The Commercial-News, Danville, IL

March 9, 2013

Saturday's local scores and glances


Commercial-News

DANVILLE — PREP BOYS BASKETBALL

Illinois Prep Boys Basketball

Class 1A State Tournament

State Championship


Illini Central 55, Madison 44

Third Place

Nokomis 44, Lanark Eastland 42

Class 2A State Tournament

State Championship


Harrisburg 50, Seton Academy 44

Third Place

Winnebago 67, St. Joseph-Ogden 54

———

Indiana Prep Boys Basketball

Saturday’s Scores

Regionals


Class 4A

Marion

New Haven 65, Ft. Wayne Northrop 60

Carmel 60, Kokomo 47

Carmel 63, New Haven 57

Michigan City

S. Bend Adams 48, Warsaw 46

Merrillville 55, Munster 52

Merrillville 76, S. Bend Adams 55

Seymour

Franklin Central 69, Columbus North 54

Jeffersonville 73, Ev. Harrison 62

Jeffersonville 85, Franklin Central 69

Southport

Indpls Cathedral 59, Pendleton Hts. 43

Indpls Pike 89, Martinsville 68

Indpls Cathedral 62, Indpls Pike 57

Class 3A

Blackford

Ft. Wayne Concordia 65, Hamilton Hts. 49

Norwell 77, Tippecanoe Valley 65

Ft. Wayne Concordia 67, Norwell 58

Plymouth

Plymouth 46, W. Lafayette 44

Andrean 71, Gary Wallace 56

Andrean 70, Plymouth 60, OT

Washington

Greensburg 82, Ev. Bosse 65

Brownstown 49, Vincennes 35

Greensburg 65, Brownstown 54

Greencastle

Mt. Vernon (Fortville) 56, Danville 41

Frankfort 55, Edgewood 49

Mt. Vernon (Fortville) 70, Frankfort 49

Class 2A

Tipton

Tipton 60, Delphi 48

Wapahani 66, Northfield 43

Tipton 60, Wapahani 58

N. Judson

Ft. Wayne Luers 60, Boone Grove 34

Bowman Academy 65, LaVille 58

Bowman Academy 82, Ft. Wayne Luers 72

Southridge

Perry Central 60, Switzerland Co. 46

Linton 65, Clarksville 62

Linton 68, Perry Central 63

Connersville

Speedway 63, Indpls Scecina 56

Indpls Broad Ripple 52, Union Co. 35

Speedway 43, Indpls Broad Ripple 41

Class A

Frankfort

Liberty Christian 70, Union (Modoc) 56

Lafayette Catholic 65, Rockville 55

Lafayette Catholic 77, Liberty Christian 68

Triton

Pioneer 63, Gary 21st Century 49

Triton 44, Ft. Wayne Canterbury 41

Triton 53, Pioneer 41

Loogootee

Borden 52, Orleans 51

Barr-Reeve 49, Dubois 41

Borden 43, Barr-Reeve 42

Martinsville

University 46, Baptist Academy 39

Jac-Cen-Del 48, Clay City 38

University 64, Jac-Cen-Del 46

———

PREP BOYS TRACK

At Danville

Danville High School Open


Individual results

High jump — 1. Martez Davis (Danville) 6-0, 2. Andrew Hoffman (Springfield) 5-10, 3. Keenan Butler (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 5-08, 5. Shawn Reed (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 4-10, 6. Michael Mueller (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 4-08.

Pole vault — 1. Chris Collier (Danville) 11-06, 2. Nick Farley (Springfield) 9-00, 3. Drew Duffy (Springfield) 8-06.

Long jump — 1. Trent Sherfield (Danville) 19-09, 2. Reed (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 19-09, 3. Lonnie Buggs (Danville) 18-05,

Triple jump — 1. Sherfeild (Danville) 40-0, 2. Cashmere Blissit (Champaign Central) 38-0, 3. Davion Foster (Champaign Central) 37-05, 4. Buggs (Danville) 36-08, 7. Andy Nicholson (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 33-03.

Shot put — 1. DeVon Hood (Champaign Central) 48-07, 2. Aaron Hardimon (Danville) 46-06.5, 3. Quinton Risley (Arcola) 40-06.5, 7. Tim Pittman (Danville) 38-01, 10. Tyler Hart (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 34-11, 11. John Lomax (Danville) 34-10, 15. Mueller (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 30-09.

55 meter dash — 1. Sherfield (Danville) 6.94, 2. Davis (Danville) 7.08, 3. Tyson Reed (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 7.22, 6. Collier (Danville) 7.45, 10. Andy Nicholson (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 7.66, Butler (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 7.70.

200 meter dash — 1. Sherfield (Danville) 24.24, 2. Davis (Danville) 24.58, 3. Eric Brydl (Springfield) 25.08, 4. Collier (Danville) 25.77, 8. Reed (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 27.85.

400 meter dash — 1. Anthony Holmes (Danville) 57.89, 2. John Huff (Danville) 58.84, 3. Justin Hlaford (Springfield) 1:00.03, 5. Jabari Osaze (Danville) 1:01.12.

600 meter run — 1. Johnny Leverenz (Danville) 1:28.98, 2. Elek Wellman (Springfield) 1:35.42, 3. Alex Johns (Arcola) 1:36.20, 4. Nathan Beckett (Danville) 1:37.56, 10. Alex Voigt (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 1:52.86.

800 meter run — 1. Jon Bluhm (Springfield) 2:09.36, 2. Caleb Hummer (Danville) 2:11.23, 3. Kevin Ressel (Springfield) 2:11.62, 4. Langston Hobbs (Danville) 2:14.63, 6. Lane Avenatti (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 2:28.71.

1,600 meter run — 1. Ethan Bluhm (Springfield) 4:44.40, 2. Heath Warren (Springfield) 4:57.00, 3. Alex Johns (Arcola) 5:01.40, 8. Gustavo Manzano (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 5:20.90, 11. Zach Seeley (Danville) 5:33.90, 12. Austin Ewing (Danville) 5:42.10, 14. Colton Wyatt (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 5:52.00.

3,200 meter run — 1. Glen McClain (Springfield) 10:53.40, 2. Nimesh Avashia (Champaign Central) 11:02.50, 3. Corey White (Champaign Central) 11:10.30, 4. Manzano (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 11:14.80, 8. Avenatti (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 11:45.10, Wyatt (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 12:06.30.

50 meter hurdles — 1. Buggs (Danville) 8.04, 2. Dakota Gash (Danville) 8.80, 3. Bobby Thornton (Springfield) 9.68, 5. Tyson Reed (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 10.18.

55 meter hurdles — 1. Buggs (Danville) 8.52, 2. Gash (Danville) 8.80, 3. Thornton (Springfield) 9.68, 5. Reed (Georgetown-Ridge Farm/Chrisman) 10.18.

640 meter relay — 1. Danville (Collier, Osaze, Maurice Jeter, Jelani Day) 1:19.32, 2. Georgetown-Ridge Farm/Chrisman (Nicholson, T. Reed, S. Reed, Butler) 1:22.31, 3. Arcola (Zach Moutria, Omar Rojas, Jamie Warren, Clayton Strader) 1:23.65.

1,600 meter relay — 1. Danville (Hobbs, Day, Holmes, Huff) 3:56.21, 2. Champaign Central (Davion Foster, Tom Hubbard, Joe Horvat, Payton Woods) 4:04.43, 3. Georgetown-Ridge Farm/Chrisman (Nicholson, Byron Brinkley, L. Avenatti, W. Avenatti) 4:04.79.

3,200 meter relay — 1. Georgetown-Ridge farm/Chrisman (Byron Brinkley, Brandon Brinkley, Tyler Hart, Brandon Prather ) 8:49.00, 2. Champaign Central (Ashton Hyatt, Kendrell Thompson, Isaac Kasten, Micah Lange) 9:10.10, 3. Springfield (William Butler, Ressel, Amir Rasmussen, Michael Neposchlan) 9:21.10.



PREP GIRLS TRACK

At Danville

Danville High School Open

Individual results


Pole vault — 1. Ambrosia Williams (Danville) 9-0.

Long jump — 1. Lashay Grubbs (Danville) 15-04, 2. Zena Day (Danville) 14-09, 3. Kierra Forman (Danville) 13-07, 4. Michaela Jones (Danville) 13-05.

Triple jump — 1. Jones (Danville) 31-07, Grubbs (Danville) 31-01, 3. Forman (Danville) 29-00.

Shot put — 1. Ashley Forthenberry (Danville) 32-02, 2. Buggs (Danville) 31-04, 3. Irene Garza (Arcola) 21-08.

55 meter dash — 1. Emone Davis (Danville) 7.79, 2. Jones (Danville) 7.84, 3. Giles (Chicago Orr) 7.87, 4. Jorriel Stewart (Danville) 7.92.

200 meter dash — 1. Lashay Grubbs (Danville) 28.47, 2. Keatta Atkins (Chicago Orr) 30.78, 3. Arriel Barnes (Danville) 32.40.

400 meter dash — 1. Alexis Hoskins (Danville) 1:05.19, 2. Caylin Smith (Danville) 1:15.19.

600 meter run — 1. Sadie Elliott (Danville) 1:53.49, 2. Kristin Verkler (Danville) 2:03.03.

1,600 meter run — 1. Linna Shutt (Danville) 6:57.51, 2. Emily Musgrove (Danville) 7:16.31.

50 meter hurdles — 1. Jimson-Miller (Danville) 8.19, 2. Shannon Brown (Danville) 10.16,

55 meter hurdles — 1. Jimson Miller (Danville) 8:35, 2. Keatta Atkins (Chocago Orr) 9.93, 3. Shannon Brown (Danville) 10.01.

640 meter relay — 1. Danville (Emone Davis, Ambrosia Williams, Jorriel Stewart, Jimson Miller), 1:23.87.

1,600 meter relay — 1. Danville (Smith, Day, Elliott, Verkler) 4:58.01  

 ———

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

NJCAA Regional 24 Tournament

At John Wood, Quincy


Friday, March 8 scores

Game 1 — Lincoln College 70, Illinois Central 65.

Game 2 — Danville Area Community College 70, Lincoln Land College 56

Game 3 —  John Wood Community College 55, Parkland College 41

Saturday, March 9 games

Game 4 — Rend Lake 76, Lincoln College 65

Game 5 — John Wood Community College 66, Danville Area Community College 58

Sunday, March 10 game

Championship — No. 1 Rend Lake (24-3) vs. . No. 3 John Wood Community College (22-8), 2 p.m.

———

At Quincy

NJCAA Division II Region 24 Semifinals


John Wood Community College 66, Danville Area Community College 58

John Wood (66) — Michael Roy 5-8 1-4 12, James Lane 6-10 0-0 12, Kourtlin Jackson 1-9 5-6 7, Brad Hamilton 3-9 6-6 14, A’Darius Porter 1-6 5-6 7, Bryan Betts 0-0 0-0 0, Jon White 3-6 4-4 12, T.J. Tisdell 0-2 0-0 0, Raviel Burton 1-5 0-0 2. Totals: 20-55 21-26 66.

Danville Area Community College (58) — Evan Blackmon 2-10 0-0 5, Derek Shouse 6-16 3-4 18, Chris Whitehead 4-9 2-4 10, Mike Ryce 3-6 0-0 6, Ronnie White 4-5 1-3 9, Raheem Jackson 1-2 0-0 3, David Hicks 1-1 0-0 2, Bobby Blackwell 0-1 0-0 0, Kody Tucker 1-6 2-2 5. Totals: 22-56 8-13 58.

John Wood    30        36    —    66

DACC    22        36    —    58

3-point goals – John Wood 5-11 (Hamilton 2-6, White 2-2, Roy 1-1, Jackson 0-1, Porter 0-1). DACC 6-24 (Shouse 3-8, Blackmon 1-5, Jackson 1-2, Tucker 1-5, Whitehead 0-2, Ryce 0-1, Blackwell 0-1). Rebounds – John Wood 45 (Porter 13, Lane 10, Jackson 7, Roy 3, Burton 3, White 2, Hamilton, Betts, TEAM 5); DACC 31 (Whitehead 9, White 6, Blackmon 3, Ryce 3, Tucker 3, Shouse 2, Hicks 2, TEAM 3). Assists – John Wood 9 (Porter 4, Jackson 2, Betts 2, Roy); DACC 10 (Whitehead 8, Blackmon, Tucker). Turnovers – John Wood 21 (Roy 6, Jackson 4, Lane 3, Porter 3, Hamilton 2, Betts, White, TEAM); DACC 19 (Whitehead 8, White 4, Blackmon 3, Ryce 2, Shouse, Hicks). Steals – John Wood 9 (Roy 3, Hamilton 3, Lane, White, Burton); DACC 8 (Blackmon 3, Whitehead 3, Jackson 2). Blocks – John Wood 2 (Lane, Jackson); DACC 5 (Blackmon, Shouse, Whitehead, Ryce, Jackson). Total fouls – John Wood 16; DACC 22. Fouled out – Porter, Whitehead, Ryce, White. Officials – Dillon Brasher, Kirk Hacker, Tony Rodriguez.

———

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

NJCAA Region 24 Tournament


Wednesday, March 6 games

Game 1 —  Illinois Central 80, Lincoln Land College 40

Game 2 — Danville Area Community College 50, John Wood 40

Game 3 — Parkland College 82, Lincoln College 56.

Game 4 — Lake Land 69, Lewis & Clark College 50.

Saturday, March 9 games

At Illinois Central College, East Peoria

Game 5 — Illinois Central 65, Danville Area Community College 61

Game 6 — Lake Land 68, Parkland College 64.

Sunday, March 10 game

Championship — No. 1 Illinois Central (28-3) vs. . No. 3 Lake Land (25-7),, 2 p.m.

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

Federal Hockey League Glance

All times Central


    GP    W    OW    OL    L    Pts

z-Dayton    51    37    5    3    6    124

x-Danbury    50    24    4    6    16    86

Pennsylvania    45    20    3    3    19    69

x-1000 Islands    53    18    5    4    26    68

x-Danville    54    19    2    4    298    64

New York    30    4    1    1    24    15

z - clinched league title

x - clinched playoff berth

NOTE: Three points for a win. Two points for overtime win. One point for overtime loss.

———

FHL Playoffs

Best of five series


* — if necessary

Eastern Conference

March 8 game

Game 1 — Danbury 6, 1000 Islands 3

March 9 game

Game 2 — Danbury 7, 1000 Islands 0, Danbury leads series, 2-0

March 10 game

Game 3 — 1000 Islands at Danbury, 4:05 p.m.

March 12 game

*Game 4 — Danbury at 1000 Islands, 6:35 p.m.

March 13 game

*Game 5 — Danbury at 1000 Islands, 6:35 p.m.

Western Conference

Friday’s game

Game 1 — Dayton 7, Danville 5

Saturday’s game

Game 2 — Dayton 5, Danville 1, Dayton leads series, 2-0.

March 8 game

Game 3 — Dayton 6, Danville 1, Dayton wins series, 3-0

———

From Friday

At Palmer Arena

Dayton 6, Danville 1


Dayton    2    1    3    —    6

Danville    0    0    1    —    1

First period

Dayton — Trevor Karasiewicz (Peter Cintala, Nicholas Petriello), 1:13.

Dayton — Jason Hill (Brayden Metz, Chris Leveille), 14:03.

Second period

Dayton — Hill (unassisted), 4:58.

Third period

Dayton — Metz (Hill, Leveille), 1:48.

Dayton — Luke Flicek (short handed) (Jesse Felten), 5:56.

Dayton — Leveille (power play) (Hill, Karasiewicz), 9:43.

Danville — Kevin McCready (Jonathan Juliano, Ryan Stern), 13:50.



Shots on goal

Dayton    14    7    8    —    29

Danville    12    18    16    —    46



Game statistics

Keeper saves — Dayton: Jeff Rose 45; Danville: Justin Sand 23. Power plays — Dayton 1-1, Danville 0-7. Penalties-minutes — Dayton: 14-55 (Timothy Recio 1-2, Hill 3-14, Townsend 1-5, Ahmed Mahfouz 3-22, Felten 1-2, Rose 2-4, Cintala 1-2, Brian Marks 2-4); Danville 7-33 (Chris Affinati 1-5, Shawn McNulty 3-6, Dustin Skinner 3-22).