The Commercial-News, Danville, IL

November 24, 2013

Saturday's Local Scores


The Commercial-News

---- — Local Results

PREP GIRLS BASKETBALL

At Champaign

Danville 55, Urbana 32

Danville (55) — Megan Burton 5 0-0 14, Alexis Hoskins 4 1-2 10, Jill Cooper0Watson 4 0-0 8, Michaela Jones 4 0-0 8, Kyia Bryant 0 0-0 0, Desiree Issac 2 0-0 4, Kaitie Goodwin 0 0-0 0, Ashley Greene 5 0-0 10, Ashley Forthenberry 0 1-2 1. Totals: 24 2-4 55.

Urbana (32) — Portis 0 2-2 2, Poor 0 1-2 1, Harris 0 0-2 0, Broom 0 2-4 2, Reid 0 3-4 3, Moses 4 9-14 18, Harris Holland 1 4-6 6. Totals: 5 21-34 32.

Danville 12 18 12 13 — 55

Urbana 6 4 10 12 — 32

3-point field goals — Danville 5 (Burton 4, Hoskins); Urbana 1 (Moses). Total fouls — Danville 20, Urbana 12. Fouled out — Bryant. Technical fouls — none.

Records — Danville 1-2 overall.

At Champaign

Schlarman Academy 38, Rantoul 31

Schlarman (38) — Sierra Bell 3 3-8 9, Alexis Rangel 5 2-2 12, Shelby Mascari 2 0-0 4, Janelle Marion 5 3-4 13. Totals: 15 8-15 38.

Rantoul (31) — Espinoza 0 1-2 1, Chadwick 2 2-4 6, Mack 1 2-5 5, Medlen 0 1-2 1, Linde 1 2-2 4, Cagron 6 1-4 14. Totals: 10 9-19 31.

Schlarman 9 8 12 9 — 38

Rantoul 8 3 10 10 — 31

3-point field goals — Urbana 2 (Cagron, Mack). Total fouls — Schlarman 20, Rantoul 16. Fouled out — None. Technical fouls — none.

Records — Schlarman 3-0 overall.

At Oakwood

Paris 46, Chrisman 38

Paris (46) — Keller 2 0-0 4, Lawson 1 0-0 2, Milbourn 3 2-2 8, Volkmann 4 2-2 11, Brandenburg 0 1-2 1, Browner 6 2-2 14, Gladding 3 0-0 6. Totals: 19 7-8 46.

Chrisman (38) — Hannah Eddy 0 2-4 2, Sarah Ellis 4 4-6 15, Jordyn Lunger 2 2-3 6, Avoree Switzer 2 0-0 4, Ashley Malone 0 0-0 0, Elora Thomas 1 0-0 2, Chey Warner 2 2-5 7, Abby Bush 0 2-2 2, Melissa Pickett 0 0-0 0. Totals: 11 12-20 38.

Paris 6 17 10 13 — 46

Chrisman 5 10 13 10 — 38

3-point field goals — Paris 1 (Volkmann); Paris 4 (Ellis 3, Warner). Total fouls — Paris 18, Chrisman 9. Fouled out — Browner. Technical fouls — Volkmann.

At Oakwood

Shiloh 31, Salt Fork 12

Shiloh (31) — Luth 4 2-4 14, Roberts 0 0-0 0, Hixon 0 0-0 0, McGuinness 1 1-2 3, Smith 2 0-0 5, Moses 2 4-5 8, McIntyre 2 0-0 4, Stierwalt 0 1-2 1, Hyatt 0 0-0 0. Totals: 11 8-13 31.

Salt Fork (12) — Allie Lewis 1 0-0 2, Estella Bush 0 0-0 0, Brandy Puzey 1 0-0 3, Kaitlyn Carleton 0 0-0 0, Morgan Kirby 1 0-2 2, Jenny Kimbro 1 1-2 3, Jenna Weller 0 0-0 0, Carly Chandler 0 0-0 0, Sanford 1 0-0 2, Sydnie Klemme 0 0-0 0, Dani Richardson 0 0-0 0, Emilie McFadden 0 0-0 0, Jordyn Woods 0 0-0 0. Totals: 5 1-4 12.

Shiloh 8 4 14 5 — 31

Salt Fork 3 2 3 4 — 12

3-point field goals — Shiloh 1 Smith); Salt Fork 1 (Puzey). Total fouls — Shiloh 8, Salt Fork 12. Fouled out — none. Technical fouls — none.

At Oakwood

Chrisman 43, Oakwood 33

Chrisman (43) — Hannah Eddy 0 1-2 1, Sarah Ellis 6 1-3 14, Jordyn Lunger 1 0-0 2, Avoree Switzer 0 0-0 0, Ashley Malone 0 0-0 0, Elora Thomas 4 0-0 8, Chey Warner 1 0-0 2, Abby Bush 3 1-4 7, Shelby Warner 4 1-2 9, Melissa Pickett 0 0-0 0. Totals:19 4-11 43.

Oakwood (33) — Madison Carlton 2 0-0 4, Lexy Terry 0 0-0 0, Delaney Durst 3 2-5 9, Sadie Edwards 5 1-2 12, Kylie Harden 3 0-1 6, Abbagayle Black 1 0-0 2, Amelia Burke 0 0-0 0, Joellyn Weaver 0 0-0 0. Totals: 14 3-8 33.

Chrisman 13 10 8 12 — 43

Oakwood 10 10 8 5 — 33

3-point field goals — Chrisman 1 (Ellis); Oakwood 1 (Edwards). Total fouls — Chrisman 11, Oakwood 15. Fouled out — none. Technical fouls — none.

At Oakwood

Paris 79, Georgetown-Ridge Farm 51

Paris (79) — Law 1 0-0 2, Gates 1 0-0 2, Keller 2 0-0 4, Lawson 2 0-0 5, Milboure 5 2-3 15, Rigdon 1 0-0 2, Volkmann 3 3-6 11, Brandenburg 0 0-0 0, Mills 0 0-0 0, Browner 11 2-4 29, Gladding 9 0-4 14. Totals: 35 7-17 79.

Georgetown-Ridge Farm (51) — Hanna Glascott 0 0-0 0, Aubree Brookshire 3 0-0 7, Emilie Bruce 3 0-0 9, Taylor Baker 0 0-0 0, Hannah Brandt 2 0-0 6, Brittany Hay 11 0-0 24, Mona Alruwaily 1 1-2 3, Lexi Ovall 0 0-0 0, Jesse Hasselbring 0 0-0 0, Kayla Wolpert 0 2-2 2. Totals: 20 3-4 51.

Paris 18 19 19 23 — 79

Geo-RF 13 15 16 7 — 51

3-point field goals — Paris 7 (Milbourn 3, Volkmann 2, Gladding, Lawson); Georgetown-Ridge Farm 8 (Bruce 3, Brandt 2, Hay 2, Brookshire). Total fouls — Paris 7, Georgetown-Ridge Farm 15. Fouled out — Wolpert. Technical fouls — none.

At Oakwood

Shiloh 58, Westville 27

Shiloh (58) — Luth 3 0-2 6, Hixon 0 0-0 0, Mcinness 5 0-0 15, Smith 5 0-0 11, Moses 4 2-2 10, McIntyre 0 0-0 0, Steirwalt 1 2-2 4, Hunt 4 1-2 12. Totals: 22 5-8 58.

Westville (27) — Sam High 0 0-0 0, Ariel Prater 0 0-0 0, Ji’Cee Lacey 0 1-2 1, Mariah Rolinits 1 0-0 2, Adrienne Pate 6 0-1 12, Macee Petkus 0 0-0 0, Morgan Gallion 2 2-4 6, Krista Smith 2 0-0 4, Mikayla Rolinits 0 0-0 0, Shannon Lutchka 0 0-0 0, Tory Ceader 1 0-0 2. Totals: 12 3-7 27.

Shiloh 8 12 18 10 — 58

Westville 6 9 7 5 — 27

3-point field goals — Shiloh 9 (McGuinness 5, Hunt 3, Smith). Total fouls — Shiloh 9, Westville 5. Fouled out — None. Technical fouls — none.

At Oakwood

Oakwood 54, Urbana University High 22

Oakwood (54) — Madison Carleton 1 0-1 2, Lexy Terry 2 1-2 5, Delaney Durst 5 1-1 11, Sadie Edwards 5 3-5 13, Ellie Huchel 0 0-0 0, Kylie Harden 4 1-4 9, Abbagayle Black 3 0-0 6, Amelia Burke 0 0-0 0, Joellyn Weaver 4 0-0 8. Totals: 24 6-13 54.

Urbana University (22) — Slauch 2 0-0 4, Geistinger 0 0-0 0, Feng 0 0-0 0, Mihaly 0 0-0 0, Trask 1 0-0 2, Pratt-Clark 0 2-2 2, Ferreira 0 0-0 0, Ostaja-Starzewski 0 1-2 1, Dorsey 0 0-0 0, Brown 1 0-2 2, Lumbela 1 0-0 2, Nelson 4 0-0 9. Totals: 9 3-6 22.

Oakwood 8 13 23 10 — 54

Urbana U. 6 4 2 10 — 22

3-point field goals — Urbana University 1 (Nelson). Total fouls — Oakwood 7, Urbana University 16. Fouled out — Milhaly. Technical fouls — none.

At Oakwood

Blue Ridge 36, Salt Fork 32

Blue Ridge (38) — Jeana Cheek 1 0-0 2, Josie Grammer 2 1-2 5, Cherie Beres 0 0-0 0, Bailey Clancy 2 6-7 10, Alex Specht 3 1-2 7, Gabby Pearl 1 2-4 6, Jamison Brandt 3 0-0 6. Totals: 12 10-13 38.

Salt Fork (32) — Estella Bush 0 0-0 0, Brandy Puzey 1 0-0 2, Kaitlyn Carelton 2 0-0 4, Jenny Kimbro 2 0-2 5, Carly Chandler 1 0-0 3, Logan Sanford 1 0-0 3, Sydnie Klemme 2 0-0 4, Dani Richardson 0 0-0 0, Emilie McFadden 4 5-6 13, Jordyn Woods 1 0-3 2. Totals: 13 5-11 32.

Blue Ridge 6 10 6 10 4 — 36

Salt Fork 9 8 8 7 0 — 32

3-point field goals — Salt Fork 1 (Sanford). Total fouls — Blue Ridge 15, Salt Fork 16. Fouled out — Brandt, Woods. Technical fouls — none.

At Oakwood

Hoopeston Area 58, Westville 35

Hoopeston Area (58) — Aly Zarate 0 0-0 0, Emilee Furrow 0 0-0 0, Tori Smock 2 1-2 6, Karena Colunga 3 0-4 6, Olivia Huls 0 0-0 0, Haley Dixon 5 3-4 14, Kylee Warner 1 0-0 3, Brea Bushong 2 2-2 6, Shleby Holzinger 10 3-3 23. Totals: 23 9-15 58.

Westville (35) — Sam High 0 0-0 0, Ariel Prater 0 0-0 0, Ji’Cee Lacey 2 2-4 6, Maraih Rolintis 1 0-0 2, Adrienne Pate 4 1-4 9, Macee Petkus 0 0-0 0, Morgan Gallion 2 1-2 5, Krista Smith 3 1-1 7, Mikayla Rolinitis 3 0-0 6, Shannon Lutchka 0 0-0 0, Tory Ceader 0 0-0 0. Totals: 15 5-11 35.

Hoopeston Area 17 13 19 19 — 58

Westville 3 6 16 10 — 35

3-point field goals — Hoopeston Area 3 (Smock, Warner, Dixon). Total fouls — Hoopeston Area 13, Westville 12. Fouled out — None. Technical fouls — none.

PREP GIRLS SWIMMING

At Crawfordsville, Ind.

Team scores — 1. Fountain Central 111, 2. North Montgomery 72.

Individual results

Diving — 1. Ashylnn Bennett (NM) 166.45, 2. Abby Campbell (FC) 140.30

200-yard medley relay — 1. Fountain Central (Michaela Clevenger, Clare McGrady, Abby Moore, Shelby Gulley) 2:11.19

200-yard freestyle relay — 1. Fountain Central (Abby Campbell, Clevenger, Tori Thomas, McGrady) 2:02.22

400-yard freestyle relay — 1. Fountain Central (Gulley, Hannah Gayler, Clevenger, McGrady), 4:24.92

200 individual medley — 1. Lauren Odle (NM) 2:37.03, 2. Gayler 2:45.50

200 freestyle — 1. Gulley 2:11.39

50 freestyle — 1. Audrey Campbell 28.20

100 butterfly — 1. Moore 1:10.06

100 freestyle — 1. Thomas 1:05.88

500 freestyle — 1. McGrady 5:55.89

100 backstroke — 1. Odle 1:11.78

200 individual medley — 1. Audrey Campbell 1:22.12

PREP FOOTBALL

Class 1A

Semifinal

Downs Tri-Valley 14, Maroa-Forsyth 6

Lena-Winslow 45, Leo 22

Class 2A

Semifinal

Staunton 32, Auburn 28

Sterling Newman 14, Mercer County 0

Class 3A

Semifinal

St. Joseph-Ogden 44, Greenville 21

Stillman Valley 28, Aurora Christian 26

Class 4A

Semifinal

Geneseo 35, Rockford Lutheran 7

Rochester 46, Rock Island Alleman 21

Class 5A

Semifinal

Montini 42, Sycamore 20

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 44, Washington 14

Class 6A

Semifinal

Batavia 38, Rockford Boylan 6

Oak Lawn Richards 7, East St. Louis 6

Class 7A

Semifinal

Chicago Mt. Carmel 34, Edwardsville 7

Lake Zurich 16, Glenbard West 7

Class 8A

Semifinal

Loyola 15, Stevenson 14

Naperville Central 27, Marist 21

PREP BASKETBALL

GIRLS BASKETBALL

Champaign St. Thomas More 54, Champaign Centennial 30

Chatham Glenwood 57, Quincy 29

Downs Tri-Valley 55, Stanford Olympia 19

Illini Central 43, Heyworth 24

Kaneland 63, Luther North 9

Moline 59, Peoria Notre Dame 37

O’Fallon 60, Quincy 24

O’Fallon 51, Chatham Glenwood 42

Sterling 48, Rock Falls 30

Alton Tournament

Alton 56, Springfield Lanphier 51

Jerseyville Jersey 67, Cahokia 38

Ashton-Franklin Center Tournament

West Carroll def. South Beloit, forfeit

Beecher Tournament

St. Anne 25, Tinley Park 65

Bremen 56, Beecher 52

Coal City 46, Shepard 29

Illiana Christian 50, Peotone 40

Shepard 61, Bremen 39

Blue Star’s Country Classic Tournament

Mahomet-Seymour 48, Champaign Central 41

Brimfield Tournament

Brimfield 57, St. Bede 33

Buffalo Grove Tournament

Barrington 55, Maine South 50

Grayslake Central 58, Libertyville 39

Cissna Park (Central Iroquois) Tournament

Armstrong 41, Herscher 30

Cissna Park 39, Bismarck-Henning 21

Columbia High School Tournament

Seventh Place

Metro-East Lutheran 46, Lebanon 41

Fifth Place

Alton Marquette 43, Waterloo Gibault 37

Darien (Hinsdale South) Tournament

Hinsdale Central 60, Joliet West 49

Sandburg 61, Hinsdale South 53

Stagg 57, St. Ignatius 56

Dundee-Crown Tournament

Hononegah 63, Crystal Lake South 57

Huntley 56, Palatine 48

South Elgin 61, McHenry 39

St. Viator 65, Jacobs 45

Dupo Classic

Seventh Place

St. Louis Christian, Mo. 57, Valmeyer 32

Fifth Place

East Alton-Wood River 30, Marissa 28

Third Place

Dupo 50, Chester 44

Championship

Roxana 45, New Athens 26

Elgin Tournament

Alden-Hebron 65, Elgin 33

Fairbury (Prarie Central) Tournament

Fairbury Prairie Central 66, Peoria (H.S.) 34

Fairbury Prairie Central 58, Decatur MacArthur 17

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 65, Decatur MacArthur 36

Peoria (H.S.) 47, Morris 45

Fenton Invitational Tournament

Fenton 49, Addison Trail 38

Leyden 50, Northside Prep 48

Fithian Oakwood Tournament

Chrisman 43, Oakwood 33

Chrisman 48, Paris 46

Oakwood 54, Urbana University 20

Shiloh 31, Sidell (Jamaica)-Salt Fork 12

Forreston Tournament

Lanark Eastland 57, Forreston 41

Lanark Eastland 61, Stockton 21

Rochelle 53, Winnebago 37

Rockford Christian Life 43, Forreston 39

Rockford Christian Life 54, Rochelle 41

Stockton 53, Winnebago 40

Fulton County Tournament

Canton 57, South Fulton 39

Lewistown 61, Farmington 46

Galesburg Tournament

Dunlap 62, Freeport 53

East Moline United 44, Dunlap 42

Illini West (Carthage) 66, Metamora 36

Knoxville 61, Freeport 33

Springfield 66, East Moline United 48

Springfield 57, Galesburg 27

Geneseo Tournament

Annawan 72, Chicago Marshall 50

Annawan 45, Geneseo 34

Quincy Notre Dame 85, Orion 57

Quincy Notre Dame 58, Chicago Marshall 38

Harvard Tournament

Belvidere 39, Genoa (Genoa-Kingston) 26

Genoa (Genoa-Kingston) 51, Round Lake 28

Rockford East 68, Harvard 36

Rockford East 63, Round Lake 31

Immaculate Conception Invitational Tournament

Regina 41, Evergreen Park 17

Lady Mustang Tournament

Grayslake North 56, Prairie Ridge 43

Lady Wildcat Thanksgiving Tournament

Belleville East 44, Carlyle 42

Bethalto Civic Memorial 77, Carlyle 42

Highland 54, Centralia 40

Olney 58, Centralia 44

Salem 53, Bethalto Civic Memorial 48

Teutopolis 42, Highland 32

Teutopolis 53, Olney 28

Lake Zurich Tournament

Elk Grove 51, Lakes Community 41

Fremd 56, Cary-Grove 38

Rolling Meadows 91, Johnsburg 31

Lincoln-Way Central Tournament

Lincoln Way Central 102, Chicago Christian 51

Litchfield Tournament

Litchfield 58, Mount Olive 38

Nokomis 56, Vandalia 38

Macomb Tournament

Havana 62, Macomb 46Macomb 81, West Prairie 30

Marian Central Tournament

Richmond-Burton 51, Wauconda 47

Woodstock Marian 54, Wauconda 40

Woodstock Marian 62, Richmond-Burton 52

Meridian (Mounds) Tournament

Century 47, Mounds Meridian 43

Shawnee 42, Dongola 31

Tamms (Egyptian) 42, Joppa 33

Naperville Central Tournament

Bartlett 67, Rockford Auburn 52

Benet 65, North Chicago 58

Providence 56, Oswego East 54

Niles North Tournament

Antioch 75, Taft 56

Oak Lawn Tournament

Harvey Thornton 72, Thornwood 33

Lincoln-Way East 54, Thornton Fractional South 31

Pana Tournament

Breese Central 75, Athens 34

Breese Central 48, Mattoon 29

Decatur St. Teresa 66, Mt. Pulaski 40

Mattoon 50, Athens 47

Moweaqua Central A&M 48, Mattoon 44

Moweaqua Central A&M 72, Breese Central 27

Moweaqua Central A&M 61, Athens 47

Pana 70, Decatur St. Teresa 42

Rochester 66, Mt. Pulaski 7

Rochester 58, Pana 37

Rich South Galaxy Tournament

Bloom Township 74, Rich East 73

First Round

Bishop McNamara 60, Lincoln Way North 50

Hillcrest 73, Bloom Township 44

Joliet Catholic 84, Rich East 49

Rich South 61, Seton Academy 46

Ridgewood Tournament

Rockridge 35, AlWood 25

Schaumburg Tournament

Carbondale Trinity 62, Glenbrook South 48

Montini 82, St. Charles East 43

Rockford Boylan 55, Schaumburg 36

Sparta Tournament

Red Bud 55, Trico 35

Sesser-Valier-Waltonville-Woodlawn 53, Sparta 26

Taylorville Tournament

Eisenhower 56, Auburn 44

Lincoln 46, Hillsboro 43

Taylorville 46, Jacksonville 32

Vernon Hills Cougar Classic Tournament

Lake Forest 34, Glenbrook North 29

Maine East 47, Lake Forest Academy 41

Vernon Hills 57, Woodstock North 33

War-Hawk Tournament

Minooka 56, Waubonsie Valley 48

Warren Tournament

Durand 50, Orangeville 41

Galena 57, Warren 41

Waverly Tournament

North Greene 68, South Fork 29

North Greene 54, Springfield Lutheran 32

Rushville-Industry 64, Springfield Lutheran 45

Waverly 56, South Fork 24

Willowbrook Tournament

St. Francis 68, Walther Lutheran 43

York Tournament

Prospect 63, St. Charles North 44

York 56, Conant 47

Indiana Prep Scores

GIRLS BASKETBALL

Bedford N. Lawrence 68, Jeffersonville 36

Beech Grove 50, Danville 47

Bethany Christian 56, Adams Central 38

Cass 59, Eastern (Greentown) 41

Christian Academy 32, Clarksville 30

Columbus Christian 56, Gary Lighthouse 23

Connersville 54, Shelbyville 30

Corydon 66, New Albany 49

Covenant Christian 59, Monrovia 44

E. Central 63, S. Ripley 24

Eastern (Pekin) 36, Providence 32

Eastern Hancock 77, Union Co. 32

Ev. Central 43, Ev. Bosse 38

Ev. Harrison 56, Terre Haute South 49

Ev. Mater Dei 79, Vincennes 38

Ft. Wayne Luers 59, Indpls Brebeuf 30

Goshen 43, Westview 40

Horizon Christian 57, Heritage Christian 33

Indpls Ritter 64, Indpls Attucks 31

Indpls Roncalli 52, Indpls Cathedral 30

Jay Co. 54, Winchester 26

LaPorte 95, S. Bend Riley 29

Lawrence North 91, Indpls Northwest 16

Logansport 68, Kokomo 48

Madison 59, Salem 35

N. Central (Farmersburg) 66, Eminence 24

N. Daviess 40, Linton 22

N. Knox 35, Bloomfield 34

New Castle 77, Delta 49

New Palestine 64, Indpls Scecina 36

New Washington 56, Madison Shawe 29

NorthWood 78, New Prairie 24

Pendleton Hts. 57, Frankton 28

Penn 39, Lake Central 27

Rushville 80, Plainfield 51

S. Adams 42, Union City 34

S. Bend Washington 81, Ft. Wayne South 78, OT

S. Knox 43, Ev. North 36

Scottsburg 72, N. Harrison 47

Sheridan 55, Elwood 48

Sullivan 47, S. Vermillion 42

Terre Haute North 51, Carmel 41

Tri-West 59, Indpls Park Tudor 25

Vincennes Rivet 37, N. Posey 34

Wabash 58, Southern Wells 33

Westfield 52, Hamilton Southeastern 43

White River Valley 41, Shakamak 40

Winamac 50, Manchester 34

Bethesda Christian Tournament

First Round

Bethesda Christian 42, Indpls Arlington 23

Delphi Classic

Seventh Place

Clinton Central 44, Faith Christian 36

Fifth Place

N. White 54, Rossville 26

Johnson County Tournament

Fifth Place

Whiteland 66, Edinburgh 31

Championship

Center Grove 53, Greenwood 20

Lafayette Classic

Seventh Place

Frankfort 55, Lafayette Jeff 47

Fifth Place

W. Lafayette 47, McCutcheon 30

Third Place

Lafayette Harrison 49, Twin Lakes 46

Championship

Benton Central 55, Lafayette Catholic 50

Northfield Tournament

First Round

Heritage Christian 64, Concord 29

Northfield 50, Fairfield 43

Putnam County Tournament

Consolation Final

N. Putnam 42, S. Putnam 30

Championship

Greencastle 61, Cloverdale 51

Snider Kilmer Classic

Ft. Wayne Canterbury 69, Ft. Wayne Snider 59

Ft. Wayne Canterbury 60, Ft. Wayne Northrop 40

Merrillville 66, Ft. Wayne Northrop 50

Merrillville 75, Ft. Wayne Snider 58

Sugar Creek Classic

Consolation Final

Crawfordsville 41, N. Montgomery 34

Championship

Western Boone 62, Southmont 32

College Football

BIG TEN CONFERENCE

Legends

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Michigan St. 7 0 224 85 10 1 339 138

Nebraska 5 2 201 158 8 3 374 266

Minnesota 4 3 147 174 8 3 314 254

Iowa 4 3 149 140 7 4 290 208

Michigan 3 4 212 192 7 4 364 276

Northwestern 0 7 112 196 4 7 277 291

Leaders

Conference All Games

W L PF PA W L PF PA

Ohio St. 7 0 326 141 11 0 536 202

Wisconsin 6 1 255 98 9 2 405 147

Penn St. 3 4 180 232 6 5 313 290

Indiana 2 5 227 299 4 7 405 430

Illinois 1 6 161 289 4 7 322 388

Purdue 0 7 68 258 1 10 143 400

———

Saturday’s Games

Michigan St. 30, Northwestern 6

Illinois 20, Purdue 16

Iowa 24, Michigan 21

Ohio St. 42, Indiana 14

Nebraska 23, Penn St. 20, OT

Wisconsin 20, Minnesota 7

Friday’s Games

Iowa at Nebraska, Noon

Saturday, Nov. 30

Purdue at Indiana, TBA

Minnesota at Michigan St., TBA

Ohio St. at Michigan, Noon

Penn St. at Wisconsin, 3:30 p.m.

Northwestern at Illinois, 3:30 p.m.

ILLINOIS 20, PURDUE 16

Illinois 7 7 0 6 — 20

Purdue 14 0 0 2 — 16

First Quarter

Pur--A.Hunt 62 run (Griggs kick), 13:35.

Ill--Hull 3 pass from Scheelhaase (Zalewski kick), 10:21.

Pur--Posey 8 pass from Etling (Griggs kick), 3:19.

Second Quarter

Ill--Hull 30 pass from Scheelhaase (Zalewski kick), 14:54.

Fourth Quarter

Ill--FG Zalewski 32, 12:28.

Ill--FG Zalewski 23, 7:08.

Pur--Safety, :00.

A--37,459.

------

Ill Pur

First downs 22 11

Rushes-yards 37-123 29-120

Passing 257 163

Comp-Att-Int 24-31-2 20-29-1

Return Yards 9 35

Punts-Avg. 3-34.0 7-34.1

Fumbles-Lost 2-2 1-0

Penalties-Yards 3-15 6-45

Time of Possession 29:52 30:08

------

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING--Illinois, Ferguson 20-115, Scheelhaase 10-19, Davis 2-7, Young 2-4, Team 2-(minus 3), Hull 1-(minus 19). Purdue, A.Hunt 18-102, Cottom 4-22, Monteroso 1-(minus 1), Webster 1-(minus 1), Etling 5-(minus 2).

PASSING--Illinois, Scheelhaase 24-30-2-257, Hull 0-1-0-0. Purdue, Etling 20-29-1-163.

RECEIVING--Illinois, Hull 10-169, Ferguson 4-11, Osei 3-28, Davis 2-34, Young 2-3, Barr 1-5, LaCosse 1-4, Harris 1-3. Purdue, Posey 4-52, Sinz 4-45, Mikesky 4-28, Anthrop 2-23, Cottom 2-5, Freytag 1-9, Carter 1-5, Bush 1-(minus 1), A.Hunt 1-(minus 3).

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

Big Ten Glance

Conf. Overall

W L W L

Michigan State 0 0 6 0

Wisconsin 0 0 6 0

Illinois 0 0 5 0

Iowa 0 0 5 0

Minnesota 0 0 5 0

Ohio State 0 0 4 0

Purdue 0 0 4 0

Indiana 0 0 5 1

Penn State 0 0 3 1

Michigan 0 0 3 1

Nebraska 0 0 3 2

Northwestern 0 0 3 2

Friday, Nov. 22 games

Iowa 86, Pennsylvania 55

UAB 87, Nebraska 74

Connecticut 59, Indiana 58

Northwestern 63, IUPUI 61

Illinois 77, Chicago State 53

Michigan State 96, Virginia Tech 77

Saturday, Nov. 23 Games

Michigan State 87, Oklahoma 76

Wisconsin 76, Oral Roberts 67

NFL

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 7 3 0 .700 254 199

N.Y. Jets 5 5 0 .500 183 268

Miami 5 5 0 .500 213 225

Buffalo 4 7 0 .364 236 273

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 7 3 0 .700 252 220

Tennessee 4 6 0 .400 227 226

Houston 2 8 0 .200 193 276

Jacksonville 1 9 0 .100 129 318

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 7 4 0 .636 275 206

Pittsburgh 4 6 0 .400 216 245

Baltimore 4 6 0 .400 208 212

Cleveland 4 6 0 .400 192 238

West

W L T Pct PF PA

Denver 9 1 0 .900 398 255

Kansas City 9 1 0 .900 232 138

Oakland 4 6 0 .400 194 246

San Diego 4 6 0 .400 228 222

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 6 5 0 .545 276 260

Dallas 5 5 0 .500 274 258

N.Y. Giants 4 6 0 .400 192 256

Washington 3 7 0 .300 246 311

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 9 2 0 .818 305 196

Carolina 7 3 0 .700 238 135

Tampa Bay 2 8 0 .200 187 237

Atlanta 2 9 0 .182 227 309

North

W L T Pct PF PA

Detroit 6 4 0 .600 265 253

Chicago 6 4 0 .600 282 267

Green Bay 5 5 0 .500 258 239

Minnesota 2 8 0 .200 240 320

West

W L T Pct PF PA

Seattle 10 1 0 .909 306 179

San Francisco 6 4 0 .600 247 178

Arizona 6 4 0 .600 214 212

St. Louis 4 6 0 .400 224 234

------

Thursday’s Game

New Orleans 17, Atlanta 13

Sunday’s Games

Minnesota at Green Bay, Noon

Jacksonville at Houston, Noon

San Diego at Kansas City, Noon

Chicago at St. Louis, Noon

Pittsburgh at Cleveland, Noon

Tampa Bay at Detroit, Noon

N.Y. Jets at Baltimore, Noon

Carolina at Miami, Noon

Tennessee at Oakland, 3:05 p.m.

Indianapolis at Arizona, 3:05 p.m.

Dallas at N.Y. Giants, 3:25 p.m.

Denver at New England, 7:30 p.m.

Open: Buffalo, Cincinnati, Philadelphia, Seattle

Monday’s Game

San Francisco at Washington, 7:40 p.m.

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 6 7 .462 —

Philadelphia 6 9 .400 1

Boston 5 10 .333 2

New York 3 9 .250 2½

Brooklyn 3 9 .250 2½

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 10 3 .769 —

Atlanta 8 6 .571 2½

Charlotte 7 7 .500 3½

Washington 5 8 .385 5

Orlando 4 8 .333 5½

Central Division

W L Pct GB

Indiana 12 1 .923 —

Chicago 6 5 .545 5

Detroit 4 8 .333 7½

Cleveland 4 10 .286 8½

Milwaukee 2 10 .167 9½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 12 1 .923 —

Dallas 9 5 .643 3½

Houston 9 5 .643 3½

Memphis 7 6 .538 5

New Orleans 6 6 .500 5½

Northwest Division

W L Pct GB

Portland 11 2 .846 —

Oklahoma City 8 3 .727 2

Minnesota 8 7 .533 4

Denver 6 6 .500 4½

Utah 1 13 .071 10½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 9 5 .643 —

Golden State 8 5 .615 ½

Phoenix 6 6 .500 2

L.A. Lakers 6 7 .462 2½

Sacramento 4 8 .333 4

------

Friday’s Games

Philadelphia 115, Milwaukee 107, OT

Phoenix 98, Charlotte 91

Toronto 96, Washington 88

Indiana 97, Boston 82

Atlanta 96, Detroit 89

Minnesota 111, Brooklyn 81

San Antonio 102, Memphis 86

New Orleans 104, Cleveland 100

Dallas 103, Utah 93

Portland 98, Chicago 95

L.A. Lakers 102, Golden State 95

Saturday’s Games

L.A. Clippers 103, Sacramento 102

Indiana 106, Philadelphia 98

Washington 98, New York 89

Miami 101, Orlando 99

Boston 94, Atlanta 87

Houston 112, Minnesota 101

Charlotte 96, Milwaukee 72

San Antonio 126, Cleveland 96

Denver 102, Dallas 100

Portland at Golden State, 9:30 p.m.

Sunday’s Games

Detroit at Brooklyn, 1 p.m.

Chicago at L.A. Clippers, 2:30 p.m.

Phoenix at Orlando, 5 p.m.

Utah at Oklahoma City, 6 p.m.

Sacramento at L.A. Lakers, 8:30 p.m.

Monday’s Games

Minnesota at Indiana, 6 p.m.

Boston at Charlotte, 6 p.m.

Phoenix at Miami, 6:30 p.m.

Milwaukee at Detroit, 6:30 p.m.

Houston at Memphis, 7 p.m.

Denver at Dallas, 7:30 p.m.

New Orleans at San Antonio, 7:30 p.m.

Chicago at Utah, 8 p.m.

New York at Portland, 9 p.m.

PACERS 106, 76ERS 98

PHILADELPHIA (98) — Anderson 4-18 4-4 13, Orton 3-11 4-5 10, Allen 1-4 2-2 4, Carter-Williams 11-21 6-11 29, Turner 8-26 5-7 21, Davies 1-2 0-0 2, Williams 2-7 0-0 5, Brown 2-6 0-0 4, Thompson 3-7 3-3 10. Totals 35-102 24-32 98.

INDIANA (106) — George 6-13 5-7 19, West 6-11 5-5 17, Hibbert 7-12 13-16 27, G.Hill 4-10 2-2 11, Stephenson 8-11 2-3 18, S.Hill 0-1 1-1 1, Scola 0-4 3-4 3, Watson 2-5 0-0 4, Johnson 1-6 0-0 3, Copeland 1-3 0-0 3. Totals 35-76 31-38 106.

Philadelphia 22 30 14 32 — 98

Indiana 25 31 21 29 — 106

3-Point Goals--Philadelphia 4-25 (Thompson 1-2, Williams 1-4, Carter-Williams 1-5, Anderson 1-10, Turner 0-4), Indiana 5-18 (George 2-4, Copeland 1-3, Johnson 1-3, G.Hill 1-4, Stephenson 0-1, S.Hill 0-1, Watson 0-2). Fouled Out--None. Rebounds--Philadelphia 65 (Turner 11), Indiana 58 (Hibbert 13). Assists--Philadelphia 11 (Carter-Williams 3), Indiana 20 (West 6). Total Fouls--Philadelphia 27, Indiana 21. Technicals--Turner. A--18,165 (18,165).

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Boston 23 15 6 2 32 64 43

Toronto 23 14 8 1 29 66 54

Tampa Bay 23 14 8 1 29 67 61

Montreal 24 13 9 2 28 64 51

Detroit 24 10 7 7 27 60 69

Ottawa 23 9 10 4 22 67 73

Florida 24 6 13 5 17 53 80

Buffalo 24 5 18 1 11 43 76

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 24 15 9 0 30 69 54

Washington 24 12 10 2 26 72 68

N.Y. Rangers 23 12 11 0 24 48 54

New Jersey 22 9 8 5 23 48 53

Philadelphia 22 10 10 2 22 49 53

Carolina 23 8 10 5 21 45 66

Columbus 23 8 12 3 19 56 71

N.Y. Islanders 24 8 13 3 19 68 82

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 22 16 3 3 35 79 50

Chicago 23 15 4 4 34 85 69

Minnesota 24 15 5 4 34 64 55

Colorado 21 16 5 0 32 68 45

Dallas 22 11 9 2 24 61 65

Nashville 23 11 10 2 24 52 67

Winnipeg 25 10 11 4 24 66 75

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 26 17 6 3 37 80 65

San Jose 22 14 3 5 33 77 51

Los Angeles 23 15 6 2 32 64 50

Phoenix 23 14 5 4 32 78 74

Vancouver 24 12 8 4 28 64 63

Calgary 23 8 11 4 20 64 84

Edmonton 24 7 15 2 16 64 84

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Friday’s Games

Calgary 4, Florida 3, SO

Pittsburgh 4, N.Y. Islanders 3

Montreal 3, Washington 2

Vancouver 6, Columbus 2

Anaheim 1, Tampa Bay 0, OT

Saturday’s Games

Minnesota 3, Winnipeg 2, SO

Toronto 2, Washington 1, SO

Boston 3, Carolina 2, OT

Montreal 3, Pittsburgh 2

Ottawa 4, Detroit 2

Philadelphia 5, N.Y. Islanders 2

N.Y. Rangers 2, Nashville 0

Anaheim 4, Phoenix 2

St. Louis 6, Dallas 1

Chicago at Vancouver, 9 p.m.

Colorado at Los Angeles, 9:30 p.m.

New Jersey at San Jose, 9:30 p.m.

Sunday’s Games

Detroit at Buffalo, 4 p.m.

Ottawa at Carolina, 4 p.m.

Monday’s Games

Pittsburgh at Boston, 6 p.m.

Columbus at Toronto, 6 p.m.

Winnipeg at New Jersey, 6 p.m.

N.Y. Rangers at Tampa Bay, 6:30 p.m.

Philadelphia at Florida, 6:30 p.m.

Minnesota at St. Louis, 7 p.m.

Phoenix at Nashville, 7 p.m.

Chicago at Edmonton, 8:30 p.m.

Los Angeles at Vancouver, 9 p.m.