The Commercial-News, Danville, IL

February 11, 2014

Prep Girls Basketball Pairings


The Commercial-News

---- — PREP GIRLS BASKETBALL

IHSA Class 4A Tournament

All Times Central

Normal Community Regional

Monday, Feb. 17 games

Game 1 — No. 4 Danville vs. No. 5 Normal Community, 6 p.m.

Game 2 — No. 3 Normal West vs. No. 6 Bloomington, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 19 games

Game 3 — No. 1 Bradley-Bourbonnais vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Minooka vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 21 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

———

IHSA Class 2A Tournament

All Times Central

Bismarck-Henning Regional

Monday, Feb. 10 scores

Game 1 — Oakwood 44, Westville 43 (OT)

Game 2 — Bismarck-Henning 52, Hoopeston Area 36

Tuesday, Feb. 11 games

Game 3 — No. 1 Champaign St. Thomas More vs. No. 4 Oakwood, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 St. Joseph-Ogden vs. No. 3 Bismarck-Henning, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 13 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

———

Arthur-Lovington Regional

Monday, Feb. 10 games

Game 1 — Paris 57, Villa Grove 35

Game 2 — Tuscola 59, Georgetown-Ridge Farm 28

Tuesday, Feb. 11 games

Game 3 — No. 1 Sullivan vs. No. 5 Paris, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Arthur-Lovington vs. No. 3 Tuscola, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 13 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

———

IHSA Class 1A Tournament

All Times Central

Chrisman Regional

Monday, Feb. 10 games

Game 1 — Schlarman Academy 59, Salt Fork 47

Game 2 — Cissna Park 42, Chrisman 24

Tuesday, Feb. 11 games

Game 3 — No. 1 Shiloh vs. No. 4 Schlarman Academy, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Armstrong-Potomac vs. No. 3 Cissna Park, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 13 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

———

St. Anne Regional

Monday, Feb. 10 games

Game 1 — St. Anne 36, Donovan 10

Game 2 — Grant Park 61, Buckley Christ Lutheran 31

Tuesday, Feb. 11 games

Game 3 — No. 1 Iroquois West vs. No. 4 St. Anne, 6 p.m.

Game 4 — No. 2 Milford vs. No. 3 Grant Park, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 13 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

———

IHSAA Class 2A Tournament

All Times Eastern

Southmont Sectional

Tuesday, Feb. 11 games

Game 1 — Riverton Parke vs. Southmont, 6 p.m.

Game 2 — Clinton Central vs. South Vermillion, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 14 games

Game 3 — Seeger vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — Fountain Central vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 15 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

———

IHSAA Class A Tournament

All Times Eastern

North Vermillion Sectional

Tuesday, Feb. 11 games

Game 1 — Attica vs. Lafayette Central Catholic, 6 p.m.

Game 2 — North Vermillion vs. Turkey Run, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 14 games

Game 3 — Covington vs. Game 1 winner, 6 p.m.

Game 4 — Rockville vs. Game 2 winner, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 15 game

Championship — Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.