The Commercial-News, Danville, IL

February 2, 2014

Saturday's Local Scores


The Commercial-News

---- —

PREP BOYS BASKETBALL

At Williamsport, Ind.

Seeger 47, Rockville 44

Rockville (44) — Hopkins 3 1-1 7, Wilkey 0 1-2 1, Paddock 2 0-1 7, Wilkey 1 0-2 2, Leach 6 0-0 12, Brown 1 1-2 3, Lamey 5 0-0 10, Thurman 1 0-0 2. Totals: 18 3-8 44.

Seeger (47) — Jacob Fell 2 3-3 7, Trevor Bowlus 2 0-0 5, Borden Kennedy 3 1-3 8, Josh Orahood 4 0-0 8, Nick McGowen 1 3-4 5, Jordan Bailiff 2 0-0 4, Terron Wade 3 2-2 10. Totals: 17 9-12 47.

Rockville				 5 11 11 17 — 44

Seeger			 11 9 9 18 — 47

3-point field goals — Rockville 1 (Paddock); Seeger 4 (Wade 2, Kennedy, Bowlus). Total fouls — Rockville 13, Seeger 11. Fouled out — None. Technical fouls — none.

———

PREP GIRLS BASKETBALL

At Decatur

Danville 52, Decatur MacArthur 51

Danville (52) — Megan Burton 2 4-4 9, Alexis Hoskins 5 2-5 14, Jill Cooper-Watson 1 0-0 2, Michaela Jones 4 6-16 16, Desiree Issac 0 1-2 1, Ashley Greene 4 0-1 8, Ashely Forthenberry 1 0-0 2. Totals: 17 13-28 52.

MacArthur (51) — Ward 0 0-2 0, Brummett 3 3-3 11, Clemons 2 2-7 6, Joyner 4 3-5 11, Anderson 1 0-0 2, Spencer 5 2-3 12, Thomas 3 2-2 9, Matthews 0 0-0 0. Totals: 18 12-22 51.

Danville				 21 5 13 13 — 52

MacArthur			 9 17 11 14 — 51

3-point field goals — Danville 5 (Hoskins 2, Jones 2, Burton); MacArthur 3 (Brummett 2, Thomas). Total fouls — Danville 17, MacArthur 19. Fouled out — Spencer. Technical fouls — none.

———

At Georgetown

Georgetown-Ridge Farm 40, Salt Fork 39

Salt Fork (39) — Estella Bush 1 0-0 2, Kaitlyn Carleton 2 0-0 4, Kayln Learnard 3 0-2 6, Logan Sanford 4 0-0 8, Sydnie Klemme 0 0-0 0, Emilie McFadden 1 2-2 4, Jordyn Woods 3 3-3 9. Totals: 16 7-9 39.

Georgetown-Ridge Farm (40) — Hanna Glascott 0 1-2 1, Aubree Brookshier 2 2-2 6, Emilie Bruce 2 1-2 5, Hannah Brandt 4 0-1 11, Brittany Hay 4 2-3 10, Lexi Ovall 0 0-2 0, Kayla Wolpert 2 3-8 7. Totals: 14 9-20 40.

Salt Fork				 10 8 9 12 — 39

Geo-RF			 5 11 12 12 — 40

3-point field goals — Georgetown-Ridge Farm 3 (Brandt 3). Total fouls — Salt Fork 16, Georgetown-Ridge Farm 11. Fouled out — Bush. Technical fouls — none.

———

At Hoopeston

Schlarman 50, Hoopeston Area 24

Schlarman (50) — Maria Rangel 2 0-0 4, Sierra Bell 3 6-11 12, Rachel Wallis 0 0-0 0, Sarah Daily 4 2-4 10, Sarah Larson 0 0-0 0, Joselyn Dietzen 1 0-0 2, Alexis Rangel 0 0-1 0, Shelby Mascari 2 2-6 6, Maisey Johnson 2 0-0 4, Elizabeth Hawkins 0 0-0 0, Janelle Marion 5 0-4 10, Taylor Rangel 1 0-1 2. Totals: 20 10-27 50.

Hoopeston Area (24) — Aly Zarate 1 1-8 3, Emillee Furrow 0 0-0 0, Carissa Vaughn 0 0-0 0, Tori Smock 0 1-2 1, Karena Colunga 0 0-0 0, Olivia Huls 3 1-4 7, Haley Dixon 4 1-2 11, Kylee Warner 0 0-0 0, Brea Bushong 1 0-0 2, Rylee Waymouth 0 0-0 0, Doris Varela 0 0-0 0. Totals: 9 4-16 24.

Schlarman				 14 10 16 10 — 50

Hoopeston Area			 3 1 7 13 — 24

3-point field goals — Hoopeston Area 2 (Dixon 2). Total fouls — Schlarman 13, Hoopeston Area 19. Fouled out — Vaughn. Technical fouls — none.

———

At Covington, Ind.

Covington 49, Clinton Prairie 31

Clinton Prairie (31) — Ruiz 0 0-0 0, Pletch 1 0-0 2, Robinson 0 1-2 1, Clark 2 0-0 4, Ivve 0 0-0 0, Pearson 1 0-0 2, Humrickhouse 0 0-0 0, Wines 1 0-0 2, Lehr 0 0-0 0, Madison Douglass 8 4-7 20, Martin 0 0-0 0. Totals: 13 5-9 31.

Covington (49) — Andi Taylor 4 0-0 9, Miranda Tuggle 2 0-0 4, Mariah Kagels 0 0-0 0, Kendra Wallace 4 0-2 8, Avery Chezem 6 4-6 17, Abby White 0 0-0 0, Hannah Hegg 0 0-0 0, Ali Holmes 0 0-0 0, Dailynn Hardy 0 0-0 0, Regan Foster 2 0-0 4, Bodine 0 0-0 0, Macie Cooper 3 1-3 7. Totals: 21 5-11 49.

Clinton Prairie	12	6	4	9	—	31

Covington	14	6	15	14	—	49

3-point goals — Clinton Prairie 0; Covington 2 (Taylor, Chezem). Total fouls — Clinton Prairie 13; Covington 10. Fouled out — none. Technical fouls — none.

Records — Clinton Prairie 12-5 overall; Covington 11-6 overall.

JV score — Covington 22, Clinton Prairie 20.

———

PREP BOYS SWIMMING

At Danville

Team scores — 1. Danville 163; 2. Charleston 137; 3. Champaign St. Thomas More 128; 4. Rantoul 47.

Individual results

200-yard medley relay — 1. Danville A (Tristian Wolfe, Logan McBee, Lucas Miller, Max Shannon) 1:51.07; 2. St. Thomas More A 1:56.52; 3. Charleston A 1:59.64; 5. Danville B (Keith Miller, Josh King, Jordan Ledesma, Ali Shilo) 2:10.28.

200 freestyle — 1. Nick Hess (STM) 2:07.30; 2. Iain Strong (C) 2:11.35; 3. Theo Griffin (C) 2:15.97; 4. John Crandal (Dan) 2:17.07; 7. William Powell (Dan) 2:49.31.

200 individual medley — 1. Logan McBee (Dan) 2:19.32; 2. Gabe Oetting (C) 2:21.37; 3. Patrick Clavey (STM) 2:34.63; 4. Josh King (Dan) 2:44.00.

50 freestyle — 1. J.T Franey (STM) 24.76; 2. Max Shannon (Dan) 25.50; 3. Nick Olson (R) 25.87; 5. Jordan Ledesma (Dan) 26.31.

Diving — 1. Dakota Crane (Dan) 147.55; 2. Adam Cochrane (STM) 132.30; 3. James Shoemaker (STM) 114.55.

100 freestyle — 1. Tristian Wolfe (Dan) 51.63; 2. Gabe Oetting (C) 54.82; 3. David Wheeler (C) 1:00.67; 5. Jordan Ledesma (Dan) 1:01.79.

100 butterfly — 1. Lucas Miller (Dan) 1:02.34; 2. Matt Snyder (R) 1:16.78; 3. Kyle Hardwick (C) 1:19.36.

500 freestyle — 1. Max Shannon (Dan) 5:33.44; 2. Nick Hess (STM) 5:34.00; 3. Theo Griffin (C) 6:09.13; 4. Josh King (Dan) 6:24.51.

200 freestyle relay — 1. Danville A (Tristian Wolfe, Lucas Miller, Logan McBee, Max Shannon) 1:42.20; 2. Rantoul 1:50.74; 3, Danville B (John Crandal, Jordan Ledesma, Dakota Crane, William Powell) 1:57.67.

100 backstroke — 1. Tristian Wolfe (Dan) 1:01.54; 2. Iain Strong (C) 1:07.76; 3. J.T. Franey (STM) 1:09.40; 4. Keith Miller (Dan) 1:10.16.

100 breaststroke — 1. Lucas Miller (Dan) 1:09.36; 2. Patrick Clavey (STM) 1:09.67; 3. Logan McBee (Dan) 1:12.27.

400 freestyle relay — 1. Charleston A (Theo Griffin, David Wheeler, Gabe Oetting, Iain Strong) 3:56.15; 2. St. Thomas More A 4:01.28; 3. Danville A (John Crandal, Ali Shilo, Josh King, Keith Miller) 4:16.57.

———

At Veedersburg, Ind.

Team scores — 1. South Putnam 112, 2. Fountain Central 60.

Individual results

Diving — 1. Kale Freeman (FC) 202.20

200-yard medley relay — 1. South Putnam 1:54.47, 3. Fountain Central (Christian Viveros, Clayton McGrady, Nick Hall, Phillip Rendon) 2:27.53

200-yard medley relay — 1. South Putnam 1:44.19, 2. Fountain Central (Freeman, Jonathon Hoagland, James Andres, Joe Nine) 1:48.86

400-yard freestyle relay — 1. Fountain Central (Andres, Hoagland, Nine, Freeman) 4:07.17

200 freestyle — 1. Hoagland 2:19.57

200 individual medley — 1. Zane Crosby (SP) 2:30.89, 4. McGrady 3:08.49

50 freestyle — 1. Tayler Arnold (SP) 24.66, 3. Andres 27.93

100 butterfly — 1. Nine 58.41

100 freestyle — 1. Crosby 53.57, 3. Andres 1:03.25

500 freestyle — 1. Nine 5:51.03

100 backstroke — 1. Zach Rayce (SP) 1:09.10, 2. Hall 1:13.12

100 breaststroke — 1. Tyler Neumann (SP) 1:16.37

———

PREP GIRLS SWIMMING

At Veedersburg, Ind.

Team scores — 1. Fountain Central 136, 2. South Putnam 44

Individual results

Diving — 1. Abby Campbell (FC) 151.70

200-yard medley relay — 1. Fountain Central (Hannah Gayler, Clare McGrady, Abby Moore, Audrey Campbell), 2:05.92

200-yard medley relay — 1. Fountain Central (Moore, Abby Campbell, Shelby Gulley, McGrady), 1:52.46

400-yard freestyle relay — 1. Fountain Central (Audrey Campbell, Gayler, Gulley, Abby Campbell) 4:59.89

200 freestyle — 1. Gulley 2:18.28

200 individual medley — 1. Gayler 2:39.27

50 freestyle — 1. Audrey Campbell 26.98

100 butterfly — 1. Abby Campbell 1:09.82

100 freestyle — 1. McGrady 59.49

500 freestyle — 1. Gulley 6:20.79

100 backstroke — 1. Gayler 1:14.42

100 breaststroke — 1. McGrady 1:20.09