The Commercial-News, Danville, IL

November 22, 2012

Wednesday's scores and more

STAFF REPORT
Commercial-News

DANVILLE —  

PREP FOOTBALL

IHSA State Tournament Pairings

Class 8A

Semifinals

Game 29 — Carol Stream Glenbard North 27,  Wilmette Loyola Academy 24

Game 30 — Chicago Mount Carmel 26 Naperville Neuqua Valley 21

Championship

Game 31 — Chicago Mount Carmel (12-1) vs. Carol Stream Glenbard North (12-1), 7 p.m. Saturday

Class 7A

Semifinals

Game 29 — Glen Ellyn Glenbard West 19, Lake Zurich 13

Game 30 — Frankfort Lincoln-Way East 37, Lisle Benet Academy 13

Championship

Game 31 — Glen Ellyn Glenbard West (13-0)vs. Frankfort Lincoln-Way East (13-0), 4 p.m. Saturday

Class 6A

Semifinals

Game 29 — Cary Grove 42, Lake Forest 21

Game 30 — Crete-Monee 28, Lemont 27

Championship

Game 31 — Cary Grove (13-0) vs. Crete-Monee (13-0), 1 p.m. Saturday

Class 5A

Semifinals

Game 29 — Lombard Montini  40, Joliet Catholic Academy 37

Game 30 — Morris 30, Springfield Sacred Heart-Griffin 20

Championship

Game 31 — Lombard Montini (11-2) vs. Morris (12-1), 10 a.m. Saturday

Class 4A

Semifinals

Game 29 — Rock Island Alleman 23,  Evergreen Park 7

Game 30 — Rochester  49, Harrisburg 22

Championship

Game 31 — Rock Island Alleman (12-1)  vs. Rochester (12-1), 7 p.m. Friday

Class 3A

Semifinals

Game 29 — Aurora Christian 41, Sterling Newman Central Catholic 7

Game 30 — Tolono Unity 56, Greenville 21

Championship

Game 31 — Aurora Christian (12-1) vs. Tolono Unity (12-1), 4 p.m. Friday at Champaign

Class 2A

Semifinals

Game 29 — Aledo Mercer County  26, Clifton Central 7

Game 30 — Belleville Althoff Catholic 28, Camp Point Central-Southeastern 7

Championship

Game 31 — Aledo Mercer County (13-0) vs. Belleville Althoff Catholic (10-3), 1 p.m. Friday

Class 1A

Semifinals

Game 29 — Stockton  51, Toulon Stark County 14

Game 30 — Maroa-Forsyth 40, Concord Triopia 12

Championship

Game 31 — Stockton (13-0) vs. Maroa-Forsyth (12-1), 10 a.m. Friday

———

IHSAA State Tournament

All Times Eastern

Class 5A

Championship

 Fort Wayne Snider (14-0) vs. Lawrence Central (14-0), 7:05 p.m. Saturday

Class 4A

Championship

 Mishawaka (11-3) vs. Indianapolis Cathedral (9-5), 3:30 p.m. Saturday

Class 3A

Championship

 Hamilton Heights (13-1) vs. Indianapolis Bishop Chatard (12-2), noon Saturday

Class 2A

Championship

 Fort Wayne Bishop Luers (10-4) vs. Indianapolis Cardinal Ritter (14-0), 7 p.m. Friday

Class A

Championship

 Lafayette Central Catholic (13-1) vs. Indianapolis Sceinia (11-3), 3:30 p.m. Friday

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

Federal Hockey League Glance

All times Central

    GP    W    OW    OL    L    Pts

Dayton    11    8    1    1    1    27

1000 Islands    13    6    1    1    4    21

Williamsport    14    6    0    1    7    19

Danbury    9    3    1    1    3    15

Danville    9    2    1    1    6    9

Cape Cod    9    2    1    0    6    8

NOTE: Three points for a win. Two points for overtime win. One point for overtime loss.

Tuesday’s games

Williamsport 3, 1000 Islands 0

Wednesday’s games

Dayton at Danville, 5:35 p.m.

Cape Cod at Danbury, LATE

Williamsport at 1000 Islands, LATE

Friday’s games

Danbury at Dayton, 6:35 p.m.

Danville at Williamsport, 6:35 p.m.

Cape Cod at 1000 Islands, 6:35 p.m.

Saturday’s games

Danville at Cape Cod, 4:05 p.m.

1000 Islands at Williamsport, 6:05 p.m.

Danbury at Dayton, 6:35 p.m.

Sunday’s game

Danville at Cape Cod, 2:05 p.m.

———

LOCAL BOWLING

Results from Nov. 20

At Lincoln Lanes

Tuesday Nite Go-Getters

Men

Class A

Series: Greg Miller 541

Game: Tony Dompe 206

Class B

Series: Tuck Miller 564

Game: Russ Puzey 182

Women

Class A

Series: Jan Frank 452

Game: Maggie Birge 169

Class B

Series: Deb Miller 383

Game: Lacy Darr 154

Team

Actual Series: Tenpins 2,239

Actual Game: Always Late 746

Handicap Series: Wolf Creek 2,421

Handicap Game: Wolf Creek 823