The Commercial-News, Danville, IL

May 25, 2013

Friday's local scores and glances


Commercial-News

DANVILLE — PREP BASEBALL

IHSA Class 4A Tournament

All Times Central

Edwardsville Regional


Monday May 20 score

Game 1 — Quincy 7, Pekin 0

Wednesday, May 22 game

Game 2 — Edwardsville 1, Quincy 0

Thursday, May 23 game

Game 3 — Alton 3, Danville 2

Saturday, May 25 game

Championship — No. 1 Edwardsville vs. No. 2 Alton, 11 a.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All Times Central

Paxton-Buckley-Loda Regional


Monday May 13 score

Game 1 — Bismarck-Henning 1, Hoopeston Area 0

Wednesday, May 15 score

Game 2 — St. Joseph-Ogden 15, Bismarck-Henning 3

Thursday, May 16 score

Game 3 — Champaign St. Thomas More 1, Paxton-Buckley-Loda 0

Saturday, May 18 score

Championship — St. Joseph-Ogden 8, Champaign St. Thomas More 0

———

Tolono Unity Regional

Monday, May 13 score

Game 1 — Westville 4, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 3

Wednesday, May 15 score

Game 2 —Tolono Unity 13, Westville 1

Thursday, May 16 score

Game 3 — Oakwood 5,Monticello 1

Saturday, May 18 score

Championship — Oakwood 5, Tolono Unity 2

———

Monticello Sectional

Wednesday, May 22 game

Game 1 — Stanford Olympia 5, Oakwood 0

Thursday, May 23 game

Game 2 — St. Joseph-Ogden 6, Argenta-Oreana 3

Saturday, May 25 game

Championship — Stanford Olympia vs. St. Joseph-Ogden, 11 a.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Cissna Park Regional


Monday, May 13 score

Game 1 — Armstrong-Potomac 6, Champaign Judah Christian 4

Wednesday, May 15 score

Game 2 — Salt Fork 10, Armstrong-Potomac 0

Thursday, May 16 score

Game 3 — Cissna Park 9, Schlarman Academy 1.

Saturday, May 18 score

Championship — Salt Fork 13, Cissna Park 3

———

Iroquois West Regional

Wednesday, May 15 score

Game 1 — Iroquois West 13, Buckley Christ Lutheran 0

Thursday, May 16 score

Game 2 — Milford 9, Cullom Tri-Point 0

Saturday, May 18 score

Championship — Iroquois West 2, Milford 0

———

LeRoy Sectional

Wednesday, May 22 games

Game 1 — Iroquois West 8, Decatur Lutheran 1

Game 2 — Salt Fork 7, Shiloh 3.

Saturday, May 25 game

Championship — Iroquois West vs. Salt Fork, 11 a.m.

———

IHSAA Class 2A Tournament

All times Eastern

Delphi Sectional 38


Thursday, May 23 games

Game 1 — Delphi 3, Clinton Central 1

Game 2 — Seeger 7, Fountain Central 0

Monday, May 27 games

Game 3 — Delphi vs. Seeger, 11 a.m.

Game 4 — Sheridan vs. Carroll (Flora), 1 p.m.

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

———

IHSAA Class A Tournament

All Times Eastern

Rockville Sectional 53


Thursday, May 23 games

Game 1 — Rockville 5, North Vermillion 1

Game 2 — Attica 10, Turkey Run 6

Monday, May 27 games

Game 3 — Rockville vs. Attica, 10 a.m.

Game 4 — Covington vs. Riverton Parke, 12:30 p.m.

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

PREP SOFTBALL

IHSA Class 4A Tournament

All Times Central

Normal West Regional

At Illinois Wesleyan


Tuesday, May 21 games

Game 1 — Normal Community 22, Danville 0

Game 2 — Normal West 7, Bradley-Bourbonnais 1

Saturday, May 25 game

Championship — No. 1 Normal Community vs. No. 2 Normal West, 11 a.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All Times Central

Bismarck-Henning Regional


Monday, May 13 score

Game 1 — Bismarck-Henning 11, Oakwood 0

Tuesday, May 14 score

Game 2 — St. Joseph-Ogden 12, Bismarck-Henning 5

Wednesday, May 15 score

Game 3 — Westville 5, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 4

Saturday, May 18 score

Championship — St. Joseph-Ogden 12, Westville 5

———

Watseka Regional

Monday, May 13 score

Game 1 — Watseka 12, Hoopeston Area 0

Tuesday, May 14 score

Game 2 — Kankakee Bishop McNamara 26, Watseka 0

Wednesday, May 15 score

Game 3 — Dwight 10, Clifton Central 0

Saturday, May 18 score

Championship — Kankakee Bishop McNamara 10, Dwight 0

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Fisher Regional


Monday, May 13 score

Game 1 — Blue Ridge 11, Armstrong-Potomac 1

Tuesday, May 14 score

Game 2 — Fisher 3, Blue Ridge 1

Wednesday, May 15 score

Game 3 — Salt Fork 5, Schlarman Academy 3

Saturday, May 18 score

Championship — Fisher 9, Salt Fork 8

———

Iroquois West Regional

Tuesday, May 14 score

Game 1 — Donovan 10, Milford 0

Wednesday, May 15 score

Game 2 — Cullom Tri-Point 17, Iroquois West 14

Saturday, May 18 score

Championship — Donovan 5, Cullom Tri-Point 4

———

IHSAA Class 2A Tournament

All Times Eastern

Carroll (Flora) Sectional 38


Monday, May 20 scores

Game 1 — Clinton Central 21, Fountain Central 6

Tuesday, May 21 games

Game 2 — Carroll (Flora) 8, Sheridan 0

Game 3 — Seeger 3, Delphi 2

Wednesday, May 22 games

Game 4 — Carroll (Flora) 5, Clinton Central 0

Thursday, May 23 game

Championship — Carroll (Flora) 11, Seeger 1

———

IHSAA Class A Tournament

All Times Eastern

Riverton Parke Sectional 53


Monday, May 20 scores

Game 1 — Rockville 6, Riverton Parke 1

Game 2 — Covington 18, Attica 16

Tuesday, May 21 games

Game 3 — Covington 11, Rockville 1

Game 4 — North Vermillion 7, Turkey Run 2

Wednesday, May 22 game

Championship — Covington 4, North Vermillion 2

———

Regional

Tuesday, May 28 game


Game 1 — Covington at Frontier, 7 p.m.

———

LOCAL HORSESHOES

At Douglas Park, Danville

As of May 23

Danville Horseshoe Club


Team standings    W    L

Englum Grain    9    0

Bratland’s RX Shop    8    4

MLL    6    6

Cross Construction    5    4

Block Drywall & Painting    5    4

Royal Horseshoe Club    2    10

Drummond Electric    1    8

High 50-Shoe Games

Bob Vandiver    119    116    97    

Bob Block    113    113    99    

John Blakeney    97    95    81

Lannie Robison    99    89    82    

Butch Meeker    74        

Larry Burgess    69    68    60    

Al Green    68        

Cliff Dupree    66    

Leo Bratland    61