The Commercial-News, Danville, IL

October 27, 2013

Fall State Tournament Glance


The Commercial-News

---- — PREP FOOTBALL

IHSAA Class A State Tournament Series

All Times Eastern

Sectional 42

Friday, Oct. 25 scores

Game 1 — Carroll (Flora) 40, North White 22

Game 2 — Pioneeer 59, Seeger 6

Game 3 — Frontier 38, South Newton 12

Game 4 — Caston 48, Tri-County 14

Friday Nov. 1 games

Game 5 — Pioneer (8-2) at Carroll (6-4), 7 p.m.

Game 6 — Frontier (2-8) at Caston (3-7), 7 p.m.

Friday, Nov. 8 game

Championship — Game 5 winner vs. Game 6 winner

———

Sectional 47

Friday, Oct. 25 scores

Game 1 — Attica 54, Covington 0

Game 2 — North Vermillion 27, Rockville 6

Game 3 — Fountain Central 68, Riverton Parke 12

Game 4 — North Central 46, Turkey Run 0

Friday, Nov. 1 games

Game 5 — Attica (7-2) at North Vermillion (10-0), 7 p.m.

Game 6 — Fountain Central (9-1) at North Central (8-2), 7 p.m.

Friday, Nov. 8 games

Championship — Game 5 winner vs. Game 6 winner

———

PREP SOCCER

IHSA Class 2A State Tournament Series

All Times Central

Champaign Centennial Regional

Friday, Oct. 18 match

Match 1 — Mahomet-Seymour 1, Champaign Centennial 0, OT

Tuesday, Oct. 22 matches

Match 2 — Urbana 3, Mahomet-Seymour 0

Match 3 — Champaign Central 4, Danville 1

Saturday, Oct. 26 match

Championship — Urbana 1, Champaign Central 0

———

IHSA Class 1A State Tournament Series

All Times Central

Schlarman Academy Regional

Saturday, Oct. 12 match

Match 1 — Schlarman Academy 3, Georgetown-Ridge Farm 0

Tuesday, Oct. 15 matches

Match 2 — No. 1 Salt Fork/Westville 4, Schlarman Academy 1

Match 3 — Bismarck-Henning 4, Oakwood 3

Friday, Oct. 18 match

Championship — Salt Fork/Westville 2, Bismarck-Henning 1

———

Hoopeston Area Regional

Friday, Oct. 11 match

Match 1 — Iroquois West 2, St. Anne 0

Tuesday, Oct. 15 match

Match 2 — Hoopeston Area 7, Iroquois West 0

Wednesday, Oct. 16 match

Match 3 — Watseka 4, Clifton Central 0

Saturday, Oct. 19 match

Championship — Hoopeston Area 4, Watseka 0

Iroquois West Sectional

Tuesday, Oct. 22 matches

Game 1 — Hoopeston Area 9, St. Thomas More 1

Game 2 — Herscher 3, Salt Fork/Westville 0

Saturday, Oct. 26 match

Game 3 — Herscher 2, Hoopeston Area 1

———

PREP VOLLEYBALL

HSA Class 4A State Tournament Series

All Times Central

Danville Regional

Tuesday, Oct. 29 matches

Match 1 — No. 4 Bradley-Bourbonnais vs. No. 5 Danville, 5 p.m.

Match 2 — No. 1 Normal West vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 3 — No. 2 Normal Community vs. No. 3 Bloomington, 7 p.m.

Thursday, Oct. 31 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 2A State Tournament Series

All Times Central

Bismarck-Henning Regional

Monday, Oct. 28 matches

Match 1 — No. 4 Oakwood vs. No. 5 Hoopeston Area, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Westville vs. No. 6 Georgetown-Ridge Farm, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 29 matches

Match 3 — No. 1 Salt Fork vs. Match 1 winner, 6 p.m.

>Match 4 — No. 2 Bismarck-Henning vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 31 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSA Class 1A State Tournament Series

All Times Central

Cissna Park Regional

Monday, Oct. 28 match

Match 1 — No. 4 Milford vs. No. 5 Buckley Christ Lutheran, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 29 matches

Match 2 — No. 1 Schlarman Academy vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 3 — No. 2 Armstrong-Potomac vs. No. 3 Cissna Park, 7 p.m.

Thursday, Oct. 31 match

Championship — Match 2 winner vs. Match 3 winner, 6 p.m.

———

Shiloh Regional

Monday, Oct. 28 matches

Match 1 — No. 4 Shiloh vs. No. 5 Oblong, 6 p.m.

Match 2 — No. 3 Chrisman vs. No. 6 Hutsonville, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 29 matches

Match 3 — No. 1 Tri-County vs. Match 1 winner, 6 p.m.

Match 4 — No. 2 Martinsville vs. Match 2 winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 31 match

Championship — Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6 p.m.

———

IHSAA Class 2A State Tournament

Sectional 38

At Crawfordsville, Ind.

All Times Eastern

Thursday, Oct. 24 matches

Match 1 — Southmont 3, Seeger 0

Match 2 — Clinton Central 3, Riverton Parke 0

Saturday, Oct. 26 matches

Match 3 — Clinton Central 3, Southmont 0

Match 4 — South Vermillion 3, Fountain Central 2

Championship — Match 3 winner vs. South Vermillion, 7 p.m.

———

IHSAA Class 1A State Tournament

Sectional 53

At Covington, Ind.

All Times Eastern

Thursday, Oct. 24 matches

Match 1 — Rockville 3, Attica 1

Match 2 — Lafayette Central Catholic 3, North Vermillion 0

Saturday, Oct. 26 matches

Match 3 — Lafayette Central Catholic 3, Rockville 0

Match 4 — Covington 3, Turkey Run 0

Championship — Lafayette Central Catholic vs. Covington, 7 p.m.