The Commercial-News, Danville, IL

Sports

February 9, 2013

Friday's local scores and glances

DANVILLE —  PREP BOYS BASKETBALL

At Danville

Decatur MacArthur 64, Danville 61


MacArthur (64) — Marcus Bartley 5-10 7-8 18, Devon Ingram 1-3 2-2 4, Reggie Anderson 7-16 0-1 15, Kain Chandler 1-1 0-0 2, Chris Stone 2-5 0-1 4, Cortez Lofton 1-6 0-0 2, Trez Spates 1-1 0-0 3, Kamari Jones 3-5 2-2 9, Jermone 1-3 1-2 3, Deonta Merriweather 2-2 0-0 4. Totals: 24-52 12-16 64.

Danville (61) — Steven Williams 2-5 0-0 5, Kylen Butler 2-9 3-5 7, TeVon Hutcherson 2-6 1-1 5, Trent Sherfield 2-5 0-0 4, Denzel Smith 11-21 7-7 29, Chris Collier 0-2 0-0 0, Colin Bailey 0-0 0-0 0, Devyn McGuire 1-4 0-0 3, Jarhed Watson 3-4 2-3 8. Totals: 23-56 13-16 61.

MacArthur    15    17    17    15    —    64

Danville    11    14    15    21    —    61

3-point goals — MacArthur 4-11 (Bartley 1-3, Spates 1-1, Anderson 1-3, Jones 1-2, Stone 0-1, Lofton 0-1); Danville 2-17 (Williams 1-3, McGuire 1-4, Collier 0-1, Hutcherson 0-1, Smith 0-4, Butler 0-3, Sherfield 0-1). Rebounds — MacArthur 31 (Bartley 6, Ingram 5, Stone 6, Anderson 4, Adams 3, Chandler 2, TEAM 5); Danville 38 (Smith 12, Hutcherson 4, Watson 4, Sherfield 4, Williams 3, Butler 3, McGuire 2, Askew, TEAM 5). Assists — MacArthur 6 (Bartley 2, Adams 2, Ingram, Anderson); Danville 8 (Butler 3, Smith 2, Williams 2, Watson). Steals — MacArthur 13 (Bartley 4, Adams 4, Anderson 2, Stone 2, Chandler); Danville 9 (Butler 3, Collier 2, Williams 2, Smith, Watson). Turnovers — MacArthur 14, Danville 15. Total fouls — MacArthur 16, Danville 16. Fouled out — Williams. Technical fouls — none.

Records — Danville 4-18 overall, 3-11 conference.

JV score — Decatur MacArthur 50, Danville 47.

———

IHSA Class 4A Tournament

Normal West Regional


Tuesday, Feb. 26 games

Game 1 — No. 1 Normal Community vs. No. 4 Danville, 6 p.m.

Game 2 — No. 2 Normal West vs. No. 3 Bradley-Bourbonnais, 7:30 p.m.

Friday, March 1 game

Championship — Game 1 winner vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

———

At Fithian

Westville 62, Oakwood 40


Westville (62) — Layn White 4 3-4 11, Kyle Brazas 5 5-7 15, Tanner Cox 3 3-4 9, Jeffery Thompson 7 0-0 15, Dalton Hilligoss 0 0-0 0, Jordan Romo 6 0-1 12, Trevon Wash 0 0-0 0, Austin Flynn 0 0-0 0, Justin Ottino 0 0-0 0, Blake Pate 0 0-0 0, Austin Milholland 0 0-0 0, Dylan Flynn 0 0-0 0, Jason Gooch. Totals: 25 11-16 62.

Oakwood (40) — Taylor Turner 0 0-0 0, Brian Rice 1 0-0 2, Parker Lee 5 2-5 12, Kyle Girton 2 0-0 5, Landon Turner 0 0-0 0, Jeremy Watson 1 0-0 2, Davin Miles 0 0-0 0, Cameron Cawley 2 2-4 6, Kyle Elliott 5 0-1 11, Andrew Curley 1 0-2 2. Totals: 17 4-12 40.

Westville    16    14    17    15    —    62

Oakwood    6    10    13    11    —    40

3-point field goals — Westville 1 (Thompson); Oakwood 2 (Girton, Elliott). Total fouls — Westville 16, Oakwood 14. Fouled out — None. Technical fouls — none.

———

At Georgetown

Georgetown-Ridge Farm 53, Armstrong-Potomac 26


Armstrong-Potomac (26) — Emerson Grey 0 0-0 0, Dustin Nixon 0 1-2 1, Austin Smith 0 0-0 0, Wade Rogers 2 0-0 5, Anthony Brooks 0 0-0 0, Corey Buhr 0 0-0 0, Dentler Loschen 2 0-0 5, Kyle Cundiff 0 0-0 0, Blake Davis 0 0-0 0, Dale Swider 0 0-0 0, Shawn Johnson 6 3-4 15, Nathan Elliott 0 0-0 0. Totals: 10 4-6 26.

Georgetown-Ridge Farm (53) — Chase Hughes 1 0-0 2, Dylan Mills 0 0-0 0, Brandon Gocken 0 0-0 0, Garrett Martin 0 0-0 0, Ethan Silva 2 0-0 4, Trevor Price 1 0-0 2, Kyle Coburn 10 2-2 22, Rylee Goodwin 0 0-0 0, Tyson Reed 0 0-0 0, Dylan Cosat 1 2-2 4, Dylan Bina 5 0-0 10, Matt Penry 0 0-0 0, Aaron Scott 4 1-2 9. Totals: 24 5-6 53.

Armstrong-Potomac    4    8    7    7    —    26

Georgetown-RF    9    14    14    16    —    53

3-point field goals — Armstrong-Potomac 2 (Rogers, Loschen). Total fouls — Armstrong-Potomac 10, Georgetown-Ridge Farm 10. Fouled out — None. Technical fouls — none.

———

At Hoopeston

Schlarman Academy 60 Hoopeston Area 33


Schlarman (60) — Michael Simmons 4 2-2 11, Austin Calhoun 7 4-4 20, Andrew Kelley 3 2-2 8, Ben Watson 0 0-1 0, Maher Samawi 2 0-0 4, Chris Kuchefski 6 0-0 12, Blake Mascari 0 0-1 0, Gannon Hughes 2 1-1 5. Totals: 24 9-11 6-.

Hoopeston Area (33) — Brennan Crose 0 2-2 2, Joe Warner 0 0-0 0, David Corneilus 0 0-0 0, Chase Bouse 0 0-0 0, Nick Papanek 2 0-0 4, Mason Layden 6 2-2 15, Trey Anderosn 0 1-2 1, Bryce Leigh 2 0-0 5, Daniel Lawson 3 0-0 6. Totals: 13 5-6 33.

Schlarman    19    26    9    6    —    60

Hoopeston Area    10    2    9    12    —    33

3-point field goals — Schlarman 3 (Calhouhn 2, Simmons); Hoopeston Area 2 (Layden, Leigh). Total fouls — Schlarman 9, Hoopeston Area 14. Fouled out — None. Technical fouls — none.

———

At Milford

Bismarck-Henning 55, Milford 52


Bismarck-Henning (55) — Dylan Allen 1 0-0 3, Austin Toler 7 2-3 18, Andy Bott 0 2-2 2, Dustyn Ingram 0 2-2 2, Chase Connelly 4 0-0 8, Brad Walsh 1 0-0 2, Austin Reinken 1 3-4 5, Wilde Garowski 7 1-2 15. Totals: 21 10-13 55.

Milford (52) — Jordan Gullquist 1 0-0 3, Daniel Koehn 1 0-0 2, Jacob Rogers 1 1-2 3, Wyatt Alt 0 0-0 0, Jeff Cann 7 7-12 21, Alex Portwood 2 3-4 7, Josh Killion 6 0-0 16. Totals: 18 11-18 52.

Bismarck-Henning    23    12    11    9    —    55

Milford    15    11    9    17    —    52

3-point field goals — Bismarck-Henning 3 (Toler 2, Allen); Milford 5 (Killon 4, Gullquist).

JV score — Bismarck-Henning 46, Milford 32.

———

IHSA Class 2A Tournament

Hoopeston Area Regional


Monday, Feb. 18 games

Game 1 — No. 4 Oakwood vs. No. 5 Georgetown-Ridge Farm, 6 p.m.

Game 2 — No. 3 Bismarck-Henning vs. No. 6 Hoopeston Area, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 3 — No. 1 St. Joseph-Ogden vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Westville vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

Chrisman Regional


Tuesday, Feb. 19 games

Game 1 — No. 4 Chrisman vs. No. 5 Milford, 6 p.m.

Game 2 — No. 3 Schlarman Academy vs. No. 6 Tri-County, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 3 — No. 1 Salt Fork vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Shiloh vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

Heritage Regional


Monday, Feb. 18 game

Game 1 — No. 4 Villa Grove vs. No. 5 Fisher, 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 19 games

Game 2 — No. 2 Champaign Judah Christian vs. No. 7 Armstrong-Potomac, 6 p.m.

Game 3 — No. 3 Heritage vs. No. 6 Urbana University High, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 20 games

Game 4 — No. 1 Cissna Park vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 5 — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 22 game

Championship — Game 4 winner vs. Game 5 winner, 7:30 p.m.

———

Illinois Prep Boys Basketball

Friday’s Scores


Abingdon 54, Havana 38

Alton 55, Collinsville 49

AlWood 63, Princeville 58

Arthur 61, Villa Grove 45

Auburn 89, Petersburg PORTA 67

Aurora Christian 55, Marmion 48

Aurora West 68, Wheaton North 44

Batavia 62, Elgin 50

Beecher City 57, Stewardson-Strasburg 56

Belleville East 67, O’Fallon 61, OT

Belvidere 68, Rockford Boylan 62

Berwyn-Cicero Morton 78, Leyden 34

Bethalto Civic Memorial 69, East Alton-Wood River 48

Bismarck-Henning 55, Milford High School 52

Bloom Township 51, Rich South 24

Breese Central 52, Greenville 34

Brimfield 62, Illini Bluffs 38

Broadlands Heritage 71, Tri-County 57

Burlington Central 69, Richmond-Burton 65

Cahokia 63, Mount Vernon 52

Carbondale 65, Althoff Catholic 49

Carlinville 53, Litchfield 46

Carlyle 59, Columbia 38

Carmel 69, Nazareth 55

Carmi White County 53, Hamilton County 42

Carrollton 62, Calhoun 49

Carterville 49, DuQuoin 34

Centralia 69, Marion 61

Cerro Gordo 72, Arcola 68

Charleston 74, Paris 69

Chatham Glenwood 46, Springfield 40

Chicago (Marine Military Academy) 58, Chicago Little Village 50

Chicago CICS-Ellison 69, Chicago (Christ the King) 65

Chicago Sullivan 59, Argenta-Oreana 42

Chrisman 47, Sidell (Jamaica)-Salt Fork 40

Coal City 46, Lisle 44

Colfax Ridgeview 54, Blue Ridge 50, OT

Conant 71, Hoffman Estates 36

Crete-Monee 74, Rich Central 56

Danville Schlarman 60, Hoopeston 33

De La Salle 55, Brother Rice 53

Decatur MacArthur 64, Danville 61

Decatur St. Teresa 51, Monticello 50, OT

DeKalb 50, Kaneland 45

Delavan 50, Illini Bluffs 45

Downs Tri-Valley 54, El Paso-Gridley 50

Dupo 61, Valmeyer 57

Dyett 61, Powerhouse Charter 51

East Moline United 57, Rock Island Alleman 47

East St. Louis 71, Belleville West 60

Edinburg 51, Franklin 49

Edwardsville 70, Granite City 40

Effingham St. Anthony 69, Brownstown 52

Elmwood 71, Cuba North Fulton 32

Elmwood Park 82, Chicago Academy 27

Eureka 50, Pontiac 43

Fairfield 68, Vienna 50

Farina South Central 39, Cowden-Herrick 35

Fenwick 69, Chicago Mt. Carmel 60

Fieldcrest 59, Heyworth 39

Galva 88, Annawan 75, OT

Geneseo 38, Streator 33

Georgetown-Ridge Farm 53, Armstrong 26

Glenbrook North 46, Maine West 36

Goreville 63, Sesser-Valier 53

Greenfield-Northwestern 69, Concord Triopia 58

Hamilton (West Hancock) Coop 30, Bowen Southeastern 20

Harrisburg 52, Herrin 45

Highland 57, Waterloo 54

Hinsdale Central 73, Proviso West 53

Homewood-Flossmoor 70, Bolingbrook 59

Illiana Christian 74, Elmhurst Timothy Christian 52

Illini Central 73, Mt. Pulaski 47

Illinois Valley Central 64, Princeton 44

Jacksonville 71, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 66, 2OT

Jerseyville Jersey 57, Triad 46

Joliet West 63, Joliet Central 55

Knoxville 54, Beardstown 51

Larkin 72, Geneva 52

LaSalle-Peru 77, Dixon 57

Latin 75, Morgan Park Academy 39

Lawrenceville 77, Cumberland 67

Lemont 51, Thornton Fractional North 50

LeRoy 65, Deer Creek-Mackinaw 55

Lexington 70, Fisher 45

Lincoln 71, Rochester 32

Lincoln Way Central 34, Lockport 30

Lincoln Way North 57, Andrew 50

Loyola 49, Gordon Tech 40

Lyons 61, Oak Park River Forest 52

Machesney Park Harlem 56, Hononegah 51

Macon Meridian 70, Tolono Unity 61

Mahomet-Seymour 60, Fairbury Prairie Central 54

Maine South 41, Waukegan 37

Marengo 59, Rockford Christian 55

Marian Catholic (Chicago Heights) 62, Marist 42

Massac County 58, Murphysboro 29

Mather 57, Robeson 56

Mattoon 78, Salem 68

Mercer County 70, Monmouth United 48

Moline 54, Quincy 51

Monmouth-Roseville 69, Rockridge 65

Montini 71, Guerin 54

Morris 61, Rochelle 57

Mounds Meridian 96, Dongola 56

Moweaqua Central A&M 74, Maroa-Forsyth 64

Mt. Zion 49, Effingham 40

Naperville Central 85, Glenbard North 63

Nashville 57, Pinckneyville 31

New Athens 46, Marissa 31

New Berlin 69, Sangamon Valley 41

New Trier 70, Evanston Township 39

Newark 69, LaMoille 33

Newton 51, Olney East Richland 41

Niles North 61, Maine East 40

Niles Notre Dame 77, Joliet Catholic 50

Normal Community 58, Eisenhower 43

Normal University 56, Bloomington Central Catholic 54

Normal West 29, Champaign Central 26

North Clay 73, Odin 40

Northridge Prep 49, Chicago-University 40

Oak Lawn Richards 76, Reavis 68

Oblong 74, Red Hill 34

Okaw Valley 69, Bement (South Piatt) 63

Okawville 79, Red Bud 33

Oswego 56, Minooka 51

Ottawa 41, Sterling 27

Ottawa Marquette 52, Roanoke-Benson 43

Palatine 63, Barrington 51

Payson-Seymour 72, Griggsville-Perry 64

Peoria Christian 74, Midland 47

Peoria Manual 47, Richwoods 45

Peoria Notre Dame 64, Peoria (H.S.) 62, OT

Pittsfield 41, Barry (Western) 29

Plainfield North 62, Plainfield East 48

Providence 74, Bishop McNamara 65, OT

Putnam County 56, Hall 54

Ridgewood 65, Fenton 46

Robinson 69, Flora 34

Rock Island 58, Galesburg 57

Rockford Auburn 101, Freeport 79, 2OT

Rockford East 81, Belvidere North 66

Rockford Jefferson 80, Rockford Guilford 55

Rockford Lutheran 63, Byron 44

Romeoville 64, Plainfield South 63

Sandburg 49, Lincoln-Way East 48

Sandwich 46, Manteno 43

Schaumburg 45, Fremd 24

Seton Academy 68, Hales Franciscan 54

Shelbyville 49, Warrensburg-Latham 40

Sherrard 71, Illini West (Carthage) 70

South Fork 66, Buffalo Tri-City 58

Sparta 66, Anna-Jonesboro 41

Springfield Lutheran 41, Mount Olive 34

Springfield Southeast 77, Taylorville 53

St. Charles East 61, Streamwood 43

St. Elmo 58, Altamont 49

St. Joseph-Ogden 53, Momence 41

St. Rita 85, St. Francis de Sales 48

Stark County 44, Annawan/Wethersfield 41

Steeleville 50, Trico 45

Stevenson 59, Lake Forest 50

Stillman Valley 60, Mendota 55

Sullivan -(S.-Okaw Valley) 59, Argenta-Oreana 42

Sycamore 48, Yorkville 39

Tamms (Egyptian) 77, Shawnee 50

Thornwood 67, Bradley-Bourbonnais 60

Tremont 65, Midwest Central 60

Tuscola 65, Clinton 37

Vandalia 49, Piasa Southwestern 45

Washington 63, Morton 32

Watseka 48, Gilman Iroquois West 46

Wayne City 46, Sandoval 40

West Frankfort 52, Benton 43

Westchester St. Joseph 47, St. Ignatius 41

Westville 62, Oakwood 40

Winchester-West Central 55, North Greene 52

Woodland 71, River Valley (Lowpoint-Washburn) 38

Woodlawn 73, Noble West Richland 26

Zeigler-Royalton 59, Thompsonville 36

Zion Benton 56, Gurnee Warren 55

Northeastern Athletic Conference Tournament

Luther North 57, Alden-Hebron 37

Rockford Christian Life 75, Christian Liberty Academy 51

Westminster Christian 63, Harvest Christian Academy 43

———

Indiana Prep Boys Basketball

Friday’s Scores


Culver Academy 48, Lakeland Christian 39

Elkhart Christian 67, S. Bend Trinity 50

Horizon Christian 88, Indpls Metro 69

Indpls Fall Creek 77, Indiana Math and Science Academy 54

Traders Point Christian 85, Howe School 45

———

PREP GIRLS BASKETBALL

From Thursday

At Robert L. Bezely Gymnasium, Armstrong

Schlarman Academy 45, Armstrong-Potomac 38


Schlarman Academy (45) — Sierra Bell 11-19 1-4 23, Janelle Marion 6-11 0-0 12, Sydne Bryant 0-6 0-0 0, Sarah Daily 0-1 0-0 0, Ella Black 2-3 6-8 10, Shelby Mascari 0-0 0-1 0, Holly Huckstadt 0-1 0-0 0, Alexis Rangel 0-0 0-0 0. Totals: 19-41 7-13 45.

Armstrong-Potomac (38) — Rachel Miles 2-9 0-0 4, Kirsten Newnum 2-8 0-2 4, Courtney Hambleton 0-3 0-0 0, Morgan Zindars 2-9 0-0 6, Erika Sieberns 6-13 3-4 15, Johanna Bruens 4-10 1-2 9, Makenzie Vinson 0-2 0-0 0, Abbie Stewart 0-0 0-0 0. Totals: 16-54 4-8 38.

Schlarman Academy    6    10    12    17    —    45

Armstrong-Potomac    11    6    9    12    —    38

3-point goals — Schlarman Academy 0-11 (Bryant 0-6, Bell 0-3, Huckstadt 0-1, Black 0-1); Armstrong-Potomac 2-10 (Zindars 2-5, Newnum 0-3, Miles 0-1, Vinson 0-1). Rebounds — Schlarman Academy 38 (Mascari 9, Bell 8, Marion 8, Daily 4, Bryant 3, Black, Rangel, TEAM 4); Armstrong-Potomac 32 (Miles 8, Sieberns 8, Bruens 6, Newnum 4, Zindars 3, Hambleton, TEAM 2). Assists — Schlarman Academy 4 (Bell 3, Mascari); Armstrong-Potomac 11 (Newnum 5, Miles 2, Zindars 2, Bruens 2). Steals — Schlarman Academy 5 (Bell 2, Black 2, Marion); Armstrong-Potomac 5 (Miles, Hambleton, Zindars, Vinson, Bruens). Blocks — Schlarman Academy 4 (Mascari 4); Armstrong-Potomac 1 (Newnum). Turnovers — Schlarman Academy 15, Armstrong-Potomac 9. Total fouls — Schlarman Academy 9, Armstrong-Potomac 19. Fouled out — none. Technical fouls — none.

Records — Schlarman Academy 21-9 overall; Armstrong-Potomac 18-10.

———

PREP GIRLS BASKETBALL

IHSA Class 4A Tournament

All times Central

Bradley-Bourbonnais Regional


Monday, Feb. 11 game

Game 1 — No. 4 Minooka vs. No. 5 Normal Community, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 13 games

Game 2 — No. 1 Normal West vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 3 — No. 2 Danville vs. No. 3 Bradley-Bourbonnais, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 14 game

Championship — Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All times Central

Hoopeston Area Regional


Monday, Feb. 4 score

Game 1 — Clifton Central 43, Momence 32

Tuesday, Feb. 5 scores

Game 2 — Watseka 70, Clifton Central 12

Game 3 — Beecher 65, Hoopeston Area 50

Thursday, Feb. 7 score

Championship — Watseka 45, Beecher 27

———

Westville Regional


Monday, Feb. 4 score

Game 1 — Bismarck-Henning 28, Oakwood 24 (OT)

Tuesday, Feb. 5 scores

Game 2 — St. Joseph-Ogden 45, Bismarck-Henning 33

Game 3 — Georgetown-Ridge Farm 50, Westville 46

Thursday, Feb. 7 score

Championship — St. Joseph-Ogden 61, Georgetown-Ridge Farm 33

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Armstrong-Potomac Regional


Monday, Feb. 4 scores

Game 1 — Salt Fork 42, Milford 32

Game 2 — Schlarman Academy 61, Buckley Christ Lutheran 19

Tuesday, Feb. 5 scores

Game 3 — Armstrong-Potomac 50, Salt Fork 27

Game 4 — Schlarman Academy 41, Cissna Park 38

Thursday, Feb. 7 score

Championship — Schlarman Academy 45, Armstrong-Potomac 38

———

Fisher Sectional


Monday, Feb. 11 games

Game 1 — Fisher vs. LeRoy, 6 p.m.

Game 2 — Iroquois West vs. Schlarman Academy, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 14 game

Championship — Game 1 winner vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

———

Illinois Prep Girls Basketball

Friday’s Scores


Belvidere North 63, Rockford East 34

Benet 68, Hinsdale South 61

Evanston Township 51, New Trier 39

Glenbrook South 39, Niles West 25

Hononegah 46, Machesney Park Harlem 37

Jacobs 57, Johnsburg 54

Limestone 69, Metamora 43

Maine West 44, Glenbrook North 26

Morton 68, East Peoria 39

Rockford Auburn 63, Freeport 56

Rockford Boylan 60, Belvidere 49

Thornton Fractional North 43, Lemont 38

University Lake School, Wis. 36, Faith Christian 25

Washington 59, Canton 36

Class 1A Regional Championships

Brimfield

Illini Bluffs 55, Brimfield 52

Chicago (C. Hope Academy)

Morgan Park Academy 32, Hope Academy 15

East Dubuque

River Ridge 62, Stockton 56

Freeport (Aquin)

Aquin 59, Dakota 38

Hebron (Alden-H.)

Rockford Christian Life 54, Durand 47

Polo

Prophetstown 36, Erie 31

Class 2A Regional Championships

Chicago (St. Benedict)

St. Benedict 52, Chicago Academy 32

Sterling (Newman Central Catholic)

Riverdale 50, Sterling Newman 42

———

IHSAA Class 2A Tournament

All Times Eastern

Fountain Central Sectional 38


Tuesday, Feb. 5 scores

Game 1 — Delphi 35, Fountain Central 32

Game 2 — Seeger 30, Sheridan 22

Friday, Feb. 8 scores

Game 3 — Delphi 46, Clinton Central 23

Game 4 — Seeger 31, Carroll (Flora) 30

Saturday, Feb. 9 game

Championship — Delphi vs. Seeger, 7 p.m.

———

At Veedersburg, Ind.

Fountain Central Sectional Semifinal

Seeger 31, Carroll 30


Carroll (30) — Carly Kingery 5-9 0-0 10, Kaitlin Ragan 3-10 1-1 9, Libby Eller 1-2 0-0 3, Paige Spesard 2-4 0-0 5, Bailey Worl 1-1 1-2 3, Bailey Maxwell 0-0 0-0 0, MaKayla Jackson 0-1 0-0 0, Brooke Ennis 0-0 0-0 0. Totals: 12-27 2-3 30.

Seeger (31) — Kiley Swisher 0-5 0-0 0, Miranda Synesael 9-16 0-0 20, Taylor Griswold 0-1 0-0 0, Kirsten Irvine 4-9 0-0 9, Shelby Brown 0-0 2-2 2, Becky Middleton 0-0 0-0 0, Morgan Rademacher 0-1 0-0 0, Hannah Gustus 0-1 0-0 0. Totals: 13-33 2-2 31.

Carroll    10    4    8    8    —    30

Seeger    3    8    13    7    —    31

3-point goals — Carroll 4-13 (Ragan 2-5, Eller 1-2, Spesard 1-1, Kingery 0-4, Jackson 0-1); Seeger 3-13 (Synesael 2-8, Irvine 1-1, Swisher 0-3, Rademacher 0-1). Rebounds — Carroll 18 (Worl 7, Kingery 4, Spesard 4, Jackson 2, TEAM); Seeger 17 (Synesael 4, Irvine 4, Siwsher, Griswold, Brown, Rademacher, TEAM 5). Assists — Carroll 4 (Kingery 2, Eller, Spesard); Seeger 8 (Swisher 2, Synesael 2, Brown 2, Irvine, Gustus). Steals — Carroll 7 (Kingery 2, Spesard 2, Ragan, Eller, Worl); Seeger 10 (Synesael 3, Irvine 3, Gustus 2, Brown, Middleton). Turnovers — Carroll 19; Seeger 15. Total fouls — Carroll 9; Seeger 8. Fouled out — none. Technical fouls — none.

Records — Carroll 14-8 overall; Seeger 18-7.

———

IHSAA Class A Tournament

All Times Eastern

North Vermillion Sectional 53


Tuesday, Feb. 5 scores

Game 1 — Attica 56, Covington 38

Game 2 — Riverton Parke 74, Turkey Run 17

Friday, Feb. 8 scores

Game 3 — North Vermillion 52, Attica 51.

Game 4 — Riverton Parke 61, Rockville 36

Saturday, Feb. 9 game

Championship — North Vermillion vs. Riverton Parke, 7:30 p.m.

———

At Cayuga, Ind.

IHSAA sectional semifinal

North Vermillion 52, Attica 51


Attica (51) — Chelsey LaDuke 1 8-9 10, Maci Kyger 8 1-2 19, Jaylynn Borden 1 0-2 3, Kaley Sosnowski 1 1-2 3, Kara Harmeson 1 1-2 3, Chloe Spragg 0 0-0 0, Kaylynn Kirkpatrick 1 0-0 3, Ashley Mitton 4 2-4 10. Totals: 17 13-21 51.

North Vermillion (52) — Shawnace Bowman 0 0-0 0, Mikayla Kinneer 1 0-0 2, Kylie Karr 5 8-12 19, Taylor Turchi 4 0-2 10, Rhiannon Grubbs 1 0-0 3, Kinsey West 3 0-1 6, Darby Martin 4 4-812. Totals: 18 12-23 52.

Attica    10    13    12    16    —    51

North Vermillion    10    14    12    16    —    52

3-point field goals — Attica 4 (Kyger 2, Borden, Kirkpatrick); North Vermillion 4 (Turchi 2, Grubbs, Karr). Total fouls — Attica 17, North Vermillion 17. Fouled out — None. Technical fouls — none.

———

Indiana Prep Girls Basketball

Friday’s Scores

Sectional Tournaments

Semifinal


Class 4A

Munster

Lowell 59, Highland 32

Lake Central 55, E. Chicago 47

Portage

Michigan City 54, LaPorte 35

Merrillville 60, Hobart 39

Penn

Penn 51, S. Bend Washington 33

Mishawaka 60, S. Bend Adams 52

Concord

Warsaw 59, Concord 21

Northridge 45, Goshen 38

Ft. Wayne Snider

Ft. Wayne Northrop 53, Ft. Wayne North 33

Ft. Wayne Snider 69, Carroll (Ft. Wayne) 35

Homestead

Ft. Wayne South 50, New Haven 18

Homestead 43, Huntington North 35

Logansport

Logansport 75, Lafayette Harrison 48

Kokomo 46, Marion 31

Westfield

Hamilton Southeastern 56, Noblesville 50

Westfield 47, Carmel 24

Greenfield

Connersville 52, Richmond 37

Anderson 61, New Castle 26

Lawrence Central

Indpls Roncalli 66, Indpls Cathedral 42

Lawrence North 77, Indpls Tech 53

Brownsburg

Indpls Pike 39, Indpls Perry Meridian 26

Brownsburg 40, Indpls Ben Davis 39

Terre Haute South

Terre Haute South 72, Plainfield 49

Mooresville 52, Terre Haute North 44

Franklin

Greenwood 40, Whiteland 32

Franklin Central 61, New Palestine 24

Columbus East

Bloomington South 50, Shelbyville 13

Columbus North 60, Bloomington North 46

New Albany

Floyd Central 52, Jennings Co. 46

Bedford N. Lawrence 61, Seymour 37

Ev. Central

Ev. Harrison 59, Ev. Central 41

Castle 49, Ev. Reitz 23

Class 3A

Griffith

Griffith 37, Gary Wallace 18

Hammond Gavit 49, Hammond Clark 30

Hanover Central

Hanover Central 48, Knox 40

Rensselaer 52, Calumet 36

New Prairie

Mishawaka Marian 48, Culver Academy 47

Plymouth 32, S. Bend St. Joseph’s 29

Benton Central

Benton Central 55, W. Lafayette 41

Western 42, Twin Lakes 21

Northwood

Northwood 58, Fairfield 29

W. Noble 60, Lakeland 49

Ft. Wayne Dwenger

Ft. Wayne Concordia 60, Ft. Wayne Dwenger 42

Angola 50, Garrett 27

Mississinewa

Norwell 61, Eastbrook 40

Heritage 67, Whitko 62

Hamilton Hts.

Yorktown 53, Blackford 51, OT

Hamilton Hts. 61, Muncie Central 42

Lebanon

N. Montgomery 42, Frankfort 27

Lebanon 58, Crawfordsville 43

Indpls Chatard

Indpls Chatard 63, Indpls Brebeuf 45

Mt. Vernon (Fortville) 76, Guerin Catholic 36

Beech Grove

Danville 53, Beech Grove 30

Indian Creek 70, Indpls Northwest 50

Brown Co.

Greencastle 71, S. Vermillion 35

Edgewood 42, Brown Co. 41

Rushville

Rushville 62, Lawrenceburg 29

Greensburg 77, Madison 18

Scottsburg

Corydon 43, Brownstown 38

Scottsburg 43, Silver Creek 42

Jasper

Mitchell 53, Pike Central 44

Jasper 46, Vincennes 37

Mt. Vernon (Posey)

Ev. Bosse 62, Boonville 54

Princeton 83, Gibson Southern 46

Class 2A

River Forest

Whiting 49, Wheeler 35

Hammond Noll 63, Lake Station 30

Hebron

Boone Grove 46, Winamanc 43

Rochester 44, N. Judson 41

Central Noble

LaVille 50, Bremen 43

Westview 39, Fremont 34

Bluffton

Ft. Wayne Luers 69, Eastside 37

S. Adams 34, Churubusco 25

Wabash

Manchester 54, N. Miami 41

Wabash 36, Northfield 29

Fountain Central

Delphi 46, Clinton Central 23

Seeger 31, Carroll (Flora) 30

Madison-Grant

Eastern (Greentown) 58, Elwood 53

Tipton 50, Taylor 27

Shenandoah

Frankton 61, Muncie Burris 36

Winchester 47, Lapel 44

Knightstown

Centerville 68, Eastern Hancock 66, OT

Knightstown 55, Hagerstown 41

Heritage Christian

Indpls Marshall 50, Indpls Herron 29

Heritage Christian 71, Indpls Shortridge 52

Triton Central

Indpls Ritter 59, Indpls Scecina 38

Triton Central 75, Indpls Metro 9

Speedway

Speedway 49, Cloverdale 35

Cascade 57, Covenant Christian 30

S. Ripley

N. Decatur 67, Milan 17

Austin 59, S. Ripley 47

Paoli

Paoli 59, Providence 24

Eastern (Pekin) 44, Henryville 32

Sullivan

N. Knox 44, N. Central (Farmersburg) 37

Sullivan 48, S. Knox 31

Forest Lake

Ev. Mater Dei 77, Tell City 30

Perry Central 55, N. Posey 49

Class A

Morgan Twp.

LaCrosse 54, Covenant Christian (DeMotte) 34

Morgan Twp. 47, Washington Twp. 42

N. White

Caston 53, N. White 39

W. Central 39, Tri-County 19

Oregon-Davis

Triton 48, Culver 44

Oregon-Davis 75, Argos 42

Ft. Wayne Canterbury

Bethany Christian 49, Hamilton 37

Ft. Wayne Canterbury 100, Lakewood Park 50

N. Vermillion

N. Vermillion 52, Attica 51

Riverton Parke 61, Rockville 36

Rossville

Lafayette Catholic 64, Tri-Central 41

Faith Christian 45, Clinton Prairie 42

Southern Wells

Monroe Central 41, Daleville 30

Southern Wells 68, Cowan 13

Randolph Southern

Randolph Southern 60, Union City 33

Tri 48, Union (Modoc) 42

S. Bend Clay City

White River Valley 49, S. Bend Clay City 29

Shakamak 37, Union (Dugger) 24

Bethesda Christian

University 58, Indpls Fall Creek 18

Tindley 53, Indiana Deaf 36

Morristown

Southwestern (Shelby) 62, Indpls Lutheran 50

Waldron 70, Indpls Irvington 41

Jac-Cen-Del

Jac-Cen-Del 51, Madison Shawe 23

Oldenburg 43, Rising Sun 35

Springs Valley

W. Washington 43, Orleans 42

Trinity Lutheran 58, Medora 42

New Washington

S. Central (Harrison) 64, Lanesville 40

New Washington 73, Rock Creek Academy 20

Barr-Reeve

Vincennes Rivet 75, Shoals 36

Barr-Reeve 46, Washington Catholic 22

Tecumseh

Tecumseh 46, Wood Memorial 35

Dubois 69, Cannelton 46

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

Federal Hockey League Glance

All times Central


    GP    W    OW    OL    L    Pts

Dayton    42    33    3    3    3    108

Pennsylvania    44    20    3    3    18    69

Danbury    40    17    4    5    14    64

Danville    46    17    2    3    24    58

1000 Islands    43    14    5    3    21    55

New York    30    4    1    1    24    15

NOTE: Three points for a win. Two points for overtime win. One point for overtime loss.

Friday’s scores

1000 Islands 5, Danbury 4 (SO)

Dayton 4, Danville 2

Saturday’s scores

New York 4, 1000 Islands 2

Pennsylvania 5, Danbury 3

Dayton 5, Danville 4.

Tuesday’s game

Dayton 8, Danville 7

Thursday’s games

Danbury 10, Pennsylvania 2

Dayton at 1000 Islands, PPD.

Friday’s games

Dayton 7, 1000 Islands 3

Danville 6, Danbury 1

Saturday’s games

1000 Islands at Dayton, 6:35 p.m.

Danbury at Danville, 7:05 p.m.

Sunday’s game

Danville at Dayton, 3:05 p.m.

 

1
Text Only
Sports
  • SPT - CN0731 - Dans photo 1 Danville boots one away DANVILLE — Keith Shumaker, an every day first baseman, was tied for the team lead in RBIs this season, before making his first start on the mound.But that was the least of the concerns for the Danville Dans, who made four fielding errors en route to

    July 31, 2014 2 Photos

  • Local Sports Calendar TODAYProspect League BaseballWest Virginia Miners at Danville Dans, 6:30 p.m.Local TennisMcTagertt Tennis Tournament at North Montgomery, 3:30 p.m.FRIDAYLocal TennisMcTagertt Tennis Tournament at North MontgomerySATURDAYLocal TennisMcTagertt Tourname

    July 31, 2014

  • SPT - CN0730 - Dans baseball photo 1 Dans continue to struggle DANVILLE — The Danville Dans haven’t exactly been playing their best baseball in the second half of the season. After taking the West Division title in the first half with a 19-11 record, Danville has played sub-.500 baseball in the second half and c

    July 30, 2014 2 Photos

  • SPT - CN0730 - Illini football media photo Experienced Illini looking for success CHICAGO — Illinois Fighting Illini head coach Tim Beckman is hoping that the third time is the charm.Beckman begins his third season at the helm of the Illini, and with the nucleus of last season’s team returning, it may finally be time for Illinois

    July 30, 2014 1 Photo

  • SPT - CN0730 - Purdue football media photo Hazell hopes for smooth second season CHICAGO — After a season to forget in 2013, Purdue head coach Darrell Hazell is expecting better results as his team begins training camp next week. Hazell spoke to the media during the 2014 Big Ten Football Media Days at the Hilton Chicago, and afte

    July 30, 2014 1 Photo

  • Local Sports Calendar TODAYProspect League BaseballHannibal Cavemen at Danville Dans, 6:30 p.m.THURSDAYProspect League BaseballWest Virginia Miners at Danville Dans, 6:30 p.m.Local TennisMcTagertt Tennis Tournament at North Montgomery, 3:30 p.m.FRIDAYLocal TennisMcTagertt

    July 30, 2014

  • SPT - CN0729 - Dustbowl photo 2 Repeat performance Championship Sunday was in full swing at the 42nd Annual Dustbowl at David S. Palmer Arena. In the men’s division it was defending champions Leek & Sons against the Hickory Beavers. Leek & Sons made it back to back championships with a 29-point victo

    July 29, 2014 2 Photos

  • SPT - CN0729 - Brickyard photo Gordon kisses 'The Bricks' for 5th time INDIANAPOLIS — The common gift for a 20th anniversary is either china or platinum.But for Jeff Gordon on Sunday, he was more interested in the PPG Trophy made of gold, sterling silver and alloy aluminum and the native of Pittsboro, Ind., wasn’t going

    July 29, 2014 1 Photo

  • Old friends meet again in city tourney DANVILLE — Gene Gourley and Bryan Stine have a lot of history on the tennis court. The two of them, who have been playing each other at the Danville Tennis Center for over 20 years, renewed their rivalry again on Sunday during the Greater Danville Ar

    July 29, 2014

  • SPT - CN0729 - Junior Dustbowl photo Free throws decide junior Dustbowl title DANVILLE — In the boys’s Division it was DV Stars vs. Squad for the Championship with the Squad coming back from an early 16-point deficit to beat DV Stars 59-55 in overtime. Squads Parker Lee made one of two free throws with 18 seconds left in regul

    July 29, 2014 1 Photo

E-edition
NJCAA Tourney Photos 2014


Check out the action at the NJCAA Division II National Men's Basketball Tournament March 18-22 at DACC. Buy photos from the Commercial-News here: http://smu.gs/1iCWKnP

Must Read
AP Video
Florida Panther Rebound Upsets Ranchers Small Plane Crash in San Diego Parking Lot Busy Franco's Not Afraid of Overexposure Fighting Blocks Access to Ukraine Crash Site Dangerous Bacteria Kills One in Florida Workers Dig for Survivors After India Landslide Texas Scientists Study Ebola Virus Smartphone Powered Paper Plane Debuts at Airshow Southern Accent Reduction Class Cancelled in TN Raw: Deadly Landslide Hits Indian Village Obama Chides House GOP for Pursuing Lawsuit New Bill Aims to Curb Sexual Assault on Campus Russia Counts Cost of New US, EU Sanctions 3Doodler Bring 3-D Printing to Your Hand Six PA Cops Indicted for Robbing Drug Dealers Britain Testing Driverless Cars on Roadways
NDN Video
Famous Internet Cats Help Big Cause With Viral Video Did Jimmy Fallon Look Up Heidi Klum's Dress? Chapter Two: Composing for a film in retirement What Drama? Miranda Kerr Poses Topless Woman's Dive Goes Terribly Wrong Plane crashes in San Diego Costco parking lot Justin Bieber Takes To Instagram To Diss Orlando Bloom You Won't Believe the Celeb Cameos in "Sharknado 2" Pitch Invading Morons Cause Chaos - @TheBuzzeronFOX Orlando Bloom 'Takes a Swing' at Justin Bieber In Ibiza Sadie Doesn't Want Her Brother to Grow Up "Maxim" Hotness! See Jessica Alba's Sizzling Spread Two women barely avoid being hit by train Broken Water Main Floods UCLA Orlando Bloom and Justin Bieber Reportedly Came To Blows In Ibiza Meet the Man Behind Dumb Starbucks Chris Pratt Adorably Surprises Kids at a 'Guardians of the Galaxy' Screening NOW TRENDING: Peyton Manning dancing at practice "The Bachelorette" Makes Her Decision Thieves pick the wrong gas station to rob