The Commercial-News, Danville, IL

Sports

May 10, 2013

Thursday's local scores and glances

DANVILLE — PREP BASEBALL

IHSA Class 4A Tournament

Edwardsville Regional


Monday May 20 game

Game 1 — No. 5 Pekin at No. 4 Quincy, 4:30 p.m.

Wednesday, May 22 game

Game 2 — No. 1 Edwardsville vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.

Thursday, May 23 game

Game 3 — No. 2 Alton vs. No. 3 Danville, 4:30 p.m.

Saturday, May 25 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

Paxton-Buckley-Loda Regional


Monday May 13 game

Game 1 — No. 5 Hoopeston Area at No. 4 Bismarck-Henning, 4:30 p.m.

Wednesday, May 15 game

Game 2 — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.

Thursday, May 16 game

Game 3 — No. 2 Champaign St. Thomas More vs. No. 3 Paxton-Buckley-Loda, 4:30 p.m.

Saturday, May 18 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.

———

Tolono Unity Regional

Monday, May 13 game

Game 1 — No. 5 Georgetown-Ridge Farm/Chrisman at No. 4 Westville, 4:30 p.m.

Wednesday, May 15 game

Game 2 — No. 1 Tolono Unity vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.

Thursday, May 16 game

Game 3 — No. 2 Oakwood vs. No. 3 Monticello, 4:30 p.m.

Saturday, May 18 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

Cissna Park Regional


Monday, May 13 game

Game 1 — No. 5 Champaign Judah Christian at No. 4 Armstrong-Potomac, 4:30 p.m.

Wednesday, May 15 game

Game 2 — No. 1 Salt Fork vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.

Thursday, May 16 game

Game 3 — No. 2 Cissna Park vs. No. 3 Schlarman Academy, 4:30 p.m.

Saturday, May 18 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.

———

Iroquois West Regional

Wednesday, May 15 game

Game 1 — No. 1 Iroquois West vs. No. 4 Buckley Christ Lutheran, 4:30 p.m.

Thursday, May 16 game

Game 2 — No. 2 Milford vs. No. 3 Cullom Tri-Point, 4:30 p.m.

Saturday, May 18 game

Championship — Game 1 winner vs. Game 2 winner, 10 a.m.

———

PREP SOFTBALL

IHSA Class 4A Tournament

Normal West Regional


At Illinois Wesleyan

Tuesday, May 21 games

Game 1 — No. 1 Normal Community vs. No. 4 Danville, 4:30 p.m.

Game 2 — No. 2 Normal West vs. No. 3 Bradley-Bourbonnais, 7 p.m.

Saturday, May 25 game

Championship — Game 1 winner vs. Game 2 winner, 11 a.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

Bismarck-Henning Regional


Monday, May 13 game

Game 1 — No. 5 Oakwood at No. 4 Bismarck-Henning, 4:30 p.m.

Tuesday, May 14 game

Game 2 — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.

Wednesday, May 15 game

Game 3 — No. 2 Georgetown-Ridge Farm/Chrisman vs. No. 3 Westville, 4:30 p.m.

Saturday, May 18 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.

———

Watseka Regional

Monday, May 13 game

Game 1 — No. 5 Hoopeston Area vs. No. 4 Watseka, 4:30 p.m.

Tuesday, May 14 game

Game 2 — No. 1 Kankakee Bishop McNamara vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.

Wednesday, May 15 game

Game 3 — No. 2 Dwight vs. No. 3 Clifton Central, 4:30 p.m.

Saturday, May 18 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

Fisher Regional


Monday, May 13 game

Game 1 — No. 5 Armstrong-Potomac at No. 4 Blue Ridge, 4:30 p.m.

Tuesday, May 14 game

Game 2 — No. 1 Fisher vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.

Wednesday, May 15 game

Game 3 — No. 2 Salt Fork vs. No. 3 Schlarman Academy, 4:30 p.m.

Saturday, May 18 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.

———

Iroquois West Regional

Tuesday, May 14 game

Game 1 — No. 1 Donovan vs. No. 4 Milford, 4:30 p.m.

Wednesday, May 15 game

Game 2 — No. 2 Iroquois West vs. No. 3 Cullom Tri-Point, 4:30 p.m.

Saturday, May 18 game

Championship — Game 1 winner vs. Game 2 winner, 11 a.m.

———

PREP GIRLS SOCCER

IHSA Class 2A Tournament

Urbana Regional


Friday, May 10 match

Match 1 — No. 4 Urbana vs. No. 5 Danville

Wednesday, May 15 matches

Match 2 — No. 1 Mahomet-Seymour vs. Game 1 winner, 4:30 p.m.

Match 3 — No. 2 Champaign Central vs. No. 3 Champaign Centennial, 6:30 p.m.

Saturday, May 18 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 3 p.m.

———

PREP BOYS TRACK

At Wayland-Young Athletic Facility, Danville

Big 12 Conference


Team results — 1. Bloomington (BLM) 184; 2. Normal West (NW) 97; 3. Champaign Centennial (CENT) 68.5; 4. Normal Community (NC) 64; 5. Danville (DAN) 56.5; 6. Decatur MacArthur (MAC) 45; 7. Champaign Central (CNTRL) 38; 8. Urbana (URB) 5.

Individual results

High jump — 1. Devaughn Dix (BLM) 5-11; 2. Jake Kemp (NW) 5-09; 2. Joe Horvat (CNTRL) 5-09; 2. Demarco Young (BLM) 5-09; 5. Cole Bumpus (NW) 5-07; 5. Jerry Moreland (URB) 5-07; 5. Palise Neal (MAC) 5-07; 8. Edmond McGhee (CNTRL) 5-05.

Pole vault — 1. Steven Bradford (BLM) 14-00; 2. Hunter Dunlap (NW) 13-03; 3. Mitch Olsen (NW) 12-09; 4. Chris Collier (DAN) 11-03; 5. Donovan Loftin (BLM) 10-03; 6. Rami Ahmed (CENT) 8-09.

Long jump — 1. Garrett Lyle (BLM) 20-06 ½; 2. Kyle Worth (NC) 20-05; 3. Coree Harrell (BLM) 19-05 ½; 4. Aaron Quinn (CENT) 19-02; 5. Lonnie Buggs (DAN) 18-08; 5. Peyton Finkbeiner (CENT) 18-08.

Triple jump — 1. Coree Harrell (BLM) 42-07;  2. Davion Foster (CNTRL) 42-05; 3. Ryan Grizzard (CENT) 39-09; 4. Brian Jennings (MAC) 38-07; 5. Cole Bumpus (NW) 38-00; 6. Cashmere Blissit (CNTRL) 37-10½.

Shot put — 1. Kyrin Ucker (NW) 55-06½; 2. Luke Vaughn (CENT) 53-00; 3. DeVon Hood (CNTRL) 49-07; 4. Aaron Hardimon (DAN) 45-08; 5. Brian Potter (CENT) 44-08¾; 6. Gary Cecil (MAC) 44-02½; 7. Darrian Rose (DAN) 41-11¾.

Discus — 1. Luke Vaughn (CENT) 172-04; 2. Kyrin Tucker (NW) 157-02; 3. Keith Brigham (NW) 134-05; 4. Austin Weltha (BLM) 122-01; 5. Aaron Hardimon (DAN) 120-04; 6. Parker Evans (CENT) 119-00; 13. Michael Mack (DAN) 102-05.

3,200 relay — 1. Champaign Central (Kasten, White, Thompson, Hyatt) 8:25.03; 2. Bloomington 8:30.09; 3. Normal West 8:39.02; 4. Normal Community 8:44.93; 5. Champaign Centennial 8:50.08; 6. Danville (Leverenz, Beckett, Hobbs, Holmes) 8:51.69.

100 meter — 1. Aquintis Williams (MAC) 11.22; 2. Leland Groves (NW) 11.46; 3. Christian Neal (BLM) 11.61; 4. Austin Bange (NC) 11.66; 5. Kyle Worth (NC) 11.72; 6. John Kissell (BLM) 11.75; 12. Rashan Jackson (DAN) 12.39.

200 meter — 1. Christian Neal (BLM) 22.99; 2. Austin Bange (NC) 23.48; 3. Palise Neal (MAC) 23.57; 4. Jeremiah Haywood (NW) 23.79; 5. Malic Matthews (BLM) 23.98; 6. Drew Washington (CENT) 24.03.

400 meter — 1. Aquintis Williams (MAC) 49.97; 2. Jonathon Warren (BLM) 51.27; 3. Dajour Forrest (NW) 51.97; 4. Evan Scott (NC) 53.94; 4. CJ Echols (CENT) 53.94; 6. Jelani Day (DAN) 54.48.

800 meter — 1. Johnny Leverenz (DAN) 1:56.25; 2. Nathan Allyn (MAC) 1:57.46; 3. Keith Jackson (BLM) 1:59.88; 4. Keith Lee (URB) 2:01.72; 5. Reis DeSantis (CENT) 2:03.11; 6. Jared Collier (BLM) 2:05.59; 8. Langston Hobbs (DAN) 2:07.44.

1,600 meter — 1. Johnny Leverenz (DAN) 4:34.72; 2. Keith Meyer (BLM) 4:37.62; 3. Sam Doud (BLM) 4:38.05; 4. Austin Peters (NC) 4:38.50; 5. Lincoln VanMeter (MAC) 4:45.76; 6. Ashton Hyatt (CNTRL) 4:46.01.

3,200 meter — 1. Caleb Hummer (DAN) 9:34.79; 2. Keith Meyer (BLM) 9:35.83; 3. Sam Doud (BLM) 9:40.37; 4. Jared Peters (NC) 9:55.84; 5. Matt DeGroot (NW) 9:58.80; 6. Nimesh Avashia (CNTRL) 10:10.08; 7. Carl Way (DAN) 10:38.23.

110 hurdles — 1. Devaughn Dix (BLM) 15.18; 2. Allen Terry (CENT) 15.35; 3. Lonnie Buggs (DAN) 16.11; 4. Eric Dreyer (BLM) 16.41; 5. Brandon Reeves (NW) 16.60; 6. Josh Rodgers (NC) 16.62; 8. Dakota Gash (DAN) 16.97.

300 hurdles — 1. Devaughn Dix (BLM) 40.41; 2. Allen Terry (CENT) 41.19; 3. Eric Dreyer (BLM) 41.27; 4. Josh Immke (NW) 41.82; 5. Dakota Gash (DAN) 42.00; 6. Lonnie Buggs (DAN) 42.29.

400 relay — 1. Bloomington (Kissel, Neal, Lyle, Matthews) 43.41; 2. Normal Community 44.40; 3. Normal West 44.56; 4. Decatur MacArthur 45.34; 4. Champaign Centennial 45.34; 6. Champaign Central 46.46; 7. Danville (Boyd, Huff, Day, Collier) 49.55.

800 relay — 1. Normal Community (Bange, Worth, Favila, Schaber) 1:32.25; 2. Normal West 1:33.72; 3. Bloomington 1:33.74; 4. Champaign Centennial 1:34.21; 5. Danville (Boyd, Dye, Jackson, Collier) 1:38.39; 6. Champaign Central 1:39.11.

1,600 relay — 1. Bloomington (Collier, Warren, Lyle, Dix) 3:31.18; 2. Normal Community 3:36.48; 3. Normal West 3:38.06; 4. Champaign Centennial 3:41.39; 5. Danville (Budnovich, Huff, Leverenz, Day) 3:43.51; 6. Champaign Central 3:46.58.

———

PREP GIRLS TRACK

At Flossmoor

IHSA Class 3A Sectional


Team scores – 1. Lincoln-Way East 153.5, 2. Danville 75.5, 3. Homewood-Flossmoor75, 4. Lincoln-Way Central 51, 5. Chicago Heights Bloom 44, 6. Bradley-Bourbonnais 36, 7. Thornwood 27, 8. Lincoln-Way North 21, 9. Crete-Monee 19, 10. Tinley Park Andrew 17, 11. (tie) Rich Central and Chicago Heights Marian 14, 13. Harvey Thornton 6, 14. Thornton Fractional North 5.

Individual results

3,200-meter relay – 1. Lincoln-Way East 9:55.73, 2. Lincoln-Way Central 10:02.61

400 relay – 1. Lincoln-Way East 46.62, 2. Danville (Jones, Jimson-Miller, Williams, Davis) 48.27.

3,200 – 1. Sadie Elliott (Danville) 11:46.88, 2. Mallory Johnson (Lincoln-Way Central) 11:50.42.

100 hurdles – 1. Alexis Jimson-Miller (Danville) 14.25, 2. Alexis Pierre-Antoine 15.07.

100 – 1. Aaliyah Brown (Lincoln-Way East) 11.83, 2. Alexis Hyshaw (Lincoln-Way East) 12.16, 8. Emone Davis (Danville) 12,79,

800 – 1. Alyssa Vogt (Lincoln-Way East) 2:20.66, 2. Maggie Schultz (Andrew) 2:22.46, 14. Kristin Verkler (Danville) 2:39.20.

800 relay – 1. Lincoln-Way East 1:42.51, 2. Homewood-Flossmoor 1:43.52, 7. Danville 1:49.05.

400 – 1. Dana O’Grady (Lincoln-Way East) 57.84, 2. Lisa Swanepoel (Bradley-Bourbonnais) 59.13, 3. Alexis Hoskins (Danville) 1:00.74.

300 hurdles – 1. Jimson-Miller (Danville) 44.89, 2. Imani Hayes (Marian) 45.76, 10. Shannon Brown (Danville) 50.39.

1,600 – 1. Alena Pacheco (Lincoln-Way Central) 5:20.42, 2. Haley McLawhorn (Lincoln-Way East) 5:25.12, 5. Sadie Elliott (Danville) 5:41.39, 26. Linna Shutt (Danville) 7:06.50.

200 – 1. Brown (Lincoln-Way East) 24.57, 2. Hyshaw (Lincoln-Way East) 25.14

1,600 relay – 1. Lincoln-Way East 3:57.52, 2. Homewood-Flossmoor 4:00.75, 4. Danville  4:05.96.

High jump – 1. Angela Cates (Bloom) 5-3, 2. Julia Junkroski (Lincoln-Way East) 5-2, 8. Aariona Graham (Danville) 4-6, 12. Imani Hall (Danville) 4-4.

Pole vault – 1. Junkroski (Lincoln-Way East)  11-0, 2. Marissa Sansone (Lincoln-Way Central) 10-3, 5. Ambrosia Williams (Danville) 8-6.

Long jump – 1. Aaliyah Harmon (Rich Central) 18-3 ¼, 2. Chardae Greenlee (Homewood-Flossmoor) 17-11, 5. Michaela Jones (Danville) 16-5 ½, 7. Graham (Danville) 15-11 ¼.

Triple jump – 1. Greenlee (Homewood-Flossmoor) 38-2, 2. Keanu Taylor (Bradley-Bourbonnais) 36-2, 5 Jones (Danville) 35-1.

Discus – 1. Ciarra Richards (Bradley-Bourbonnais) 116-2, 2. Brittney Issac (Danville) 109-6 ½, 5. Lynette Buggs (Danville) 102-4 ½.

Shot put – 1. Janeah Stewart (Thornwood) 37-7, 2. Courtney Grever (Lincoln-Way East) 35-3, 3. Isaac (Danville) 33-10, 4. Buggs (Danville) 32-5.

 

1
Text Only
Sports
  • SPT- CN0420 - Danville baseball photo 1 Vikings continue to learn Vikings continue to learn BY AARON PATTERSON sports@dancomnews.com

    April 20, 2014 2 Photos

  • SPT- CN0420- NV Softball photo 2 The Mustangs, Falcons split twinbill VEEDERSBURG, Ind. - Too many mistakes cost the Fountain Central softball team any chance of defeating North Vermillion in the first game of their double header. At least that is how Mustang head coach Allison Alexander saw the game. "We had nine erro

    April 20, 2014 2 Photos

  • Salt Fork softball continues with strong start CATLIN -- The Salt Fork softball team continued its undefeated start with a sweep of Unity on Saturday by identical 10-0 scores. In the first game, Kayln Learnard had a triple and two RBIs while Kaylee McFadden, Lea Hall, Kylie Summers and Camryn Tod

    April 20, 2014

  • Saturday's Local Scores PREP BASEBALL At Danville Stadium Game 1 Normal Community 8, Danville 1 Normal Community 400 003 1 — 8 11 0 Danville 100 000 0 — 1 4 2 WP — Mike Shepard (3-1). LP — Mike Vascura. Two or more hits — NC: Luke McC

    April 20, 2014

  • SPT- CN0419 - Bis-Henn Baseball photo 1 Taylor slows Blue Devils BISMARCK -- After a perfect game from Ross Learnard on Tuesday, the Salt Fork baseball team received another outstanding pitching performance on Friday from Cole Taylor, who struck out nine and allowed only one hit over five innings as the Storm beat

    April 19, 2014 2 Photos

  • SPT - CN0419 - Danville softball photo 1 Danville blasts three homers to beat Westville WESTVILLE -- Danville coach Corey Pullin knew it was just a matter of time until junior Alissa Peelman and sophomore Lindsey Lowenstein started seeing positive results at the plate. On Friday afternoon, the duo of Peelman and Lowenstein gave the Viki

    April 19, 2014 2 Photos

  • Danville girls track wins Raider Invitational BLOOMINGTON -- The Danville girls track team picked up four wins as they were able to beat the pack at the Lady Raider Invitational on Friday. Sadie Elliott won the 3,200 in 11 minutes, 51.75 seconds for Danville, while Aariona Graham won the long ju

    April 19, 2014

  • Friday's Local Scores PREP BASEBALL At Bismarck Salt Fork 15, Bismarck-Henning 0 Salt Fork 040 0(11) -- 15 14 0 Bis-Henn 000 0 0 -- 0 1 8 WP -- Cole Taylor. LP -- Dustyn Ingram. Two or more hits -- SF: Ross Learnard 3, Max Stutsman 3, Garrett McFadden, Lane West

    April 19, 2014

  • SPT- Cn0418 - Covington softball photo 2 Trojans cruise to victory COVINGTON, Ind. - The Covington softball team had a big first inning as they scored five runs on their way to defeating Attica 11-1. Attica threatened to score in the first, getting Karrah Pattengale to second, but they were unable to drive her home.

    April 18, 2014 2 Photos

  • Lunger steps up for Buffaloes GEORGETOWN -- In only the second start of his career, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman pitcher Tyler Lunger pitched a five-hit complete game as the Buffaloes defeated Milford 8-2 on Thursday in Vermilion Valley Conference action. "I feel I threw well

    April 18, 2014

E-edition
NCAA basketball
NJCAA Tourney Photos 2014


Check out the action at the NJCAA Division II National Men's Basketball Tournament March 18-22 at DACC. Buy photos from the Commercial-News here: http://smu.gs/1iCWKnP

Must Read
AP Video
Raw: More Than 100,000 Gather for Easter Sunday Raw: Greeks Celebrate Easter With "Rocket War" Police Question Captain, Crew on Ferry Disaster Raw: Orthodox Christians Observe Easter Rite Ceremony Marks 19th Anniversary of OKC Bombing Raw: Four French Journalists Freed From Syria Raw: Massive 7.2 Earthquake Rocks Mexico Captain of Sunken SKorean Ferry Arrested Raw: Fire Destroys 3 N.J. Beachfront Homes Raw: Pope Presides Over Good Friday Mass Raw: Space X Launches to Space Station Superheroes Descend on Capitol Mall Man Charged in Kansas City Highway Shootings Obama Awards Navy Football Trophy Anti-semitic Leaflets Posted in Eastern Ukraine Raw: Magnitude-7.2 Earthquake Shakes Mexico City Ceremony at MIT Remembers One of Boston's Finest Raw: Students Hurt in Colo. School Bus Crash Deadly Avalanche Sweeps Slopes of Mount Everest
NDN Video
Jabari Parker's Top 5 Plays From Duke Career Kourtney Kardashian Is a Bikini Babe More Manpower Than Ever Expected At 4/20 Rally Debunk'd: Miley Cyrus AIDS, Cheeseburgers Cause Cancer, Military Warning Bill Previewing the NBA playoffs Raw: Orthodox Christians Observe Easter Rite My name is Cocaine Raw: Space X Launches to Space Station Lohan Gets Candid About Her Sex List The 2014 New York Auto Show Meet Johnny Manziel's New Girlfriend Chelsea Clinton Announces Pregnancy Funny: Celebrating Easter with Martha Stewart and Friends Man Accuses 'X-Men' Director Bryan Singer of Sexually Abusing Him As a Teenager Man hit with $525 federal fine after he doesn't pay for soda refill Lea Michele & Naya Rivera Feuding? Jabari Parker declares for the NBA draft Singing Nun Belts Out Cyndi Lauper New West, Texas Explosion Video Swim Daily, Throwback Thursday