The Commercial-News, Danville, IL

Sports

November 16, 2012

Wednesday's scores and more

DANVILLE — PREP FOOTBALL

Big 12 Conference Glance

All times Central

    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

Urbana    7    1    9    2

Bloomington    7    1    7    3

Normal Community    6    2    6    4

Normal West    6    2    6    4

Danville    4    4    4    5

Decatur MacArthur    3    5    3    6

Champaign Centennial    2    6    2    7

Decatur Eisenhower    1    7    1    8

Champaign Central    0    8    0    9

Saturday, Nov. 3 score

IHSA Class 5A Playoffs: Morris 65, Urbana 20

———

Vermilion Valley Conference Glance

All times Central

    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

Bismarck-Henning    6    0    10    1

Salt Fork    5    1    9    2

Geo-RF/Chrisman    4    2    6    4

Milford/Cissna Park    3    3    6    4

Westville    2    4    3    6

Oakwood/A-P    1    5    3    6

Schlarman Academy    0    6    0    9

Saturday, Nov. 3 scores

IHSA Class 2A Playoffs: DuQuoin 7, Bismarck-Henning 6

IHSA Class 1A Playoffs: Carrollton 26, Salt Fork 20.

———

IHSA State Tournament Pairings

Class 8A

Second round

Game 17 — Park Ridge Maine South 27, Hoffman Estates Conant 13

Game 18 —  Carol Stream Glenbard North 23, Lincolnshire Stevenson 14

Game 19 — Wilmette Loyola Academy 31, Bartlett 7

Game 20 — Palatine 42, Schaumburg 14

Game 21 — Naperville Neuqua Valley 44,  Bolingbrook 33

Game 22 — Aurora Waubonsie Valley 28,  Oak Park-River Forest 7

Game 23 — LaGrange Lyons 42, O’Fallon 27

Game 24 — Chicago Mt. Carmel 41, Chicago Simeon 6

Quarterfinals

Game 25 — Carol Stream Glenbard North 29, Park Ridge Maine South 23

Game 26 — Wilmette Loyola Academy 19, Palatine 7

Game 27 — Naperville Neuqua Valley 23, Aurora Waubonsie Valley 20

Game 28 —Chicago Mount Carmel 45, LaGrange Lyons 10

Semifinals

Game 29 — Carol Stream Glenbard North (11-1) vs,  Wilmette Loyola Academy (11-1), 1 p.m. Saturday

Game 30 — Chicago Mount Carmel (11-1) at Naperville Neuqua Valley (12-0), 6 p.m. Saturday

Class 7A

Second round

Game 17 — Glen Ellyn Glenbard West 38, Libertyville 10

Game 18 — Wheaton North 14, Mount Prospect 7

Game 19 — Rockford Boylan Catholic 22, Oak Park Fenwick 21

Game 20 — Lake Zurich 17, Rockton Hononegah 6

Game 21 — Downers Grove North 29,  Harvey Thornton 13

Game 22 — Lisle Benet Academy 28, Oswego 13

Game 23 — Frankfort Lincoln-Way East 24, New Lenox Providence Catholic 14

Game 24 — Edwardsville 21, East St. Louis 18

Quarterfinals

Game 25 — Glen Ellyn Glenbard West 3, Wheaton North 0

Game 26 — Lake Zurich 21, Rockford Boylan Catholic 6

Game 27 — Lisle Benet Academy 26, Downers Grove North 24

Game 28 — Frankfort Lincoln-Way East 40, Edwardsville 10

Semifinals

Game 29 — Lake Zurich (10-2) at Glen Ellyn Glenbard West (12-0) 1 p.m. Saturday

Game 30 — Frankfort Lincoln-Way East (12-0) at Lisle Benet Academy (11-) 6 p.m. Saturday

Class 6A

Second round

Game 17 — Cary-Grove 49, Chicago St. Patrick 21

Game 18 — Crystal Lake Central 30, Fox Lake Grant 13

Game 19 — Lake Forest 23, Lake Villa Lakes 21

Game 20 — Niles Notre Dame 35, Chicago Steinmetz 8

Game 21 — Oak Forest 69, Palos Heights Shepard 29

Game 22 — Lemont 23, Oak Lawn Richards 19

Game 23 — Crete-Monee 35, Peoria Richwoods 32

Game 24 — Ottawa 21, Rock Island 20

Quarterfinals

Game 25 — Cary-Grove 7, Crystal Lake Central 0

Game 26 — Lake Forest 31, Niles Notre Dame 19

Game 27 — Lemont 21, Oak Forest 14

Game 28 — Crete-Monee 42, Ottawa 6

Semifinals

Game 29 — Cary Grove (12-0) vs. Lake Forest (9-3), 4 p.m. Saturday

Game 30 — Crete-Monee (12-0) at Lemont (11-1), 6 p.m. Saturday

Class 5A

Second round

Game 17 — New Lenox Lincoln-Way West 31, Maple Park Kaneland 15

Game 18 — Joliet Catholic Academy 42, Tinley Park 21

Game 19 — Woodstock Marian 41, Woodstock North 20

Game 20 — Lombard Montini 24, Sycamore 22

Game 21 — Washington 30, Normal University 6

Game 22 — Morris 65, Urbana 20

Game 23 — Chatham Glenwood 42, Jerseyville Jersey 21

Game 24 — Springfield Sacred Heart-Griffin 37, Jacksonville 36, OT

Quarterfinals

Game 25 — Joliet Catholic Academy 21, New Lenox Lincoln-Way West 20, OT

Game 26 — No. 3 Lombard Montini 42, Woodstock Marian 27

Game 27 — Morris 28, Washington 27

Game 28 — Springfield Sacred Heart-Griffin 33, Chatham Glenwood 21

Semifinals

Game 29 — Joliet Catholic Academy (8-4) vs. Lombard Montini (10-2) 1 p.m. Saturday

Game 30 — Springfield Sacred Heart-Griffin (11-1) at Morris (11-1), 3 p.m. Saturday

Class 4A

Second round

Game 17 — Chicago Brooks 49, Chicago VOISE Academy 12

Game 18 — Evergreen Park 34, Richmond-Burton 27

Game 19 — Rock Island Alleman 42, Stillman Valley 7

Game 20 — Coal City 12, Geneseo 10

Game 21 — Peoria Notre Dame 41, Macomb 21

Game 22 — Rochester 42,  Charleston 14

Game 23 — Harrisburg 14, Columbia 7

Game 24 — Alton Marquette 56, Olney East Richland 28

Quarterfinals

Game 25 — Evergreen Park 37, Chicago Brooks 14

Game 26 — Rock Island Alleman 28,  Coal City 13

Game 27 — Rochester 46, Peoria Notre Dame 21

Game 28 — Harrisburg 41, Alton Marquette 7

Semifinals

Game 29 — Rock Island Alleman (11-1) at Evergreen Park, 6 p.m. Saturday

Game 30 — Harrisburg (11-1) at Rochester (11-1), 3 p.m. Saturday

Class 3A

Second round

Game 17 — Winnebago 56, Elmwood-Brimfield 20

Game 18 — Aurora Christian 28,  Elmhurst Immaculate Conception 21

Game 19 — Sterling Newman Central Catholic 26, Monmouth-Roseville 14

Game 20 — Wilmington 48, St. Joseph-Ogden 8

Game 21 — Williamsville 14, Monticello 0

Game 22 — Tolono Unity 22, Pleasant Plains 7

Game 23 — Greenville 42, Vienna-Goreville 2

Game 24 — Carterville 30, Benton 14

Quarterfinals

Game 25 — Aurora Christian 49, Winnebago 14

Game 26 — Sterling Newman Central Catholic 28, Wilmington 26

Game 27 — Tolono Unity 10,  Williamsville 7

Game 28 — Greenville 49,  Carterville 38

Semifinals

Game 29 — Aurora Christian (11-1) vs. Sterling Newman Central Catholic (12-0), 2 p.m. Saturday

Game 30 — Greenville (11-1) at Tolono Unity (11-1), 1 p.m. Saturday

Class 2A

Second Round

Game 17 — Amboy-LaMoille 43, Orion 18

Game 18 — Aledo Mercer County 42, Rockford Lutheran 14

Game 19 — Clifton Central 28,  Carthage Illini West 0

Game 20 — Kewanee Wethersfield- Annawan 16, Downs Tri-Valley 13

Game 21 — DUQUOIN 7, BISMARCK-HENNING 6

Game 22 — Camp Point Central-Southeastern 33, Cerro Gordo-Bement 13

Game 23 — Belleville Althoff Catholic 32, Athens 20

Game 24 — Casey-Westfield 50, Carlinville 49, OT

Quarterfinals

Game 25 — Aledo Mercer County 33, Amboy-LaMoille 21

Game 26 — Clifton Central 48, Kewanee Wethersfield-Annawan 27

Game 27 — Camp Point Central-Southeastern 35, DuQuoin 28

Game 28 — Belleville Althoff Catholic 19, Casey-Westfield 17

Semifinals

Game 29 — Clifton Central (11-1) at Aledo Mercer County (12-0), 2:30 p.m. Saturday

Game 30 — Camp Poiint Central-Southeastern (12-0) vs. Belleville Althoff Catholic (9-3), 2 p.m. Saturday

Class 1A

Second Round

Game 17 — Stockton 44, Galena 7

Game 18 — Lena-Winslow 27, Chicago Hales Franciscan 21

Game 19 — Forreston 35, Ottawa Marquette 34, OT

Game 20 — Toulon Stark County 52, Mooseheart 14

Game 21 — LeRoy 78, Flanagan-Cornell-Woodland 46

Game 22 — Concord Triopia 12, Moweaqua Central A&M 7

Game 23 — Maroa-Forsyth 41, Villa Grove 0

Game 24 — CARROLLTON 26, SALT FORK 0

Quarterfinals

Game 25 — Stockton 48, Lena-Winslow 14

Game 26 — Toulon Stark County 50, Forreston 20

Game 27 — Concord Triopia 22, LeRoy 20

Game 28 — Maroa-Forsyth 48, Carrollton 14

Semifinals

Game 29 — Toulon Stark County (10-2) at Stockton (12-0), 2 p.m. Saturday

Game 30 — Concord Triopia (11-1) vs. Maroa-Forsyth (11-1), 1:30 p.m. Saturday

———

Wabash River Conference Glance

All times Eastern

    Conf.     Overall

Team     W     L     W     L

North Vermillion    7    0    12    1

Fountain Central     6    1    8    2

Attica    5    2    8    4

Seeger    4    3    4    6

Rockville    3    4    4    6

Turkey Run    2    3    3    7    

Covington    1    6    2    8

Riverton Parke    0    7    0    10

Friday, Nov. 2 score

IHSAA Class A Sectional 38 Championship: North Vermillion 27, Attica 7

Friday, Nov. 9 game

IHSAA Class A Regional Championship: Indianapolis Scecina 27, North Vermillion 0

———

Indiana Prep Football

IHSAA Semistates

All Times Eastern

Class 5A

Merrillville (11-2) at Fort Wayne Snider (13-0), 8 p.m. Friday

Lawrence Central (13-0) at Center Grove (12-1), 7 p.m. Friday

Class 4A

Mishawaka (10-3) at Concord (11-2), 7 p.m. Friday

Indianapolis Cathedral (8-5) at Columbus East (13-0), 8 p.m. Friday

Class 3A

Mishawaka Marian (10-3) at Hamilton Heights (12-1), 7:30 p.m. Friday

Indianapolis Chatard (11-2) at Gibson Southern (11-2), 5:30 p.m. Saturday

Class 2A

Fort Wayne Luers (9-4) at Andrean (11-2), 7:30 p.m. Friday

Indianapolis Ritter (13-0) at Evansville Mater Dei (11-2), 8 p.m. Friday

Class 1A

Lafayette Central Catholic (12-1) at Sheridan (9-4), 7 p.m. Friday

Indianapolis Scecina (10-3) at Linton-Stockton (13-0), 7:30 p.m. Friday

———

PREP GIRLS BASKETBALL

Illinois Prep Girls Basketball

Wednesday’s Scores

Bloomington Central Catholic 67, Normal Community 22

Chicago Academy 35, Prosser 33

Chicago Ag Science 51, Cristo Rey 36

Chicago Marshall 59, North Chicago 41

Chicago-University 68, Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 19

Columbia 48, Lebanon 45

Fremd 59, Johnsburg 23

Lake View 34, Kelvyn Park 28

Marist 64, Chicago Resurrection 35

Mather 49, Steinmetz 20

Raby 49, Douglass 15

Rolling Meadows 85, Lakes Community 60

Sesser-Valier 48, Trico 18

St. Anne 61, Wilmington 43

Universal 46, St. Gregory 41

Waterloo Gibault 43, East Alton-Wood River 31

Alton Tournament

Belleville West 50, Jerseyville Jersey 6

Breese Mater Dei 60, Springfield Lanphier 27

Argo Tournament

Riverside-Brookfield 50, Argo 36

Charger Girls Basketball Tournament

South Elgin 48, Hampshire 40

Dundee-Crown Tournament

Hononegah 71, Huntley 44

Crystal Lake South 56, St. Viator 45

Crystal Lake South 56, St. Viator 45

Palatine 44, McHenry 38

Streamwood 52, Dundee-Crown 35

Elgin Academy Tournament

Alden-Hebron 49, Mooseheart 6

Elgin 38, Willows 35

Nazareth 43, Elgin Academy 14

Galva Thanksgiving Tournament

Elmwood 49, Galva 27

Geneseo Tournament

Annawan 63, Orion 50

Geneseo 47, Rockridge 28

Harvard Tournament

Crystal Lake Central 54, Harvard 33

Macomb Tournament

Illini Bluffs 75, Macomb 47

Pekin 47, Havana 39

Pleasant Plains 48, West Prairie 27

Meridian (Mounds) Tournament

Century 63, Dongola 29

Galatia 47, Mounds Meridian 33

Shawnee 51, Tamms (Egyptian) 22

Mundelein Tournament

Grayslake North 41, Carmel 28

Prairie Ridge 57, Mundelein 46

Oregon High School Tournament

Mendota 51, Fulton 21

Oregon 55, Polo 37

Prophetstown 46, Ottawa Marquette 33

Rockford Lutheran 62, Milledgeville 21

Richards Tournament

Harvey Thornton 64, Eisenhower 62

Riverton Early Bird Review

Williamsville 42, Springfield Calvary 24

Mt. Zion 44, Decatur Lutheran (LSA) 19

Riverton 46, Clinton 40

ROWVA Classic

Biggsville West Central 44, Oneida (ROWVA) 30

Mercer County 47, Abingdon 30

Somonauk Tournament

Newark 47, Aurora Central Catholic 28

Seneca 40, Wheaton Academy 32

Serena 38, Sandwich 31

Westminster Christian 31, Hinckley-Big Rock 25

Thanksgiving Tournament

Harlan 37, De La Salle 34

Timberwolf Tip Off

Armstrong 47, Cullom Tri-Point 43

Kankakee 65, Donovan 26

Watseka 54, Clifton Central 21

Warren Tournament

Galena 49, Orangeville 34

York Tournament

Naperville Neuqua Valley 63, St. Charles North 30

Prospect 60, Wheaton North 51

York 53, Conant 42

———

Indiana Prep Girls Basketball

Wednesday’s scores

Ft. Wayne Canterbury 76, Woodlan 63

Gary Roosevelt 34, Gary 21st Century 31

Indiana Deaf 18, Indpls Fall Creek 12

Indpls Marshall 49, Tindley 29

Lawrence North 74, Anderson 50

Logansport 87, Maconaquah 44

Northfield 38, Eastbrook 36

Peru 61, Southwood 57

Randolph Southern 42, Muncie Burris 30

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

Federal Hockey League Glance

All times Central

    GP    W    OW    OL    L    Pts

Dayton    9    6    1    1    1    21

1000 Islands    9    5    0    1    2    16

Danbury    7    3    1    1    2    12

Williamsport    10    3    0    1    6    10

Cape Cod    6    2    1    0    3    8

Danville    6    1    1    0    5    5

NOTE: Three points for a win. Two points for overtime win. One point for overtime loss.

Sunday’s scores

Dayton 13, Danville 5

Thursday’s games

Cape Cod at Williamsport, 6:05 p.m.

Danville at 1000 Islands,6:35 p.m.

Friday, Nov. 16 games

Danbury at Williamsport, 6:05 p.m.

Cape Cod at Dayton, 6:35 p.m.

Danville at 1000 Islands, 6:35 p.m.

Saturday’s Nov. 17 games

Danville at Williamsport, 6:05 p.m.

Cape Cod at Dayton, 6:35 p.m.

1000 Islands at Danbury, 6:35 p.m.

 

1
Text Only
Sports
  • Danville Post 210 Speakers fall to Rantoul CHARLESTON — Playing five games in five days finally took its toll on the Danville Post 210 Speakers.Rantoul’s Tanner McLain delivered a game-winning, two-out single to left to give his team a 6-5 victory over Danville in an elimination game of the F

    July 24, 2014

  • Juniors continue to play at Danville Tennis Open DANVILLE — The juniors were still on the court in the Greater Danville Tennis Open on Wednesday as three division titles were given out.Rachael Lewis won the girls 18 and under singles title with a 6-0, 6-0 win over Lauren Ellis, while the team of Er

    July 24, 2014

  • SPT- CN0723- Dans photo 2 Thurston gets first win DANVILLE — Getting those Ws is the goal of every pitcher.Danville’s Chase Thurston has been seeking his first collegiate victory all year. The former Danville High standout finally got it on Tuesday night when the Danville Dans defeated the Springfie

    July 23, 2014 2 Photos

  • SPT- CN0723 - Dustbowl photo 1 Shooting Stars sprint past MB Squad DANVILLE —Tuesday’s action from the Dustbowl at the David S. Palmer Arena featured two games in the Girls High School Division with two local teams — MB Squad and Shooting Stars — squaring off in round-robin play to advance to Sunday’s championship.

    July 23, 2014 2 Photos

  • Pitching boosts Speakers CHARLESTON — The Danville Post 210 Speakers’ pitching is coming along at the right time.With strong performances from Austin Millholland and Dalton Strawser, the Speakers defeated Piatt County 5-1 to move on in the Fourth Division Tournament.“The sto

    July 23, 2014

  • SPT - CN0722 - Post 210 Baseball photo 1 Speakers stay alive TILTON — Danville Post 210 baseball got their revenge Sunday afternoon and did it in style. After losing to Shelby County in the Fourth Division Tournament opener on Saturday, Danville had to win two games on Sunday if they wanted to advance and keep

    July 22, 2014 2 Photos

  • SPT - CN0722 - VCS photo Youth gets served at VCS Fan Appreciation Night OAKWOOD — The Vermilion County Speedway Fan Appreciation Night was more a spotlight for the youth on and off the track.While kids in the stands had bike races and decided the order for racers in certain feature races, there was a bunch of kids going

    July 22, 2014 1 Photo

  • Local Roundup: Dans drop third straight SPRINGFIELD, Ohio — Ninth-inning rallies are becoming the norm for the Danville Dans.Unfortunately, all three of the comebacks have failed to produce a victory.On Monday night, Danville shortstop Matt Henderson delivered a two-run single in the ninth

    July 22, 2014

  • No Headline Provided TODAYBasketballDustbowl at Palmer ArenaLegion BaseballFourth Division Tournament at Charleston: Danville Post 210 Speakers vs. Piatt County, 7:15 p.m.Prospect League BaseballSpringfield Sliders at Danville Dans, 6:30 p.m.TennisGreater Danville Open a

    July 22, 2014

  • Legion Baseball Galnce LEGION BASEBALLIllinois Fourth Division TournamentSaturday, July 19 scoresAt CharlestonGame 1 — Mattoon 14, Charleston 4Game 2 — Piatt County 14, Paris 0At DanvilleGame 3 — Rantoul 10, Lincoln 1Game 4 — Shelby County 1, Danville 0Sunday, July 20 scor

    July 22, 2014

E-edition
NJCAA Tourney Photos 2014


Check out the action at the NJCAA Division II National Men's Basketball Tournament March 18-22 at DACC. Buy photos from the Commercial-News here: http://smu.gs/1iCWKnP

Must Read
AP Video
Official: Air Algerie Flight 'probably Crashed' TSA Administrator on Politics and Flight Bans Raw: National Guard Helps Battle WA Wildfires Raw: Ukraine's Donetsk Residents Flee Senators Push to End Hamas Threat in Cease-Fire A Young Victim's Premonition, Hug Before MH17 U.N. School in Gaza Hit by Israeli Strike Raw: Deadly Storm Hits Virginia Campground Officials Warn of Avoidable Death in Hot Cars Death Penalty Expert: 'This is a Turning Point' House Committee at Odds Over Obama Lawsuit Raw: MH17 Victim's Bodies Arrive in Netherlands Raw: UN School Used As Shelter Hit by Tank Shell Raw: Gunmen Attack Iraqi Prison Convoy Plane Leaves Ukraine With More Crash Victims The Rock Brings Star Power to Premiere Raw: Families Travel to Taiwan Plane Crash Site Arizona Execution Takes Almost Two Hours Crash Kills Teen Pilot Seeking World Record
NDN Video
Hillary Clinton Blamed Bill's Affair With Monica Lewinsky On Abuse He Suffered As A Child 'Fifty Shades of Grey': Watch the Super Sexy First Trailer Now! Reports: Ravens RB Ray Rice Suspended For 1st 2 Games Of The Season Chapter Two: Becoming a first-time director Air Algerie plane with 119 on board missing over Mali Diamond Stone, Malik Newman, Josh Jackson and others showcase talent Free Arturo - The World's Saddest Polar Bear A Look Back at Batman On Film Through The Years LeBron James -- Dropped $2k On Cupcake Apology ... Proceeds To Benefit Charity Snoop Dogg Says He Smoked Weed at the White House Raw: Fight Breaks Out in Ukraine Parliament Chris Pratt Interrupts Interview To French Braid Intern's Hair Shirtless Super Mario Balotelli Dances While Ironing - @TheBuzzeronFOX Whoa! Watch "Housewives" Star Do the Unthinkable LeBron apologizes to neighbors with cupcakes Justin Bieber In Calvin Klein Underwear Shoot Samsung Pre-Trolls The IPhone 6 With New Ad Jimmy Kimmel Introduces His Baby Girl Swim Daily, Nina Agdal in the Cook Islands Guilty Dog Apologizes to Baby for Stealing Her Toy