The Commercial-News, Danville, IL

Sports

February 16, 2013

Saturday's local scores and glances

DANVILLE — PREP BOYS BASKETBALL

IHSA Class 4A Tournament

All Times Central

Normal West Regional


Tuesday, Feb. 26 games

Game 1 — No. 1 Normal Community vs. No. 4 Danville, 6 p.m.

Game 2 — No. 2 Normal West vs. No. 3 Bradley-Bourbonnais, 7:30 p.m.

Friday, March 1 game

Championship — Game 1 winner vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All Times Central

Hoopeston Area Regional


Monday, Feb. 18 games

Game 1 — No. 4 Oakwood vs. No. 5 Georgetown-Ridge Farm, 6 p.m.

Game 2 — No. 3 Bismarck-Henning vs. No. 6 Hoopeston Area, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 3 — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Westville vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Chrisman Regional


Tuesday, Feb. 19 games

Game 1 — No. 4 Chrisman vs. No. 5 Milford, 6 p.m.

Game 2 — No. 3 Schlarman Academy vs. No. 6 Tri-County, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 3 — No. 1 Salt Fork vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Shiloh vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

Heritage Regional

Monday, Feb. 18 game

Game 1 — No. 4 Villa Grove vs. No. 5 Fisher, 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 19 games

Game 2 — No. 2 Champaign Judah Christian vs. No. 7 Armstrong-Potomac, 6 p.m.

Game 3 — No. 3 Heritage vs. No. 6 Urbana University High, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 4 — No. 1 Cissna Park vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 5 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 4 winner vs. Game 5 winner, 7:30 p.m.

———

Illinois Prep Boys Basketball

Saturday’s Scores


Aurora West 80, West Chicago 35

Belvidere 71, Rockford East 45

Calumet 52, Chicago (Urban Prep Charter/West) 47

Christopher 61, Zeigler-Royalton 34

Crystal Lake South 61, Marengo 57

DeKalb 55, Streator 54, OT

Evanston Township 56, Dundee-Crown 43

Galesburg 59, Ridgewood 52

Glenbard East 48, Wheaton Warrenville South 40

Hononegah 58, Freeport 26

Indpls Tech, Ind. 57, Lincoln Park 45

Kaneland 76, Dixon 62

Lake Forest 49, Lake Forest Academy 41

Lakes Community 58, Deerfield 56

Limestone 65, Dunlap 60

Lincoln 49, Moline 46

Machesney Park Harlem 69, Rockford Guilford 61

Marmion 60, Aurora Central Catholic 36

Montini 66, Woodstock Marian 56

Morton 58, Canton 31

Naperville Neuqua Valley 63, Larkin 53

Naperville North 52, Naperville Central 48

Nazareth 61, Fenwick 55

Normal University 58, Richwoods 46

North Lawndale 80, Wells 31

Pekin 44, East Peoria 30

Peoria Notre Dame 58, Quincy Notre Dame 45

Rochelle 71, Sycamore 64

Rock Island 65, Peoria Manual 61, OT

Rockford Jefferson 51, Rockford Boylan 47

Springfield Lanphier 85, Peoria (H.S.) 82

St. Patrick 67, Hersey 50

Staunton 61, Bunker Hill 39

Tamms (Egyptian) 93, Joppa 70

Teutopolis 72, Madison 47

Washington 39, Metamora 37

Waterloo 41, Mascoutah 24

———

At Attica, Ind.

Attica 64, Clinton Prairie 62


Clinton Prairie (62) — Morris 21, Walker 17, Martin 11, McGraw 9, Doyle 4, Ricen 0, Forsythe 0. Totals: 24 6-8 62.

Attica (64) — Carson Davis 17, Bryce Cooper 14, Keetin Arnold 13, Kenny Little 8, Jordan Capps 6, Brady Sheridan 5, Austin Smyth 1, Mike Green 0. Totals: 26 8-13 64.

Clinton Prairie    13    16    16    17    —    62

Attica    16    19    14    15    —    64

Total fouls — Clinton Prairie 15, Attica 11. Fouled out — None. Technical fouls — none.

———

At Clinton, Ind.

Covington 77, South Vermillion 50


Covington (77) — Chandler Spring 8 2-2 22, Jordan Ahrens 8 1-2 10, Alex Frechette 7 2-2 15, Gage Hegg 2 2-2 6, Travis Coleman 1 2-2 5, Brennan Wright 1 1-2 3, Craig Root 1 0-0 3, James Foley 1 0-1 2, Ryan Fletcher 0 2-2 2, Spencer McCone 0 0-0 0. Totals: 29 11-16 77.

South Vermillion (50) — Lawson 5 1-4 13, Branz 5 1-3 12, Waldrop 3 1-2 7, Strayer 2 1-2 5, Luft 2 0-0 4, Hines 1 1-2 3, Crouch 1 0-0 2, Spivey 0 2-2 2, Bogetto 0 0-0 0. Totals: 20 7-15 50.

Covington    21    16    20    20    —    77

South Vermillion    13    8    14    15    —    50

3-point field goals — Covington 8 (Spring 4, Ahrens, Coleman, Root); South Vermillion 3 (Lawson 2, Branz). Total fouls — Covington 12, South Vermillion 16. Fouled out — None. Technical fouls — none.

———

From Friday

At Rockville

Rockville 88, Attica 59


Attica (59) — Bryce Cooper 15, Brady Sheridan 10, Kenny Little 8, Jordan Capps 7, Keetin Arnold 6, Austin Smyth 4, Carson Davis 4, Lance Whorrall 2, Mike Green 2, JR Dunwell 1, Wade Keller 0. Totals: 20 15-21 59.

Rockville (88) — Mahurin 39, Ulrich 15, Waltz 11, McFall 10, Griffin 6, Wilkey 4, R. Brown 2, J. Brown 1. Totals: 36 7-14 88.

Attica    11    8    20    20    —    59

Rockville    19    14    25    30    —    88

Total fouls — Attica 15, Rockville 20. Fouled out — Wilkey. Technical fouls — none.

———

Indiana Prep Boys Basketball

Saturday’s Scores


Adams Central 54, Blackford 39

Angola 37, W. Noble 34

Attica 64, Clinton Prairie 62

Baptist Academy 76, Greenwood Christian 71

Bethesda Christian 76, Clinton Central 48

Bluffton 59, Mississinewa 55, OT

Boonville 49, S. Spencer 44

Churubusco 42, Whitko 40

Columbia City 55, Ft. Wayne Northrop 49

Covington 78, S. Vermillion 49

E. Central 82, Franklin Co. 51

Elkhart Christian 45, Argos 42

Ev. Central 83, Princeton 68

Frankfort 69, Southmont 64

Ft. Wayne Blackhawk 59, Hamilton 37

Gary 21st Century 73, Indiana Math and Science Academy 63

Greenfield 55, Cambridge City 46

Hagerstown 60, Knightstown 55

Harrison, Ohio 60, Lawrenceburg 35

Horizon Christian 90, Lighthouse Christian 43

Indpls Cathedral 70, LaPorte 59

Indpls N. Central 63, Carroll (Ft. Wayne) 48

Indpls Northwest 78, Indpls Marshall 69

Indpls Tech 57, Lincoln Park, Ill. 45

Jeffersonville 85, Castle 65

Jennings Co. 70, Southwestern (Jefferson) 49

Lanesville 78, Crawford Co. 59

LaVille 68, Bethany Christian 41

Liberty Christian 88, Daleville 30

Lowell 48, Crown Point 30

Maconaquah 64, Southwood 53

Martinsville 74, Indpls Irvington 49

Medora 54, Washington Catholic 48

Michigan City 56, S. Bend Washington 54

Michigan City Marquette 80, Calumet 42

Monroe Central 56, Delta 45

Mooresville 44, Indpls Scecina 43, OT

Muncie South 55, Union (Modoc) 49

New Albany 69, Indpls Arlington 53

Pioneer 69, Delphi 40

Prairie Hts. 43, Lakeland 42

S. Central (LaPorte) 59, Knox 48

S. Dearborn 57, Scottsburg 49

S. Decatur 71, N. Decatur 55

Seton Catholic 73, Ansonia, Ohio 49

Shelbyville 93, Hauser 56

Sheridan 50, Western Boone 48

Traders Point Christian 53, Culver Academy 41

Twin Lakes 63, Northwestern 45

W. Vigo 60, N. Central (Farmersburg) 43

Wapahani 57, Yorktown 41

Warren Central 54, Bloomington South 48

Washington Twp. 55, River Forest 52

Westville 75, LaCrosse 69, OT

White River Valley 51, Union (Dugger) 17

Whitesville Trinity, Ky. 63, Cannelton 48

Winchester 75, Northeastern 64

———

PREP GIRLS BASKETBALL

IHSA Class 4A Tournament

All times Central

Bradley-Bourbonnais Regional


Monday, Feb. 11 score

Game 1 — Minooka 52, Normal Community 27

Wednesday, Feb. 13 games

Game 2 — Minooka 50,  Normal West 49, OT

Game 3 — Bradley-Bourbonnais  40, Danville 31

Thursday, Feb. 14 game

Championship — Minooka 41, Bradley-Bourbonnais 33

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Armstrong-Potomac Regional


Monday, Feb. 4 scores

Game 1 — Salt Fork 42, Milford 32

Game 2 — Schlarman Academy 61, Buckley Christ Lutheran 19

Tuesday, Feb. 5 scores

Game 3 — Armstrong-Potomac 50, Salt Fork 27

Game 4 — Schlarman Academy 41, Cissna Park 38

Thursday, Feb. 7 score

Championship — Schlarman Academy 45, Armstrong-Potomac 38

———

Fisher Sectional

Monday, Feb. 11 scores

Game 1 — LeRoy 45, Fisher 24

Game 2 — Iroquois West 55, Schlarman Academy 44

Thursday, Feb. 14 game

Championship — Iroquois West 46, LeRoy 35

———

IHSAA Class 2A Tournament

All Times Eastern

Fountain Central Sectional 38


Tuesday, Feb. 5 scores

Game 1 — Delphi 35, Fountain Central 32

Game 2 — Seeger 30, Sheridan 22

Friday, Feb. 8 scores

Game 3 — Delphi 46, Clinton Central 23

Game 4 — Seeger 31, Carroll (Flora) 30

Saturday, Feb. 9 score

Championship — Seeger 39, Delphi 31, OT

———

Lapel Regional

Saturday, Feb. 16 games

Game 1 — Wabash 42, Seeger (37

Game 2 — Eastern (Greentown) 72, Winchester 70, OT

Championship — Eastern (Greentown) 48, Wabash 32.

———

IHSAA Class A Tournament

All Times Eastern

North Vermillion Sectional 53


Tuesday, Feb. 5 scores

Game 1 — Attica 56, Covington 38

Game 2 — Riverton Parke 74, Turkey Run 17

Friday, Feb. 8 scores

Game 3 — North Vermillion 52, Attica 51.

Game 4 — Riverton Parke 61, Rockville 36

Saturday, Feb. 9 score

Championship — North Vermillion 47, Riverton Parke 33

———

Tri-Central Regional

Saturday, Feb. 16 games

Game 1 — Lafayette Central Catholic 64, Randolph Southern 43.

Game 2 — North Vermillion 34, Southern Wells 25

Championship — Lafayette Central Catholic 46, North Vermillion 34

———

Indiana Prep Girls Basketball

Saturday’s Scores

Regionals


Class 4A

Kokomo

Logansport 56, Ft. Wayne Snider 50

Ft. Wayne South 58, Westfield 56

Ft. Wayne South 71, Logansport 55

Valparaiso

Merrillville 74, Lake Central 56

Warsaw 49, Penn 42, OT

Warsaw 42, Merrillville 41

Bedford N. Lawrence

Franklin Central 51, Castle 34

Bedford N. Lawrence 71, Columbus North 45

Bedford N. Lawrence 58, Franklin Central 51

Decatur Central

Mooresville 65, Connersville 34

Indpls Roncalli 57, Brownsburg 34

Indpls Roncalli 42, Mooresville 32

Class 3A

Bellmont

Ft. Wayne Concordia 42, NorthWood 39

Hamilton Hts. 60, Norwell 58

Hamilton Hts. 65, Ft. Wayne Concordia 62

Rensselaer

Benton Central 64, Rensselaer 28

Plymouth 32, Griffith 25

Benton Central 44, Plymouth 28

Brownstown

Corydon 55, Ev. Bosse 52

Rushville 59, Jasper 48

Rushville 52, Corydon 32

Danville

Mt. Vernon (Fortville) 45, Lebanon 44

Indian Creek 53, Greencastle 39

Mt. Vernon (Fortville) 54, Indian Creek 49

Class 2A

Lapel

Wabash 42, Seeger 37

Eastern (Greentown) 72, Winchester 70, OT

Eastern (Greentown) 48, Wabash 32

Rochester

Ft. Wayne Luers 71, Westview 48

Boone Grove 52, Whiting 33

Ft. Wayne Luers 67, Boone Grove 40

Paoli

Ev. Mater Dei 64, Paoli 42

Sullivan 55, Austin 45

Ev. Mater Dei 68, Sullivan 35

Speedway

Heritage Christian 78, Speedway 40

Triton Central 61, Knightstown 37

Heritage Christian 57, Triton Central 43

Tri-Central

Lafayette Catholic 64, Randolph Southern 43

N. Vermillion 34, Southern Wells 25

Lafayette Catholic 46, N. Vermillion 34

Caston

Oregon-Davis 61, Morgan Twp. 39

Ft. Wayne Canterbury 95, W. Central 54

Ft. Wayne Canterbury 79, Oregon-Davis 54

W. Washington

Vincennes Rivet 56, New Washington 42

Dubois 44, Trinity Lutheran 30

Vincennes Rivet 53, Dubois 39

Southwestern (Shelby)

Shakamak 48, Tindley 30

Southwestern (Shelby) 62, Jac-Cen-Del 58, OT

Southwestern (Shelby) 60, Shakamak 42

———

PREP BOYS SWIMMING

At Chamapign

IHSA Sectional


Team scores — 1. Champaign Central 275, 2. Champaign Centennial 213.5, 3. Danville 181, 4. Urbana 138, 5. Sullivan 130, 6. Urbana University 79, 6. 7. Effingham St. Anthony 64, 8. Charleston 45

Individual results

Diving — 1. Tony Petrotte (U) 302, 3. Antonio Sanchez (D) 268.85, 4. Jordan Ledezma (D) 252.20)

200-yard medley relay — 1. Champaign Central 1:42.20, 3. Danville (Tristan Wolfe, Lucas Miller, Max Shannon, Jon Delzell), 1:46.84

200-yard freestyle relay — 1. Champaign Central 1:31.10, 2. Danville (Wolfe, Miller, Shannon, Delzell), 1:33.76

400-yard freestyle relay — 1. Champaign Centennial 3:24.13, 4. Danville (Ledezma, Parker Arnholt, Logan McBee, Shannon) 3:48.76

200 freestyle — 1. Peter Keller (ESA) 1:48.95, 9. Armholt 2:03.20

200 individual medley — 1. Alexander Keller (ESA) 1:52.01, 8. McBee 2:23.83

50 freestyle — 1. Delzell 21.79

100 butterfly — 1. Brock Bales (S) 53.76, 8. Miller 1:01.20

100 freestyle — 1. Delzell 48.48

500 freestyle — 1. Peter Keller 4:51.97, 6. Arnholt 5:35.35, 10. Josh King (D) 6:26.64

100 backstroke — 1. Heath Rogers (Centennial) 58.41, 6. Wolfe 59.76

100 breaststroke — 1. Alexander Keller 58.72, 2. Bales 59.86, 7. Miller 1:06.93

———

At Crawfordsivlle, Ind.

IHSAA Sectiona
l

Team scores — 1. Twin Lakes 369, 2. Western Boone 358.5, 3. Crawfordsville 296, 4. North Montgomery 249.5, 5. Seeger 223, 6. Delphi 179, 7. South Vermillion 162, 8. Fountain Central 133, 9. Southmont 77, 10. North Vermillion 71, 11. Benton Central 56, 12. Attica 36

Individual results

Diving — 1. Doug Bailey (TL) 289.65, 9. Kale Freeman (FC) 223.05, 11. Aaron Martineck (FC) 188.30

200-yard medley relay — 1. Twin Lakes 1:40.71, 6. Fountain Central (Nick Hall, Weston Phillips, Joe Nine, Kale Freeman) 1:57.38, 7. Seeger (Patrick Hegg, Issac Hunter, Solomon Hunter, Cameron Sheets) 1:58.54, 9. North Vermillion (Kevin Byrum, Jonathon Bemis, Dakota Floyd, Kaleb Hill) 2:08.67 11. Attica (Kylan Freeland, Bryce Alenduff, Kyle Erwin, Jackson Stoll) 2:13.98

200-yard freestyle relay — 1. Twin Lakes 1:30.63, 2. Seeger (Spencer Hitchock, Jayson Smith, Michael Anderson, Wyatt Tarter) 1:32.48, 7. Fountain Central (Phillips, Freeman, Hall, Nine) 1:43.46, 10. North Vermillion (Bemis, Hill, Brent Scott, Ethan Hughes) 1:47.96, 12. Attica (Freeland, Charles Day, Steve Piper, Stoll) 1:52.93

400-yard freestyle relay — 1. Twin Lakes, 3. Seeger (Hitchock, Smith, Anderson, Tarter) 3:30.22, 7. North Vermillion (Floyd, Byrum, Scott, Hughes) 4:20.32, 10. Fountain Central (Clayton McGrady, Will Terry, Jonathon Hoagland, James Andres) 4:30.46

200 freestyle — 1. Nick Lyons (TL) 1:50, 2. Nine 1:52.51, 3. Tarter 1:55.35, 15. Stoll 2:13.28

200 individual medley — 1. William Fairfield (C) 1:56.96, 9. Anderson 2:19.31, 11. Phillips 2:25.34, 12. Issac Hunter 2:26.05, 15. Ethan Hughes 2:37.28

50 freestyle — 1. Lane Robertson (TL) 22.28, 4. Hitchcock 23.04, 5. Smith 23.58,

100 butterfly — 1. Fairfield 53.85, 5. Nine 58.12, 6. Tarter 58.50, 11. Hegg 1:07, 12. Nick Hall (FC) 1:10.54

100 freestyle — 1. Josh McCabe (TL) 47.83, 5. Hitchcock 52.04, 9. Smith 53.36, 13. Freeland 56.11, 16. Stoll 59.05

500 freestyle — 1. Owen Richardson (WB) 4:57, 9. Solomon Hunter 5:59.78, 11. Hughes 6:10.27, 16. Jimmy Mix (A) 7:00.48

100 backstroke — 1. McCabe 52.93, 5. Anderson 1:01.08, 8. Hegg 1:06.40, 11. Freeland 1:08.03, 16. Nick Hall 1:11.71

100 breaststroke — 1. Luke Spencher (NM) 1:02.96, 8. Phillips 1:11.9012, Scott 1:16.02, 15. Bemis 1:19.18

———

PREP BOYS TRACK

At Champaign

Illini Scholastic Open

Individual results


Long jump — 1. Ja’Mari Ward (Cahokia) 22-9½

Triple jump — 1. Ward 46-7, 9. Lonnie Buggs (Danville) 37-4½

High jump — 1. Antonio Pierce (Cahokia) 6-5, 8. Dakota Gash (Danville) 5-3

Shot Put — 1. Brendan Duncan (Waterloo) 59-6¼, 8. Aaron Hardimon (Danville) 44-4

Pole Vault — 1. Adam Coulon (Tri-Valley) 14-3

60 meters — 1. Jonathon Boey (Decatur MacArthur) 6.86

200 meters — 1. Boey 22.48, 10. Jelani Day (Danville)  24.58, 11. Maurice Jeter (Danville) 24.65

400 meters — 1. Marlin Brady (Cahokia) 50.9, 17. Andrew Budnovich (Danville) 1:00.27

800 meters — 1. Darren Payton (Cahokia) 2:00.83, 11. Langston Hobbs (Danville) 2:18.20

1,600 — 1. Johnny Leverenz (Danville) 4:33.43, 4. Caleb Hummer (Danville) 4:45.17

800 relay — 1. Cahokia, 1:33.61, 8. Danville 1:41.99

1,600 relay — 1. Cahokia 3:27.79, 4. Danville 3:47.48,

3,200 relay — 1. Cahokia 8:09.47, 11. Danville 9:39.14

———

PREP GIRLS TRACK

At Champaign

Illini Scholastic Open

Individual results


Long jump — 1. Jenny Kimbro (Salt Fork) 16-6½, 10. Kierra Forman (Danville) 13-0

Triple jump — 1. Lashay Grubbs (Danville) 34-4½, 4. Forman 30-10¼

High jump — 1. Raynesha Lewis (Cahokia) 5-3, 4. Kimbro 4-7

Shot Put — 1. Lena Giger (Highland) 44-0, 9. Rachel Negangard (Salt Fork) 31-8½, 10. Abby Nicholson (SF) 30-8¼

Pole Vault — 1. Jessica Melchi (Mahomet-Seymour) 11-3, 2. Ambrosia Williams (D) 8-9

60 meters — 1. Sarah Sepanski (Springfield) 7.90, 5. Toria Plotner (Salt Fork) 8.29

200 meters — 1. Sepanski 26.48, 2. Joriel Stewart (Danville) 27.60

400 meters — 1. DeAsia Snowden-Bass (Decatur MacArthur) 1:01.83, 5. Grubbs 1:03.63

800 meters — 1. Sydney Billingsley (Normal University) 2:20.90, 15. Caylin Smith (Danville) 2:45.36

1,600 — 1. Caroline Kurdej (Schaumburg) 5:23.37, 10. Sadie Elliott (Danville) 5:47.12

60 hurdles — 1. Alexus Jimson-Miller (Danville) 8.97, 2. Kimbro 9.67

800 relay — 1. Cahokia, 1:49.27

1,600 relay — 1. Mahomet-Seymour 4:19.48, 5. Danville 4:35.12

3,200 relay — 1. Hoffman Estates 10:04, 8. Danville 11:11

———

MENS COLLEGE BASKETBALL

At Mary Miller Gymnasium, Danville

Danville Area Community College 83, Illinois Central College 68


Illinois Central (68) — Partice Sanders 5-8 1-2 12, DJ Gillispie 0-2 1-4 1, Sam Feehan 4-15 0-0 9, Tyler Lundeen 6-13 0-1 13, DJ Cousin 1-5 2-4 4, Antyony Swanigan 0-2 2-2 2, Jordan Seele 5-8 0-4 14, Dominique Arrington 1-3 2-3 4. Totals: 26-70 14-24 68.

DACC (83) — Chris Whitehead 5-9 4-5 14, Derek Shouse 6-14 0-0 13, Evan Blackmon 1-4 1-2 3, Mike Ryce 5-8 1-2 12, Ronnie White 8-13 6-6 22, Raheem Jackson 1-4 2-2 4, David Hicks 1-5 2-2 4, Andrew Mitchell 0-0 0-0 0, Djordje Rakovik 0-0 0-0 0, Bobby Blackwell 2-3 0-0 5, Kody Tucker 1-5 0-0 2, Cody Owen 0-3 2-2 2, Andrew Hansen 1-1 0-0 2. Totals: 31-69 18-21 83.

Illinois Central    29    39    —    68

DACC    36    47    —    83

3-point goals — Illinois Central 2-14 (Sanders 0-2, Freehan 1-6, Lundeen 1-4, Cousin 0-2); DACC 3-12 (Ryce 1-1, Blackmon 0-2, Shouse 1-2, Whitehead 0-1, Hicks 0-1, Blackwell 1-1, Tucker 0-1, Owen 0-3). Rebounds — Illinois Central 43 (Sanders 2, Gillispie 4, Freehan 5, Lundeen 5, Cousin 6, Swanigan 6, Seele 8, Arrington 2, TEAM 5); DACC 45 (Ryce 3, White 9, Blackmon 4, Shouse 4, Whitehead 4, Jackson, Hicks 7, Blackwell, Owen 3, Hansen 3, TEAM 6). Assists — Illinois Central 8 (Sanders 6, Freehan, Seele); DACC 17 (Ryce 4, Blackmon 3, Shouse 4, Whitehead 2, Hicks 3, Owen). Steals — Illinois Central 7 (Sanders 2, Freehan 2, Lundeen 3); DACC 11 (Ryce, White 2, Blackmon, Shouse, Whitehead 2, Jackson, Hicks 3). Turnovers — Illinois Central 20, DACC 17. Total fouls — Illinois Central 19, DACC 21. Fouled out — Ryce. Technical fouls — none.

Records — Illinois Central College 14-13 overall, 3-4 conference; Danville Area Community College 24-3, 7-0.

———

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

At Danville

Danville Area Community College 73, Lewis & Clark 62


Lewis & Clark (62) — Weathersby 3 2-3 8, Wood 7 6-10 20, Shinuald 0 0-0 0, Rigsby 6 5-7 19, Lacey 0 1-2 1, Snead 1 2-2 4, Brown 1 1-4 3, Gill-Binder 3 1-4 7. Totals: 21-69 18-32 62.

DACC (73) — Hillary Lively 3-5 0-0 6, Tori Stephenson 1-3 0-0 2, Megan Hiner 3-9 4-6 12, Emily Montgoemry 1-4 9-9 10, Stephanie Lord 4-6 3-4 12, Kamaren Cole 3-8 6-6 14, Samantha Siddens 0-1 1-2 1, Tierra GoLightly 5-12 6-8 16. Totals: 20-51 28-36 73.

3-point goals — Lewis& Clark 2 (Rigsby 2); DACC 5 (Hiner 2, Cole 2, Lord). Total fouls — Lewis & Clark 24, DACC 23. Fouled out — Weathersby, Lively. Technical fouls — none.

Records — Lewis & Clark 15-10 overall 3-4 in Mid-West Athletic Conference, DACC 19-8, 5-2.

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

Federal Hockey League Glance

All times Central


    GP    W    OW    OL    L    Pts

z-Dayton    46    35    3    3    5    114

x-Danbury    43    20    4    5    14    73

Pennsylvania    44    20    3    3    18    69

x-1000 Islands    47    16    5    3    23    61

x-Danville    49    17    2    3    27    58

New York    30    4    1    1    24    15

z - clinched league title

x - clinched playoff berth

NOTE: Three points for a win. Two points for overtime win. One point for overtime loss.

Sunday’s score

Dayton 4, Danville 1

Thursday’s game

1000 Islands 4, Dayton 2.

Friday’s games

Danbury 9, Dayton 4

1000 Islands 4, Danville 1

Saturday’s game

Danbury 5, 1000 Islands 3.

Sunday’s games

Pennsylvania at Danbury, 4:05 p.m.

Danville at Dayton, 6:35 p.m.

Monday’s games

Danbury at 1000 Islands, 5:05 p.m.

Dayton at Danville, 5:35 p.m.

 

1
Text Only
Sports
  • SPT- CN0822 - HA photo 2 New era for HA, Schlarman HOOPESTON — A new era for Hoopeston Area and Schlarman Academy begins this year as they have combined forces for the upcoming Vermilion Valley Conference football season. The nine-game schedule has five home games this year and both schools will host

    August 22, 2014 2 Photos

  • Devils find their first opponent BISMARCK — After Chicago Hawkins dropped football, the Bismarck-Henning football team was hoping to fill a slot for Aug. 30 and it is now filled.The Blue Devils will start the season on the road with a trip to Carmi-White County High School at 2 p.m.

    August 22, 2014

  • Thursday's Local Sports Scores PREP BOYS GOLF At Gibson City At Railside G.C. (Par 36) Team results — 1. Bismarck-Henning 166, 2. Gibson City-Melvin-Sibley 172 Medalist — David Warren (BH) 35. Bismarck-Henning (166) — Warren 35, Hunter Keigh 40, Josh Heidrick 44, Noah Campbell 47

    August 22, 2014

  • SPT - CN0821 - GeoRF photo 1 Realizing potential GEORGETOWN — Ask almost anyone in Vermilion County about the Georgetown-Ridge Farm football team and the typical response you will get will talk about their talent.And this season is no different.The Buffaloes return 10 starters from last year’s play

    August 21, 2014 2 Photos

  • Vikings compete in Classic BLOOMINGTON — The Danville boys golf team ended up 22nd as a team at the Raider Classic at the Den Golf Course on WednesdayReed Krynski led the Vikings with a score of 91 on the par 72 course, with Christian Montgomery scoring a 97, Tristan Wolfe an

    August 21, 2014

  • SPT - CN0820 - BisHenn photo 1 Going the extra mile BISMARCK — Bismarck-Henning coach Mark Dodd has really enjoyed the last few years.Not just because of the two straight Vermilion Valley Conference titles and a almost three-year unbeaten run in regular season action, but because of working with playe

    August 20, 2014 2 Photos

  • LOCAL ROUNDUP: Trojans defeat Chargers in volleyball opener CRAWFORDSVILLE, Ind. — It took all five sets but the Covington Lady Trojans opened the year with a hard-fought 24-26, 25-22, 25-21, 19-25, 16-14 victory over the North Montgomery Chargers in prep volleyball action on Tuesday night.Brooke Ahrens led t

    August 20, 2014

  • SPT - CN0819 - Seeger photo 1 Patriots make changes WEST LEBANON, Ind. – Success for the Seeger Patriot football team this season will depend on two things.They will rely on technique and teamwork to reach their goals.“We’ve got a little bit of size, a little bit of speed and a few guys with a lot of

    August 19, 2014 2 Photos

  • B-H's Warren claims Urbana Kick-Off Classic URBANA — Bismarck-Henning’s David Warren kicked off his senior season in style, winning the Urbana Kick-Off Classic at the Urbana Country Club.Warren shot a 4-over 76 to earn a one-stroke victory over Champaign Centennial’s Isaac Overman (77), while

    August 19, 2014

  • SPT - CN0817 - North Vermillion photo 1 Trying to fill big holes CAYUGA, Ind. — Brayden Woodard and his senior teammates on the 2013 North Vermillion football team left their mark on the Wabash River Conference.The Falcons won back-to-back undefeated league titles and they enter this season with a 15-game winning

    August 17, 2014 2 Photos

E-edition
NJCAA Tourney Photos 2014


Check out the action at the NJCAA Division II National Men's Basketball Tournament March 18-22 at DACC. Buy photos from the Commercial-News here: http://smu.gs/1iCWKnP

Must Read
AP Video
Raw: Rescue Efforts Suspended at Japan Landslide Raw: Bodies of MH17 Victims Arrive in Malaysia Raw: Smaller Marches in Ferguson Marathon Suspect's Friend Pleads Guilty Attorney: Utah Eatery Had Other Chemical Burn Farm Resurgence Grows With Younger Crowd Microbrewery Chooses Special Can for Its Beer Ky. Firefighters Hurt in Ice Bucket Challenge Federal Investigation Will Look at Use of Force Community Deals With Michael Brown Aftermath US: We Do Not Pay Ransom to Terrorists Ferguson Teachers Training to Deal With Trauma Jon Hamm on the Unrest in Ferguson Tit for Tat? McDonald's Shuttered in Moscow Life on the Professional Video Game Circuit TX Gov Perry in Washington: 'Confident' in Case Hospital Releases Two Missionaries Who Had Ebola Ramen Health Risks: The Dark Side of the Noodle NYC Doctor-in-chief Seeks Community Approach Indonesian Police Fire Tear Gas at Protesters
NDN Video
Rapper Almost Walks Off CNN Over Ferguson Coverage Whoa! Jimmy Fallon Shaves Jared Leto's Beard Amazing Encounter With Sea Otter Caught on Video 2 American Ebola Patients Released From Hospital VIDEO: Goliath Grouper eats shark in one bite US Mission to Rescue Hostages in Syria Failed Reggie Jackson's ALS Ice Bucket Challenge Motorcyclist Sticks Landing Sicilian hilltop homes on sale for one euro Are Mariah Carey and Nick Cannon Breaking Up? Joel McHale Interviews Chelsea This 'Breaking Bad' Reunion is the Most Hilarious Thing You'll See All Day! President Obama talks about who James Foley was Nicki Minaj Unleashes Her 'Anaconda' On the World Watch Helicopter Perform Aerial Ballet Can Buckeyes fill Miller's void? Victoria's Secret Models Prove They're in Fighting Shape How Brian Hoyer Stacks Up With Johnny Manziel Taylor Swift Reveals New Album 1989 is Full-On Pop Crews rescue elderly woman trapped inside flooded minivan