois West 3 14 23 16 — 56

A-P 9 15 12 23 — 54

3-point field goals — Iroquois West 5 (Small 3, Conrad, Moore); Armstrong-Potomac 4 (Buhr 2, Loschen 2). Total fouls — Iroquois West 23, Armstrong-Potomac 19. Fouled out — Loschen. Technical fouls — none.

Vermilion County Principals Association Boys Basketball Tournament

Pool A — Bismarck-Henning, Hoopeston Area, Oakwood

Pool B — Salt Fork, Westville, Georgetown-Ridge Farm, Armstrong-Potomac

Saturday, Jan. 18 games

Game 1 — Hoopeston Area vs. Oakwood, 3:45 p.m.

Game 2 — Westville vs. Georgetown-Ridge Farm, 5:15 p.m.

Game 3 — Salt Fork vs. Armstrong-Potomac, 6:45 p.m.

Tuesday, Jan. 21 games

Game 4 — Westville vs. Armstrong-Potomac, 5 p.m.

Game 5 — Salt Fork vs. Georgetown-Ridge Farm, 6:30 p.m.

Game 6 — Bismarck-Henning vs. Oakwood, 8 p.m.

Thursday, Jan. 23 games

Game 7 — Georgetown-Ridge Farm vs. Armstrong-Potomac, 5 p.m.

Game 8 — Bismarck-Henning vs. Hoopeston Area, 6:30 p.m.

Game 9 — Salt Fork vs. Westville, 8 p.m.

Saturday, Jan. 25 games

Game 10 — Fifth-Place Game, 5 p.m.

Game 11 — Third-Place Game, 6:30 p.m.

Game 12 — Championship Game, 8 p.m.

PREP GIRLS BASKETBALL

At Danville

Danville 43, Decatur Eisenhower 32

Eisenhower (32) — Brionna Baltimore 0-4 0-0 0, Lillian Gavin 2-6 1-4 5, Alexi McCloud 3-11 0-0 6, Devon Thaxton 2-10 1-2 5, Tiana Coo, 6-17 2-4 16, Erica Webb 0-1 0-0 0, LaDonna Morstatter 0-0 0-0 0. Totals: 13-49 4-10 32.

Danville (43) — Megan Burton 1-11 1-2 4, Alexis Hoskins 3-6 4-6 12, Jill Cooper-Watson 2-4 1-2 5, Michaela Jones 7-13 5-10 20, Desi Issac 1-3 0-0 2, Kyia Bryant 0-2 0-0 0, Kaitie Goodwin 0-1 0-0 0, Ashley Greene 0-2 0-0 0, Ashely Forthenberry 0-0 0-0 0. Totals: 14-42 11-20 43.

Eisenhower 9 4 8 11 — 32

Danville 9 5 15 14 — 43

3-point goals — Eisenhower 2-13 (Cook 2-9, McCloud 0-3, Thaxton 0-1); Danville 4-17 (Hoskins 2-3, Burton 1-9, Jones 1-3, Bryant 0-2). Rebounds — Eisenhower 33 (Gavin 16, Thaxton 9, McCloud 3, Cook 2, Webb, TEAM 2); Danville 38 (Hoskins 13, Cooper-Watson 5, Issac 5, Greene 5, Forthenberry 4, Jones 2, Goodwin, TEAM 3). Assists — Eisenhower 4 (Thaxton 2, Cook 2); Danville 7 (Hoskins 2, Jones 2, Greene 2, Burton). Turnovers — Eisenhower 13; Danville 14. Steals — Eisenhower 5 (Cook 3, McCloud, Thaxton); Danville 9 (Burton 2, Jones 2, Hoskins 2, Cooper-Watson, Isaac, Greene) . Total fouls — Eisenhower 14; Danville 12. Fouled out — Thaxton. Technicals — none. Officials — Mark Brooks, Kevin Peters, Kevin Sprau.

Records — Eisenhower 6-9 overall, 4-6 in the Big 12 Conference; Danville 7-10, 4-4.

JV score — Danville 43, Eisenhower 12.

At Danville

Schlarman Academy 38, Bismarck-Henning 34

Bismarck-Henning (34) — Ella Nelson 1 0-0 2, Maddie Winkler 1 0-0 2, Lindsey Andrews 2 3-4 7, Addie Voyles 1 0-0 3, Brooke Walsh 6 8-8 20. Totals: 11 15-21 38.

Schlarman (38) — Maria Rangel 1 0-0 3, Sierra Bell 4 12-14 20, Sarah Daily 1 0-0 2, Alexis Rangel 0 0-0 0, Shelby Mascari 0 2-4 2, Janelle Marion 5 1-3 11. Totals: 28 12-18 72.

Bis-Henn 4 12 10 8 — 34

Schlarman 7 3 11 17 — 38

3-point field goals — Bismarck-Henning 1 (Voyles); Schlarman 1 (Maria Rangel). Total fouls — Bismarck-Henning 21, Schlarman 13. Fouled out — Andrews. Technical fouls — none.

At Georgetown

Georgetown-Ridge Farm 53, Westville 45

Westville (45) — Ji’Cee Lacey 6 0-2 12, Mariah Rolinitis 0 0-0 0, Adrienne Pate 7 1-6 15, Morgan Gallion 6 0-0 12, Krista Smith 0 0-0 0, Mikayla Rolinitis 3 0-0 6, Tory Ceader 0 0-0 0. Totals: 22 1-8 45.

Georgetown-Ridge Farm (53) — Hanna Glascott 0 0-0 0, Aubree Brookshire 4 1-2 11, Emily Bruce 4 0-0 10, Hannah Brandt 0 0-0 0, Brittany Hay 3 2-2 9, Mona Alruwaily 2 1-2 5, Kayla Wolpert 8 0-0 16, Lexi Ovall 1 0-0 2. Totals: 22 4-6 55.

Westville 8 16 12 9 — 45

Geo-RF 12 12 15 14 — 53

3-point field goals — Georgetown-Ridge Farm 5 (Brookshire, Bruce, Hay). Total fouls — Westville 9, Georgetown-Ridge Farm 11. Fouled out — none. Technical fouls — none.

At Chrisman

Chrisman 48, Hoopeston Area 33

Hoopeston Area (33) — Zarate. Totals: 23 17-23 66.

Hometown (72) — James Ebert 7 4-4 20, Karl Warner 1 1-2 3, Justin Wieck 8 3-4 19, Chris Saehler 3 1-3 7, Brett Baumgart 7 3-3 18, Ben Nichols 1 0-2 3, Justin Harbit 0 0-0 0, Jordan Bontrager 1 0-0 2. Totals: 28 12-18 72.

Big City 15 21 11 19 — 66

Hometown 20 21 19 12 — 72

3-point field goals — Big City 3 (Henderson 1, Moses 1, Minor 1); Hometown 4 (Ebert 2, Baumgart 1, Nichols 1). Total fouls — Big City 22, Hometown 24. Fouled out — McGee, Reed, Warner, Saehler. Technical fouls — none.

Records — Chrisman 10-7 overall, 4-0 in Vermilion Valley Conference.

JV score — Chrisman 37, Hoopeston Area 12.

At Milford

Armstrong-Potomac 31, Milford 29

Armstrong-Potomac (31) — Abbie Stewart 0 0-2 0, Rachel Miles 3 1-1 8, Courtney Hambleton 2 0-0 4, Morgan Zindars 4 1-2 9, Ashley Gayhart 0 0-0 0, Makenzie Vinson 1 0-0 3, Johanna Bruens 3 1-3 7. Totals: 12 3-8 31.

Milford (29) — Lilly Habing 1 0-0 3, Erin McNally 0 1-2 1, Cornisha Allen 2 0-0 6, Alissa Tothero 3 1-2 10, Mindy Garrelts 0 0-0 0, Katelyn Gaffield 0 0-0 0, Kylie Thrush 3 2-4 9. Totals: 9 4-7 29.

A-P 8 14 0 9 — 66

Milford 8 7 6 8 — 29

3-point field goals — Armstrong-Potomac 4 (Zindars 2, Miles, Vinson); Milford 7 (Totheroh 3, Allen 2, Habing, Thrush). Total fouls — Armstrong-Potomac 10, Milford 10. Fouled out — None. Technical fouls — none.

Vermilion County Principals Association Girls Basketball Tournament

Pool A — Armstrong-Potomac, Westville, Georgetown-Ridge Farm

Pool B — Bismarck-Henning, Salt Fork, Hoopeston Area, Oakwood

Saturday, Jan. 18 games

Game 1 — Westville vs. Georgetown-Ridge Farm, 10:30 a.m.

Game 2 — Salt Fork vs. Hoopeston Area, noon

Game 3 — Bismarck-Henning vs. Oakwood, 1:30 p.m.

Monday, Jan. 20 games

Game 4 — Salt Fork vs. Oakwood, 5 p.m.

Game 5 — Bismarck-Henning vs. Hoopeston Area, 6:30 p.m.

Game 6 — Armstrong-Potomac vs. Georgetown-Ridge Farm, 8 p.m.

Wednesday, Jan. 22 games

Game 7 — Hoopeston Area vs. Oakwood, 5 p.m.

Game 8 — Armstrong-Potomac vs. Westville, 6:30 p.m.

Game 9 — Bismarck-Henning vs. Salt Fork, 8 p.m.

Friday, Jan. 24 games

Game 10 — Fifth-Place Game, 5 p.m.

Game 11 — Third-Place Game, 6:30 p.m.

Game 12 — Championship Game, 8 p.m.

PREP WRESTLING

At West Lafayette, Ind.

Seeger 78, Lafayette Central Catholic 6

106 pounds — Harley Steele (S) won by forfeit; 113 — Quentin Johnston (S) won by forfeit; 120 — Devin Action (S) won by forfeit; 126 — Brandon Lovegrove (S) won by forfeit; 132 — Caleb Hanthorne (S) pinned Gardenas, 2:14; 138 — Guess (LCC) pinned Clark Morgan, 1:28; 145 — Alex McMahan (S) pinned Drurip, 1:00; 152 — Jordan Horath (S) pinned Jones, 1:23; 160 — Cole Thompson (S) won by forfeit; 170 — Devin Harris (S) won by forfeit; 182 — Jack Kay (S) won by forfeit. 195 — Steven Rutledge (S) pinned Harris, 4:57; 220 — Chance Billingsley (S) won by forfeit; 285 — Evan Potts (S) pinned Devine, :36.

At West Lafayette, Ind.

Seeger 78, Faith Christian 6

106 pounds — Harley Steele (S) won by forfeit; 113 — Quentin Johnston (S) won by forfeit; 120 — Devin Acton (S) pinned Green, 1:27; 126 — Brandon Lovegrove (S) won by forfeit; 132 — Caleb Hanthorne (S) pinned Behy, 2:58; 138 — Clark Morgan (S) inj. default Callahan; 145 — McMahan (S) pinned Linneman, 1:00; 152 — Jordan Horath (S) won by forfeit; 160 — Cole Thompson (S) won by forfeit; 170 — Devin Harris (S) won by forfeit; 182 — Jack Kay (S) won by forfeit. 195 — Steven Rutledge (S) pinned Thomas, :51; 220 — Chance Billingsley (S) won by forfeit; 285 — Smyth (FC) pinned Evan Potts, 1:10.

BOWLING

At Lincoln Lanes

Tuesday Nite Go-Getters

Jan. 14 results

Individual

Men

Class A

Series — Tony Dompe 615

Game — Charles Tiffin 239

Class B

Series — Fred Fultz 477

Game — Derek Darr 180

Women

Class A

Series — Sue Strong 548

Game — Maggie Birge 191

Class B

Series — Ashley Stodgel 433

Game — Sandy West and Natalie Fluker 138

Team

Actual Series — Ten Pins 2,378

Actual Game — Always Late 924

Handicap Series — Splitters 2,256

Handicap Game — Splitters 796

At Lincoln Lanes

Senior Citizen League

Jan. 16 results

Individual

Men

Class A

Series — Stan Harvey 588

Game — Stan Harvey 213

Class B

Series — Ernie Harvey 538

Game — Houston Key 212

Class C

Series — Ed Reed 555

Game — Ed Reed 198

Class D

Series — Joe Blagg 585

Game — Greg Miller 211

Women

Class A

Series — Shirley Lamm 417

Game — Dorothy Hesler 154

Class B

Series — Betty Lierman 461

Game — Betty Lierman 182

Class C

Series — Judy Gebhart 443

Game — Jan Frank 157

Class D

Series — Sue Strong 549

Game — Sue Strong 235

Team

Actual Series — Safe Water Co. 2,380

Actual Game — Safe Water Co. 835

Handicap Series — Hits & Miss 2,324

Handicap Game — Hits & Miss 859