The Commercial-News, Danville, IL

January 11, 2013

Friday's local scores and glances


Commercial-News

DANVILLE — PREP BOYS BASKETBALL

At Normal

Normal West 62, Danville 39


Danville (39) – Te’Von Hutcherson 0-1 3-4 3, Devyn McGuire 1-3 0-0 3, Kylen Butler 0-2 2-2 2, Marcus Merriweather 1-5 3-4 6, Trent Sherfield 0-1 0-0 0, Chris Collier 0-2 2-3 2, Colin Bailey 0-0 0-0 0, Victor Askew 0-0 0-0 0, Steven Williams 2-4 0-0 5, Denzel Smith 6-9 1-2 14, Jarhed Watson 1-3 0-0 2, Martez Davis 0-1 2-2 2, Jaleel Jones 0-0 0-0 0, Daniel Carter 0-1 0-0 0. Totals: 11-32 13-17 39.

Normal West (62) – Terrance Fisher 1-2 0-0 2, Adam McGinnis 5-9 0-0 14, Spencer Seibring 6-11 1-4 14, Scott Keith 4-8 0-0 10, Adam Newhouser 5-7 3-4 13, Hayden Maurice 1-2 0-0 2, Alex Jefferson 0-0 0-0 0, Zach Breen 1-1 0-0 2, Austin Zobrist 1-1 0-0 2, Joshua Robinson 1-1 0-0 2, Phillip Yuncker 0-1 1-2 1. Totals: 25-43 5-10 62.

Danville          8   16        2  13 — 39

Normal West          18  11  17  16  — 62

3-point goals – Danville 4-13 (McGuire 1-2, Merriweather 1-4, Williams 1-2, Smith 1-2, Hutcherson 0-1, Butler 0-1); Normal West 7-17 (McGinnis 4-7, Keith 2-5, Seibring 1-4, Fisher 0-1). Rebounds – Danville 23 (Smith 4, Watson 4, Hutcherson 3, Butler 3, McGuire 2, Williams 2, Merriweather, Sherfield, Askew, TEAM 2); Normal West 21 (Seibring 7, Fisher 4, Newhouser 4, McGinnis, Keith, Jefferson, Robinson, Yuncker). Assists – Danville 9 (Merriweather 5, Hutcherson, McGuire, Butler, Carter); Normal West 20 (Fisher 6, Seibring 4, McGinnis 3, Keith 2, Jefferson 2, Breen 2, Robinson). Steals – Danville 4 (Sherfield 2, Collier, Watson); Normal West 9 (Seibring 3, Fisher 2, McGinnis, Keith, Robinson, Newhouser). Turnovers – Danville 16; Normal West 6. Total fouls – Danville 9; Normal West 15. Fouled out – none. Technical fouls – none.

Records – Danville 2-13 overall, 1-7 in the Big 12 Conference; Normal West 10-6, 5-3.

Sophomore score – Normal West 53, Danville 42.

———

Vermilion County Tournament

At David S. Palmer Arena


Pool A — Georgetown-Ridge Farm, Oakwood and Salt Fork.

Pool B — Armstrong-Potomac, Bismarck-Henning, Hoopeston Area and Westville.

Saturday’s games

Game 1 — Georgetown-Ridge Farm vs. Oakwood, 3:45 p.m.

Game 2 — Bismarck-Henning vs. Hoopeston Area, 5:15 p.m.

Game 3 — Armstrong-Potomac vs. Westville, 6:45 p.m.

Tuesday’s games

Game 4 — Armstrong-Potomac vs. Bismarck-Henning, 5 p.m.

Game 5 — Hoopeston Area vs. Westville, 6:30 p.m.

Game 6 — Georgetown-Ridge Farm vs. Salt Fork, 8 p.m.

Thursday’s games

Game 7 — Armstrong-Potomac vs. Hoopeston Area, 5 p.m.

Game 8 — Oakwood vs. Salt Fork, 6:30 p.m.

Game 9 — Bismarck-Henning vs. Westville, 8 p.m.

Saturday, Jan. 19 games

Fifth-place game — Pool A third-place team vs. Pool B third-place team, 5 p.m.

Third-place game — Pool A second-place team vs. Pool B second-place team, 6:30 p.m.

Championship — Pool A first-place team vs. Pool B first-place team, 8 p.m.

———

At Milford

Milford 76, Watseka 62


Watseka (62) —Gocken 5 5-5 16, Scott 1 0-0 2, Frehill 1 0-0 3, Hasselbring 2 3-4 5, Lyznicki 4 0-0 7, DePatis 0 1-2 1, Duby 0 0-0 0, Bliar 2 3-4 8, Moyer 3 8-8 14, Schippert 3 0-0 6. Totals: 21 20-23 62.

Milford (76) — Jordan Gullquist 2 7-8 13, Wade Fox 0 0-0 0, Daniel Koehn 0 4-8 4, Jacob Rogers 1 0-0 2, Jeff Cann 4 2-2 10, Alex Portwood 6 10-12 25, Josh Killion 9 3-7 22, Andrew Allen 0 0-0 0. Totals: 22 26-37 76.

Watseka    6    23    13    20    —    62

Milford    13    25    17    21    —    76

3-point field goals — Watseka 4 (Gocken, Frehill, Lyznicki, Blair); Milford 6 (Portwood 3, Gullquist 2, Killion).

Records — Milford 9-9 overall.

JV score — Watseka 47, Milford 34.

———

At Danville

First Baptist 68, Quest Charter 45


Quest Charter (45) — Powell 4 0-1 11, Wright 4 3-4 12, Coates 2 4-6 8, Cannon 0 0-0 0, Hughes 0 0-0 0, Thomas 1 0-0 2, Morris 0 0-0 0, Ford 3 0-0 6, Flowers 1 2-2 4, Murray 1 0-0 2,. Totals: 16 9-13 45.

First Baptist (68) — Jermaine Brooks 3 1-6 7, Michael Young 4 0-0 8, Kasey Hayward 1 1-6 3, Jonathan Garver 8 8-11 25, Zane Bumpus 5 7-8 12, John Martin 4 1-2 9, Matt Heaton 0 0-0 0. Totals: 25 18-33 68.

Quest Charter    7    11    13    14    —    45

First Baptist    16    13    18    21    —    68

3-point field goals — Quest Charter 4 (Powell 3, Wright). Total fouls — Quest Charter 19, First Baptist 14. Fouled out — None. Technical fouls — none.

Records — First Baptist 5-4 overall.

———

Illinois Prep Boys Basketball

Friday’s Scores


Abingdon 69, Bushnell-Prairie City Avon 41

AlWood 64, Annawan 51

Andrew 58, Thornridge 53

Annawan/Wethersfield 61, Princeville 42

Arthur 54, Cerro Gordo 33

Aurora Central Catholic 63, Marmion 60

Batavia 59, Geneva 37

Beardstown 64, Rushville-Industry 54

Beecher 54, Donovan 48

Belleville East 60, Granite City 55

Belleville West 63, Collinsville 40

Belvidere 48, Belvidere North 36

Bement (South Piatt) 73, Martinsville 49

Benet 47, Joliet Catholic 18

Bloom Township 61, Crete-Monee 45

Bloomington 89, Urbana 46

Blue Ridge 55, LeRoy 46

Bluford Webber 57, Sandoval 28

Boonville, Ind. 72, Mt. Carmel 63

Bowen 67, Chicago Ag Science 63

Breese Central 64, Red Bud 43

Brother Rice 53, Hales Franciscan 38

Cahokia 78, Marion 35

Calumet 48, Julian 32

Canton 59, Morton 51

Carterville 49, Anna-Jonesboro 42

Cary-Grove 45, Crystal Lake South 43

Centralia 57, Althoff Catholic 56

Century 70, Mounds Meridian 48

Champaign Centennial 52, Eisenhower 33

Champaign Judah Christian 75, Buckley Christ Lutheran 30

Chatham Glenwood 57, Springfield 47

Chicago (Austin) 44, Chicago Phoenix Academy 19

Chicago (Clark) 57, Clemente 46

Chicago (Perspectives MSA) 75, Wells 38

Chicago Perspectives Charter 75, Wells 38

Chicago-University 59, Chicago CICS-Ellison 39

Clay City - West Richland (Coop) 50, Wayne City 36

Coal City 77, Reed-Custer 73

Conant 50, Hoffman Estates 31

Cullom Tri-Point 52, Gardner-South Wilmington 50

Dakota 47, Pecatonica 45

Danville 85, Normal West 21

Decatur Christian 49, Bloomington Christian 40

Decatur Lutheran (LSA) 68, DeLand-Weldon 42

Decatur St. Teresa 71, Tolono Unity 47

Dieterich 52, Farina South Central 35

Douglass 73, Farragut 16

Downs Tri-Valley 52, Colfax Ridgeview 39

Dundee-Crown 60, McHenry 46

Dunlap 70, Limestone 54

Dyett 70, Gage Park 45

Edwardsville 68, Alton 50

Effingham 71, Salem 44

Elmhurst Immaculate Conception 64, St. Edward 58

Elmhurst Timothy Christian 55, Fenton 29

Eureka 51, Mahomet-Seymour 48

Fairbury Prairie Central 57, Stanford Olympia 43

Farragut 76, Westinghouse 73

Fenger 46, Chicago Washington 45

Fenwick 42, Gordon Tech 35, OT

Fieldcrest 59, El Paso-Gridley 41

Flora 64, Oblong 59

Francis Parker 80, Elgin Academy 14

Fulton 49, Erie 46

Galesburg 56, East Moline United 53

Geneseo 65, Dixon 37

Genoa (Genoa-Kingston) 63, Richmond-Burton 50

Glenbrook North 60, Maine East 17

Glenbrook South 64, Evanston Township 51

Goreville 57, Christopher 49

Grant 63, Round Lake 41

Hartsburg-Emden 49, Lewistown 34

Harvey Thornton 70, Bradley-Bourbonnais 60

Henry 47, Roanoke-Benson 32

Herscher 47, Wilmington 46

Hersey 76, Wheeling 53

Heyworth 57, Gibson City-Melvin-Sibley 52, OT

Highland Park 45, Maine West 41

Hillcrest 75, Oak Lawn Richards 51

Hinckley-Big Rock 60, Newark 55, OT

Homewood-Flossmoor 69, Sandburg 54

Hononegah 62, Rockford Guilford 50

Illiana Christian 58, Chicago Christian 53

Johnsburg 45, Woodstock North 40

Kewanee 62, Morrison 42

Knoxville 51, Peoria Heights 36

Lake Forest 59, Lake Zurich 44

Lanark Eastland 59, Stockton 45

LaSalle-Peru 48, Sterling 46

Latin 64, Northridge Prep 48

Lemont 72, Argo 60, OT

Leyden 52, Willowbrook 49

Lincoln 49, Springfield Lanphier 39

Lincoln Way North 71, Lincoln Way West 41

Lincoln-Way East 34, Lincoln Way Central 29

Litchfield 44, Gillespie 38

Loyola 49, Mt. Carmel 43

Luther North 67, Rockford Keith 38

Macon Meridian 48, Monticello 46

Maine South 47, New Trier 45

Marist 73, St. Patrick 61

Maroa-Forsyth 58, Shelbyville 53

Massac County 50, Herrin 42

Mercer County 36, Oneida (ROWVA) 33

Midland 51, Hall 40

Midwest Central 78, Mt. Pulaski 72

Milford High School 76, Watseka 62

Momence 73, Clifton Central 71, 3OT

Montini 66, Woodstock Marian 53

Mount Vernon 64, Carbondale 54

Moweaqua Central A&M 74, Argenta-Oreana 49

Mt. Zion 69, Charleston 57

Naperville Central 63, Naperville North 54

Nashville 57, DuQuoin 40

Neoga 80, Brownstown 60

Newton 66, Lawrenceville 41

Niles North 67, Deerfield 55

Niles Notre Dame 63, Nazareth 53, OT

Nokomis 69, Morrisonville 53

Normal Community 54, Champaign Central 53

Normal University 73, Rantoul 49

Oak Park River Forest 55, Glenbard West 48

Okaw Valley 71, Broadlands Heritage 38

Okawville 59, Trenton Wesclin 48

Olney East Richland 67, Casey-Westfield 55

Oregon 60, Byron 55

Oswego 63, Minooka 57

Oswego East 67, Plainfield East 62

Ottawa 62, Streator 52

Ottawa Marquette 54, DePue 38

Patoka 39, St. Elmo 35

Pekin 57, East Peoria 34

Peoria Christian 65, Woodland 37

Peoria Notre Dame 56, Richwoods 48

Peotone 56, Illinois Lutheran 51

Petersburg PORTA 52, Sangamon Valley 44

Pinckneyville 39, Sparta 31

Plainfield South 71, Romeoville 49

Plano 49, Manteno 39

Polo 59, Forreston 50

Pontiac 37, Bloomington Central Catholic 36

Prospect 60, Elk Grove 59

Proviso East 68, Berwyn-Cicero Morton 43

Putnam County 75, River Valley (Lowpoint-Washburn) 37

Quincy 58, Rock Island Alleman 40

Raby 70, Kelvyn Park 66

Reavis 49, Oak Forest 47

River Ridge 68, Warren 48

Riverside-Brookfield 61, Ridgewood 60

Robinson 56, Marshall 52

Rock Island 71, Moline 41

Rockford Auburn 65, Rockford Boylan 57

Rockford Christian 40, Harvard 34

Rockford Christian Life 59, Somonauk 48

Rockford East 61, Machesney Park Harlem 55

Rockford Jefferson 63, Freeport 56

Rockford Lutheran 74, Mendota 64

Rockridge 48, Macomb 25

Rolling Meadows 63, Buffalo Grove 56

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 61, Jacksonville 58

Scales Mound 51, Galena 42

Seneca 64, Lisle 48

Sesser-Valier 48, Zeigler-Royalton 30

Seton Academy 57, De La Salle 48

Springfield Southeast 81, Taylorville 59

St. Anne 66, Grant Park 37

St. Bede 63, Illinois Valley Central 54

St. Benedict 83, CICS-Northtown 78, OT

St. Francis de Sales 55, Bishop McNamara 54

St. Ignatius 44, St. Laurence 38

St. Rita 62, Providence 41

Stagg 74, Thornwood 58

Stark County 67, Biggsville West Central 63

Sterling Newman 55, Prophetstown 52

Stevenson 71, Mundelein 61

Stewardson-Strasburg 56, Cowden-Herrick 40

Sycamore 59, Burlington Central 53

Teutopolis 45, St. Joseph-Ogden 41

Tinley Park 52, Shepard 45

Tremont 55, Deer Creek-Mackinaw 45

Triad 45, Columbia 26

Tuscola 62, Warrensburg-Latham 60

Vandalia 55, Greenville 45

Washington 58, Metamora 47

Wauconda 47, Antioch 21

West Carroll 63, Pearl City 49

West Prairie 45, Monmouth United 37

Westchester St. Joseph 55, Leo 39

Westmont 60, Dwight 39

Winnebago 64, Stillman Valley 40

Woodstock 54, Crystal Lake Central 53

York 46, Downers North 40

Yorkville 41, Morris 40

Fulton County Tournament

South Fulton 74, Farmington 68, OT

Hancock County Tournament

Hamilton (West Hancock) Coop 50, Augusta Southeastern 26

Illini West (Carthage) 57, Mendon Unity 54

ICAC Conference Tournament

Brimfield 63, Cuba North Fulton 28

Illini Bluffs 51, Delavan 42

Williamsfield 59, Elmwood 48

Jacobs Tournament

Huntley 76, Prairie Ridge 51

South Beloit Tournament

South Beloit 77, Orangeville 48

———

At Montezuma, Ind.

Attica 55 Riverton Parke 43


Attica (55) — Bryce Cooper 5 5-6 17, Brady Sheridan 2 9-12 15, Kenny Little 4 2-2 11, Jordan Capps 2 2-2 7, Austin Smyth 1 1-2 4, Mike Green 0 1-2 1, Keetin Arnold 0 0-3 0, Lance Whorrall 0 0-0 0. Totals: 14 20-29 55.

Riverton Parke (55) — Bovair 5 0-0 11, Haltom 3 3-4 9, Organ 4 0-0 8, Wilson 2 0-0 0, Edge 2 0-0 4, Sanders 2 0-0 4, Mathas 1 0-0 3. Totals: 19 3-4 43.

Attica    16    16    8    15    —    55

Riverton Parke    16    12    10    5    —    43

3-point field goals — Attica 7 (Cooper 2, Sheridan 2, Little, Capps, Smyth); Riverton Parke 2 (Bovair, Mathas). Total fouls — Attica 14, Riverton Parke 21. Fouled out — none. Technical fouls — none.

———

At Clinton, Ind.

Fountain Central 63, South Vermillion 51


Fountain Central (63) — Michael Duane 2 0-0 4, Luke Davenport 4 0-1 10, Sam Woodrow 4 0-0 8, Ethan Woodrow 9 1-1 19, Brad Bowlus 2 1-3 5, Koby Pierce 6 3-4 17. Totals: 27 5-9 63.

South Vermillion (51) — Warwick 3 0-0 8, Braums 5 3-3 14, Spivey 0 1-2 1, Lawson 5 2-2 13, Stawser 1 2-2 5, Morgan 1 1-2 3, List 1 0-1 3, Hines 0 2-3 2, Cramer 1 0-0 2. Totals: 17 11-15 51.

Fountain Central    13    15    24    11    —    63

South Vermillion    12    14    9    18    —    51

3-point field goals — Foutnain Central 4 (Davenport 2, Pierce 2); South Vermillion 6 (Warwick 2, Bramus, Lawson, Straser, List). Total fouls — Fountain Central 19, South Vermillion 15. Fouled out — None. Technical fouls — none.

Records — Fountain Central 9-2 overall.

———

Indiana Prep Boys Basketball

Friday’s Scores


Alexandria 58, Elwood 56

Anderson 67, Huntington North 43

Andrean 60, Hobart 37

Attica 55, Riverton Parke 43

Austin 45, Borden 43

Batesville 72, Greensburg 65

Bedford N. Lawrence 53, Mitchell 46

Bloomington South 64, Edgewood 46

Boone Grove 67, S. Central (LaPorte) 26

Boonville 72, Mt. Carmel, Ill. 63

Bremen 54, Glenn 47

Brownstown 39, Silver Creek 23

Cambridge City 68, Tri 51

Cascade 56, Cloverdale 48

Cass 51, Pioneer 48

Caston 59, S. Newton 22

Centerville 35, Knightstown 30

Chesterton 55, Michigan City 46

Clarksville 55, Corydon 46, OT

Clay City 61, Eastern (Greene) 50

Clinton Central 80, Clinton Prairie 78, OT

Columbus East 75, Shelbyville 49

Columbus North 58, Mooresville 43

Concord 50, Plymouth 42, OT

Culver 46, Triton 42

Danville 48, N. Montgomery 35

DeKalb 60, E. Noble 42

Eastbrook 56, Oak Hill 52

Elkhart Memorial 70, Wawasee 57

Fishers 69, Lafayette Jeff 66

Fountain Central 63, S. Vermillion 51

Frankfort 63, Western Boone 47

Franklin Co. 64, E. Central 48

Ft. Wayne Canterbury 61, Lakewood Park 58

Ft. Wayne North 66, Ft. Wayne Concordia 58

Ft. Wayne Northrop 95, Ft. Wayne Luers 59

Ft. Wayne South 71, Ft. Wayne Snider 70

Ft. Wayne Wayne 66, Ft. Wayne Dwenger 59

Goshen 56, Warsaw 51

Greencastle 53, S. Putnam 52

Greenwood Christian 61, Oldenburg 43

Hagerstown 80, Winchester 52

Hamilton Southeastern 72, Brownsburg 61

Hammond 62, Hammond Morton 48

Hammond Gavit 59, Hammond Clark 46

Hammond Noll 77, River Forest 41

Heritage Hills 61, Pike Central 48

Homestead 59, Columbia City 58

Indpls Fall Creek 71, Anderson Prep Academy 49

Indpls Marshall 71, Indpls Arlington 46

Indpls Ritter 69, University 66

Indpls Tech 88, Indpls Northwest 80, OT

Indpls Washington 67, Covenant Christian 52

Jasper 39, Washington 34

Jay Co. 54, Connersville 27

Jeffersonville 59, Floyd Central 39

Kokomo 47, New Castle 44, OT

Kouts 81, Washington Twp. 48

Lafayette Catholic 53, Benton Central 30

Lake Central 60, Crown Point 52

Lapel 57, Hamilton Hts. 51

LaVille 41, Knox 36

Lawrenceburg 65, S. Dearborn 59

Lebanon 53, Tri-West 37

Liberty Christian 79, Indpls International 30

Linton 56, Vincennes Rivet 45

Logansport 72, Marion 48

Lowell 44, Griffith 42

Madison Shawe 55, Trinity Lutheran 42

Madison-Grant 77, Frankton 75, 3OT

Manchester 73, Wabash 64

Martinsville 60, Bloomington North 57, OT

Medora 58, Lighthouse Christian 45

Merrillville 63, LaPorte 52

Michigan City Marquette 76, N. Newton 40

Milan 44, Rising Sun 38

Mishawaka 40, Elkhart Central 39

Mishawaka Marian 67, S. Bend St. Joseph’s 55

Mississinewa 69, Blackford 52

Monroe Central 55, Union City 16

Monrovia 55, N. Putnam 38

Morgan Twp. 66, LaCrosse 57

Morristown 72, S. Decatur 49

Mt. Vernon (Fortville) 59, Rushville 37

Muncie Burris 50, Randolph Southern 41

Muncie South 49, Blue River 42

N. Daviess 61, Shakamak 50

N. Harrison 73, Eastern (Pekin) 51

N. Knox 40, Shoals 35

N. Posey 51, Tecumseh 50

New Albany 56, Madison 47

New Haven 61, Carroll (Allen) 50

New Palestine 51, Pendleton Hts. 48

New Prairie 53, Jimtown 37

New Washington 61, Henryville 46

Noblesville 46, Avon 41

Northfield 62, N. Miami 37

NorthWood 61, Northridge 46

Norwell 82, Bellmont 37

Oregon-Davis 47, Argos 45, OT

Orleans 58, Crawford Co. 50

Owen Valley 48, Brown Co. 46

Paoli 68, Dubois 63

Penn 74, S. Bend Washington 60

Perry Central 62, Southridge 35

Peru 59, Maconaquah 43

Plainfield 39, Greenfield 38

Princeton 62, Gibson Southern 52

Richmond 43, Muncie Central 35

Rockville 57, Covington 36

Rossville 59, Tri-Central 47

S. Bend Adams 70, S. Bend Riley 63

S. Knox 54, Bloomfield 53

S. Ripley 51, N. Decatur 39

S. Spencer 45, Forest Park 31

Scottsburg 55, Salem 38

Southmont 62, Seeger 56

Southwood 49, Whitko 43

Springs Valley 51, W. Washington 39

Switzerland Co. 74, Southwestern (Jefferson) 61

Taylor 48, Eastern (Greentown) 42, OT

Terre Haute North 42, W. Vigo 31

Terre Haute South 68, Northview 60

Tippecanoe Valley 62, Rochester 28

Tipton 69, Sheridan 57

Triton Central 76, Hauser 75

Turkey Run 61, N. Vermillion 53

Twin Lakes 54, Carroll (Flora) 45

Valparaiso 57, Portage 42

Vincennes 73, Mt. Vernon (Posey) 68, 2OT

W. Central 69, Westville 66

W. Lafayette 65, Rensselaer 46

Waldron 47, Eastern Hancock 40

Westfield 49, McCutcheon 44

Wheeler 66, Whiting 49

Winamac 57, N. Judson 55

Wood Memorial 51, Washington Catholic 36

Zionsville 45, Lafayette Harrison 31

Delaware County Tournament

Semifinal

Wapahani 80, Wes-Del 31

Yorktown 58, Cowan 34

Johnson County Tournament

Semifinal

Center Grove 51, Whiteland 47

Franklin 52, Edinburgh 50

Marion County Tournament

Semifinal

Indpls Park Tudor 65, Warren Central 57

Indpls Pike 81, Lawrence North 74

Northeast Corner Conference Tournament

Semifinal

Fairfield 40, Angola 29

Westview 59, W. Noble 50

White County Tournament

First Round

Delphi 54, N. White 30

Tri-County 57, Frontier 51

———

PREP GIRLS BASKETBALL

Vermilion County Tournament

At David S. Palmer Arena


Pool A — Armstrong-Potomac, Bismarck-Henning and Salt Fork

Pool B — Georgetown-Ridge Farm, Hoopeston Area, Oakwood and Westville.

Saturday’s games

Game 1 — Bismarck-Henning vs. Salt Fork, 10:30 a.m.

Game 2 — Oakwood vs. Westville, noon

Game 3 — Georgetown-Ridge Farm vs. Hoopeston Area, 1:30 p.m.

Monday’s games

Game 4 — Hoopeston Area vs. Westville, 5 p.m.

Game 5 — Georgetown-Ridge Farm vs. Oakwood, 6:30 p.m.

Game 6 — Armstrong-Potomac vs. Bismarck-Henning, 8 p.m.

Wednesday’s games

Game 7 — Hoopeston Area vs. Oakwood, 5 p.m.

Game 8 — Armstrong-Potomac vs. Salt Fork, 6:30 p.m.

Game 9 — Georgetown-Ridge Farm vs. Westville, 8 p.m.

Friday’s games

Fifth-place game — Pool A third-place team vs. Pool B third-place team, 5 p.m.

Third-place game — Pool A second-place team vs. Pool B second-place team, 6:30 p.m.

Championship — Pool A first-place team vs. Pool B first-place team, 8 p.m.

———

Illinois Prep Girls Basketball

Friday’s Scores


Bloomington Christian 38, Decatur Christian 22

Champaign Judah Christian 55, Buckley Christ Lutheran 38

Evanston Township 35, Glenbrook South 31

Freeport 68, Rockford Jefferson 17

Gardner-South Wilmington 56, Illinois Lutheran 26

Geneva 56, Batavia 46

Highland Park 49, Maine West 39

Hinsdale South 56, Addison Trail 27

Lemont 42, Argo 39

Lincoln Park 37, Von Steuben 30

Maine South 42, New Trier 34

Minooka 43, Oswego 37

Morgan Park Academy 35, Illinois Lutheran 15

Niles West 42, Waukegan 38, 2OT

North Boone 56, Marengo 45

Plainfield East 66, Plainfield North 42

Potosi, Wis. 56, East Dubuque 44

Proviso West 54, Hinsdale Central 46

Richmond-Burton 49, Rockford Christian 34

Rockford Boylan 54, Rockford Auburn 43

South Elgin 66, Waubonsie Valley 32

St. Charles East 52, Larkin 32

Streamwood 60, St. Charles North 27

Taft 45, Northside Prep 44

Thornwood 58, Andrew 51

Universal 38, Chicago (Lycee Francais) High School 34

University Lake School, Wis. 40, Faith Christian 21

Urbana University 41, Calvary Christian Academy 31

Westminster Christian 61, Elgin Academy 6

York 40, Glenbard West 32

———

Indiana Prep Girls Basketball

Friday’s Scores


Anderson 68, Huntington North 30

Bethany Christian 42, Ft. Wayne Blackhawk 41, OT

Cascade 49, Cloverdale 47

Caston 40, S. Newton 23

Charlestown 51, Providence 20

Elwood 76, Alexandria 71

Ft. Wayne Concordia 70, Ft. Wayne North 22

Ft. Wayne Dwenger 46, Ft. Wayne Wayne 43

Ft. Wayne Luers 71, Ft. Wayne Northrop 44

Ft. Wayne South 51, Ft. Wayne Snider 44

Gary West 75, S. Bend Clay 32

Glenn 59, Bremen 40

Greencastle 59, S. Putnam 55

Indpls Ben Davis 46, Warren Central 35

Indpls Washington 89, Indpls Manual 32

Knox 50, LaVille 42

Kokomo 38, New Castle 37

Lebanon 68, Tri-West 50

Lighthouse Christian 62, Medora 55

Logansport 60, Marion 30

Merrillville 58, LaPorte 31

Michigan City 73, Chesterton 41

Mishawaka 61, Elkhart Central 35

Mishawaka Marian 44, S. Bend St. Joseph’s 39

Morgan Twp. 31, LaCrosse 24

N. Montgomery 61, Danville 37

Owen Valley 44, Brown Co. 36

Portage 50, Valparaiso 24

Richmond 64, Muncie Central 45

Southwestern (Shelby) 56, Jac-Cen-Del 50

Speedway 63, Beech Grove 46

Triton 52, Culver 37

Western Boone 62, Frankfort 28

Indianapolis City Tournament

Championship

Heritage Christian 74, Indpls Chatard 47

Miami Valley Tournament

Day. Miami Valley, Ohio 50, Seton Catholic 18

Northeast Corner Conference Tournament

Semifinal

Angola 51, Fairfield 42

W. Noble 48, Westview 38

Southern Indiana ConferenceTournament

Consolation

Ev. Memorial 59, Ev. Central 26

Ev. Reitz 57, Ev. North 40

Semifinal

Castle 51, Ev. Bosse 46

Ev. Mater Dei 49, Ev. Harrison 42

———

PREP WRESTLING

From Thursday

At Paxton

Paxton-Buckley-Loda 40, Hoopeston Area 32


106 pounds — Devin Cartwright (HA) tech. Fall Tyler Ellis, 5:00; 113 — Dylan Pate (HA) dec. Wyatt Morris, 12-7; 120 — Colin Sullman maj. dec. over Josh Johnson, 13-3; 126 — Shayne Salinas (PBL) pinned Isaiah Bell, 3:09; 132 — Gage Foster (HA) won by forfeit; 138 — Ian Simpson (HA) won by forfeit; 145 — Andrew Winchester (HA) pinned Tanner Wood, :48; 152 — Coleman Meace (PBL) won by forfeit; 160 — Roger Miller (PBL) won by forfeit; 170 — double forfeit; 182 — Meyer (PBL) won by forfeit. 195 — Conrad Powell (PBL) pinned Trenton Lanter, 2:50; 220 — Will Boman (PBL) pinned Conrad Willis, :26; 285 — Ethan Linder (HA) pinned JT Grady, 1:59.

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

Federal Hockey League Glance

All times Central


    GP    W    OW    OL    L    Pts

Dayton    31    24    2    2    3    78

Williamsport    37    18    2    3    14    61

Danbury    29    13    2    3    11    46

1000 Islands    32    11    4    3    14    44

Danville    34    11    2    1    20    38

New York    23    3    1    1    18    12

NOTE: Three points for a win. Two points for overtime win. One point for overtime loss.

Friday’s scores

Dayton 12, New York 3

Danbury 3, Williamsport 2

1000 Islands 5, Danville 4

Saturday’s scores

Williamsport 4, Danbury 2

Dayton 12, New York 1

Danville 11, 1000 Islands 10

Sunday’s score

Dayton 6, Williamsport 4

Tuesday’s game

Dayton 8, Danville 5

Thursday’s game

Danville 7, 1000 Islands 5

Friday’s games

Dayton at Williamsport,ppd.

Danbury 6, 1000 Islands 3

Saturday’s games

Dayton at Williamsport, 12:05 p.m.

Danville at Danbury, 6:35 p.m.