The Commercial-News, Danville, IL

December 25, 2012

Commercial-News All-Area Football Team

STAFF REPORT
Commercial-News

DANVILLE —

 

 

Commercial-News All-Area Football Team

First team    Year    School

Cole Acton    senior    Bismarck-Henning

Kevin Allen    senior    Bismarck-Henning

Beau Anderson    senior    Milford/Cissna Park

Ryan Berry    senior    Geo-RF/Chrisman

Jack Bolin    junior    Fountain Central

Riley Chew    senior    North Vermillion

Chris Collier    junior    Danville

Drew Collom    senior    Salt Fork

Carson Davis    sophomore    Attica

Michael Duane    senior    Fountain Central

Alec Dutton    senior    Salt Fork

Clayton Fauver    senior    Salt Fork

Patrick Ganley    junior    Bismarck-Henning

Aaron Hardimon    senior    Danville

Wade Harrison    senior    North Vermillion

Luke Horton    senior    Bismarck-Henning

Ethan Kunkle    junior    North Vermillion

Jon Lomax    senior    Danville

Evan Olson    senior    Geo-RF/Chrisman

Billy Pigg    senior    Fountain Central

Austin Reinken    senior    Bismarck-Henning

Trent Sherfield    junior    Danville

Morgan Supergan    senior    Bismarck-Henning

Dakota Uplinger    senior    North Vermillion

Brayden Woodard    junior    North Vermillion

Kody Zumwalt    senior    North Vermillion



Second team    Year    School

Zach Akins    senior    Bismarck-Henning

Craig Ayers    senior    Oakwood/A-P

Dylan Bina    junior    Geo-RF/Chrisman

Cole Blessing    sophomore    Seeger

Brad Bowlus    senior    Fountain Central

Kyle Brazas    junior    Westville

Briar Burke    junior    Westville

Lucas Clark    junior    North Vermillion

Kyle Coburn    senior    Geo-RF/Chrisman

Martez Davis    senior    Danville

Robby Davis    junior    North Vermillion

Alex Frechette    senior    Covington

Nick Hedges    junior    Salt Fork

Dalton Hilligoss    junior    Westville

Dustyn Ingram    junior    Bismarck-Henning

Tyler Johnson    junior    Salt Fork

Taylor Kirby    junior    Salt Fork

Trent Loveall    junior    Fountain Central

Justin Parker    senior    Westville

Josh Rattazzi    senior    Milford/Cissna Park

Darrien Rose    sophomore    Danville

Brady Sheridan    junior    Attica

Derek Shuman    senior    Geo-RF/Chrisman

Hoey Watson    sophomore    Danville

Lance Whorrall    junior    Attica

Steven Williams    senior    Danville



Honorable mention

Mo Abbed, sophomore, Bismarck-Henning; Avery Acton, senior, Seeger; Karson Allen, senior, Covington; Caleb Bergman, senior, Bismarck-Henning; Ryan Bott, senior, Oakwood/Armstrong-Potomac; Frankie Briddick, junior, Seeger; Brian Cunningham, senior, Westville; Damon DeSutter, junior, Attica; Tyler Dicken, junior, Westville; Abbott Dowers, junior, North Vermillion; J.R. Dunwell, senior, Attica; Garron Fathauer, senior, Salt Fork; Jared Fishero, junior, Fountain Central; Wilde Garowski, junior, Bismarck-Henning; Bret Green, junior, Attica; Mike Green, senior, Attica; Mason

Harding
, junior, Salt Fork; Dalton Hardy, senior, Covington; Daniel Harrison, junior, Fountain Central; Ashton Haton, senior, Oakwood/Armstrong-Potomac; Patrick Hegg, sophomore, Seeger; Anthony Helton, senior, Bismarck-Henning; Ben Henrichs, junior, Milford/Cissna Park; Brandon

Hightower
, senior, Danville; Zach Horatschki, sophomore, Oakwood/Armstrong-Potomac; Ty Hufford, senior, Bismarck-Henning; Gage Jurumbo, senior, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Jack Kay, junior, Seeger; Braedon Lappin-Pratt, sophomore, Bismarck-Henning; Josh Linder, senior, Milford/Cissna Park; Caden Lynn, senior, Fountain Central; Josh Marquez, junior, Milford/Cissna Park; Garrett McFadden, junior, Salt Fork; Seth McLain, junior, Salt Fork; Isaac Mroczkiewicz, senior, Attica; Tyler Munson, junior, Seeger; Synan Nicholson, senior, Oakwood/Armstrong-Potomac; Matt Penry, freshman, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Koby Pierce, sophomore, Fountain Central; Tim Pittman, junior, Danville; Jake Pruitt, junior, Westville; Alex Rabe, senior, Milford/Cissna Park; Austin Ringis, junior, Salt Fork; Jeremy Rivers, junior, Westville; Colby Roberson, sophomore, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Troy Rodriguez, sophomore, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Brandon Schroeder, senior, Milford/Cissna Park; Skyler Slade, junior, Oakwood/Armstrong-Potomac; Denzel Smith, junior, Danville; Zach Stitt, senior, Seeger; Max Stutsman, junior, Salt Fork; Cole Taylor, junior, Salt Fork; Ethan Taylor, senior, Covington; Hunter Tharp, senior, Salt Fork; Scott Thomason, senior, North Vermillion; Jeff Thompson, junior, Westville; Michael Vascura, junior, Danville; Jeremy Watson, junior, Oakwood/Armstrong-Potomac.