The Commercial-News, Danville, IL

March 12, 2013

Tuesday's local glances and scores


Commercial-News

DANVILLE — PREP BOYS BASKETBALL

Illinois Prep Boys Basketball

Tuesday’s Scores


Class 3A Super-Sectionals

DeKalb (NIU)

Limestone 55, St. Francis 50

Hoffman Estates (H.S.)

Orr 63, North Chicago 49

Joliet (Central)

Morgan Park 77, Hillcrest 44

Springfield (Prairie Capitol Convention Center)

Cahokia 56, Chatham Glenwood 48

Class 4A Super-Sectionals

Chicago (C.State)

Simeon 63, New Trier 54

DeKalb (NIU)

Stevenson 73, Rockford Boylan 67

Hinsdale (Central)

Proviso East 62, Aurora West 52

Normal (ISU)

Edwardsville 68, Marian Catholic (Chicago Heights) 49

———

PREP BOYS TRACK

At Bloomington

Big 12 Indoor Meet


Team results — 1. Bloomington 148, 2. Decatur MacArthur 70, 3. Normal West 64, 4. Danville 60, 4. Champaign Centennial 60, 6. Normal Community 24, 7. Champaign Central 33, 8. Decatur Eisenhower 2.

Individual results

Long jump — 1. Garrett Lyle (B) 21-1½, 2. Kyle Worth (NC) 20-2, 3. Lonnie Buggs (D) 19-7

Triple jump — 1. Lyle 45-4, 2. DeMarco Young (B) 43-10½, 3. Trent Sherfield (D) 42-3½

High jump — 1. Devaughn Dix (B) 6-4, 2. Martez Davis (D) 5-10, 3. Palise Neal (DM) 5-10

Pole Vault — 1. Steven Bradford (B) 12-6, 2. Hunter Dunlap (NW) 12-0, 3. Mitch Olsen (NW) 11-6, 4. Chris Collier (D) 11-6

Shot Put — 1. Kyrin Tucker (NW) 58-2¼, 2. DeVon Hood (Central) 47-8¼, 3. Aaron Hardimon (D) 46-7

60 meters — 1. Jonathan Boey (DM) 6.83, 2. Jonah Peoples (Centennial) 7.13, 3. Aquintis Williams (DM) 7.14

60 hurdles — 1. Dix 8.32, 2. Peoples 8.41, 3. Christian Neal (B) 8.69, 6. Buggs 8.90

200 meters — 1. Boey 22.71, 2. Chrsitan Neal (B) 23.07, 3. Peoples 23.26, 4. Sherfield 23.49

400 meters — 1. Aquintis Williams 51.79, 2. Jake Kemp (NW) 55.24, 3. Yansay Williams (NW) 55.26, 9. Anthony Holmes (D) 58.27

800 meters — 1. Johnny Leverenz (D) 2:01.82, 2. Nathan Allyn (DM) 2:02.27, 3. Jessy Glaub (B) 2:04.39,

1,600 — 1. Leverenz 4:34.38, 2. Sam Doud (B) 4:36.66, 3. Keith Meyer (B) 4:40.05

3,200 — 1. Doud 9:55.02, 2. Meyer 9:55.57, 3. Jared Peters (NC) 10:34, 6. Zach Seely (D) 11:50

800 relay — 1. Bloomington 1:32.37, 2. Centennial 1:34.54, 3. Normal West 1:35.23, 6. Danville (Sherfield, John Huff, Maurice Jeter, Davis) 1:36.38

1,600 relay — 1. 1. Bloomington 3:32, 2. Normal West 3:35, 3. Danville (Jelani Day, Buggs, John Huff, Leverenz) 3:42.03

3,200 relay — 1. Bloomington 8:34.35, 2. Centennial 8:37.55, 3. MacArthur 8:37.78, 7. Danville (Nate Beckett, Andrew Budnovich, Langston Hobbs, Holmes) 9:06.74



———

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

NJCAA Division II National Tournament

At the Mary Miller Gymnasium


Tuesday, March 19 games

Game 1 — No. 1 Mott C.C. (29-3) vs. Central CC-Columbus (19-13), 9 a.m.

Game 2 — No. 8 Owens C.C. (24-8) vs. Iowa Lakes C.C. (26-6), 11 a.m.

Game 3 — No. 6 Brown Mackie College (26-5) vs. Essex County College (25-6), 1 p.m.

Game 4 — No. 3 Louisburg College (32-1) vs. MCC-Penn Valley (22-11), 3 p.m.

Game 5 — No. 5 South Suburban College (30-3) vs. Phoenix College (20-12), 6:30 p.m.

Game 6 — No. 4 Rend Lake College (26-3) vs. Cecil College (16-14), 8:30 p.m.

Wednesday, March 20 games

Game 7 — No. 7 Moraine Valley C.C. (28-5) vs. Grand Rapids C.C. (21-8), 11 a.m.

Game 8 — No. 2 Monroe C.C. (29-3) vs. Howard C.C. (16-12), 1 p.m.

Game 9 — Game 1 loser vs. Game 2 loser, 3 p.m.

Game 10 — Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Game 11 — Game 5 winner vs. Game 6 winner, 8 p.m.

Thursday, March 21 games

Game 12 — Game 5 loser vs. Game 6 loser, 9 a.m.

Game 13 — Game 3 loser vs. Game 4 loser, 11 a.m.

Game 14 — Game 7 loser vs. Game 8 loser, 1 p.m.

Game 15 — Game 10 loser vs. Game 11 loser, 3 p.m.

Game 16 — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6:30 p.m.

Game 17 — Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8:30 p.m.

Friday, March 22 games

Game 18 — Game 9 winner vs. Game 12 winner, 11 a.m.

Game 19 — Game 13 winner vs. Game 14 winner, 1 p.m.

Game 20 — Game 16 loser vs. Game 17 loser, 3 p.m.

Game 21 — Game 10 winner vs. Game 11 winner, 6 p.m.

Game 22 — Game 16 winner vs. Game 17 winner, 8 p.m.

Saturday, March 23 games

Consolation championship — Game 18 winner vs. Game 19 winner, noon

Fifth-place game — Game 15 winner vs. Game 20 winner, 2 p.m.

Third-place game — Game 21 loser vs. Game 22 loser, 5:30 p.m.

National Championship — Game 21 winner vs. Game 22 winner, 7:30 p.m.