The Commercial-News, Danville, IL

May 26, 2013

Saturday's local scores and glances


Commercial-News

DANVILLE — PREP BASEBALL

IHSA Class 4A Tournament

All Times Central

Edwardsville Regional


Monday May 20 score

Game 1 — Quincy 7, Pekin 0

Wednesday, May 22 game

Game 2 — Edwardsville 1, Quincy 0

Thursday, May 23 game

Game 3 — Alton 3, Danville 2

Saturday, May 25 game

Championship — Alton 2, Edwardsville 0

———

IHSA Class 2A Tournament

All Times Central

Paxton-Buckley-Loda Regional


Monday May 13 score

Game 1 — Bismarck-Henning 1, Hoopeston Area 0

Wednesday, May 15 score

Game 2 — St. Joseph-Ogden 15, Bismarck-Henning 3

Thursday, May 16 score

Game 3 — Champaign St. Thomas More 1, Paxton-Buckley-Loda 0

Saturday, May 18 score

Championship — St. Joseph-Ogden 8, Champaign St. Thomas More 0

———

Tolono Unity Regional


Monday, May 13 score

Game 1 — Westville 4, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 3

Wednesday, May 15 score

Game 2 —Tolono Unity 13, Westville 1

Thursday, May 16 score

Game 3 — Oakwood 5,Monticello 1

Saturday, May 18 score

Championship — Oakwood 5, Tolono Unity 2

———

Monticello Sectional


Wednesday, May 22 game

Game 1 — Stanford Olympia 5, Oakwood 0

Thursday, May 23 game

Game 2 — St. Joseph-Ogden 6, Argenta-Oreana 3

Saturday, May 25 game

Championship —. St. Joseph-Ogden 4, Stanford Olympia 2

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Cissna Park Regional


Monday, May 13 score

Game 1 — Armstrong-Potomac 6, Champaign Judah Christian 4

Wednesday, May 15 score

Game 2 — Salt Fork 10, Armstrong-Potomac 0

Thursday, May 16 score

Game 3 — Cissna Park 9, Schlarman Academy 1.

Saturday, May 18 score

Championship — Salt Fork 13, Cissna Park 3

———

Iroquois West Regional


Wednesday, May 15 score

Game 1 — Iroquois West 13, Buckley Christ Lutheran 0

Thursday, May 16 score

Game 2 — Milford 9, Cullom Tri-Point 0

Saturday, May 18 score

Championship — Iroquois West 2, Milford 0

———

LeRoy Sectional


Wednesday, May 22 games

Game 1 — Iroquois West 8, Decatur Lutheran 1

Game 2 — Salt Fork 7, Shiloh 3.

Saturday, May 25 game

Championship — Salt Fork 4, Iroquois West 0

———

At LeRoy

Salt Fork 4, Iroquois West 0


Iroquois West    000    000    0    —      0      6      1

Salt Fork    003    010    x    —     4     5     2

WP — Connor Taylor (7-1). LP — Henry Gerritson (10-4). Two or more hits — Iroquois West: TJ Foulks; Salt Fork: Noah Darr. 2B — Salt Fork: Ross Learnard, Max Stutsman. RBIs — Salt Fork: Darr, Learnard.

Records — Iroquois West 12-13 overall; Salt Fork 21-7.

———

University of Illinois Supersectional

Monday, May 27 game

Championship — Salt Fork vs. Galva, noon

———

IHSAA Class 2A Tournament

All times Eastern

Delphi Sectional 38


Thursday, May 23 games

Game 1 — Delphi 3, Clinton Central 1

Game 2 — Seeger 7, Fountain Central 0

Monday, May 27 games

Game 3 — Delphi vs. Seeger, 11 a.m.

Game 4 — Sheridan vs. Carroll (Flora), 1 p.m.

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

———

IHSAA Class A Tournament

All Times Eastern

Rockville Sectional 53


Thursday, May 23 games

Game 1 — Rockville 5, North Vermillion 1

Game 2 — Attica 10, Turkey Run 6

Monday, May 27 games

Game 3 — Rockville vs. Attica, 10 a.m.

Game 4 — Covington vs. Riverton Parke, 12:30 p.m.

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

PREP SOFTBALL

IHSA Class 4A Tournament

All Times Central

Normal West Regional


At Illinois Wesleyan

Tuesday, May 21 games

Game 1 — Normal Community 22, Danville 0

Game 2 — Normal West 7, Bradley-Bourbonnais 1

Saturday, May 25 game

Championship — Normal West 4, Normal Community 3

———

IHSA Class 2A Tournament

All Times Central

Bismarck-Henning Regional


Monday, May 13 score

Game 1 — Bismarck-Henning 11, Oakwood 0

Tuesday, May 14 score

Game 2 — St. Joseph-Ogden 12, Bismarck-Henning 5

Wednesday, May 15 score

Game 3 — Westville 5, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 4

Saturday, May 18 score

Championship — St. Joseph-Ogden 12, Westville 5

———

Watseka Regional


Monday, May 13 score

Game 1 — Watseka 12, Hoopeston Area 0

Tuesday, May 14 score

Game 2 — Kankakee Bishop McNamara 26, Watseka 0

Wednesday, May 15 score

Game 3 — Dwight 10, Clifton Central 0

Saturday, May 18 score

Championship — Kankakee Bishop McNamara 10, Dwight 0

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Fisher Regional


Monday, May 13 score

Game 1 — Blue Ridge 11, Armstrong-Potomac 1

Tuesday, May 14 score

Game 2 — Fisher 3, Blue Ridge 1

Wednesday, May 15 score

Game 3 — Salt Fork 5, Schlarman Academy 3

Saturday, May 18 score

Championship — Fisher 9, Salt Fork 8

———

Iroquois West Regional

Tuesday, May 14 score

Game 1 — Donovan 10, Milford 0

Wednesday, May 15 score

Game 2 — Cullom Tri-Point 17, Iroquois West 14

Saturday, May 18 score

Championship — Donovan 5, Cullom Tri-Point 4

———

IHSAA Class 2A Tournament

All Times Eastern

Carroll (Flora) Sectional 38


Monday, May 20 scores

Game 1 — Clinton Central 21, Fountain Central 6

Tuesday, May 21 games

Game 2 — Carroll (Flora) 8, Sheridan 0

Game 3 — Seeger 3, Delphi 2

Wednesday, May 22 games

Game 4 — Carroll (Flora) 5, Clinton Central 0

Thursday, May 23 game

Championship — Carroll (Flora) 11, Seeger 1

———

IHSAA Class A Tournament

All Times Eastern

Riverton Parke Sectional 53


Monday, May 20 scores

Game 1 — Rockville 6, Riverton Parke 1

Game 2 — Covington 18, Attica 16

Tuesday, May 21 games

Game 3 — Covington 11, Rockville 1

Game 4 — North Vermillion 7, Turkey Run 2

Wednesday, May 22 game

Championship — Covington 4, North Vermillion 2

———

Regional

Tuesday, May 28 game

Game 1 — Covington at Frontier, 7 p.m.