The Commercial-News, Danville, IL

December 18, 2013

Tuesday's Sports Scores


The Commercial-News

---- — PREP BOYS BASKETBALL

At Paul C. Shebby Gymnasium, Danville

Armstrong-Potomac 49, Schlarman Academy 41

Armstrong-Potomac (49) — Dustin Nixon 0-1 1-2 1, Corey Buhr 4-7 0-1 9, Dentler Loschen 1-11 0-0 2, Austin Rademacher 4-7 5-7 13, Shawn Johnson 9-21 4-4 22, Brandan Snyder 1-3 0-0 2, Isaiah Robles 0-0 0-0 0. Totals: 20-50 10-14 49.

Schlarman Academy (41) — Gavin Stines 2-7 3-6 8, Michael Simmons 4-9 0-0 10, Ben Watson 2-9 0-0 5, Gannon Hughes 4-8 2-2 11, Chris Kuchefski 1-5 0-0 2, D’Angelo Davis 1-3 0-0 2, Sam Jones 1-2 0-0 3. Totals: 15-43 5-8 41.

Armstrong-Potomac 12 16 5 16 — 49

Schlarman Academy 18 8 9 6 — 41

3-point goals — Armstrong-Potomac 1-10 (Buhr 1-4, Loschen 0-4, Rademacher 0-2); Schlarman Academy 6-18 (Stines 1-5, Simmons 2-4, Jones 1-2, Watson 1-6, Hughes 1-1). Rebounds — Armstrong-Potomac 35 (Nixon 2, Snyder, Buhr 3, Loschen 4, Rademacher 10, Johnson 9, Robles, TEAM 5); Schlarman Academy 30 (Stines 9, Simmons 4, Davis 2, Watson 2, Kuchefski 5, Hughes 4). Assists — Armstrong-Potomac 3 (Buhr, Rademacher, Johnson); Schlarman Academy 8 (Stines 4, Simmons 2, Watson, Kuchefski). Steals — Armstrong-Potomac 6 (Loschen 3, Rademacher 2, Johnson); Schlarman Academy 5 (Simmons 3, Davis, Hughes). Blocks — Schlarman Academy 9 (Kuchefski 8, Simmons). Turnovers — Armstrong-Potomac 9, Schlarman Academy 15. Total fouls — Armstrong-Potomac 8, Schlarman Academy 15. Fouled out — Simmons. Technical fouls — none.

Records — Armstrong-Potomac 2-7 overall, 1-1 in the Vermilion Valley Conference; Schlarman Academy 0-7, 0-2.

At Watseka

Milford 43, Hoopeston Area 35

Milford (43) — Jordan Gullquist 0 0-0 0 , Wade Fox 2 0-0 4, Jacob Rogers 2 2-4 6, Jeff Cann 6 4-7 17, Tanner Davenport 0 0-0 0, Alex Portwood 4 8-11 16, Andrew Allen. Totals: 14 14-22 43.

Hoopeston Area (35) — Brennan Crose 6 0-2 14, David Corneilus 0 0-0 0, Chase Bouse 0 0-0 0, Mason Layden 2 0-0 4, Bryce Leigh 1 0-0 2, Nathan Michael 1 0-0 2, Trey Anderson 1 0-0 2, Trey Layden 2 0-0 4, Daniel Lawson 3 0-1 7. Totals: 16 0-3 35.

Milford 8 6 16 13 — 43

Hoopeston Area 12 8 10 5 — 35

3-point field goals — Milford 1 (Cann); Hoopeston Area 3 (Crose 2, Lawson). Total fouls —Milford 14, Hoopeston Area 21. Fouled out — Corneilus. Technical fouls — none.

At St. Joseph

St. Joseph-Ogden 63, Westville 49

Westville (49) — Noah Jordan 0 0-0 0, Ladavion Severado 2 0-0 5, Justin Ottino 5 0-0 10, Austin Milholland 1 1-2 3, Brady Crain 0 0-0 0, Jeffery Thompson 5 6-10 17, Dalton Hilligoss 3 0-0 6, Dalton Wylde 0 0-0 0, Kyle Brazas 3 0-1 6, Tyler Strako 1 0-0 2, Jordan Romo 0 0-0 0. Totals: 20 7-13 49.

St. Joseph-Ogden (63) — Hart 6 2-4 14, Pence 3 0-0 8, Jones 2 0-0 4, Housenga 0 0-0 0, Berry 0 0-0 0, Walsh 2 2-2 6, Harms 0 0-0 0, DePratt 0 0-0 0, Michael 8 4-4 23, Trimble 0 0-0 0, Johnson 0 0-0 0, Schluter 2 4-4 8, Parker 0 0-0 0, Barnes 0 0-0 0. Totals: 23 12-14 63.

Westville 7 11 11 20 — 49

St. Joe-Ogden 19 11 17 16 — 72

3-point field goals — Westville 2 (Ottino, Thompson); St. Joseph-Ogden 5 (Michael 3, Pence 2). Total fouls —Westville 12, St. Joseph-Ogden 16. Fouled out — None. Technical fouls — none.

PREP GIRLS BASKETBALL

At Rockville

Seeger 54, Rockville 33

Seeger (54) — Cara Fowler 1 2-2 4, Kiley Swisher 2 1-2 5, Morgan Rademacher 2 7-11 12, Miranda Synesael 4 5-6 15, Briles 1 0-0 2, Hannah Gustus 5 0-3 10, Patience Darling 1 4-4 6. Totals: 16 19-27 54.

Rockville (33) — Black 6 6-12 18, Pratt 1 0-1 2, White 1 3-3 5, Fellow 0 1-2 1, Boardman 2 3-8 7, Bullington 0 0-0 0. Totals: 10 13-26 33.

Seeger 10 14 15 14 — 54

Rockville 8 2 18 5 — 33

3-point field goals — Seeger 3 (Synesael 2, Rademacher). Total fouls —Seeger 20, South Vermillion 18. Fouled out — Bullington. Technical fouls — none.

At Clinton, Ind.

Covington 49, South Vermillion 28

Covington (49) — Andi Taylor 4 0-0 18, Miranda Tuggle 1 0-0 2, Mariah Kagels 0 0-0 0, Kendra Wallce 2 0-0 4, Avery Chezem 10 2-2 23, Abby White 0 0-0 0, Hannah Hegg 0 0-0 0, Ali Holmes 0 0-0 0, Dalynn Hardy 0 0-0 0, Regan Foster 2 0-0 4, Kennedy Crowder 1 0-0 2, Macie Cooper 3 0-0 6. Totals: 23 2-5 49.

South Vermillion (28) — Vitaneimi 2 0-0 5, Mack 0 0-0 0, Hoagland 2 2-2 7, White 0 0-0 0, Andrew 1 0-0 3, Johnson 1 2-2 4, Dixon 1 1-2 3, Spivey 1 2-5 4, Johnsen 0 0-0 0, Freed 1 0-2 2. Totals: 9 7-13 28.

Covington 15 12 14 8 — 49

S. Vermillion 4 6 4 14 — 28

3-point field goals — Covington 1 (Chezem); South Vermillion 3 (Vitaneimi, Hoagland, Andrew). Total fouls —Covington 13, South Vermillion 8. Fouled out — none. Technical fouls — none.

Records — Covington 6-3 overall.

PREP BOYS SWIMMING

At Veedersburg, Ind.

Team scores — 1. Seeger 80, 2 Fountain Central 73.

Individual results

Diving — 1. Kale Freeman (FC) 151.30

200-yard medley relay — 1. Fountain Central (Nick Hall, Clayton McGrady, Joe Nine, Freeman) 2:04.79, 2. Seeger (Jonah Hunter, Issac Hunter, Solomon Hunter, Jarrett Smith), 2:08.47

200-yard freestyle relay — 1. Fountain Central (Jonathan Hoagland, James Andres, Nick Hall, Joe Nine) 1:52.08, 2. Seeger (Nathan Smyth, Jake Halsema, Solomon Hunter, Jayson Smith), 2:00.83

400-yard freestyle relay — 1. Seeger (Jarrett Smith, Jonah Hunter, Issac Hunter, Jayson Smith) 4:12.49, 2. Fountain Central (Cristian Viveros, Andres, Hoagland, Phillip Rendon), 4:47.70

200 freestyle — 1. Jayson Smith 2:07.84, 2. Andres 2:30.27, 3. Clayton McGrady 2:41.96, 4. Jacob Jernagan (S) 3:04.70

200 individual medley — 1. Issac Hunter 2:22.74, 2. Nick Hall 2:49.94

50 freestyle — 1. Nine 23.35, 2. Jarrett Smith 25.74, 3. Rendon 31.71, 4. Halsema 32.58, 5. Viveros 34.18

100 butterfly — 1. Nine 59.63, 2. Solomon Hunter 1:12.26, 3. Jernagan 1:50.93

100 freestyle — 1. Jayson Smith 54.54, 2. Hoagland 1:03.91, 3. Smyth 1:15.18, 4. Rendon 1:16.82, 5. Halsema 1:21.99

500 freestyle — 1. Solomon Hunter 6:03.01, 2. Jonah Hunter 6:48.82, 3. Andres 7:12.69

100 backstroke — 1. Hall 1:09.61, 2. Jarett Smith 1:14.42, 3. Smyth 1:48.76

100 breaststroke — 1. Issac Hunter 1:13.03, 2. Jonah Hunter 1:27.65, 3. McGrady 1:41.18

PREP GIRLS SWIMMING

At Veedersburg, Ind.

Team scores — 1. Fountain Central 110, 2. Seeger 75.

Individual results

Diving — 1. Emily Baroff (S) 136.65, 2. Hannah Cox (FC) 93.25, 3. Taylor Dunlap (FC) 84.10, 4. Katlyn Jenkins (S) 60.40

200-yard medley relay — 1. Fountain Central (Hannah Gayler, Clare McGrady, Abby Moore, Adyson Hands) 2:05.20, 2. Seeger (Tabi Sheets, Erin Kay, Becca Haussin, Maddy Beyer) 2:06.77

200-yard freestyle relay — 1. Fountain Central (Audrey Campbell, Moore, McGrady, Shelby Gulley) 1:53.84, 2. Fountain Central (Michaela Clevenger, Haley Gibbs, Katie Clevenger, Tori Thomas) 1:59.19, 3. Seeger (Mallory Potter, Maddie Rhea, Beyer, Alexa Martin) 1:59.95

400-yard freestyle relay — 1. Seeger (Martin, Sheets, Kay, Haussin) 4:18.85, 2. Fountain Central (Gulley, Gibbs, Hands, Hannah Gayler), 4:20.64

200 freestyle — 1. Gulley 2:14.82. 2. Thomas 2:23.71, 3. Martin 2:26.29, 4. Michaela Clevenger 2:34.50, 5. Rhea 2:40.71, 6. Naomi Stark (S) 2:46.62

200 individual medley — 1. Gibbs 2:38.61, 2. Gayler 2:39.29, 3. Moore 2:42.52, 4. Beyer 2:45.72, 5. Potter 2:48.73, 6. Sheets 2:53.22

50 freestyle — 1. Haussin 26.67, 2. Campbell 27.43, 3. Hands 29.48, 4. Olivia Albertson (S) 32.57, 5. Erica Smith (S) 32.60, 6. Bailey Hoffa (FC) 35.47

100 butterfly — 1. Haussin 1:03, 2. Moore 1:07.92, 3. Beyer 1:13.86, 4. Katie Clevenger 1:13.88, 5. Jordan Halsema (S) 1:24.13

100 freestyle — 1. McGrady 58.36, 2. Kay 1:01.29, 3. Gibbs 1:04.25, 4. Rhea 1:12.39, 5. Albertson 1:13.92, 6. Hoffa 1:23.22

500 freestyle — 1. Gulley 6:11.24, 2. Hands 6:19. 143, 3. Martin 6:36.75, 4. Tori Larson (S) 7:14.34, 5. Emily Fry-Schutt (S) 8:38.37

100 backstroke — 1. Gayler 1:11.98, 2. Sheets 1:16.97, 3. Michaela Clevenger 1:18.91, 4. Smith 1:21.35, 5. Larson 1:22.30, 6. Katie Clevenger 1:25.72

100 breaststroke — 1. McGrady 1:14.99, 2. Kay 1:19.81, 3. Campbell 1:22.98, 4. Thomas 1:28.56, 5. Potter 1:29.97, Halsema 1:32.78

PREP WRESTLING

At Veedersburg, Ind.

Fountain Central 54, Bismarck-Henning 33

106 pounds — Devin Cartwright (BH) pinned Austin Wright, 1:24; 113 — Caleb Phillips (FC) won by forfeit; 120 — Brian Tucker (FC) won by forfeit; 126 — Jaren Oakley (FC) won by forfeit; 132 — Laine Frazee (FC) pinned Davin Huber, 1:32; 138 — Gage Foster (BH) dec. Alex Haddock, 9-5; 145 — Tyler Pasley (BH) pinned Collin Strange, 3:19; 152 — Dakota Akins (BH) pinned Wade Bentley, 3:45; 160 — Trevor Loveall (FC) pinned Dalton Pratt, :24; 170 — Coagan Bane (FC) won by forfeit; 182 — Jarod Noel (BH) pinned Jacob Dezarn, 3:33. 195 — Whalen Rockwell (BH) pinned Marcus Ditmore, 3:39; 220 — Alex Cloud (FC) won by forfeit; 285 — Alex Fay (FC) pinned Jesse Jennings, :48.

At West Lebanon, Ind.

Seeger 48, Benton Central 30

106 pounds — Harley Steele (S) pinned Fultz, 2:45; 113 — Quentin Johnson (S) pins Hernandez, 1:34; 120 — Devon Atkins (S) won by forfeit; 126 — Lukaska (BC) pinned Lovegrove, 3:22; 132 — Caleb Hanthorne (S) dec. Strawsha 7-4; 138 — Jacob Ferrar Dec, Otulo, 8-5; 145 — Jones (BC) pinned McMahon, 2:45; 152 — Jordan Horath (S) pinned Ade, :36; 160 — Martinez (BC) pinned Cole Ferrar :35; 170 — Sapp (BC) pinned Harris, 2:42; 182 — Jack Kay (S) pinned Sneeden 1:55. 195 — Jones (BC) pinned Thompson, 1:59; 220 — Chance Billingsley (S) pinned Walker; 285 — Evan Potts (S) won by forfeit.