The Commercial-News, Danville, IL

April 11, 2013

Wednesday's scores and more

STAFF REPORT
Commercial-News

DANVILLE —  

 

PREP BASEBALL

At Terre Haute, Ind.

Terre Haute South 5, Danville 1


Danville    000    001    0    —    1    6    3

TH South    300    002    x    —    5    11    0

WP — Loger. LP — Dylan Marble (0-1). Two or more hits — THS: Johnson , Tofaute, Lanoo, Wolfe. 2B — THS: Shipley, Tofaute, Lanoo, Wolfe. RBIs — D: Garza; THS: Tofaute, Solver.

Records — Danville 4-4 overall; Terre Haute South 5-4.

———

PREP BOYS TRACK

Tuesday’s late results

At Catlin


Team results — 1. Salt Fork 119; 2. Oakwood/Armstrong-Potomac 82, 3. Bismarck-Henning 77; 4. Tuscola 62; 5. Westville 48; 6. Schlarman Academy 44; 7. Champaign St. Thomas More 37; 8. Heritage 34.

Individual results

Shot put — 1. Woods (W) 43-11; 2. Watson (OAP) 42-5; 3.Barr (SF) 41-10.

Discus — 1. Dutton (SF) 145-8; 2. Woods (W) 123-10; 3. Barr (SF) 107-6.

Long jump — 1. Johnson (W) 18-2½; 2. Bryant (W) 17-8½; 3. Horatschki (OAP) 17-6¾.

Triple jump — 1. Kelly (SA) 38-11; 2. Kirby (SF) 37-2½; 3. Richardson (H) 37-1.

High jump — 1. Schluter (STM) 5-10; 2. Hufford (BH) 5-10; 3. Kelly (SA) 5-8.

3,200-meter relay — 1. Tuscola 9:22.9; 2. Oakwood/A-P 9:25.15; 3. St. Thomas More 9:26.16.

400 relay — 1. Salt Fork 45.42; 2. Oakwood/A-P 47.64; 3. Heritage 50.92.

3,200 — 1. Savage (BH) 11:43; 2. Nunn (BH) 12:04; 3. Grey (OAP) 12:48.

110 hurdles — 1. Kirby (SF) 16.65; 2. Fauver (SF) 18.28; 3. Sexson (T) 18.69.

100 — 1. Hedges (SF) 11.66; 2. West (T) 12.01; 3. Ayers (OAP) 12.03.

800 — 1. Hahne (SA); 2. Davis (OAP); 3. Richardson (H).

800 relay — 1. Oakwood/A-P 1:51.4; 2. Bismarck-Henning 1:52.56; 3. Heritage 1:53.14.

400 — 1. Evans (T) 55.22; 2. Richardson (H) 56.78; 3. Hahne (SA) 57.15.

300 hurdles — 1. Kirby (SF) 43.52; 2. Sexson (T) 44.87; 3. Curley (OAP) 46.25.

1,600 — 1. Hahne (SA) 4;28.15; 2. Davis (OAP) 4:38.01; 3. Pennacchi (STM) 5:03.49.

200 — 1. Hedges (SF) 23.24; 2. West (T) 24.13; 3. Maddox (SF) 24.21.

1,600 relay — 1. Bismarck-Henning 3:58.9; 2. Tuscola 4:04.65; 3. Westville 4:34.98.

———

PREP GIRLS TRACK

Tuesday’s late results

At Catlin


Team results — 1. Salt Fork 125; 2. Oakwood/Armstrong-Potomac 113; 3. Champaign St. Thomas More 112; 4. Schlarman Academy 79; 5. Tuscola 48; 6. Bismarck-Henning 38; 7. Westville 10; 8. Heritage 0.

Individual results

Shot put — 1. Nicholson (SF) 32-8; 2. Negrengard (SF) 32-6½; 3. Hall (BH) 32-3½.

Discus — 1. Nicholson (SF) 106-4; 2. Negangard (SF) 103-9; 3. Daily (SA) 103-1½.

Long jump — 1. Kimbro (SF) 14-8; 2. Sadleck (OAP) 14-5¾; 3. Gayler (OAP) 14-5.

Triple jump — 1. Gayloer (OAP) 32-10; 2. Bristow (STM) 32-1; 3. Black (SA) 29-5½

High jump — 1. (tie) Kimbro (SF) and Morganski (SA) 4-10; 3. Kitchens (OAP) 4-10.

3,200-meter relay — 1. St. Thomas More 10:41.97; 2. Tuscola 11:40.33; 3. Oakwood/A-P 11:52.39.

400 relay — 1. Oakwood/A-P 53.38; 2. Salt Fork 53.83; 3. Bismarck-Henning 54.41.

3,200 — 1. Carmien (STM) 13:34.2; 2. Nussel (STM) 13:48.23; 3. Andrews (OAP) 13:58.21.

100 hurdles — 1. Kimbro (SF) 15.65; 2. Gayler (OAP) 16.96; 3. Kirby (SF) 17.02.

100 — 1. Bass (BH) 13.5; 2. Marion (SA) 13.75; 3. Stewart (OAP) 13.95.

800 — 1. Kelley (STM) 2:25.7; 2. Plotner (SF) 2:29.49; 3. Ponder (T) 2:35.04.

800 relay — 1. Oakwood/A-P 1:55.95; 2. Schlarman 1:58.95; 3. Bismarck-Henning 2:01.82.

400 — 1. Bristow (STM) 1:02.29; 2. Harshbarger (STM) 1:04.09; 3. Marganski (SA) 1:06.15.

300 hurdles — 1. Kimbro (SF) 48.35; 2. Bennett (OAP) 51.99; 3. Gayler (OAP) 52.58.

1,600 — 1. Dodds (STM) 6:03.41; 2. Carmien (STM) 6:03.43; 3. Nussel (STM) 6:25.54.

200 — 1. Plotner (SF) 27.62; 2. Marion (SA) 29.00; 3. Bush (SF) 29.56.

1,600 relay — 1. St. Thomas More 4:23.23; 2. Tuscola 4:31.74; 3. Schlarman 4:44.95.