The Commercial-News, Danville, IL

Sports

February 6, 2013

Wednesday's local scores and glances

DANVILLE — PREP BOYS BASKETBALL

IHSA Class 2A Tournament

Hoopeston Area Regional


Monday, Feb. 18 games

Game 1 — No. 4 Oakwood vs. No. 5 Georgetown-Ridge Farm, 6 p.m.

Game 2 — No. 3 Bismarck-Henning vs. No. 6 Hoopeston Area, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 3 — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Westville vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

Chrisman Regional


Tuesday, Feb. 19 games

Game 1 — No. 4 Chrisman vs. No. 5 Milford, 6 p.m.

Game 2 — No. 3 Schlarman Academy vs. No. 6 Tri-County, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 3 — No. 1 Salt Fork vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Shiloh vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

Heritage Regional

Monday, Feb. 18 game

Game 1 — No. 4 Villa Grove vs. No. 5 Fisher, 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 19 games

Game 2 — No. 2 Champaign Judah Christian vs. No. 7 Armstrong-Potomac, 6 p.m.

Game 3 — No. 3 Heritage vs. No. 6 Urbana University High, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 4 — No. 1 Cissna Park vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 5 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 4 winner vs. Game 5 winner, 7:30 p.m.

———

Illinois Prep Boys Basketball

Wednesday’s Scores


Crystal Lake Central 69, Woodstock 58

Calhoun 81, Gillespie 58

Chicago (Alcott) 76, Juarez 67

Chicago (Austin) 51, Amundsen 45

Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 40, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 38

Chicago CICS-Longwood 67, Bronzeville 48

Chicago Little Village 63, Kelly 59

Cristo Rey 41, Hancock 18

Deerfield (Chicagoland Jewish) 75, Hope Academy 66

Dundee-Crown 50, Prairie Ridge 46

Dyett 68, Douglass 42

Hampshire 58, South Elgin 53

Huntley 59, Crystal Lake South 53

Jacobs 67, McHenry 46

Johnsburg 72, Grayslake North 67

Lombard Prep 51, Waldorf 43

Mather 55, Lake View 53

North Greene 57, Concord Triopia 49, OT

Northridge Prep 64, Latin 34

Powerhouse Charter 61, Chicago (Carver Military) 54

St. Edward 60, Woodstock Marian 48

Tinley Park 56, Bremen 53

Woodstock North 57, Grayslake Central 49

———

Indiana Prep Boys Basketball

Wednesday’s Scores


Bowman Academy 79, Hammond 63

Hamilton Hts. 63, Muncie Burris 40

Indpls Park Tudor 46, Indpls Scecina 32

Indpls Tech 74, Indpls Chatard 48

Indpls Washington 73, Indpls Marshall 65

Traders Point Christian 63, Indpls Fall Creek 50

———

PREP GIRLS BASKETBALL

IHSA Class 4A Tournament

All times Central

Bradley-Bourbonnais Regional


Monday, Feb. 11 game

Game 1 — No. 4 Minooka vs. No. 5 Normal Community, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 13 games

Game 2 — No. 1 Normal West vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 3 — No. 2 Danville vs. No. 3 Bradley-Bourbonnais, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 14 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All times Central

Hoopeston Area Regional


Monday, Feb. 4 score

Game 1 — Clifton Central 43, Momence 32

Tuesday, Feb. 5 games

Game 2 — Watseka 70, Clifton Central 12

Game 3 — Beecher 65, Hoopeston Area 50

Thursday, Feb. 7 game

Championship — No. 1 Watseka vs. No. 2 Beecher, 7:30 p.m.

———

Westville Regional

Monday, Feb. 4 score

Game 1 — Bismarck-Henning 28, Oakwood 24 (OT)

Tuesday, Feb. 5 games

Game 2 — St. Joseph-Ogden 45, Bismarck-Henning 33

Game 3 — Georgetown-Ridge Farm 50, Westville 46

Thursday, Feb. 7 game

Championship — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. No. 2 Georgetown-Ridge Farm, 7:30 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Armstrong-Potomac Regional


Monday, Feb. 4 scores

Game 1 — Salt Fork 42, Milford 32

Game 2 — Schlarman Academy 61, Buckley Christ Lutheran 19

Tuesday, Feb. 5 games

Game 3 — Armstrong-Potomac 50, Salt Fork 27

Game 4 — Schlarman Academy 41, Cissna Park 38

Thursday, Feb. 7 game

Championship — No. 1 Armstrong-Potomac vs. No. 3 Schlarman Academy, 7:30 p.m.

———

Villa Grove Regional


Monday, Feb. 4 score

Game 1 — Chrisman 46, Martinsville 32

Tuesday, Feb. 5 games

Game 2 — Tri-County 48, Chrisman 19

Game 3 — Shiloh 56, Villa Grove 36

Thursday, Feb. 7 game

Championship — No. 1 Tri-County vs. No. 2 Shiloh, 7:30 p.m.

———

Illinois Prep Girls Basketball

Wednesday’s Scores


GIRLS BASKETBALL

Addison Trail 44, Downers North 40

Brooks Academy 69, Lindblom 52

Fremd 66, Rolling Meadows 63, OT

Glenbard West 49, Leyden 21

Glenbrook North 52, Chicago (Lane Tech) 38

Harlan 47, Phillips 46

Lyons 72, Morton 44

Marist 78, Benet 67

Willowbrook 57, Hinsdale Central 56

York 52, Downers South 36

IHSA Class 1A Regionals

Albion (Edwards County)

North Clay 58, Clay City - West Richland (Coop) 42

Red Hill 38, Cisne 15

Annawan

Annawan 67, Oneida (ROWVA) 20

Annawan/Wethersfield 57, Stark County 50

Brimfield

Brimfield 54, Elmwood 21

Illini Bluffs 78, Princeville 49

Cobden

Cairo 66, Mounds Meridian 47

Cobden 52, Shawnee 32

East Dubuque

River Ridge 28, East Dubuque 27

Stockton 30, Galena 26

Elkville (Elverado)

Galatia 41, Bluford Webber 31

Wayne City 54, Elverado 37

Farmer City (Blue Ridge)

Blue Ridge 50, Broadlands Heritage 49

Fisher 52, Urbana University 35

Freeport (Aquin)

Dakota 45, Lanark Eastland 26

Greenfield

Carrollton 60, Pawnee 24

Winchester-West Central 54, Barry (Western) 43

Hebron (Alden-H.)

Durand 51, Kirkland Hiawatha 31

Rockford Christian Life 55, Alden-Hebron 32

Jacksonville (Routt)

Mt. Pulaski 56, Springfield Calvary 26

Springfield Lutheran 62, Jacksonville Routt 54

Junction (Gallatin County)

Century 42, Pope County 37

Goreville 81, Gallatin County 35

Mendon (Unity)

Astoria (Table Grove VIT) BKG 51, Brown County 43

Mendon Unity 56, Concord Triopia 31

Moweaqua (Central A & M)

Arcola 48, Okaw Valley 32

Moweaqua Central A&M 79, Decatur Lutheran (LSA) 27

Neoga

Dieterich 59, Palestine 37

Effingham St. Anthony 34, Neoga 17

Okawville

Centralia Christ Our Rock 48, Sandoval 36

Okawville 36, New Athens 19

 Polo

Erie 62, Polo 45

Prophetstown 69, Ashton-Franklin Center 40

Serena

Newark 70, LaMoille 28

Serena 48, Gardner-South Wilmington 21

2A Byron Regional

Semifinal

Byron 63, North Boone 33

Oregon 50, Rockford Christian 35

IHSA Class 2A Regionals

Chicago (CICS/Ellison)

Mt. Assisi 41, Chicago Ag Science 30

Chicago CICS-Longwood 67, Chicago CICS-Ellison 54

Chicago (Holy Trinity)

Chicago (Noble Street Charter/Golder) 45, Holy Trinity 26

Kewanee (H.S.)

Knoxville 66, Farmington 59

Peoria Christian 55, Kewanee 52

Litchfield

Litchfield 50, Hillsboro 40

Piasa Southwestern 50, Gillespie 47

Macomb

Illini West (Carthage) 52, Midwest Central 47

McLeansboro (Hamilton County)

Harrisburg 48, Eldorado 46

Mt. Carmel 85, Hamilton County 42

Sterling (Newman Central Catholic)

Riverdale 73, West Carroll 28

Sterling Newman 49, Fulton 29

Tuscola Regional

Pana 59, Paris 47

Sullivan -(S.-Okaw Valley) 66, Macon Meridian 32

Wilmington Regional

Aurora Christian 60, Reed-Custer 34

Seneca 48, Somonauk 29

Zeigler (Z.-Royalton) Regional

Nashville 53, DuQuoin 25

Sesser-Valier-Waltonville-Woodlawn 58, Benton 44

———

IHSAA Class 2A Tournament

All Times Eastern

Fountain Central Sectional 38


Tuesday, Feb. 5 games

Game 1 — Delphi 35, Fountain Central 32

Game 2 — Seeger 30, Sheridan 22

Friday, Feb. 8 games

Game 3 — Clinton Central vs. Delphi, 6 p.m.

Game 4 — Carroll (Flora) vs. Seeger, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 9 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

———

IHSAA Class A Tournament

All Times Eastern

North Vermillion Sectional 53


Tuesday, Feb. 5 games

Game 1 — Attica 56, Covington 38

Game 2 — Riverton Parke 74, Turkey Run 17

Friday, Feb. 8 games

Game 3 — North Vermillion vs. Attica, 6 p.m.

Game 4 — Rockville vs. Riverton Parke, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 9 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

Indiana Prep Girls Basketball

Wednesday’s Scores

Sectional Tournaments


First Round

Class 4A

Munster

E. Chicago 56, Munster 44

Lake Central 51, Gary West 41

Portage

Hobart 45, Valparaiso 40

Merrillville 54, Portage 44

Ft. Wayne Snider

Carroll (Ft. Wayne) 65, Columbia City 57

Ft. Wayne Snider 62, E. Noble 35

Westfield

Westfield 61, Indpls N. Central 44

Carmel 60, Fishers 49

Brownsburg

Indpls Ben Davis 43, Decatur Central 35, OT

Brownsburg 54, Southport 46

Class 3A

New Prairie

S. Bend St. Joseph’s 45, Glenn 41, OT

Plymouth 57, Jimtown 20

Benton Central

Twin Lakes 47, Maconaquah 46

Western 54, Northwestern 31

Lebanon

Crawfordsville 48, N. Putnam 32

Lebanon 51, Western Boone 49, OT

Rushville

Greensburg 30, Franklin Co. 24

Madison 77, S. Dearborn 44

Scottsburg

Scottsburg 71, Salem 42

Silver Creek 50, Charlestown 38

Class 2A

Wabash

Wabash 43, Southwood 35

Northfield 47, Oak Hill 32

Knightstown

Hagerstown 49, Cambridge City 31

Knightstown 56, Union Co. 25

Sullivan

Sullivan 55, Eastern (Greene) 32

S. Knox 46, Linton 25

Forest Lake

N. Posey 38, Southridge 34

Perry Central 60, Forest Park 58, OT

Class A

Morgan Twp.

Morgan Twp. 52, Kouts 42

Washington Twp. 79, Gary 21st Century 21

Oregon-Davis

Oregon-Davis 83, Westville 18

Argos 52, Michigan City Marquette 22

Ft. Wayne Canterbury

Lakewood Park 74, Elkhart Christian 35

Ft. Wayne Canterbury 80, Ft. Wayne Blackhawk 27

Morristown

Indpls Irvington 71, Baptist Academy 46

Waldron 49, Edinburgh 47

———

PREP BOYS SWIMMING

At Veedersburg, Ind.

Team scores — 1. North Montgomery 103, 2. Fountain Central 41, 3. North Vermillion 34.

Individual results

Diving — 1. Kale Freeman (FC) 160.25

200-yard medley relay — 1. North Montgomery 1:55.52, 2. North Vermillion (Kevin Byrum, Jon Bemis, Tyler Scott, Kaleb Hill), 2:14.63, 4. Fountain Central (William Terry, Clayton MCGrady, Nick Hall, Freeman) 2:22.01

200-yard freestyle relay — 1. North Montgomery 1:45.17, 3. Fountain Central (Terry, Freeman, Joe Nine, Weston Phillips) 1:52.79, 4. North Vermillion (Bemis, Riley Chew, Dakota Floyd, Scott) 1:56.22

400-yard freestyle relay — 1. Fountain Central (Phillips, McGrady, Hall, Nine) 4:08.15, 3. North Vermillion (Chew, Byrum, Hill, Floyd) 4:39.30

200 freestyle — 1. Matt Copeland (NM) 2:09.29, 2. Chew 2:34.76, 5. Jonathon Hoagland (FC) 2:42.66

200 individual medley — 1. Luke Spencher 9NM) 2:21.19, 3. Hall 2:59.67, 4. Floys 3:01.04

50 freestyle — 1. Nick Maxwell (NM) 25.62, 3. Bemis 26.10, 5. Hoagland 32.39

100 butterfly — 1. Nine 56..94, 5. Floyd 1:29.12

100 freestyle — 1. Javan Barton (NM) 54.68, 2. Scott 1:00.46, 5. McGrady 1:09.30

500 freestyle — 1. Copeland 5:52.45

100 backstroke — 1. Barton 1:05.55, 2. Nine 1:11.68, 3. Byrum (NV) 1:18.53

100 breaststroke — 1. Spencer 1:10.86, 3. Bemis 1:21.04, 4. Phillips 1:26.17

———

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

At Mary Miller Gymnasium

Danville Area Community College 66, Rend Lake College 62


Rend Lake (62) — Corey Ayala 2-4 0-0 4, Dawson Verhines 2-7 0-0 6, Cortez Macklin 3-14 6-8 14, Montez Buford 5-9 2-2 13, Bronson Verhines 0-3 1-2 1, Trice Whaley 4-8 0-0 8, Montez Williams 2-4 0-0 4, Jesse Smith 0-0 0-0 0, Stephon Bryant 0-0 0-0 0, Noel Allen 0-4 3-4 3, Jeril Taylor 3-5 0-0 7, Antoine Buchanon 1-4 0-0 2. Totals: 22-62 12-16 62.

Danville Area (66) — Mike Ryce 2-8 2-6 6, Ronnie White 5-8 0-0 10, Evan Blackmon 5-12 2-2 14, Derek Shouse 7-17 2-2 20, Chris Whitehead 3-7 4-4 11, Raheem Jackson 1-1 0-0 2, David Hicks 0-2 0-0 0, Andrew Mitchell 0-0 0-0 0, Bobby Blackwell 0-0 0-0 0, Kody Tucker 1-5 0-0 2, Cody Owen 0-3 0-0 0. Totals: 24-63 10-14 66.

Rend Lake        39        23    —    62

Danville Area        26        40    —    66

3-point goals — Rend Lake 6-14 (D.Verhines 2-3, Macklin 2-8, Burford 1-1, Taylor 1-1, Whaley 0-1); DACC 8-28 (Shouse 4-12, Blackmon 2-4, Whitehead 1-2, Tucker 1-4, Ryce 0-2, Hicks 0-1, Owen 0-3). Rebounds — Rend Lake 47 (Ayala 6, D.Verhines 5, Whaley 5, Allen 5, B.Verhines 4, Macklin 3, Taylor 3, Buchanon 3, Buford 2, Williams, Bryant, TEAM 9); DACC 39 (Ryce 10, White 7, Whitehead 5, Shouse 4, Blackmon 3, Hicks 3, Tucker 2, Jackson, Owen, TEAM 3). Assists — Rend Lake 7 (Ayala 3, Whaley 2, D.Verhines, Buchanon); DACC 18 (Whitehead 13, Blackmon 3, Shouse, Jackson). Steals — Rend Lake 11 (Macklin 2, Whaley 2, Ayala, B.Verhines, Williams, Bryant, Allen, Taylor, Buchanon); DACC 13 (Whitehead 4, Blackmon 3, Blackwell 2, Ryce, Shouse, Tucker, Owen). Turnovers — Rend Lake 19; DACC 15. Total fouls — Rend Lake 14; DACC 15. Fouled out — B.Verhines.

Records — Rend Lake 16-3 overall; Danville Area Community College 21-3.

———

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

At Mary Miller Gym, Danville

Danville Area Community College 83, MacMurray College JV 26


MacMurray JV (26) — Breezy Walton 0-4 0-0 0, Emily Riddle 2-9 2-3 7, Fonashay Potter 1-9 3, Akita Fugate 2-7 0-0 4, Keyana Lewis 2-13 2-2 8, Dana Steban 0-4 0-0 0, Jen Cox 2-4 0-3 4. Totals: 9-50 4-8 26.

DACC (83) — Hillary Lively 8-12 0-1 16, Tori Stephenson 3-4 0-0 6, Megan Hiner 2-5 2-2 8, Emily Montgomery 3-7 4-6 10, Stephanie Lord 4-13 4-4 13, Kamaren Cole 2-10 2-2 6, Samatha Siddens 3-5 1-1 5, Tierra Golightly 7-12 4-4 18. Totals: 32-68 17-20 83.

MacMurray JV    11        15    —    26

DACC    43        40    —    83

3-point goals — MacMurray JV 4-26 (Lewis 2-11, Riddle 1-5, Potter 1-5, Walton 0-2, Steban 0-3); DACC 2-10 (Hiner 1-2, Lord 1-4, Stephenson 0-1, Cole 0-3). Rebounds — MacMurray JV 27 (Potter 6); DACC 47 (Golightly 10). Assists — MacMurray JV 5 (Potter, Cox 2); DACC 21 (Lively, Hiner, Lord 4). Steals — MacMurray JV 9 (Riddle 3); DACC 19 (Hiner 5). Turnovers — MacMurray JV 31, DACC 15. Total fouls — MacMurray JV 14, DACC 8. Fouled out — None. Technical fouls — none. Officials — Bob Warner, Gary Ward.

Records — DACC 18-7 overall.

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

Federal Hockey League Glance

All times Central


    GP    W    OW    OL    L    Pts

Dayton    41    31    4    3    3    104

Pennsylvania    43    20    3    3    17    69

Danbury    39    16    4    5    14    61

Danville    45    16    2    4    23    56

1000 Islands    42    14    5    3    20    55

New York    30    4    1    1    24    15

NOTE: Three points for a win. Two points for overtime win. One point for overtime loss.

Tuesday’s score

Dayton 8, Danville 7

Thursday’s games

Pennsylvania at Danbury, 6:35 p.m.

Dayton at 1000 Islands, 6:35 p.m.

Friday’s games

1000 Islands at Dayton, 6:35 p.m.

Danbury at Danville, 7:05 p.m.

Saturday’s games

1000 Islands at Dayton, 6:35 p.m.

Danbury at Danville, 7:05 p.m.

Sunday’s game

Danville at Dayton, 3:05 p.m.

 

1
Text Only
Sports
  • SPT - CN0801 - Dans photo 2 Troubles continue DANVILLE­­­ — The Danville Dans dropped their fourth straight game on Thursday night, falling 5-1 to the visiting West Virginia Miners at historic Danville Stadium for the final regular season home contest of the season.The game started a little on t

    August 1, 2014 2 Photos

  • Conservation World highlights outdoor activities at State Fair Free activities and entertainment for youth and families will give Illinois State Fair visitors a chance to sample great ways to spend time in the great outdoors in Illinois at Conservation World at this year’s state fair, on Aug. 8-17 in Springfield

    August 1, 2014

  • Local Sports Calendar TODAYLocal TennisMcTagertt Tennis Tournament at North MontgomerySATURDAYLocal TennisMcTagertt Tournament at Fountain CentralProspect League BaseballDanville Dans at Hannibal Cavemen, 7:05 p.m.TODAYAuto RacingNASCAR Sprint Cup Series: GOBOWLING.com 40

    August 1, 2014

  • SPT - CN0731 - Dans photo 1 Danville boots one away DANVILLE — Keith Shumaker, an every day first baseman, was tied for the team lead in RBIs this season, before making his first start on the mound.But that was the least of the concerns for the Danville Dans, who made four fielding errors en route to

    July 31, 2014 2 Photos

  • Local Sports Calendar TODAYProspect League BaseballWest Virginia Miners at Danville Dans, 6:30 p.m.Local TennisMcTagertt Tennis Tournament at North Montgomery, 3:30 p.m.FRIDAYLocal TennisMcTagertt Tennis Tournament at North MontgomerySATURDAYLocal TennisMcTagertt Tourname

    July 31, 2014

  • SPT - CN0730 - Dans baseball photo 1 Dans continue to struggle DANVILLE — The Danville Dans haven’t exactly been playing their best baseball in the second half of the season. After taking the West Division title in the first half with a 19-11 record, Danville has played sub-.500 baseball in the second half and c

    July 30, 2014 2 Photos

  • SPT - CN0730 - Illini football media photo Experienced Illini looking for success CHICAGO — Illinois Fighting Illini head coach Tim Beckman is hoping that the third time is the charm.Beckman begins his third season at the helm of the Illini, and with the nucleus of last season’s team returning, it may finally be time for Illinois

    July 30, 2014 1 Photo

  • SPT - CN0730 - Purdue football media photo Hazell hopes for smooth second season CHICAGO — After a season to forget in 2013, Purdue head coach Darrell Hazell is expecting better results as his team begins training camp next week. Hazell spoke to the media during the 2014 Big Ten Football Media Days at the Hilton Chicago, and afte

    July 30, 2014 1 Photo

  • Local Sports Calendar TODAYProspect League BaseballHannibal Cavemen at Danville Dans, 6:30 p.m.THURSDAYProspect League BaseballWest Virginia Miners at Danville Dans, 6:30 p.m.Local TennisMcTagertt Tennis Tournament at North Montgomery, 3:30 p.m.FRIDAYLocal TennisMcTagertt

    July 30, 2014

  • SPT - CN0729 - Dustbowl photo 2 Repeat performance Championship Sunday was in full swing at the 42nd Annual Dustbowl at David S. Palmer Arena. In the men’s division it was defending champions Leek & Sons against the Hickory Beavers. Leek & Sons made it back to back championships with a 29-point victo

    July 29, 2014 2 Photos

E-edition
NJCAA Tourney Photos 2014


Check out the action at the NJCAA Division II National Men's Basketball Tournament March 18-22 at DACC. Buy photos from the Commercial-News here: http://smu.gs/1iCWKnP

Must Read
AP Video
Renewed Violence Taking Toll on Gaza Residents 2 Americans Detained in North Korea Seek Help US Employers Add 209K Jobs, Rate 6.2 Pct House GOP Optimistic About New Border Bill Gaza Truce Unravels; Israel, Hamas Trade Blame Raw: Tunisia Closes Borders With Libya Four Rescued From Crashed Plane Couple Channel Grief Into Soldiers' Retreat WWI Aviation Still Alive at Aerodrome in NY Raw: Rescuers at Taiwan Explosion Scene Raw: Woman Who Faced Death Over Faith in N.H. Clinton Before 9-11: Could Have Killed Bin Laden Netanyahu Vows to Destroy Hamas Tunnels Obama Slams Republicans Over Lawsuit House Leaders Trade Blame for Inaction
NDN Video
Under Armour Launches Biggest Women's Campaign with Inspiring Ad NYPD chokehold death of Eric Garner was homicide: medical examiner Christina Aguilera Pulls a Demi Moore! Man with no arms throws first pitch Chapter Two: Composing for a film in retirement Is Justin Bieber Dating a Model? Guardians of the Galaxy (Trailer) 'Sharknado 2:' Hottest Memes Surfing The Net Snoop Dogg Narrating Animal Footage Is Perfect Raw: Obama Gets Hug From Special Olympian Recapping a Blockbuster MLB Trade Deadline Tigers Acquire David Price - @TheBuzzeronFOX Russell Brand Slams Sean Hannity Over Gaza Conflict Segment Woman's Dive Goes Terribly Wrong Brian Williams Reports on Daughter Allison Williams' 'Peter Pan' Casting News Did Jimmy Fallon Look Up Heidi Klum's Dress? What Drama? Miranda Kerr Poses Topless Plane crashes in San Diego Costco parking lot Justin Bieber Takes To Instagram To Diss Orlando Bloom You Won't Believe the Celeb Cameos in "Sharknado 2"